0.8 C
Utena
2025 / 04 / 26

Svajojate išbandyti maudynes žiemą? Specialistai atskleidė, kada geriau net nepradėti

Ar jau skaitėte?

Maudynės žiemą tampa vis populiaresnės – kiekvieną savaitgalį ežerų pakrantės nusėtos būriais sveikuolių, kurių negąsdina atšiaurios sąlygos, o socialiniai tinklai mirga nuo filmukų, vaizduojančių tokių maudynių akimirkas. Visa tai stebint, neretam kirbteli mintis: gal ir man reikėtų pabandyti? Specialistai atsakė į klausimą, ar maudytis žiemą iš tiesų yra sveika, papasakojo, kaip paruošti savo kūną tokiam išbandymui, ir atskleidė, kokiems žmonėms apie maudynes šaltyje geriau net nesvarstyti.

Reikia įvertinti savo sveikatos rezervą

„Maudynės šaltame vandenyje gali būti puiki grūdinimosi forma, kuri padeda stiprinti imuninę sistemą, mažina susikaupusį stresą bei įtampą, stiprina kūną, gerina kraujo cirkuliaciją bei kūno atsaką esant ekstremalioms sąlygoms. Nors ekstremalus šaltis turi nemažai teigiamų savybių, jis tinkamas ne visiems“, – sako BENU vaistininkė Monika Maleckaitė.

- Reklama -
Apsunkintas kvėpavimas bei silpnumas - ženklas lipti iš vandens.
Apsunkintas kvėpavimas bei silpnumas – ženklas lipti iš vandens.

Jai pritaria ir „Hila“ Reabilitacijos ir sporto medicinos centro sporto medicinos gydytojas Dalius Romanas Barkauskas. Pasak jo, svarstant apie maudynes šaltame vandenyje, pirmiausia reikia įvertinti savo sveikatos rezervą – kūno galimybes sugerti neigiamą emocinį, fizinės perkrovos ir aplinkos poveikį.

Eketė – ne vienintelis būdas grūdintis

„Ligos nebuvimas nėra sveikata – kuo mūsų sveikatos rezervas didesnis, tuo esame sveikesni. Tai ypač svarbu, jeigu kalbame apie tokį fenomeną kaip ilgaamžiškumas. Evoliucine prasme gamtoje nėra nenumatyta, kad turime būti sveiki kūnui po truputį dylant ir senstant. Gamta rūpinasi vienu – kad iki maždaug 40 metų pasidaugintume, pratęstume giminę ir keliautume į evoliucijos kanalizaciją. Tiek žinių. Jeigu norime gyventi ilgiau, turime kalbėti apie savo sveikatos rezervą“, – teigia D. R. Barkauskas.

Anot gydytojo, grūdinimasis nebūtinai turi reikšti lindimą į eketę, galima pradėti ir apsiprausiant šaltu vandeniu. „Ar lįsti į šaltą vandenį gamtoje? Žmogus turi atsakyti sau, ar jam to reikia. Ar tai sveika? Ne, tai nėra sveika. Tai yra išbandymas kūnui, patikrinimas, kiek neigiamo poveikio jis gali priimti be pasekmių.“

Pirmas žingsnis kelyje į žiemos maudynes – dušas

Vis dėlto, jeigu užsispyrėte išsimaudyti ežere žiemą, pasak M. Maleckaitės, pradėti siekti šio tikslo derėtų palengva. Pirmiausia reikėtų išbandyti vėsų arba kontrastinį kelių minučių dušą namuose ir palaipsniui ilginti buvimo duše laiką.

- Reklama -

„Prisitaikius prie pokyčių, po truputį pratinkite kūną vandens telkinyje – iš pradžių negiliai įbriskite kelioms minutėms, vėliau briskite šiek tiek giliau, galite šaltu vandeniu sušlapinti rankas ir veidą, taip palaipsniui pripratinsite kūną prie temperatūrų skirtumo“, – sako vaistininkė.

M. Maleckaitė pataria neiti maudytis vienam, o prieš maudynes būtinai įvertinti oro sąlygas, vandens dugno bei prieigos į vandenį būklę. Reikėtų vengti maudynių itin atšiauriu, vėjuotu oru, atsargiai maudytis vietose, kur dugną dengia slidūs ar aštrūs akmenys.

