18.4 C
Utena
2024 / 07 / 27

Prof. Pranas Šerpytis: „Neigiamos emocijos – rūdys, ėdančios mūsų širdį ir kraujagysles“

Ar jau skaitėte?

Su stresu susiduriame kasdien – jį patiriame ir darbo, ir namų aplinkoje, o nerimą keliančios mintys dažnai nepalieka ramybėje net ir atitolus nuo stresinių situacijų. Ilgesnį laiką užsitęsęs stresas tampa lėtinis ir gali kelti grėsmę sveikatai – tai yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių, darančių įtaką ligoms, tokioms kaip cukrinis diabetas, aukštas cholesterolio lygis, padidėjęs kraujospūdis, taip pat širdies ir kraujagyslių ligos, vystytis. Vilniaus universiteto profesorius, Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas prof. Pranas Šerpytis pasakoja, kuo skiriasi ūmus ir lėtinis stresas, kaip su juo kovoti ir ką būtina žinoti norint išsaugoti gerą sveikatą.

Lėtinis stresas – širdies ir kraujagyslių priešas

Pasak profesoriaus, stresas ne visada yra žalingas – trumpalaikės stresinės situacijos, tokios kaip jaudulys prieš svarbų susitikimą, nekelia grėsmės sveikatai. Tačiau ilgą laiką besitęsiantis stresas, dar vadinamas lėtiniu, daro didelį neigiamą poveikį organizmui.

- Reklama -
„Stresas – tai kūno reakcija į fizinį ar psichologinį veiksnį, kurį suvokiame kaip grėsmingą“, – pasakoja Vilniaus universiteto profesorius, Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas prof. Pranas Šerpytis.

„Stresas – tai kūno reakcija į fizinį ar psichologinį veiksnį, kurį suvokiame kaip grėsmingą. Jeigu stresą patiriame trumpą laiką, nieko blogo nenutiks. Grėsmė atsiranda tuomet, kai susiduriame su aiškios pabaigos neturinčiu, pasikartojančiu įpročiu, trunkančiu nuo kelių mėnesių iki kelerių ar net keliolikos metų. Tai vadinama lėtiniu stresu. Jis neleidžia mūsų kūnui atsigauti, grįžti į normalią būseną. Jį patirdami galime jausti įvairių negalavimų: padažnėjusį širdies ritmą, padidėjusį kraujospūdį, tankesnį kvėpavimą, raumenų įtampą, gali sutrikti ir virškinimo sistema. Lėtinis stresas alina mūsų imuninę sistemą, daro ją mažiau atsparią įvairioms ligoms, taip pat sukelia širdies ir kraujagyslių ligas. Ilgalaikis stresas yra vienas koronarinės širdies ligos ir insulto rizikos veiksnių“, – apie stresą pasakoja prof. P. Šerpytis.

Lėtinį stresą gali sukelti įvairios gyvenimo situacijos, tokios kaip nuolatiniai finansiniai rūpesčiai, problemos šeimoje ar darbe, artimo žmogaus netektis ar liga, tačiau taip pat jį sukelia ir lėtinės ligos, tokios kaip sugedę dantys ar depresija.

„Patiriant stresą, mūsų smegenys padidina streso hormonų – kortizolio, adrenalino, noradrenalino ir vazopresino – gamybą. Viena pagrindinių streso hormonų funkcijų – padidinti mūsų energijos lygį, kad galėtume susidoroti su iškilusia stresine situacija. Tam, kad tai padarytume, organizmas į kraują išskiria daugiau gliukozės, nes ji naudojama kaip energijos suteikianti medžiaga. Taip mūsų organizmas pasiruošia kovai. Nuolat patiriant stresą, organizmas vis išskiria cukrų, taip kraujyje kaupiasi gliukozė, kuri ilgainiui gali pakenkti kraujagyslėms“, – aiškina profesorius.

Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas prof. Pranas Šerpytis.

