20.8 C
Utena
2024 / 06 / 18

Hipertenzija sergančių jaunų žmonių skaičius išaugo beveik 6 kartus

Ar jau skaitėte?

Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šią dieną profesorius, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas Marius Miglinas atkreipia dėmesį į opią problemą – šia klastinga liga vis dažniau sergančius jaunus žmones. Kas lemia padidėjusį kraujo spaudimą esant jauno amžiaus? Kokie pagrindiniai šios ligos rizikos veiksniai ir ką turėtų žinoti kiekvienas jaunas žmogus, norintis išvengti padidėjusio kraujospūdžio?

Pasak prof. M. Miglino, jaunų žmonių, kuriems diagnozuojamas padidėjęs kraujo spaudimas, skaičius kasmet vis didėja, o per pastaruosius 30 metų jis išaugo beveik 6 kartus.

- Reklama -
Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Iliustracinė nuotrauka.

„Žmonės iki 18 metų vis dažniau serga hipertenzija – tai galima vadinti šių laikų epidemija. Prieš 30 metų hipertenzija būdavo diagnozuojama vienam vaikui ar paaugliui iš 100, dabar šia liga gali sirgti netgi 6 jauni žmonės iš 100. Tai labai didelė, opi problema. Hipertenzijai išsivysčius esant jauno amžiaus, ši liga niekur nedingsta, tad žmogui sulaukus pilnametystės ji ir toliau progresuoja, jeigu nėra aptinkama ir suvaldoma laiku. Pamažu hipertenzija pažeidžia organus, inkstų ir smegenų kraujagysles, sukelia kraujagyslių sustandėjimą, širdies hipertrofiją, pokyčius akyse, smegenyse. Jos negydant, šios komplikacijos pasireiškia kur kas anksčiau, o tai susiję su blogesne gyvenimo kokybe, mažesne gyvenimo trukme, prarastais sveiko gyvenimo metais“, – pasakoja profesorius.

Pagrindinės hipertenzijos esant jauno amžiaus priežastys, anot profesoriaus, yra sėslus gyvenimo būdas, netinkama mityba.

„Tai šių laikų rykštė – gyvename patogų gyvenimą, už tai mokame savo sveikata. Daugėja prastai besimaitinančių, daug saldžių gėrimų, greitojo maisto, druskos vartojančių vaikų ir paauglių. Per didelis druskos vartojimas ir nutukimas ypač prisideda prie hipertenzijos vystymosi jauname amžiuje. Ši liga gali būti ir paveldima, tačiau daugiausia įtakos jai turi aplinkos veiksniai. Juk per 30 metų genetika nepasikeitė, pakito tik žmonių gyvenimo būdas, lėmęs beveik 6 kartus išaugusį hipertenzijos atvejų jauname amžiuje skaičių“, – sako specialistas.

Pradinėse stadijose liga sunkiai pastebima

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas Marius Miglinas.

Daugelis žmonių, pasak profesoriaus, vadovaujasi šia mintimi: „Jeigu nejaučiu skausmo, jaučiuosi gerai, vadinasi, esu sveikas.“ Deja, taip manyti gali būti klaidinga.

- Reklama -

„Pradinėse hipertenzijos stadijose šiai ligai būdingi simptomai nėra ryškūs. Dažniausiai liga aptinkama apsilankius pas gydytoją, atlikus specialius tyrimus. Tuo ši liga ir klastinga – jei nesimatuoji kraujo spaudimo, gali sirgti ir nė nežinoti. Labai svarbu didinti sveikatos raštingumą, edukuoti žmones apie tai, kad simptomų nebuvimas nebūtinai reiškia, kad esi sveikas. Todėl svarbu reguliariai apsilankyti pas gydytoją“, – pabrėžia prof. M. Miglinas.

Anot jo, trumpalaikis netinkamas gyvenimo būdas, kai patiriama daug streso, valgoma daugiau nesveiko maisto, mažiau judama, nesukels hipertenzijos, tačiau, šiems gyvenimo būdo įpročiams užsitęsus, rizika susirgti didėja.

„Tai, kaip greitai išsivystys ši liga, priklauso nuo daugybės veiksnių. Pavyzdžiui, kraujagyslių sveikatos, organizmo reakcijos į suvartojamą druskos kiekį. Kai kurių žmonių organizmas sugeba sėkmingai pašalinti druskos perteklių per inkstus, o kai kuriems dėl šio proceso padidėja kraujospūdis. Apskritai rizika sirgti hipertenzija auga su amžiumi. O tarp 50 metų sulaukusių žmonių įprastai jau kas antro asmens kraujo spaudimas yra padidėjęs“, – sako profesorius.

