2.9 C
Utena
2025 / 01 / 17

Kraujo donorystės ABC: gydytoja hematologė atsako į dažniausiai užduodamus klausimus

Ar jau skaitėte?

2023-iesiems einant į pabaigą, dažnas susimąsto apie per metus įgyvendintus planus, atliktus prasmingus darbus ir kas dar laukia ateityje. Vienas gražiausių žmogiškų darbų, be abejonės, yra pagalba kitam, kartais net nepažįstamam, asmeniui. Sveikatos priežiūros tinklas „Antėja“ kartu su Nacionaliniu kraujo centru kviečia Naujus metus pasitikti įteikiant neįkainojamą dovaną – lašelį kraujo, galintį išgelbėti daugybę gyvybių. Sveikatos ekspertai patikina, kad neretai kraujo donorai gerą darbą daro ne tik kitiems, bet ir sau bei įvardija esminius aspektus, kuriuos vertėtų žinoti prieš pasiryžtant šiam žygdarbiui.

Gydytoja hematologė Austėja Dapkevičiūtė-Purlienė pasakoja, kad dažniausiai sveiko žmogaus kraujo prireikia po įvairių fizinių susižalojimų, traumų, taip pat sergantiems anemija, įvairiomis inkstų ligomis ar vėžiu. Anot jos, kai kuriems pacientams, sergantiems labai sunkiomis kraujo vėžio atmainomis, gali būti reikalingas net kraujodaros kamieninių ląstelių persodinimas, kurio metu visiškai sunaikinama sena kraujodaros sistema ir sulašinamos iš donoro surinktos kraujodaros kamieninės ląstelės.

- Reklama -
Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas.

„Pacientams, kuriems atliekama kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacija, tenka susidoroti su ilgu ir nemaloniu gydymo procesu. Vien laukiant, kol organizmas pripažins naują kraują, tenka atlikti itin daug perpylimų, kurių skaičius kartais viršija net 150. Tačiau svarbu paminėti, kad tai ne tik padeda užtikrinti esmines organizmo funkcijas, bet ir gelbsti gyvybę“, – pažymi gydytoja.

Kas gali paaukoti kraujo?

A. Dapkevičiūtė-Purlienė pasakoja, kad už vos iki pusvalandžio trunkančios kraujo donorystės slypi gausybė aspektų. Visų pirma, labai svarbu, kad paciento ir donoro kraujo grupės sutaptų, taip pat būtina nustatyti kraujyje esančius antikūnus. Hematologė įvardija, kad egzistuoja ir viena universali kraujo grupė – O RhD. Ją turintys asmenys gali aukoti kraujo visiems, kitą kraujo grupę turintiems, asmenims. Tai itin praverčia atvejais, kada skubiai reikia atlikti kraujo perpylimo procedūrą ir nėra pakankamai laiko nustatyti paciento kraujo grupę.

„Nors dažniausiai kraujo donoro lytis didelės reikšmės neturi, visgi, moterų kraujo panaudojamumui įtaką gali turėti buvę nėštumai. Kartais vaisiaus kraujo ląstelės gali pasiekti mamos kraujotaką, pastaroji šias ląsteles atpažįsta kaip svetimas. Tokiu atveju mamos organizme susidaro antikūnai, organizme išliekantys visą likusį gyvenimą. Pačiai moteriai šie antikūnai kasdienybės visiškai nepakeičia, tačiau naudojant tokį kraują pacientui, pasekmės kartais gali būti žalingos. Vis dėlto, net ir tokioje situacijoje galima įžvelgti donorystės naudą – kadangi šių ląstelių nelieka donuotų eritrocitų masėje, ją taip pat galima naudoti pacientų gyvybių gelbėjimui“, – paaiškina gydytoja.

Specialistė pamini dar vieną ryškesnį skirtumą tarp skirtingų kraujo donorų lyčių – vyrų organizmuose dažniausiai aptinkami aukštesni hemoglobino ir feritino kiekiai, kadangi nemažai geležies dalių moterys netenka menstruacijų metu. Dėl šios priežasties kraujo donorais dažniau tampa būtent vyriškos lyties atstovai – per metus moterims rekomenduojama neviršyti 4 kraujo donorystės kartų, vyrams – 5 kartų, kad neišsektų geležies atsargos organizme.