Anot jo, net ir vaikystėje ar jaunystėje patirtas stresas palieka pėdsakų – įvairūs trauminiai įvykiai susiję su didesniu organizmo uždegimo lygiu ir rizika išsivystyti širdies ir kraujagyslių ligoms vėliau.

- Reklama -

„Tačiau tai, žinoma, priklauso nuo kiekvieno žmogaus genetikos, organizmo būklės ir ligų. Kalbant apie širdies ir kraujagyslių ligas, net ir nuolat patirdami stresą nebūtinai iškart pajusite, kad blogėja jūsų širdies sveikata. Kardiovaskulinės ligos gali vystytis ir keliolika metų. Dažniausiai pirmieji simptomai patiriant lėtinį stresą yra lėtinio nuovargio sindromas, miego sutrikimai. Yra atliktas tyrimas, rodantis, kad darbe patiriamas stresas 40 proc. padidina kardiovaskulinių ligų riziką, o socialinė izoliacija, vienišumas šių ligų riziką išaugina 50 proc. Tačiau gera žinia ta, kad užsiimant malonia veikla galima išvengti neigiamų streso padarinių arba juos atitolinti“, – sako prof. P. Šerpytis.

Padės sportas, kokybiškas miegas ir mėgstama veikla

Profesorius įsitikinęs, kad kiekvienai stresinei situacijai galima rasti antistresą, kuriuo gali tapti mėgstama veikla.

„Nėra vienos taisyklės, tik jų visuma. Kovoti su stresu padės reguliari mankšta, sveika mityba, vidutinio kūno svorio palaikymas ir mėgstama veikla. Vieni atsipalaiduoja su gera knyga ar filmu, kiti – susitikę su draugais ar užsiimdami kita malonia veikla. Svarbiausia – geros emocijos. Būtina kokybiškai išsimiegoti, bent 7–9 valandas kasdien, nes tai gyvybiškai svarbu tiek fizinei, tiek psichikos sveikatai. Reguliarus miegas atlieka labai svarbų vaidmenį apsaugant nuo streso ir mažinant jo poveikį. O visų svarbiausia yra judėti – sportas padeda atnaujinti organizmo veiklą. Kasdien reikėtų būti fiziškai aktyviems bent 30 minučių, svarbu tai daryti reguliariai. Tinka įvairūs jogos, raumenų atpalaidavimo pratimai, šokiai, bėgimas, meditacija ar bet kurios kitos rūšies sportas. Ypač svarbu į rutiną įtraukti daugiau fizinio aktyvumo tiems, kurie įtampą patiria kasdien. Patariama pasirinkti tinkamą veiklą pagal pomėgius“, – sako jis.

Didina ir cukrinio diabeto riziką

Gydytojas ragina pagalvoti, ką galime daryti kitaip, ko atsisakyti, kad sumažintume kasdien patiriamą stresą.

Gydytojas ragina pagalvoti, ką galime daryti kitaip, ko atsisakyti, kad sumažintume kasdien patiriamą stresą: „Dabar kiekvienas žmogus nori uždirbti milijoną ir labai dėl to stengiasi – dirba viršvalandžius, dėl darbo aukoja laiką su šeima, savo pomėgius ir poilsį. Taip gyvenant nereikės daug laiko, kad pajustume nuovargį, pakiltų mūsų arterinio kraujo spaudimas, pradėtų kankinti nemiga. Pajutus šiuos ar kitokius simptomus reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją – jis yra mūsų sveikatos advokatas.“

Pasak prof. P. Šerpyčio, lėtinis stresas gali sukelti krūtinės anginą, insultą, miokardo infarktą, arterijų uždegimą, taip pat padidinti kraujospūdį ir netgi paskatinti cukrinį diabetą.

„Mokslininkai nustatė, kad vidutinis ar didelis stresas susijęs su 2–3 kartais padidėjusia tikimybe susirgti cukriniu diabetu. Nuolat stresą patiriantys žmonės dažniau skundžiasi širdies ir skilveline aritmija, prieširdžių virpėjimu. Didelis stresas susijęs ir su nesveika mityba, didesniu kūno svoriu. O antsvoris ir nutukimas yra svarbūs padidėjusio cholesterolio rizikos veiksniai“, – pasakoja profesorius.

