-0.5 C
Utena
2025 / 01 / 20

Prof. Pranas Šerpytis: „Neigiamos emocijos – rūdys, ėdančios mūsų širdį ir kraujagysles“

Ar jau skaitėte?

Su stresu susiduriame kasdien – jį patiriame ir darbo, ir namų aplinkoje, o nerimą keliančios mintys dažnai nepalieka ramybėje net ir atitolus nuo stresinių situacijų. Ilgesnį laiką užsitęsęs stresas tampa lėtinis ir gali kelti grėsmę sveikatai – tai yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių, darančių įtaką ligoms, tokioms kaip cukrinis diabetas, aukštas cholesterolio lygis, padidėjęs kraujospūdis, taip pat širdies ir kraujagyslių ligos, vystytis. Vilniaus universiteto profesorius, Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas prof. Pranas Šerpytis pasakoja, kuo skiriasi ūmus ir lėtinis stresas, kaip su juo kovoti ir ką būtina žinoti norint išsaugoti gerą sveikatą.

Lėtinis stresas – širdies ir kraujagyslių priešas

Pasak profesoriaus, stresas ne visada yra žalingas – trumpalaikės stresinės situacijos, tokios kaip jaudulys prieš svarbų susitikimą, nekelia grėsmės sveikatai. Tačiau ilgą laiką besitęsiantis stresas, dar vadinamas lėtiniu, daro didelį neigiamą poveikį organizmui.

- Reklama -
„Stresas – tai kūno reakcija į fizinį ar psichologinį veiksnį, kurį suvokiame kaip grėsmingą“, – pasakoja Vilniaus universiteto profesorius, Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas prof. Pranas Šerpytis.

„Stresas – tai kūno reakcija į fizinį ar psichologinį veiksnį, kurį suvokiame kaip grėsmingą. Jeigu stresą patiriame trumpą laiką, nieko blogo nenutiks. Grėsmė atsiranda tuomet, kai susiduriame su aiškios pabaigos neturinčiu, pasikartojančiu įpročiu, trunkančiu nuo kelių mėnesių iki kelerių ar net keliolikos metų. Tai vadinama lėtiniu stresu. Jis neleidžia mūsų kūnui atsigauti, grįžti į normalią būseną. Jį patirdami galime jausti įvairių negalavimų: padažnėjusį širdies ritmą, padidėjusį kraujospūdį, tankesnį kvėpavimą, raumenų įtampą, gali sutrikti ir virškinimo sistema. Lėtinis stresas alina mūsų imuninę sistemą, daro ją mažiau atsparią įvairioms ligoms, taip pat sukelia širdies ir kraujagyslių ligas. Ilgalaikis stresas yra vienas koronarinės širdies ligos ir insulto rizikos veiksnių“, – apie stresą pasakoja prof. P. Šerpytis.

Lėtinį stresą gali sukelti įvairios gyvenimo situacijos, tokios kaip nuolatiniai finansiniai rūpesčiai, problemos šeimoje ar darbe, artimo žmogaus netektis ar liga, tačiau taip pat jį sukelia ir lėtinės ligos, tokios kaip sugedę dantys ar depresija.

„Patiriant stresą, mūsų smegenys padidina streso hormonų – kortizolio, adrenalino, noradrenalino ir vazopresino – gamybą. Viena pagrindinių streso hormonų funkcijų – padidinti mūsų energijos lygį, kad galėtume susidoroti su iškilusia stresine situacija. Tam, kad tai padarytume, organizmas į kraują išskiria daugiau gliukozės, nes ji naudojama kaip energijos suteikianti medžiaga. Taip mūsų organizmas pasiruošia kovai. Nuolat patiriant stresą, organizmas vis išskiria cukrų, taip kraujyje kaupiasi gliukozė, kuri ilgainiui gali pakenkti kraujagyslėms“, – aiškina profesorius.

Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas prof. Pranas Šerpytis.