- Reklama -

Nauda ne tik pacientui, bet ir donorui

Gydytoja hematologė Austėja Dapkevičiūtė-Purlienė.

„Antėja“ gydytoja A. Dapkevičiūtė-Purlienė paaiškina, kad kraujo donorai procedūros metu neretai sužino daug naudingos informacijos apie savo organizmo būklę. Pavyzdžiui, visada nustatoma ABO kraujo grupė, Rezus D antigenas, Kell sistemos K antigenas ir hemoglobino kiekis kraujyje. Šie rodikliai padeda darbuotojams suprasti, ar asmuo tuo metu gali būti donoru. Taip pat, atliekant kraujo patikrą patikrinamas ir donoro užsikrėtimas infekcinėmis ligomis, tokiomis kaip sifilis, ŽIV, hepatitai B ir C, parvovirusinė infekcija. Tai itin naudinga būsimam donorui, nes kartais pradinėse ligos stadijose asmuo apie sirgimą gali pats nežinoti.

„Kraujo davimas gali būti naudingas ir tiems, kurie serga hemochromatoze – tai būklė, kai organizme yra geležies perteklius. Duodami kraujo jie ne tik pagerina savo savijautą, bet ir padeda sveikti kitiems. Prieš kraujo davimą visiems potencialiems donorams taip pat pamatuojamas kraujo spaudimas, pulsas, pacientas pasveriamas, o ši informacija labai praverčia įvertinant bendrą organizmo būklę ir anksčiau aptinkant širdies ir kraujotakos sistemos sutrikimus ar jų riziką.

Vis dėlto pastebime, kad dažniausiai kraujo donorus reguliariai lankytis kraujo centruose motyvuoja tai, kad yra virš 25 proc. tikimybė, jog per viso gyvenimo eigą mums patiems prireiks bent 1 kraujo transfuzijos. Todėl svarstant kaip reikėtų pasielgti, vertėtų atsiminti, kad vieną dieną duodame mes, kitą dieną – kraujo gali prireikti mums patiems ar mūsų mylimiausiems žmonėms“, – primena ji.

Gydytojai antrina ir Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas. Pasak jo, kraujo donorystės prasmė yra neįkainojamai didelė. Kasmet kraujo ir jo komponentų perpylimas visame pasaulyje padeda išsaugoti milijonus gyvybių – vienas kraujo donoras gali išgelbėti net trijų žmonių likimus, o pati procedūra donorams visiškai saugi.

„Mūsų kraujo centruose nuolat stebimi ir vertinami donorų sveikatos rodikliai, o ilgametė patirtis liudija, kad nuolatinė kraujo donorystė neturi neigiamos įtakos donorų sveikatai. Noriu atkreipti dėmesį ir į vieną mitą. Dalis gyventojų mano, kad duoti kraujo nėra saugu, esą kraujo davimo metu galima užsikrėsti tam tikromis ligomis. Užtikrinu, kad tai nėra tiesa. Kraujo centrai vieni pirmųjų iš medicinos įstaigų pradėjo dirbti tik su vienkartinėmis priemonėms visiškai atsisakydami daugkartinių sterilizuojamų priemonių“, – pasakoja D. Gutauskas.

Anot jo, centruose kraują ima tik į vienkartines kraujo surinkimo sistemas, o visos medicininės priemonės – pradedant adatėle, kuria duriama į pirštą, naudojamos tik vieną kartą, baigiant kraujo maišelių sistema, kurioje integruota speciali sterili adata, naudojama tik konkrečiam donorui kraujo ėmimo metu. Žmogus, duodamas kraujo, negali užsikrėsti, nes vienintelis kontaktas yra per adatą su oda.