Kitos ligos taip pat gali sukelti hipertenziją

Specialisto teigimu, hipertenziją gali sukelti antinksčių, inkstų ligos, aortos ar kraujagyslių susiaurėjimas.

„Taip pat stipriai išreikšta miego apnėja, kai žmogus knarkia ir miego metu jam sustoja kvėpavimas. Tokiu atveju kraujospūdis nakties metu gali užkilti net iki 300. Todėl, jeigu kraujospūdis nemažėja net vartojant gydytojo paskirtus vaistus, reikia ieškoti problemos – galbūt hipertenzija yra kitos ją sukėlusios ligos pasekmė. Tačiau tai labai retas atvejis, iš 100 žmonių taip nutinka vos vienam ar dviem. Bet kuriuo atveju padidėjusį kraujo spaudimą koreguoti būtina, nes nekoreguojamas kraujospūdis, kad ir kokios kilmės jis būtų, gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Jeigu kraujospūdis padidėjęs nestipriai, pirmiausia siūlome jį koreguoti gyvenimo būdo pokyčiais, vaistus skiriame tik tada, jei nepavyksta jo sumažinti. Tačiau, jeigu kraujospūdis didesnis nei 180 ir 110, iškart pradedame gydymą vaistais“, – sako profesorius.

Vaistai gerina gyvenimo kokybę ir pailgina jo trukmę

Gydytojas atkreipia dėmesį – paskirtus vaistus būtina vartoti būtent taip, kaip nurodė gydytojas, negalima daryti pertraukų, savo nuožiūra mažinti ar didinti dozės, daryti vaistų „atostogų“.

„Net jei spaudimas vartojant vaistus truputį sumažėja, reikia ir toliau vartoti vaistus. Pagal oficialias rekomendacijas kraujospūdis per 3 mėnesius turi būti sumažintas iki normos, tai yra 140 ir 90. Tačiau net ir vartojant vaistus būtina laikytis sveikos gyvensenos principų“, – sako profesorius.

Be to, priduria jis, arterinė hipertenzija nebelaikoma atskira liga, veikiau ligų konglomeratu, nes kartu su ja dažnai aptinkamas ir nutukimas, diabetas, inkstų ligos ar padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.

„Retais atvejais žmogui diagnozuojama tik hipertenzija. Lietuvos duomenys rodo, kad daugumai pacientų aptinkamas ir padidėjęs cholesterolis, ir kraujospūdis. Tokiu atveju rizika sumuojasi, tai reiškia, kad abu šie rizikos veiksniai vienas kitą veikia sinergetiškai ir kyla gerokai didesnė įvairių komplikacijų – insulto, infarkto – rizika. Tokiu atveju būtina kartu koreguoti ir padidėjusį cholesterolį, kuris gydomas cholesterolį mažinančiais vaistais statinais. Kai kurie žmonės nerimauja, kad reikia gerti daug tablečių vienu metu, tačiau dabar yra ir politablečių, kai vienoje tabletėje yra vaistai ir nuo kraujospūdžio, ir nuo cholesterolio. O vaistų dozė skiriama atsižvelgiant į paciento sveikatą, kraujospūdžio ir cholesterolio padidėjimo laipsnį. Paprasta, o efektas didžiulis – vartojant vaistus galima gerokai sumažinti komplikacijų skaičių ir pailginti gyvenimo trukmę“, – gydymo svarbą pabrėžia prof. M. Miglinas.

Kaip suprasti, kad vystosi hipertenzija?

8 taisykles, padėsiančias išvengti hipertenzijos.

Specialistas aiškina, jog vieną kartą padidėjęs kraujospūdis dar tikrai nereiškia, kad vystosi liga – svarbu kraujospūdį stebėti.

„Remiantis naujausiomis Europos hipertenzijos draugijos gairėmis, tam, kad būtų galima įtarti hipertenziją, kraujospūdis turi būti padidėjęs daugiau nei kartą. Tad, jeigu pasimatavote kraujo spaudimą ir jis buvo padidėjęs, reikėtų pamatuoti kraujospūdį pakartotinai po 1–3 mėnesių. O per tą laiką stengtis gyventi kuo sveikiau – sveikai maitintis, gerai išsimiegoti, būti fiziškai aktyviems. Jeigu antrą kartą pamatavus spaudimą jis vis dar yra padidėjęs, metas apsilankyti pas gydytoją, kuris padės išsiaiškinti, kur slypi problema“, – sako profesorius.

Jis išskiria 8 taisykles, padėsiančias išvengti hipertenzijos:

  1. Kokybiškas miegas ir pakankama miego trukmė;
  2. Sveika mityba – daug vaisių, daržovių, skaidulų ir kuo mažiau perdirbtų riebalų, druskos ir paprastųjų angliavandenių;
  3. Fizinis aktyvumas;
  4. Gliukozės kiekio kraujyje kontrolė;
  5. Normalaus kūno svorio palaikymas;
  6. Cholesterolio kiekio kraujyje kontrolė;
  7. Reguliarus kraujospūdžio sekimas (net ir tuomet, jei atrodo, kad kraujospūdis normalus);
  8. Nerūkymas.