Anot jo, net ir vaikystėje ar jaunystėje patirtas stresas palieka pėdsakų – įvairūs trauminiai įvykiai susiję su didesniu organizmo uždegimo lygiu ir rizika išsivystyti širdies ir kraujagyslių ligoms vėliau.

- Reklama -

„Tačiau tai, žinoma, priklauso nuo kiekvieno žmogaus genetikos, organizmo būklės ir ligų. Kalbant apie širdies ir kraujagyslių ligas, net ir nuolat patirdami stresą nebūtinai iškart pajusite, kad blogėja jūsų širdies sveikata. Kardiovaskulinės ligos gali vystytis ir keliolika metų. Dažniausiai pirmieji simptomai patiriant lėtinį stresą yra lėtinio nuovargio sindromas, miego sutrikimai. Yra atliktas tyrimas, rodantis, kad darbe patiriamas stresas 40 proc. padidina kardiovaskulinių ligų riziką, o socialinė izoliacija, vienišumas šių ligų riziką išaugina 50 proc. Tačiau gera žinia ta, kad užsiimant malonia veikla galima išvengti neigiamų streso padarinių arba juos atitolinti“, – sako prof. P. Šerpytis.

Padės sportas, kokybiškas miegas ir mėgstama veikla

Profesorius įsitikinęs, kad kiekvienai stresinei situacijai galima rasti antistresą, kuriuo gali tapti mėgstama veikla.

„Nėra vienos taisyklės, tik jų visuma. Kovoti su stresu padės reguliari mankšta, sveika mityba, vidutinio kūno svorio palaikymas ir mėgstama veikla. Vieni atsipalaiduoja su gera knyga ar filmu, kiti – susitikę su draugais ar užsiimdami kita malonia veikla. Svarbiausia – geros emocijos. Būtina kokybiškai išsimiegoti, bent 7–9 valandas kasdien, nes tai gyvybiškai svarbu tiek fizinei, tiek psichikos sveikatai. Reguliarus miegas atlieka labai svarbų vaidmenį apsaugant nuo streso ir mažinant jo poveikį. O visų svarbiausia yra judėti – sportas padeda atnaujinti organizmo veiklą. Kasdien reikėtų būti fiziškai aktyviems bent 30 minučių, svarbu tai daryti reguliariai. Tinka įvairūs jogos, raumenų atpalaidavimo pratimai, šokiai, bėgimas, meditacija ar bet kurios kitos rūšies sportas. Ypač svarbu į rutiną įtraukti daugiau fizinio aktyvumo tiems, kurie įtampą patiria kasdien. Patariama pasirinkti tinkamą veiklą pagal pomėgius“, – sako jis.

Didina ir cukrinio diabeto riziką

Gydytojas ragina pagalvoti, ką galime daryti kitaip, ko atsisakyti, kad sumažintume kasdien patiriamą stresą.

Gydytojas ragina pagalvoti, ką galime daryti kitaip, ko atsisakyti, kad sumažintume kasdien patiriamą stresą: „Dabar kiekvienas žmogus nori uždirbti milijoną ir labai dėl to stengiasi – dirba viršvalandžius, dėl darbo aukoja laiką su šeima, savo pomėgius ir poilsį. Taip gyvenant nereikės daug laiko, kad pajustume nuovargį, pakiltų mūsų arterinio kraujo spaudimas, pradėtų kankinti nemiga. Pajutus šiuos ar kitokius simptomus reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją – jis yra mūsų sveikatos advokatas.“

Pasak prof. P. Šerpyčio, lėtinis stresas gali sukelti krūtinės anginą, insultą, miokardo infarktą, arterijų uždegimą, taip pat padidinti kraujospūdį ir netgi paskatinti cukrinį diabetą.