Nepaisant to, kad dalis gyventojų vis dar bijo tapti kraujo donorais, nes tiki tam tikrais mitais apie kraujo donorystę, Nacionalinio kraujo centro direktorius džiaugiasi, kad aukojančių kraują kiekvienais metais yra vis daugiau. D. Gutauskas primena, kad šis priešventinis periodas yra puiki proga padovanoti dovaną, kurios net nereikės pakuoti.

„Tikiu, kad šis prieššventinis Kalėdų laikotarpis, kaip ir kiekvienais metais, daugumai yra labai įtemptas, tačiau galbūt dabar yra pats metas į savo kilnių darbų sąrašą įtraukti kraujo donorystę. Mūsų donorai, kurie kraują aukoja jau ne vienerius metus, tikina, kad donorystė jiems ilgainiui tapo tarsi pilietinė pareiga, be kurios nebeįsivaizduoja savo gyvenimo“, – prisidėti prie gerų darbų skatina jis.

Ką reikia žinoti prieš tampant kraujo donoru?

  • Kraujo donoru gali būti tik pilnametystės sulaukęs asmuo, sveriantis ne mažiau nei 50 kg.
  • Kraujo duoti negalima, jei hemoglobino kiekis kraujyje moterims yra mažesnis nei 125 g/l, vyrams – mažesnis nei 135 g/l.
  • Kraujo donorais negali tapti asmenys, sergantys cukriniu diabetu, tuberkulioze, piktybinėmis ir infekcinėmis (hepatitu B, hepatitu C, ŽIV, sifiliu) ligomis, taip pat sunkiomis širdies ir kraujagyslių, skrandžio, žarnyno, kvėpavimo, centrinės nervų sistemos, šlapimo takų ir kitų sistemų ligomis.
  • Kraujo negali duoti rizikos grupėms priklausantys asmenys: intraveninių narkotikų vartotojai, asmenys, dėl kurių seksualinės elgsenos kyla rizika užsikrėsti krauju plintančia sunkia infekcine liga. Taip pat nėščios moterys.
  • Norint duoti kraujo, po persirgtos COVID-19 infekcijos turėtų praeiti bent 14 dienų nuo pasveikimo, o po patirtos operacijos vertėtų palaukti bent 4 mėnesius iki donorystės.
  • Kraujo taip pat negalima duoti, jei per pastaruosius 4 mėnesius asmeniui buvo padaryta tatuiruotė.
  • Privalu būti pakankamai pailsėjus, išgėrus bent 1,5 l skysčių, sočiai pavalgius.
  • Prieš duodant kraujo patariama nerūkyti, išvakarėse – atsisakyti alkoholinių gėrimų, itin aštraus, riebaus maisto.
  • Po kraujo davimo procedūros, likusią dieną pravartu praleisti ramiau: nesportuoti, nekelti sunkių daiktų, nevartoti stiprių alkoholinių gėrimų.
spot_img

Patvirtinta dar kartą: „Iki“ trečius metus iš eilės pripažintas geriausiu darbdaviu Lietuvoje

Prekybos tinklas „Iki“ dar kartą patvirtino savo, kaip patrauklaus darbdavio, statusą – įmonė trečius metus iš eilės pelnė prestižinį „Top Employer 2025 Lietuva“ sertifikatą. Ekspertų itin kruopščiai atliktame geriausio darbdavio tyrime „Iki“ išsiskyrė moderniais...

Sukčiai iš vyro pinigus viliojo dvejus metus

Į Vilniaus policiją kreipėsi nuo sukčių dvejus metus kentėjęs vyras. Kaip pranešė Policijos departamentas, trečiadienį, 9 val. 7 min., į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 54 metų vyras. Jis pareiškė, kad nuo 2022 m. iki...

„Iki“ – dviguba taupymo šventė: „Gyvūnų fiestos“ įkarštyje prasidėjo ir didžiosios savaitgalio nuolaidos šeimos...

Kas gi nenorėtų net perpus mažiau sumokėti už ėdalą augintiniui ar paruošti sočią savaitgalio vakarienę sutaupant ir laiko, ir pinigų? Pažadus šiemet mažiau išlaidauti padės įgyvendinti naudingos „Iki“ akcijos, kurių gausybė pasitinka vos įžengus...