„Jei laikomasi šių aštuonių pagrindinių taisyklių, padidėjusio kraujo spaudimo galima išvengti arba jį labai atitolinti. Kiekvienam žmogui reikėtų žinoti šias taisykles ir jų laikytis“, – tikina prof. M. Miglinas.

spot_img

Kiaulių ūkyje Lietuvoje – pirmas šiemet afrikinio kiaulių maro atvejis

Rokiškio rajono ūkininkas, aptikęs vieną kritusią bei pastebėjęs klinikinius simptomus likusioms kiaulėms, pranešė Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT). Šiandien, birželio 13 d., Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištirti mėginiai patvirtino -...

Didžiausią vidutinę ridą Lietuvoje turi žali, rudi ir sidabriniai automobiliai

Automobilio spalva gali daug pasakyti ne tik apie vairuotojo charakterį, bet ir apie jo vairavimo įpročius. Automobilių istorijos ataskaitas teikianti įmonė „carVertical“ atliko tyrimą Lietuvoje ir 14-oje kitų Europos šalių, kuris atskleidė, kaip koreliuoja...

Nepražiopsokite: „Iki“ dalina kruasanus po 1 centą

Minkštutėlis, šviežiai iškeptas ir burnoje tirpstantis sviestinis kruasanas – akimirksniu į atostogas Prancūzijoje nukeliantis kepinys ir prekybos tinklo „Iki“ vizitinė kortelė. Malonumais gera dalintis, todėl birželio mėnesį „Iki“ skelbia kvapnią akciją – „Iki“ parduotuvėse...

Sveikatos testai namuose, kuruos galime pasidaryti patys

Savarankiškai namuose atliekami testai – dažnam atrodo naujiena, tačiau vaistinėse juos galima rasti jau ne vienerius metus. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Justina Metlovienė paaiškina, kad be tokių greitųjų savarankiškų testų kaip koronaviruso, gripo, nėštumo,...

ORAI: Antradienį dieną trumpi lietūs, perkūnija, 24-29°C

Antradienio naktį vietomis trumpai palis, galima perkūnija. Kai kur rūkas. Vėjas silpnas. Temperatūra 11–16, kai kur 8–10 laipsnių šilumos. Dieną vietomis trumpas lietus, perkūnija. Vėjas vakarinių krypčių, 6–11 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15...

Birželio 18-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio 18-oji – Tarptautinė sušių diena. Birželio aštuonioliktoji – 170-oji metų diena (antroji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 195 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Aminta, Elžbieta, Ginbutas, Marcelinas, Marina, Morkus, Vaiva; rytoj: Dovilas, Dovilė,...

Astrologinė prognozė birželio 18-ajai, antradieniui

AVINAS. Palanku apdairiai tvarkyti mokesčių, draudimo reikalus, tartis dėl kredito, investicijų. Pats metas priminti apie skolos grąžinimą senam pažįstamam. Psichologinės problemos turbūt nebeatrodys tokios neišsprendžiamos. JAUTIS. Regis, žinosite, ko norite, ir mokėsite išnaudoti esamas priemones...

Du trečdaliai žmogų teigia, kad Lietuvoje reikalai blogėja

Naujausios šalies gyventojų apklausos rodo, kad gegužę du trečdaliai žmonių padėtį Lietuvoje įvertino kaip blogėjančią. Pesimistiškai situaciją vertinančių gyventojų dalis lyginant su balandžio mėnesiu išliko identiška. Eltos užsakymu „Baltijos Tyrimų“ gegužės 16–25 dienomis atliktos apklausos...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, birželio 17–23 dienai. AVINAS Šią savaitę gali kilti keblumų, jei tvarkote finansinius, buhalterinius ar nuosavybės dokumentus, rūpinatės skolomis, mokesčiais. Gali išlįsti į paviršių tai, ką bandėte slėpti. Verčiau nesitikėkite ką nors gauti...

ORAI: Pirmadienį trumpi lietūs, vietomis perkūnija, temperatūra 23–28°C

Pirmadienio dieną Šiaurės Rytų Lietuvoje daug kur trumpi lietūs, kai kur smarkūs. Vietomis perkūnija. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra 23–28, pajūryje 20–22 laipsniai. Antradienio naktį kai kur trumpai...