„Prieš maudynes rekomenduojama gerai apšilti, pavyzdžiui, atlikti kardio pratimus, lengvai prasibėgti. Labai svarbi tinkama apranga tiek maudynėms, tiek po jų – šaltajam sezonui tinkamas maudymosi kostiumas, kepurė, jei reikia – specialūs vandens batai, pirštinės. Po maudynių reikėtų persirengti šiltais drabužiais, rekomenduojama atsigerti šiltos arbatos ar kitų šiltų gėrimų, pavyzdžiui, kakavos ar karšto šokolado“, – pataria M. Maleckaitė.

Kas nutinka, jei maudomės nepasiruošę?

Grūdinantis derėtų nesilyginti su kitais ir būti vandenyje tiek- kiek leidžia kūnas.
Grūdinantis derėtų nesilyginti su kitais ir būti vandenyje tiek- kiek leidžia kūnas.

Socialiniams tinklams mirgant nuo žiemos maudynių vaizdų, noras sekti šiuo pavyzdžiu gali kilti čia ir dabar, tačiau, pasak D. R. Barkausko, bandos jausmu vadovautis nereikėtų. Kas blogo gali nutikti, jeigu į šaltą vandenį lendame nepasiruošę?

„Kūnas gali dekompensuoti, o dekompensuoja silpniausia grandis. Vienam skaudės gerklę, kitam – sąnarius, trečias gaus inkstų uždegimą, ketvirtas dekompensuos prostata, kitam arba kitai atsiras kelio skausmai. Kiekvienas turime savo silpnąsias grandis. Kuo kūnas geriau paruoštas, tuo tos silpnosios grandys geriau apsaugotos“, – teigia gydytojas.

D. R. Barkauskas priduria, kad su šalčiu tvarkytis padeda stiprūs, stresinius hormonus išskiriantys antinksčiai: „Ši vidaus sekrecijos liauka yra atsakinga už stresines reakcijas. Stiprių antinksčių išskiriami hormonai yra pakankamai veiksmingos medžiagos visiems kūno resursams mobilizuoti. Jeigu antinksčiai silpni, laukia dekompensacijos reakcija ir kūnas per silpniausią grandį sulūš.“

Neturint laiko sau – geriau net nepradėti

Anot M. Maleckaitės, ekstremalaus šalčio reikėtų vengti esant padidėjusiam kraujospūdžiui, nereguliariam širdies ritmui, lėtinėms kvėpavimo takų ligoms, nėštumo metu. Taip pat – sergant Reino liga bei lėtinėmis odos ligomis, kurios paūmėja esant šalčiui.

Pasak D. R. Barkausko, šiandien populiarus Wimo Hofo metodas tėra viena iš sistemų, padedanti dirbti su šalčiu, tačiau metodų, kuriais galima vadovautis, esama įvairiausių. „Nepamirškime, kad kalba eina apie meną išgirsti savo kūną, o mechaninis taikymas yra neįmanomas, nes darbas su kūnu reikalauja laiko ir pastangų, turi būti suinteresuotas. Jeigu esi pasiryžęs keisti savo gyvenimo būdą, mitybą, miego režimą, tuomet gali pradėti strateguoti ir siekti šio tikslo, tačiau, jeigu neturi laiko sau, geriau net nepradėti“, – teigia gydytojas.

Kūnui padės ir organizmą stiprinantys preparatai

Anot M. Maleckaitės, organizmą stiprinti padės žuvų taukai, vitaminai C ir D, cinkas, maisto papildai, kurių sudėtyje yra rausvažiedės ežiuolės, tikrinio blizgučio (reishi grybo), beta gliukanų.

„Taip pat galima vartoti kininio kordicepso turinčius papildus, nes šis grybas pasižymi energijos lygį palaikančiu, ištvermę gerinančiu poveikiu. Verta paminėti, kad rausvažiedes ežiuoles, priklausomai nuo maisto papilde esančios dozės, nepertraukiamai reikėtų vartoti ne ilgiau kaip 1-4 savaites. Be abejo, svarbi įvairi ir subalansuota mityba, kad vertingų medžiagų gautume ne tik iš maisto papildų, bet ir su maistu, todėl į maisto racioną verta įtraukti daugiau daržovių, vaisių, žuvies, ankštinių augalų“, – pataria vaistininkė.