„Rimi Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu

Jau trečią kartą nepriklausoma organizacija „Top Employers Institute“ įvertino prekybos tinklą „Rimi Lietuva“ bei jų indėlį kuriant darbo sąlygas, kurios užtikrina darbuotojų gerovę, ir įteikė įmonei tarptautinį „Top darbdavio“ sertifikatą. „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius...

„Rimi Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta „Top darbdaviu“

Jau trečią kartą nepriklausoma organizacija „Top Employers Institute“ įvertino prekybos tinklą „Rimi Lietuva“ bei jų indėlį kuriant darbo sąlygas, kurios užtikrina darbuotojų gerovę, ir įteikė įmonei tarptautinį „Top darbdavio“ sertifikatą. „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius...

ORAI: Artėjančios dienos su vėju ir rūku

Ketvirtadienio dieną daug kur truputį palis. Vietomis tvyros rūkas. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, vakariniuose rajonuose kai kur gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra 1–6 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį kai kur rytiniuose rajonuose truputį palis, dieną be...

Astrologinė prognozė sausio 16-ai, ketvirtadieniui

AVINAS. Jums ši diena bus gana nebloga. Gebėsite rasti bendrą kalbą su įvairiais žmonėmis. Galite tikėtis pasiūlymų, pašmaikštavimų. Kita vertus, rūpesčių gali sukelti impulsyvūs, rizikuojantys asmenys. JAUTIS. Savo kasdieniniame gyvenime šiandien neišvengsite nesklandumų. Net jei...

Variklio aušinimo skystiys: kodėl netinka vanduo?

Aušinimo skystis yra vienas svarbiausių automobilio skysčių – be jo automobilio eksploatavimas būtų neįmanomas. Geras aušinimo skystis pasižymėti bent keletu svarbių savybių, viena jų – aušinimo sistemoje esančių elementų apsauga nuo korozijos pažeidimų. Ekspertai...

Astrologinė prognozė sausio 15-ai, trečiadieniui

AVINAS. Gali būti, kad šiandien mėginsite tartis dėl įsidarbinimo ar geresnių darbo sąlygų, norimo projekto. Tik nesielkite spontaniškai, įvertinkite, ką gausite ir ką prarasite. Regis, smagiai praleisite laisvalaikį su asmeniu, kuris žadina ypatingus jausmus. JAUTIS....

Startuoja nauja „Rimi“ kampanija „Ri ir Mi“: žaismingai kviečia sutaupyti

Prekybos tinklas „Rimi“ pradeda metus su nauja reklamos kampanija, kurios centre – dar nematyti mini personažai, kurių vardai – Ri ir Mi. Pirkėjai bus kviečiami atrasti patrauklius pasiūlymus, kurie padės ne tik sutaupyti, bet...

Gyventojai sukčiams atidavę 187,5 tūkst. eurų

Pastarąją parą policija registravo daug stambių sukčiavimų – jaunas vyras policijai pranešė dėl sukčiavimo praradęs 136 tūkst. eurų. Dar keli asmenys Šiauliuose ir Anykščių rajone sukčiams atidavė taip pat nemažas pinigų sumas. Kaip pranešė Policijos...

Orai: krituliai, lijundra ir pavojingas plikledis

Pavojingų reiškinių savaitė: krituliai ir slidūs keliai Šią savaitę Lietuvoje išlieka sudėtingos orų sąlygos. Pirmadienį daugelyje rajonų prognozuojami nedideli krituliai – daugiausia lietus. Gali susiformuoti lijundra bei plikledis, todėl keliuose reikia būti itin atidiems. Pietvakarių...

Astrologinė prognozė sausio 14-ai, antradieniui

AVINAS. Jūs arba jūsų draugai, vaikai gali įsivelti į avantiūras. Būtų geriau vengti rizikos bei abejotinos reputacijos kompanionų. Daugiau dėmesio skirkite vaikams, mylimam žmogui.   JAUTIS. Jeigu pradėsite daug darbų vienu metu, jiems užbaigti gali nebeužtekti nei...

