15.1 C
Utena
2024 / 05 / 02

Gruodžio vaisių ir daržovių TOP: paprastos ir pigios idėjos iš 5 šio mėnesio gėrybių

Ar jau skaitėte?

Mitas, kad žiema šykšti šviežių gėrybių. Nuo lietuviškų obuolių, morkų – iki iš šiltųjų kraštų atkeliavusių arbūzų, ananasų ir visos gausybės citrusinių vaisių. Būtent pastarieji, o visų pirma – mandarinai, tampa gruodžio žvaigždėmis, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Sezoninės gėrybės džiugina ne tik skoniu: derliaus piko metu jos būna ir naudingiausios sveikatai bei pigiausios.

 „Nors už lango sniegas, iš Lietuvos ūkių tebekeliauja obuoliai, įvairios šakninės daržovės: burokėliai, morkos, svogūnai ir kt. Pas mus žiema reiškia šaltus orus, tačiau taip yra ne visur – dėl šiltesnių orų Pietų Europoje, Pietų Amerikoje galime mėgautis citrusiniais vaisiais. Gruodį taip pat pirkėjų pasirinkimą vaisių ir daržovių skyriuje lemia žiemos šventės. Pirkinių krepšeliuose karaliauja mandarinai, be to, dažniau dairomasi egzotiškesnių variantų, kurie papuoštų šventinį stalą, tokių kaip ananasai, didieji greipfrutai, granatai, figos“, – tendencijas apžvelgia V. Budrienė.

- Reklama -
Mandarinai.

Į kokias šviežias gėrybes gruodį ypač verta atkreipti dėmesį? „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė rekomenduoja 5 jų, kurios žiemos pradžioje bus ir skanios, ir padės stiprinti imunitetą. Tuo tarpu tinklo kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė dalijasi originaliais receptais, kaip visai lengvai ir nebrangiai iš jų pasiruošti

 Mandarinai, apelsinai ir greipfrutai. Mandarinai kartu su eglute, puansetija ir advento vainiku yra neatsiejami Kalėdų simboliai. Ir kiti citrusai dažnam siejasi būtent su šaltuoju metų laiku, kai į Lietuvą jie atkeliauja iš šiltųjų kraštų. Jie pirmiausia vertinami už didelį kiekį vitamino C, kuris ne tik palaiko imunitetą, bet ir teigiamai veikia odos būklę bei regėjimą. Citrusiniai vaisiai padeda palaikyti rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, šalinti toksinus, todėl jų neturėtų trūkti mityboje, ypač žiemą.

Taip pat skaitykite:  Paaiškėjo, kas tapo šių metų geriausiu Lietuvos virtuvės šefu

 Išbandykite: keptą viščiuką su mandarinais. Reikės: 1 viščiuko, 2 šaukštų aliejaus, 2 mandarinų, ½ galvutės česnako, 1 šaukštelio druskos, 1 šaukšto mairūno, pipirų pagal skonį.

„Viščiuką nuplaukite, nusausinkite ir kruopščiai įtrinkite iš vidaus ir išorės druska, pipirais, mairūnu. Į vidų įdėkite pusę česnako galvutės (su odele). Iš mandarinų išspauskite sultis, sumaišykite su aliejumi ir apliekite viščiuką, įtrinkite. Padėkite į šaldytuvą kelioms valandoms, geriausiai per naktį. Likus 2 valandoms iki kepimo mėsą išimkite. Dėkite ant kepimo skardos su grotelėmis ir šaukite į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepkite 20 min., tuomet sumažinkite temperatūrą iki 180 laipsnių ir kepkite dar apie 1 val. 10 min (laikas gali skirtis, prsiklausomai nuo paukščio dydžio). Prieš pjaustydami palikite mėsą pailsėti 15 minučių“, – receptu dalijasi G. Urbonavičiūtė.