Pasak M. Maleckaitės, grūdinantis derėtų nesilyginti su kitais ir būti vandenyje tiek, kiek leidžia mūsų kūnas, o vieni iš signalų, perspėjančių, kad maudynes reikia nutraukti – apsunkintas kvėpavimas bei silpnumas: „Pajutus šiuos simptomus, reikia nedelsiant išlipti iš vandens, šilčiau apsirengti, jei reikia – prisėsti ar atsigerti šiltos arbatos. Jei savijauta atlikus šiuos veiksmus negerėja, reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją.“

spot_img

ORAI: Įspėja apie stichines šalnas: temperatūra kris iki –9 laipsnių šalčio

Penktadienio naktį be žymesnio lietaus. Vėjas šiaurinių krypčių, 5–10 m/s. Žemiausia temperatūra 1–6 laipsniai šilumos, dirvos paviršiuje vietomis, daugiausia Šiaurės vakarų Lietuvoje, šalnos 0–3...

Kaip atsakingai mėgautis fejerverkais?

Ar žinojote, kad daugiau nei 70% fejerverkų sukeltų nelaimių įvyksta per šventinius savaitgalius ir dažniausiai tarp 20:00 ir 01:00 valandos nakties? Fejerverkai yra neatsiejama...

Liko savaitė, kai galite skirti savo GPM dalį: instrukcija, kaip tai padaryti teisingai

Iki gegužės 2-osios Lietuvos gyventojai turi galimybę neatlygintinai prisidėti prie nevyriausybinių organizacijų, švietimo, kultūros, socialinių iniciatyvų ar menininkų veiklos – paskirdami iki 1,2 proc....

Ko negali dirbtinis intelektas? Žmogaus pranašumas pardavimų srityje

Sakoma, kad dirbtinis intelektas (DI) galėtų automatizuoti apie 30–50% užduočių pardavimų procese. Kaip teigia dirbtinio intelekto ekspertas, pirmosios Lietuvoje dirbtinio intelekto agentūros „WhyAI“ įkūrėjas...

Lietuviškų „oho!“ traškučių ir sausų pusryčių gamintojo eksportas pernai augo iki 22 mln. eurų

Lietuviško kapitalo traškučių ir sausų pusryčių „oho!” gamintojo „Naujasis Nevėžis“ 2024 metais milijoninės investicijos grįžo išaugusiu eksportu. Bendrovės eksportas padidėjo iki 22 mln. eurų...

Ką skanaus grilinti šį savaitgalį? Nebesukite galvos – 5 receptai, pritaikyti prie naudingų „Iki“...

Kepsninių sezonas jau prasidėjo, tad nesvarbu – net jei už lango ir nelepina pavasariška šiluma, kiekvienam knietės užkurti grilį šį savaitgalį. Juk norisi išbandyti...

Vaikai – ne derybų objektas: siekiant taikos tarptautiniai lyderiai ragina namo grąžinti Rusijos pagrobtus...

Politiniai lyderiai ir įtakingi asmenys iš visos Europos bei Kanados išreikšdami solidarumą vieningai ragina sugrąžinti Ukrainos vaikus, pagrobtus Rusijos Federacijos – tarp jų ir...

Tyrimas atskleidė, kiek kainuoja Velykos: ar ketinate tiek išleisti?

Šiltasis metų laikotarpis dažniausiai susijęs su gerokai didesnėmis išlaidomis, nes pavasaris ir vasara atneša įvairių švenčių, kišenes paplonina atostogos, savaitgalių iškylos, šiltuoju sezonu esame...

Tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė pasiūlė Velykų receptą: tikrai taps stalo pažiba

Velykų proga tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė pasidalijo, kaip šią ypatingą dieną švenčia savo namuose, ir pasiūlė receptą ypatingam pistacijų pyragui, kuris...

Atostogų sezonas Kretoje prasideda: Velykos pagal graikiškas tradicijas ir naujos patirtys

Populiariausia Graikijos sala Kreta 2025 m. vasaros sezoną pasitinka kupina ambicingų tikslų. Šiemet salos turizmo sektoriaus atstovai labiausiai orientuosis į kokybę, įvairiems keliautojų poreikiams...