Anot jo, padidėjęs cholesterolis gali prisidėti prie kardiovaskulinių ligų vystymosi, o jį koreguoti galima keičiant gyvenimo būdą. Tačiau kai kuriais atvejais, jei situacija užleista, cholesterolio lygis padidėjęs dėl genetinio polinkio ar žmogus serga tokiomis ligomis kaip krūtinės angina, cukrinis diabetas, miokardo infarktas ar insultas, gali tekti vartoti vaistus, mažinančius cholesterolio kiekį, – statinus.

„Per didelis cholesterolio kiekis gali paskatinti aterosklerozės vystymąsi, ši – sukelti infarktą ir insultą. Laiku nustačius ir paskyrus medikamentinį gydymą statinais galima sumažinti išeminių įvykių, tokių kaip miokardo infarktas ar insultas, riziką“, – apie cholesterolio kontrolės svarbą pasakoja prof. P. Šerpytis.

Daugiau pozityvumo – mažiau ligų

Norint būti sveikiems, anot profesoriaus, reikia daugiau pozityvumo.

„Pasižiūrėkime į ilgaamžius žmones. Per visą savo gyvenimą jie turėjo tikrai daug stresinių situacijų, patyrė negandų, ištvėrė daugybę karo baisybių, tačiau gyvena ilgai. Daug kas priklauso nuo požiūrio į gyvenimą – kuo jis pozityvesnis, tuo geriau. Lietuvius vadinu Baltijos italais – mes turime labai daug emocijų. Tik mums, kitaip nei italams, trūksta saulės ir vitamino D. Todėl tai reikia kompensuoti geromis emocijomis. Kuo aktyvesni būsime, tuo daugiau pozityvumo turėsime. Visuomet sakau, kad, jei nori būti laimingas, bent tris kartus per dieną pagirk kitą žmogų, apsupk geromis emocijomis aplinkinius. Pyktis ir pavydas – rūdys, ėdančios mūsų kraujagysles. Jeigu jaučiate, kad palūžote, nepavyksta susidoroti su stresu, apsilankykite pas specialistą. O kai kuriems pakanka tiesiog gerai išsimiegoti ar išeiti atostogų. Mes, gydytojai, galime nukreipti tinkama linkme, patarti, bet žmogus pats turi imtis veiksmų, vedančių į geresnę sveikatą. Linkiu visiems daugiau pozityvumo“, – sako prof. P. Šerpytis.

spot_img

Astrologinė prognozė liepos 27-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Norėsis harmonijos, jaukumo. Galite išleisti nemažą sumą pinigų dizaino, komforto, grožio, meno prekėms. Būsite nusiteikę ir romantikai. Galimas susižavėjimas. JAUTIS. Gana gerai sutarsite su aplinkiniais, tačiau neišvengsite slaptumo, nutylėjimų. Toks laviravimas ir jums, ir...

Klaipėdoje prasideda 90-metį mininti Jūros šventė

Klaipėdoje su šūkiu „Į jūrą visa Lietuva!“, kuris atliepia pirmosios – 1934 metais gimusios šventės siekį prie Baltijos jūros pakviesti visą Lietuvą, prasideda didžiausias vasaros renginys – Jūros šventė. Liepos 26-28 dienomis daugybę renginių,...

Prekybos tinklas „Lidl“ siūlo konkurencingą atlyginimą darbuotojams ir žemas kainas pirkėjams

„Lidl Lietuva“ išlaiko lyderystę ir siūlo aukščiausius atlyginimus tarp didžiausių šalies prekybos tinklų. Antrojo šių metų ketvirčio darbuotojų užmokesčio vidurkis įmonėje „Lidl Lietuva“ prieš mokesčius siekė 2199,84 eurus. Kaip prekybos tinklui pavyksta siūlyti ir...

