Vartojimo įpročiai turi įtakos aplinkai bei ekosistemoms. Tad kiekvienas mūsų, būdami vartotojais, esame atsakingi už savo poveikį gamtai, planetai, klimato kaitai. Apie tai kalba ir Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados 7 ir 8 klasių mokiniams šūkiu tapę žinomos atlikėjos Monikos Marijos dainos pavadinimas ir žodžiai – „Viskas Tavo rankose!“ Ši olimpiada – jau dešimtasis Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) rengiamas aplinkosaugai skirtas konkursas, šiemet skiriamas atsakingo vartojimo temai.
Lengvai „pamišusi“ dėl tvarkos namie
Ne vienas atlikėjos Monikos Marijos gerbėjas yra įsiminęs paprastus, tačiau prasmingus jos dainos žodžius: „(…) Viskas tavo rankose / Viskas tavo rankose / Pasitikėk savimi / Prisimink, kur tik eini / Viskas tavo rankose (…)“. Tuo tarpu atlikėja tvirtina, kad aplinka – jos pagrindinis įkvėpėjas.
„Pastebėjau, kad gyvenant Lietuvoje ta aplinka palyginti tikrai retai mane suerzina ar užkliūva už akių, nuteikdama nemaloniai, tačiau išvažiavusi pakeliauti dažnai pastebiu kitokią, labiau prozišką realybę – nesuvokiamus kiekius šiukšlių, nevaldomus taršos šaltinius, besibraunančius į mūsų vandenį, žemę, orą, maistą, prekybininkų siūlomus neracionaliai didelius prekių kiekius. Tik atsidūrusi kiek toliau nuo mūsų šalies ribų iš tikrųjų suvokiu, kur link einame ir kas nutiks, jei nesusivoksime ir nesiimsime veiksmų dabar tuoj pat, šiandien“, – sako Monika Marija.
Paklausta apie apsipirkinėjimą, ji neslepia, kad naujas įsigytas muzikos instrumentas ar dar viena nauja, širdžiai miela batų porą ją pradžiugina. Tačiau tai neturi prieštarauti estetiškai švarių namų sampratai.
„Apskritai esu lengvai „pamišusi“ dėl tvarkos namie, tad kiekvienas naujas „namų gyventojas“ dabar yra vis atidžiau pasveriamas ir turi praeiti savotišką „moralinį teismą“, tad apsipirkinėjimo, arba vadinamojo šopingo, terapijos forma man gan svetima. Iš tikrųjų, manau, kad neapsikrauti daiktais yra menas, kurio kiekvienas turime mokytis“, – pasakoja atlikėja.
Ir su sąžinės balsu jai neretai tenka pasikalbėti, nes, pasak jos, bene kiekvienas žingsnis, geriau pagalvojus, yra vienaip ar kitaip susijęs su ekologija. Nuo dušo atsikėlus ryte, kosmetikos priemonių darantis makiažą, aprangos, maisto, kelionių ir t. t.
„Jau pradedu įprasti prieš atlikdama kokį veiksmą savęs paklausti, ar yra būdas jį atlikti tvariau, su mažesniais aplinkos taršos „kaštais“, – neslepia dainininkė.
Nerimauja dėl klimato kaitos
Eidama į parduotuvę Monika Marija visada nešasi savo medžiaginį iš perdirbtų medžiagų pagamintą maišelį, kad nereikėtų pirkti vis naujo, stengiasi atsisakyti arba ieškoti alternatyvos viskam, kas supakuota į plastiką. Pirkdama rūbus ar kitus daiktus visada pasveriu, kiek juos dėvės, sugedusius prietaisus, jei įmanoma, visada renkasi taisyti, atnaujina detales ar pan., kad nereikėtų iš karto mesti ir pirkti naujų. Netinkamiems rūbams taip pat visada ieškau antro gyvenimo – padovanoja artimiesiems, atiduoda labdarai, sceninius drabužius parduoda. Jai ypač aktuali tema pastaruoju metu – maisto produktų atsakingesnis pirkimas, maisto planavimas.
Savo dainos žodžius „Viskas tavo rankose…“ ji aiškina: tiki, kad visi pokyčiai pirmiausia prasideda nuo vieno žmogaus, svarbiausia – pasitikėti savimi ir nepaleisti savo tikslo iš rankų, ir pamažu geri darbai ar norai kaip bangelės nuvilnija per aplinkinius, įtraukdami vis daugiau bendraminčių.