Viduržemio jūros sala, apie kurią kalba visi – keliautojus užburia šimtais Instagramo vertų vaizdų

Nesvarbu, kelintą kartą sugrįšite į Kretą, ši kontrastinga Graikijai priklausanti Viduržemio jūros sala kaskart turės kuo nustebinti – iškilusiais didingais kalnais, giliais tarpekliais ir...

Velykinių akcijų vajus „Iki“ – šventė ir piniginei: nuo anties ir lašišos iki „premium“...

Artėja pasiruošimo Velykoms pikas – didysis šventinis apsipirkimas. Lietuviai yra tikri akcijų meistrai – šventei ruošiasi atidžiai, planuoja ir skaičiuoja, kur jiems apsipirkti apsimoka...

Dar vienas įvertinimas: „Lidl Lietuva“ – patraukliausias darbdavys prekybos kategorijoje

„Lidl Lietuva“ pelnė patraukliausio darbdavio apdovanojimą prekybos ir pardavimų srityje bei pateko tarp 50-ies geriausių šalies darbdavių bendrame reitinge. Nugalėtojai paskelbti remiantis šių metų...

D. Filmanavičiūtė dalijasi Velykų stalo hitais: keps patiekalą, kurį dievina šeima

Rinkodaros specialistė, visuomenininkė Dovilė Filmanavičiūtė per Velykas lankys giminaičius Pasvalyje ir Panevėžyje. Su mama ji ruoš Velykų stalą, ant kurio atsidurs mėgstamas netikras zuikis ir...

Neregėta Barselona: dar neaplankytų vietų dešimtukas, padėsiantis miestą pamatyti kitomis akimis

Unikalia kultūra ir įstabia architektūra turistus žavinti Barselona – vienas populiariausių keliautojų pasirinkimų Ispanijoje. Čia ne tik gausu visame pasaulyje garsių lankytinų objektų –...

Pavasaris ir elektrinis transportas: malonumas ar pavojus?

Atėjus pavasariui ir šylant orams, į gatves masiškai išrieda elektriniai paspirtukai, dviračiai, riedžiai bei motoroleriai. Tai suteikia galimybę greitai ir patogiai judėti po miestą,...

Olimpietės V. Žūsinaitės patarimai: kaip pamilti bėgimą ir pasiruošti pirmajam maratonui

Vos tik orai ima šilti, vis daugiau žmonių pradeda ruoštis bėgimo sezonui. Vieni tai daro pirmą kartą, kiti grįžta po pertraukos, o treti jau...

„Rimi” neužleidžia pozicijų: pirkėjams siūlo pigiausią pieno produktų krepšelį

Kovo ir balandžio mėnesiais, remiantis rinkos tyrimų bendrovės „SeeNext“* duomenimis, prekybos tinkle „Rimi“ buvo fiksuotas pigiausias pieno produktų krepšelis. Platus šios kategorijos prekių asortimentas „Rimi“...

„Rimi“ ambasadorė, žymaus restorano šefė Goda Juknaitė pataria, kaip Velykų pusryčiams iškepti tobulą šakšuką

Saule lepinantis pavasaris kuria pasiruošimo Velykoms nuotaiką – vienos svarbiausių metų švenčių lietuviai neatsieja nuo iš kartos į kartą perduodamų senųjų tradicijų. Visgi kartais...

6 faktai, kurių nežinojote apie Turkijos Rivjeros perlą – Bodrumą

Turkijos pietvakarių pakrantėje, šalia Egėjo jūros krantų įsikūręs Bodrumas garsėja turtinga savo istorija, nuostabiais kraštovaizdžiais, gardžia virtuve, audringu naktiniu gyvenimu ir įspūdingais paplūdimiais. Nenuostabu,...

„Rimi“ skelbia, kaip per Velykas dirbs elektroninė parduotuvė

Balandžio 20 d., Velykų sekmadienį, dalis prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvių ir e. parduotuvė „Rimi.lt“ nedirbs. Sekmadienį pirkėjai apsipirkti galės 49 budinčiose parduotuvėse, o užsisakyti...

Velykų stalas už mažiau: „Iki“ jau startavo ypač laukta „Maisto fiesta“ su 40 proc....

Ar skanų, šviežią ir gausų Velykų stalą galima paruošti stipriai sutaupant? Tikrai taip, ir daugelis pirkėjų jau tuo rūpinasi – „Iki“ parduotuvėse vos prasidėjus...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235