Tyrimas atskleidė lietuvių kelionių tendencijas: šeimos kompanija, vieniems – spontaniškumas, kitiems – planavimas iš...

Lietuviai neretai yra spontaniškų išvykų mėgėjai, linkę keliauti su šeima, jiems patinka atrasti naujas vietas, leistis į pažintines keliones – atskleidžia vartotojų elgsenos tyrimas. Taip pat iš tyrimo matyti, kad lietuviai mėgsta rinktis gamtos...

„Rimi“ dairykitės šių nuolaidų: pasigaminsite neįprastų šilauogių salotų

Vasaros laikotarpiu prasidedantis uogų sezonas leidžia jomis mėgautis tiesiai nuo krūmo arba lengvai ir pigiai įsigyti jų parduotuvėse. Nors visos šios gėrybės naudingos organizmui, savo išskirtinėmis savybėmis iš jų išsiskiria šilauogės. Pasak gydytojos dietologės...

ORAI: Šiandien trumpi lietūs su perkūnija

Šiandien daugelyje rajonų trumpi lietūs, vietomis smarkūs ir su perkūnija. Vėjas nepastovios krypties, 4–9 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai. Šeštadienį kai kur trumpai palis. Vėjas naktį silpnas, dieną...

Liepos 26-oji: vardadieniai, dienos INFO, Šv. Ona ir šv. Joakimas, Pabaigtuvės

Liepos 26-oji – Šv. Ona ir šv. Joakimas, Pabaigtuvės; Sistemų administratoriaus diena. Liepos dvidešimt šeštoji – 208-oji metų diena (penktoji 30-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 158 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Dauginta, Daugintas,...

Astrologinė prognozė liepos 26-ajai, penktadieniui

AVINAS. Būsite kupini pasitikėjimo savimi, ambicijų, todėl rinkitės aktyvius užsiėmimus ir netausokite energijos. Kai turite tiek jėgų, polėkio, nedera tinginiauti. Visgi sveikatą prisižiūrėkite, nes nesate nepažeidžiami. JAUTIS. Galite jaustis pavargę, todėl vengsite šurmulio, erzins reikalavimai...

Šalia magistralės Kaunas-Klaipėda – net keturi nauji itin greiti elektromobilių įkrovimo taškai

Žaliųjų energijos sprendimų bendrovės „Enefit“ elektromobilių įkrovimo tinklą papildys dar  keturiais 320 kW galios įkrovikliais. Jie bus įrengti vairuotojams ypač patogioje vietoje – šalia magistralės Kaunas-Klaipėda, prie viešbučio-restorano „Via Baltica“.  „Plėsdami „Enefit Volt“ tinklą nuolat...

Maisto tinklaraštininkė patarė, kaip lengvai namuose pasigaminti vaisinių ledų 

Valgomieji ledai, ko gero, yra pats populiariausias desertas vasaros metu. Ledais ne tik smaližiaujama, bet ir atsivėsinama. Vis dėlto, netoleruojantiems laktozės ir vengiantiems pridėtinio cukraus, valgomųjų ledų pasirinkimas yra kur kas mažesnis. Maisto tinklaraščio...

„Rimi“ įsigykite žuvies pigiau: su šiuo receptu nuo stalo dings akimirksniu

Išvykos prie jūros ar savaitgaliai prie ežero daugeliui neatsiejami nuo iš tolo sklindančio rūkytos žuvies aromato. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad apskritai lietuviai žuvies valgo per mažai, tačiau rūkyta...

Vasariškos „Iki“ nuolaidos – tiesiai į dešimtuką: Taupymo žaidynėse skelbiama akcija lašišai, šašlykams, ledams...

Šį savaitgalį laukia ne tik sporto, bet ir tikra taupymo šventė. „Iki“ parduotuvėse ketvirtadienį jau prasidėjo didžiosios savaitgalio nuolaidos, kurios padės be vargo pasiekti gastronomines aukštumas ir atneš pergalės skonį į jūsų virtuvę. Lašiša,...