Vienoje atlikėjos dainoje skamba žodžiai „Just leave the light on for me“. Apie šviesą čia kalbama perkeltine prasme, kaip apie tikėjimą, viltį, kuri kartais gyvybiškai reikalinga. Vidinė šviesa, tikėjimas reikalingi ir galvojant apie planetos ateitį.
„Klimato kaitą stebiu su didele nerimastimi viduje. Dažnai skaitau pasaulio naujienas, mokslininkų pranešimus, seku nemažai gamtos entuziastų socialinėje medijoje bei detaliau gilinuosi žiūrėdama dokumentinius filmus ir jų serijas, vienas tokių – „Our planet“. Ten labai detaliai stebima, fiksuojama ir per skirtingų gyvūnų gyvenimo ciklus, įpročius atvaizduojama sezonų kaita bei didžiausi planetos pokyčiai dėl žmonių įtakos per pastaruosius metus“, – prisipažįsta atlikėja.
Jos įsitikinimu, kiekvienam atsakingam žmogui šiuo metu privalu domėtis, plėsti žinias apie situaciją pasaulyje ir ne tik paviršutiniškai atpažinti sąvokas „klimato atšilimas“ ar „klimato kaita“, o žinoti, kas keičiasi, kokios gyvūnų ir augalų rūšys dėl to nyksta, kokią tai daro įtaką mums, mūsų aplinkai ir mūsų ateičiai, o svarbiausia – kaip kiekvienas mūsų galėtume kiekvieną dieną prisidėti prie tų pasekmių sušvelninimo ar problemų sprendimo.
Ragina nustoti „panikuoti“
Ką, Monikos Marijos manymu, turėtų daryti žmogus, kad galėtų būti ramus arba bent ramesnis, jog savo elgsena daro pakankamai, kad jo ekologinis pėdsakas būtų kuo mažesnis?
„Pirmiausia, manau, reikia nustoti „panikuoti“, kad kažko nespėji, kažko nežinai, nesi pakankamai pasiruošęs. Kai informacijos atrodo per daug, o dar jauti, kad jau visur tarsi „pavėlavai“, geriausias mano patarimas – „one step at a time“! Užtenka pradėti nuo vieno mažo žingsniuko, galbūt atsisakyti vieno nevykusio įpročio, o galbūt įsigyti vieną naują tinkamą. Aš ir pati po truputį vis dar kantriai to mokausi. Manau, kad didžiausias mano žingsnis ateityje mažesnio ekologinio pėdsako link turėtų būti pakeičiant automobilį į mažiau teršiantį aplinką“, – dalijasi savo planais ir įžvalgomis atlikėja.
Tiesa, dainų, kuriose apie šias temas kalbėtų tiesiogiai, ji nėra sukūrusi, tačiau įrašinėdama dainą „Pasikalbėkim gyvai“ galvojo apie tai, kad šiais laikais per retai visi išdrįstame pasakyti svarbius dalykus į akis ir per dažnai slepiamės už parašytų žodžių. Manau, kad ir ekologijos tema reikia kalbėtis garsiai, nesislepiant.
„Visi norime gyventi oriai, sveikai, naudotis mokslo pažangos rezultatais, moderniomis technologijomis, prasmingai ir smagiai pramogauti, pažinti pasaulį. Vis dėlto gerovės siekį lydi atsakingo vartojimo iššūkiai. Ši aktualija padiktavo ir EPA organizuojamos olimpiados temą. Testas nuotoliniu būdu vyks, kaip įprasta, antroje rudens pusėje, lapkričio 16 dieną, o registruotis mokyklas, septintokų ir aštuntokų mokytojus kviečiame spalio 23–lapkričio 6 dienomis“, – atkreipia dėmesį EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.
Ji pastabi, kad daugelį atsakymų į olimpiados klausimus bus galima rasti paruoštoje metodinėje medžiagoje, tereikia parodyti iniciatyvą. EPA atstovė tai vadina gera proga prasmingai edukuoti ir įkvėpti mokinius, dalyvauti ir laimėti klasės kelionę autobusu pasirinktinai į vieną įdomiausių Lietuvos muziejų.
Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)
Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.