Astrologinė prognozė birželio 17-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Tikriausiai neišvengsite įtampos ir keblumų, jeigu tvarkote finansinius, buhalterinius dokumentus, ruošiate ataskaitas, rūpinatės skolomis, mokesčiais. Gali išlįsti į paviršių tai, ko paslapčia baiminotės.  JAUTIS. Galite pajusti permainų dvelksmą profesinėje arba romantiškų santykių srityje. Tuo...

Astrologinė prognozė birželio 17-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Tikriausiai neišvengsite įtampos ir keblumų, jeigu tvarkote finansinius, buhalterinius dokumentus, ruošiate ataskaitas, rūpinatės skolomis, mokesčiais. Gali išlįsti į paviršių tai, ko paslapčia baiminotės.  JAUTIS. Galite pajusti permainų dvelksmą profesinėje arba romantiškų santykių srityje. Tuo...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, birželio 17–23 dienai. AVINAS Šią savaitę gali kilti keblumų, jei tvarkote finansinius, buhalterinius ar nuosavybės dokumentus, rūpinatės skolomis, mokesčiais. Gali išlįsti į paviršių tai, ką bandėte slėpti. Verčiau nesitikėkite ką nors gauti...

Birželio 16-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio šešioliktoji – 167-oji metų diena (paskutinė 24-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 197 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Aurimas, Bena, Benadas, Benas, Benė, Julita, Jūra, Jūratė, Jūris, Jūrius, Tolmina, Tolminas, Tolminė; rytoj: Adolfa,...

Astrologinė prognozė birželio 16-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Bus nelengva įtikinti gyvenimo partnerį prisidėti prie jūsų sumanymų ir nesielgti grubiai su išankstine priešiška nuostata. Draugiškumu, originaliu sąmoju laimėsite žymiai daugiau nei priekaištais. JAUTIS. Galite nerimauti dėl savo įvaizdžio, stiliaus, ypač jei ruošiatės...

„Lidl“ kviečia darbuotojus savo idėjas paversti realybe: geriausios sulaukia dosnaus įvertinimo  

Siekiant auginti sėkmingą organizaciją, svarbu sukurti aplinką, kurioje darbuotojai jaustųsi įvertinti ir būtų motyvuoti reikšti savo nuomonę, siūlyti idėjas. Darbuotojų nuomonė ir pastebėjimai skatina inovacijų atsiradimą, taip pat padeda nustatyti galimas problemines sritis. „Lidl...

Iš Lietuvos zoologijos sodo iškeliavo net 200 gyvūnų

Gegužės 31 d., iš 86-ąjį gimtadienį jau liepos 1-ąją minėsiančio Lietuvos zoologijos sodo, į natūralias buveines buvo paleista net 200 saugomų niūraspalvių auksavabalių, kurie buvo išveisti tęsiant su Lietuvos gamtos fondu vykdyto projekto „Ekologinio...

„Rimi“ dairykitės šių produktų: pasiruošite pigesnius pusryčius su šiuo šakšukos receptu

Iš Artimųjų Rytų atkeliavusi šakšuka, mūsų virtuvei labiau įprastos kiaušinienės giminaitė, sparčiai įsitvirtino savaitgalių vėlyvųjų pusryčių meniu. Pabandykite dar vieną šio lengvai pagaminamo pigaus patiekalo variantą, žaliąją šakšuką, kurią paruošti neužtruksite, o į keptuvę...

Tyrimas atskleidė: „Lidl“ prekių krepšelis ir toliau pigiausias – taip jau aštuntą mėnesį iš...

Žemų kainų prekybos tinklo „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias tarp penkių didžiausių šalies prekybos tinklų, rodo rinkos tyrimų įmonės „SeeNext“ naujausias slapto pirkėjo tyrimas.  Birželio 4 dieną atlikta kainų analizė parodė, kad...

Internete galima rasti jūsų adresą: kaip tai ištrinti?

Neslėpkite – bent kartą tikrai esate įvedę savo vardą ir pavardę į „Google“ paieškos laukelį. Nors dažniausiu atveju rezultatuose pamatysite tik tą informaciją, kuria patys esate dalinęsi socialiniuose tinkluose ar kitose interneto platformose, kartais...

Su šiais „Rimi“ produktais pasiruošite pigų ir gardų patiekalą: nekainuos nei 2 Eur

Būna, kad šaldytuvas – pustuštis, o iki savaitės apsipirkimo dar liko pora dienų. Jei turite pakelį makaronų, pusę kopūsto, likę keletas riešutų – pigūs ir gardūs pietūs garantuoti. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė...

Utenoje atsirado dingęs vyras su vaiku

Utenoje iš namų išėjęs ir dingęs vyras su 12-kos metų berniuku atsirado. „Vyras su nepilnamečiu atsirado, daugiau informacijos apie šį įvykį neteikiame“, – Eltą ketvirtadienį informavo Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Violeta Ginaitienė. Kaip skelbė...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235