Astrologinė prognozė sausio 13-ai, pirmadieniui

AVINAS. Šiandien daug galvosite apie verslo, nuosavybės arba kitus materialinius, piniginius klausimus. Regis, nestigs reikiamos informacijos ir praktiškumo. Prioritetą teikite tam, kas prisidėtų prie jūsų asmeninės bei šeimos gerovės visomis prasmėmis. JAUTIS. Palanki diena reikalams...

Astrologinė prognozė sausio 12-ai, sekmadieniui

AVINAS. Geriausiai jausitės savuose namuose, dėl to nebūtina nenoromis kažkur vykti, eiti. Svarbu susikurti tokią komfortišką ir darnią asmeninę erdvę, kurioje nėra ginčų, barnių.  JAUTIS. Šiandien jums nestigs fizinės energijos bei liežuvio miklumo. Regis, to prireiks realiai...

Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?

Kai telefonas pažadina jus ryte, iškart atidarote „Facebook“ ir tikrinate naujienas. Sėsdami pusryčiauti slenkate per „Instagram“. Dirbate fone pasileidę „YouTube“ vaizdo įrašą. O atsigulę į lovą, dieną užbaigiate žiūrėdami „TikTok“. Pastovus soc. tinklų naudojimas...

Kuri populiari sėdėjimo poza pavojingiausia mūsų stuburui

Nors mūsų stuburai nėra pritaikyti ilgam sėdėjimui, sėdimo darbo amžiuje to išvengti, deja, nepavyksta. Ilgas sėdėjimas iššaukia nugaros skausmus ir problemas, kuriomis skundžiasi ne tik vyresni žmonės – pacientų amžius jaunėja. Specialistės papasakojo, kaip...

Astrologinė prognozė sausio 11-ai, šeštadieniui

AVINAS. Šiandien nenustygsite vietoje, viskuo domėsitės, būsite plepūs, linkę ieškoti įdomios draugijos ir nuotykių. Galite įsigyti ką nors aktualaus iš buitinės technikos ar kt.  JAUTIS. Šiandien pravartu atsipalaiduoti, pasimėgauti namų ramybe, skaniais patiekalais, arba pasportuoti ir dėl...

Paskelbti 2025 m. karo prievolininkų sąrašai

  Paskelbti 2025 m. karo prievolininkų sąrašai, skelbia Lietuvos kariuomenė. Iš viso ketinama pašaukti beveik 3,9 tūkst. jaunuolių, sąrašą sudaro apie 25,1 tūkst. asmenų.  Savo vietą sąraše šaukiamo amžiaus vaikinai gali pasitikrinti internetiniame puslapyje sauktiniai.karys.lt. Anot kariuomenės,...

Elektronikos prietaisai grožiui: naudinga pagalba ar pavojus odai?

Šiuolaikiniai grožio ir kūno priežiūrai skirti elektronikos prietaisai padeda taupyti laiką ir pinigus. Specialistai nuolat dalijasi patarimais, kaip efektyviai rūpintis veido oda žiemą – kokias priemones bei prietaisus rinktis, kai oda susiduria ne tik...

„Rimi“ dairykitės avokadų – ypatingų suktinukų pasigaminsite pigiau (receptas)

Išpopuliarėję avokadai – vienas universaliausių pusryčių variantų, nes tinka su skrebučiais ir kiaušiniais, nugula į košių dubenėlius, šilkinę konsistenciją suteikia glotnučiams. Tačiau galima juos kilstelti į dar aukštesnį lygį – patiekti kaip užkandį, kuris...

Horoskopas kitai savaitei: Ožiaragių laukia sėkmė ir pripažinimas!

Astrologinė prognozė kitai savaitei, sausio 13–19 dienoms. AVINAS       Savaitės pradžioje stengsitės kuo daugiau nuveikti savo šeimos, artimųjų labui. Regis, pasitaikys neprognozuojamų situacijų ir teks primti spontaniškus sprendimus. Saugokitės avarijų, traumų, ugnies. Savaitės viduryje pareigingai ir rūpestingai...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235