- Reklama -

 Salierai. Sveikatai ypač naudingų salierų sezonas, prasidėjęs dar vidurvasarį, trunka maždaug iki vasario pabaigos. „Šios daržovės gali būti švelnaus arba kartaus skonio – kuo tamsesnė salierų spalva, tuo stipresnis jų skonis, – kaip išsirinkti, pataria J. Sabaitienė. – Galite naudoti visas salierų dalis – ir šaknis, ir stiebą, ir lapus, ir sėklas.“ Salieras gali būti valgomas žalias (stiebus skanu tiesiog traškinti), jis dera troškiniuose, padažuose ar netgi kaip pagrindinis ingredientas sriuboje.

Išbandykite: trintą saliero šaknies sriubą. Reikės: 700 g salierų šaknies, šiek tiek aliejaus, 1 litro daržovių arba vištienos sultinio, druskos, pipirų pagal skonį, 12 lapelių šalavijo, graikinių riešutų.

„Salierą nulupkite, supjaustykite kubeliais ir 5 min. apkepkite alyvuogių aliejuje. Sudėkite juos į karštą sultinį ir virkite 20 minučių. Šiek tiek pravėsinkite ir sutrinkite ją trintuvu iki vientisos kreminės konsistencijos, pagardinkite druska ir pipirais. Aliejuje apkepkite šalavijų lapelius – vos kelias sekundes. Išpilstytą sriubą papuoškite šalavijais, smulkintais graikiniais riešutais ir keliais lašais alyvuogių aliejaus. Patiekite su šviežios duonos riekele“, – siūlo kulinarijos technologė.

Taip pat skaitykite:  Fejerverkai: kaip šventinis reginys veikia aplinkos orą?

Česnakai. Ne tik citrusai, bet ir česnakas žiemą yra puikus ginklas organizmui gintis nuo ligų. Česnakas vadinamas natūraliu antibiotiku dėl jame esančių sieros junginių ir eterinių aliejų, padedančių kovoti su kvėpavimo takų virusinėmis infekcijomis. Be to, česnakuose yra flavonoidinių junginių, B grupės vitaminų, kalio, vario ir mangano, vardija J. Sabaitienė. Jais gardiname padažus, troškinius, sriubas, mėsą, salotas – aromatingas česnakas yra nepakeičiamas prieskonis virtuvėje. Jie pagilina ir sustiprina kitų ingredientų skonį, suteikia patiekalams išskirtinį skonį ir kvapą.

Išbandykite: alyvuogių ir česnako sviestą. Reikės: 7 juodųjų ir 7 žaliųjų alyvuogių, 1-2 skiltelių česnako, 200 g sviesto, 1 šaukštelio citrinos sulčių, druskos, juodųjų pipirų, maltų aitriųjų paprikų.

„Alyvuoges ir česnakus labai smulkiai supjaustykite ir sudėkite į indą su visais likusiais ingredientais. Labai gerai viską išmaišykite – tam galite panaudoti ir rankinį trintuvą. Padėkite sviestą ant folijos arba kepimo popieriaus ir suformuokite iš jo ritinėlį. Taip pat jį galite sudėti į mažą stiklainį, sufromuoti kamuoliuką. Dėkite į šaldytuvą, kad sukietėtų, o skoniai sustiprėtų“, – siūlo G. Urbonavičiūtė.

Kopūstai. Ši daržovė lietuvių virtuvėje užima ypatingą vietą ir yra įvairių tradicinių patiekalų pagrindas. Mėgstami ištisus metus, žiemą jie taip pat labai naudingi – iš jų galima pasigaminti sveikų ir visiškai nebrangių patiekalų: nuo traškių salotų iki puodo balandėlių ar šildančios sriubos. Baltieji kopūstai turi daug vitamino C, tad gerai veiks ir organizmo imunitetą.