„Mokslininkai nustatė, kad vidutinis ar didelis stresas susijęs su 2–3 kartais padidėjusia tikimybe susirgti cukriniu diabetu. Nuolat stresą patiriantys žmonės dažniau skundžiasi širdies ir skilveline aritmija, prieširdžių virpėjimu. Didelis stresas susijęs ir su nesveika mityba, didesniu kūno svoriu. O antsvoris ir nutukimas yra svarbūs padidėjusio cholesterolio rizikos veiksniai“, – pasakoja profesorius.

Anot jo, padidėjęs cholesterolis gali prisidėti prie kardiovaskulinių ligų vystymosi, o jį koreguoti galima keičiant gyvenimo būdą. Tačiau kai kuriais atvejais, jei situacija užleista, cholesterolio lygis padidėjęs dėl genetinio polinkio ar žmogus serga tokiomis ligomis kaip krūtinės angina, cukrinis diabetas, miokardo infarktas ar insultas, gali tekti vartoti vaistus, mažinančius cholesterolio kiekį, – statinus.

„Per didelis cholesterolio kiekis gali paskatinti aterosklerozės vystymąsi, ši – sukelti infarktą ir insultą. Laiku nustačius ir paskyrus medikamentinį gydymą statinais galima sumažinti išeminių įvykių, tokių kaip miokardo infarktas ar insultas, riziką“, – apie cholesterolio kontrolės svarbą pasakoja prof. P. Šerpytis.

Daugiau pozityvumo – mažiau ligų

Norint būti sveikiems, anot profesoriaus, reikia daugiau pozityvumo.

„Pasižiūrėkime į ilgaamžius žmones. Per visą savo gyvenimą jie turėjo tikrai daug stresinių situacijų, patyrė negandų, ištvėrė daugybę karo baisybių, tačiau gyvena ilgai. Daug kas priklauso nuo požiūrio į gyvenimą – kuo jis pozityvesnis, tuo geriau. Lietuvius vadinu Baltijos italais – mes turime labai daug emocijų. Tik mums, kitaip nei italams, trūksta saulės ir vitamino D. Todėl tai reikia kompensuoti geromis emocijomis. Kuo aktyvesni būsime, tuo daugiau pozityvumo turėsime. Visuomet sakau, kad, jei nori būti laimingas, bent tris kartus per dieną pagirk kitą žmogų, apsupk geromis emocijomis aplinkinius. Pyktis ir pavydas – rūdys, ėdančios mūsų kraujagysles. Jeigu jaučiate, kad palūžote, nepavyksta susidoroti su stresu, apsilankykite pas specialistą. O kai kuriems pakanka tiesiog gerai išsimiegoti ar išeiti atostogų. Mes, gydytojai, galime nukreipti tinkama linkme, patarti, bet žmogus pats turi imtis veiksmų, vedančių į geresnę sveikatą. Linkiu visiems daugiau pozityvumo“, – sako prof. P. Šerpytis.

spot_img

Vienam zodiako ženklui pirmadienį – sėkmės šuolis visuose frontuose

Astrologinė prognozė sausio 20-ai, pirmadieniui AVINAS. Šis metas palankus ir darbui, ir bendravimui. Seksis įvairiais klausimais tartis su reikalingais žmonėmis. Tvarkykite dalykinius reikalus, o jei reikia, kreipkitės dėl įsidarbinimo ar teisinės konsultacijos.  JAUTIS. Būsite ryžtingai nusiteikę griebtis...

Sukčiavimo atvejai Utenoje: iš moterų išvilioti tūkstančiai eurų

Sukčiai iš dviejų moterų apgaulės būdu išviliojo apie 58 tūkst. eurų, praneša Policijos departamentas. Nurodoma, jog šeštadienį apie 15 val. į Utenos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą (VPK) kreipėsi 1939 m. gimusi moteris, kuri pareiškė, jog...

Sausio 19-oji: vardadieniai

Sausio devynioliktoji – Pasaulinė sniego diena. Sausio devynioliktoji – 19-oji metų diena (paskutinė 3-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 347 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gedvilė, Kanutas, Marijus, Marina, Marius, Morta, Raivedys; rytoj: Daugvyda, Daugvydas,...