„Rimi“ – ženklios nuolaidos ledams: štai, kaip jais galima mėgautis pigiau

Ledai įprastai gaminami iš vandens, pieno bei grietinėlės, o gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria jais mėgautis saikingai, vertinant juos kaip desertą. Taip pat ledų verta pasigaminti ne tik namuose, bet ir pigiau įsigyti...

ORAI: Šiandien laukia trumpi lietūs ir perkūnija

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpi lietūs, kai kur smarkūs. Vietomis perkūnija. Per perkūniją kai kur gūsiai sieks 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 23–28, vietomis vakariniuose rajonuose 20–22 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpas...

Liepos 25-oji: vardadieniai, dienos INFO, Jokūbinės, Nuobaigos

Liepos 25-oji – Jokūbinės, Nuobaigos; Vilniaus globėjo šv. Kristoforo diena; Pasaulinė skendimo prevencijos diena. Liepos dvidešimt penktoji – 207-oji metų diena (ketvirtoji 30-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 159 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia...

Astrologinė prognozė liepos 25-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Šiandien būsite nusiteikę intymiai bendrauti, tyrinėti savo ir kitų jausmus. Tai, kas atrodė paviršutiniška, gali pasirodyti gana svarbu. Neskubėjimas bus ta taktika, kuri labiausiai pravers. Klausykitės vidinio balso. JAUTIS. Jeigu pasiseks, šiandien galite atnaujinti...

Galvos skausmą kuo užimti vaikus vasarą sprendžia ir tėvų darbdaviai

Ugdymo įstaigoms užvėrus duris vasaros atostogoms, atžalų turintieji dažnai suka galvas, kaip užtikrinti kokybiškai ir turiningai bėgančias vaikų dienas. Didieji šalies darbdaviai jau ne pirmus metus organizuoja vaikų stovyklas atostogų metu. Telekomunikacijų bendrovės „Telia“...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, liepos 29–rugpjūčio 4 d. AVINAS Savaitės pradžioje seksis tvarkyti namų ūkio, žemės, paveldėjimo, kitus nuosavybės reikalus, derėtis su giminėmis ir pan. Regis, jums tikrai nepakenks intensyvus bendravimas, subtilūs flirtai. Galite tikėtis įdomių...

Utenos ligoninėje mirė sužalojimus patyrusi moteris

Utenos ligoninėje mirė dėl sužalojimų atvežta moteris. Kaip pranešė Policijos departamentas, antradienio vakarą, apie 20 val. 18 min., į Utenos ligoninę iš savo buto Utenoje, Kupiškio gatvės, pristatyta ir dėl sužalojimų paguldyta 53 metų moteris. Po...

„Rimi“ įsigykite šių ingredientų pigiau: glotnučiai padės sustiprinti imunitetą (receptai)

Per dieną patartina suvalgyti ne mažiau kaip 5 porcijas vaisių ir daržovių, tačiau daugeliui vaikų, o ir suaugusiųjų, tai būna sudėtinga užduotis. Tam puiki ir sveikai palanki alternatyva galėtų būti vaisių arba daržovių glotnučiai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė...

ORAI: Trečiadienio dieną daugelyje rajonų trumpi lietūs, kai kur smarkūs

Trečiadienio dieną daugelyje rajonų trumpi lietūs, kai kur smarkūs. Vietomis perkūnija. Vėjas nepastovios krypties, 5–10 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Ketvirtadienį daug kur trumpi lietūs, vietomis smarkūs ir...

Liepos 24-oji: vardadieniai, dienos INFO, švedai užėmė Biržų pilį

Liepos dvidešimt ketvirtoji – 206-oji metų diena (trečioji 30-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 160 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Dargvainas, Dargvainė, Dargvilas, Dargvilė, Kristina, Kristoforas, Kristupas, Laimis, Živilė, Živilis, Žyvilas, Žyvilė; rytoj: Aušra,...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235