Išbandykite: kopūstų ir maltos mėsos apkepą. 500 g kopūsto, 1 litro sultinio, 300 g maltos mėsos, sviesto, druskos, pipirų, 150 g fermentinio sūrio, 2 skiltelių česnako, 3 kiaušinių.

„Supjaustykite kopūstus, sudėkite į puodą ir užpilkite karštu sultiniu. Uždenkite ir atidėkite į šalį 15 minučių. Tada nukoškite rėčiu ir palikite, kol kopūstai nuvarvės. Per tą laiką apkepkite maltą mėsą su šiek tiek sviesto. Pagardinkite druska ir pipirais, sudėkite smulkintą česnaką. Įmaišykite kopūstus ir viską sudėkite į kepimo indą, išteptą sviestu. Ant viršaus pabarstykite tarkuotu sūriu, apliekite plaktais kiaušiniais. Uždenkite dangčiu arba folija ir kepkite iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 30-40 min. Likus 10 minučių iki kepimo pabaigos, atidenkite“, – gamybos eiga dalijasi maisto žinovė.

Taip pat skaitykite:  Tik 15 minučių, ir jūsų mėsos patiekalai bus dar skanesni – išnaudokite šias pigias rudenines uogas

Kiviai. Skanūs, gaivūs kiviai yra vitaminų ir mineralų kasykla. Juose daug vitamino C, taip pat yra kalio, folio rūgšties ir vario. O juose esantys zeaksantinas ir liuteinas būtini gerai regai. Kivių panaudojimų būdų – apstu. Jeigu nemėgstate valgyti vienų, iš jų gaminkite dekoratyvius ir spalvingus desertus, dėkite į kokteilius, su jais minkštinkite mėsą ar pjaustykite į salotas.

Išbandykite: kivių džemą. Reikės: 500 g kivių, 150 g cukraus, šaukštelio citrinos sulčių, druskos.

„Kivius nulupkite, supjaustykite ir dėkite į puodą su cukrumi, citrinos sultimis ir žiupsneliu druskos.  Kaitinkite ant didelės ugnies nuolat maišant, o kai pradės burbuliuoti, sumažinkite ugnį iki vidutinės. Virkite dar 10-15 minučių nuolat maišant, kol mišinys taps tirštas ir klampus. Sudėkite  džemą į karščiui atsparų indą. Leiskite uogienei visiškai atvėsti kambario temperatūroje, tada įdėkite į šaldytuvą. Sandariame inde šaldytuve, šis džemas išsilaikys du mėnesius“, – idėja dalijasi G. Urbonavičiūtė.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

spot_img

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Skonis bus kaip morkų pyrago, bet valgyti galėsite be sąžinės graužaties: skani ir pigi...

Ką dar naujo sugalvoti pusryčiams, kai norisi gardžiai, sveikai ir nebrangiai? Atsigręžkite į morkas, kurios balandžio 4-ąją mini Tarptautinę savo dieną. Jos – viena mėgstamiausių daržovių šalyje, simpatijas pelnanti ne tik dėl geros kainos,...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...

Šviežio derliaus kopūstas tas pats, patiekalai – kasdien skirtingi: 3 naujos receptų idėjos, kurios...

Švieži kopūstai yra viena mėgstamiausių naujo pavasarinio derliaus daržovių. Gardžiai juos paruošti galima vos su keliais priedais, juose gausu maistingų medžiagų, o viso patiekalo kaina neapsunkins ir piniginės. O dar geriau – reikės visai...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

Fenomenalusis sūris: 6 patarimai, kaip maskarponę panaudoti ne tik saldumynams, bet ir pikantiškiems patiekalams

Kai pagalvojate apie maskarponę, tikriausiai prieš akis iškyla tokie desertai kaip tiramisu, tačiau šis skanėstas gali pagelbėti sukurti ir aibę kitų kulinarinių šedeverų. Gimęs žaliuosiuose Lombardijos slėniuose, jis yra sodrus ir aksominis, labai universalus,...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasyoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235