Astrologinė prognozė: sausio 19-oji – ką žada žvaigždės?

AVINAS. Bus nelengva suderinti savaitgalio planus ir pageidavimus su antrosios pusės, šeimos narių norais. Jeigu vieni kitiems mėginsite primesti nepatinkančius, nedominančius užsiėmimus ar kompanionus, nesklandumai neišvengiami.  JAUTIS. Tikriausiai kibsite į buitinius darbus, tvarkysite aplinką ar pan....

Astrologinė prognozė: kas laukia jūsų kitą savaitę?

Astrologinė prognozė kitai savaitei AVINAS Savaitės pradžioje vienur perlenksite lazdą jūs, kitur - aplinkiniai. Emocijos banguote banguos, galimi nesusipratimai. Galite jausti spaudimą, būtinybę sumokėti mokesčius, grąžinti skolas, sumokėti baudas. Tikėtinos ir pavojingos pagundos. Atsargiai su kyšiais....

Atlikėja Irūna Puzaraitė apie naujųjų metų tikslus ir sveiką gyvenseną

Nauji metai – tarsi švarus lapas, kai daugelis iš mūsų sustoja, pergalvoja praėjusius metus ir užsibrėžia naujus tikslus. Dauguma jų apima sveiką gyvenseną, fizinės bei emocinės savijautos gerinimą ir norą būti aktyviam. Atlikėja I....

Sausio 18 d. vardadieniai ir kitos įdomybės

Sausio aštuonioliktoji – 18-oji metų diena (šeštoji 3-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 348 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gedgaudas, Jogailė, Jolita, Liberta, Priscilė, Priska, Radys, Radmantas, Radmantė, Radmina, Radminas; rytoj: Gedvilė, Kanutas, Marijus,...

Astrologinė prognozė sausio 18-ai, šeštadieniui

AVINAS. Šiandien tikriausiai teks imtis namų ruošos, švarinti savo aplinką, skirti daugiau dėmesio augintiniams bei sveikatai. Jeigu manote, kad kažkoks naujas preparatas ar kosmetinė priemonė padarys stebuklą, tai galite nusivilti. JAUTIS. Atsiras įvairių pagundų, nusimato pasimatymas,...

Alytaus Putinų gimnazijos mokytojas įtraukė mokinius į pagalbos Ukrainai iniciatyvą

Jei rūpinatės planetos ateitimi, rinkitės taisyti, o ne išmesti. Sparčiai augant elektronikos technologijoms ir plečiant jų pritaikymą, visame pasaulyje daugėja elektronikos atliekų. Europoje dedamos pastangos stabdyti šią problemą – skatinami gamintojai kurti patvarius, taisomus...

Vaistininkė pataria, kaip ištrūkti iš plaukų slinkimo pančių: dalijasi svarbiausiomis taisyklėmis

  Žiemos sezonu nemažai žmonių susiduria su plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, netinkama plaukų priežiūra, mikroelementų trūkumas ir netgi tam tikros sveikatos problemos. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Giedrė...

Rekordinės sumos: pernai antstoliai išieškojo šimtus milijonų

Antstoliai kreditoriams praėjusiais metais sugrąžino 320,3 mln. eurų – 14,3 proc. daugiau nei 2023-iaisiais. Kaip skelbia Lietuvos antstolių rūmai, privatiems fiziniams asmenims per metus sugrąžinta 263,4 mln. eurų skolų (16,2 proc. daugiau negu 2023 m.), o...

NT vertė padidėjo beveik dešimtadaliu

Visas Lietuvoje esantis registruotas nekilnojamasis turtas (NT) įvertintas 205 mlrd. eurų ir palyginti su praėjusiais metais, šalies NT vidutinių rinkos verčių suma padidėjo 9 procentais. Iš šios sumos 161 mlrd. eurų sudaro statinių vertė,...

Kuriuos žvyrkelius Susisiekimo ministerija tvarkys pirmiausia?

Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis teigia, kad šių metų biudžete žvyrkelių asfaltavimui numatyti 20 mln. eurų bus panaudoti tikslingai, orientuojantis į atvejus, kai tvarkyti reikia iki asfaltuoto kelio vedančias trumpas atkarpas. „Matyt, vienas iš pagrindinių regionų...

ORAI: Penktadieniui ir savaitgaliui

Penktadienio dieną Lietuvoje bus debesuota su pragiedruliais. Žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 2–7 laipsniai šilumos. Šeštadienį žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas vakarinių krypčių, 8–13 m/s, naktį pajūryje...

Sausio 17 d. vardadieniai ir kitos įdomybės

Sausio septynioliktoji – 17-oji metų diena (penktoji 3-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 349 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Beatričė, Dovainas, Dovainė, Dovas, Dovė, Kalnė, Kalnius, Leonilė, Tariotas, Tariotė; rytoj: Gedgaudas, Jogailė, Jolita, Liberta,...

Astrologinė prognozė sausio 17-ai, penktadieniui

AVINAS. Tikriausiai kils ūpas tvarkyti darbo kabinetą, sujauktus namus. Šiandien kaip magnetas trauks veidrodis. Vis norėsis pamatyti jame kažką žavaus. Jeigu tai nepavyks nepaisant pastangų, nuotaika suges. JAUTIS. Šiandien labai norėsis meilės ir šilto dėmesio....

Kas keisis automobilių rinkoje 2025-aisiais ir ką tai reiškia pirkėjams?

Automobilių rinką veikia įvairūs veiksniai: globalūs ekonomikos iššūkiai, besikeičianti politinė situacija ar griežtėjantys taršos reikalavimai. Net jei vienais metais pirkėjai aktyviai perka automobilius, kitais metais jie gali būti priversti kardinaliai keisti savo planus. Kai...

Patvirtinta dar kartą: „Iki“ trečius metus iš eilės pripažintas geriausiu darbdaviu Lietuvoje

Prekybos tinklas „Iki“ dar kartą patvirtino savo, kaip patrauklaus darbdavio, statusą – įmonė trečius metus iš eilės pelnė prestižinį „Top Employer 2025 Lietuva“ sertifikatą. Ekspertų itin kruopščiai atliktame geriausio darbdavio tyrime „Iki“ išsiskyrė moderniais...

Sukčiai iš vyro pinigus viliojo dvejus metus

Į Vilniaus policiją kreipėsi nuo sukčių dvejus metus kentėjęs vyras. Kaip pranešė Policijos departamentas, trečiadienį, 9 val. 7 min., į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 54 metų vyras. Jis pareiškė, kad nuo 2022 m. iki...

„Iki“ – dviguba taupymo šventė: „Gyvūnų fiestos“ įkarštyje prasidėjo ir didžiosios savaitgalio nuolaidos šeimos...

Kas gi nenorėtų net perpus mažiau sumokėti už ėdalą augintiniui ar paruošti sočią savaitgalio vakarienę sutaupant ir laiko, ir pinigų? Pažadus šiemet mažiau išlaidauti padės įgyvendinti naudingos „Iki“ akcijos, kurių gausybė pasitinka vos įžengus...

„Rimi Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu

Jau trečią kartą nepriklausoma organizacija „Top Employers Institute“ įvertino prekybos tinklą „Rimi Lietuva“ bei jų indėlį kuriant darbo sąlygas, kurios užtikrina darbuotojų gerovę, ir įteikė įmonei tarptautinį „Top darbdavio“ sertifikatą. „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius...

„Rimi Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta „Top darbdaviu“

Jau trečią kartą nepriklausoma organizacija „Top Employers Institute“ įvertino prekybos tinklą „Rimi Lietuva“ bei jų indėlį kuriant darbo sąlygas, kurios užtikrina darbuotojų gerovę, ir įteikė įmonei tarptautinį „Top darbdavio“ sertifikatą. „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235