2.5 C
Utena
2025 / 03 / 22

Seni muzikos įrašai ir garso aparatūra: ką geriau išmesti, o kas tikrai vertinga?

Ar jau skaitėte?

„Gerų ir itin kokybiškai atkuriamų įrašų svarba žmogaus gyvenime yra ta pati, kaip ir muzikos svarba – ir kūnui, ir sielai. Prasti ar prastai atkuriami įrašai – kaip garsiai ir švariai jie beskambėtų – tai tik triukšmas, jis ne tiek maloniai jaudina, kiek erzina ir vargina“, – tvirtina socialinių mokslų daktaras, muzikinio garso tyrinėtojas, „Muzikos magijos“ salono įkūrėjas Artašesas Gazarianas. Jis taip pat turi atsakymą, kokia garso aparatūra galėtume pasitikėti, o kurią vertėtų tiesiog išmesti.

Pats konstravo stiprintuvus ir kolonėles

Dr. A. Gazariano gyvenimo istorija, besidomint kokybiškų garso įrašų kokybišku atgaminimu –dėsninga ir nuosekli. Jis pasakoja, kaip jaunystėje teko pačiam konstruoti garso stiprintuvus ir kolonėles, nes nebuvo kaip nusipirkti pakankamai kokybiškos aparatūros, kad galėtų su draugais mėgautis muzika. Vėliau buvo radistu, dirbo didelėje elektroninės aparatūros gamykloje.

- Reklama -
Muzikinio garso tyrinėtojas dr. A. Gazarian. Asmeninio albumo nuotr.

„Galvojau, kad viską suprantu apie garso techniką. Paaiškėjo, kad taip nebuvo, tik po daug metų – tiesiog teko įsitikinti praktiškai, kad ne tik ta pati muzika skamba geriau ar blogiau, kai atkuriama pasitelkus skirtingas stereo sistemas, bet ir tiesiog nuo pačios sistemos priklauso, kokių įrašų labai norėsis klausyti, o kokių visai ne. Teko mobilizuoti visas savo informatikos ir neuropsihologijos žinias, kad galėčiau suvokti, kas yra „garsas“, kiek jį įmanoma įrašyti ir atkurti“, – pasakoja dr. A. Gazarianas.

Prieš 18 metų – 2006-aisiais – jis įkūrė „Muzikos magijos“ saloną. Tikslas, anot dr. A. Gazariano, buvo, kad žmonės turėtų galimybę įsigyti „teisingą“ techniką ir galėtų klausytis ne tik gerai pažįstamo popso, bet ir rimtesnės bei įdomesnės muzikos.

„Galima gerai girdėti, bet nieko gero nejausti“

Pasak muzikinio garso tyrinėtojo, gyvas garsas – tai ne technikos, o neuropsichologijos fenomenas – jis gimsta smegenyse, interpretuojant vibracijas iš aplinkos. Pastarosios yra itin sudėtingos, tai yra taip vadinami „fraktalai“, kurių iš principo neįmanoma aprašyti jokia baigtine forma.

„Atkuriamas iš įrašų garsas – tai visada tik aisbergo viršūnė – didesnė ar mažesnė jo dalis, priklauso nuo laikmenos ir formato. Be to, kad atkuriamos ne visos pradinės vibracijos, į jas dar įnešama iškraipymų ir priemaišų. Visa tai gali tiek nutolinti nuo realybės, kad mūsų pasąmonė atsisako vertinti girdimą net ir „labai švarų“ garsą kaip realybės atstovą ir „neįjungia“ emocijų. Galima gerai girdėti, bet nieko gero nejausti“, – aiškina dr. A. Gazarianas.

- Reklama -

Visi žinome, kad seni garso įrašai yra vertinami kaip istorijos faktai, o seni įrašų atkūrimo prietaisai neretai patraukia subtiliu dizainu. Kartais jais didžiuojamasi ir kaip interjero puošmena. Bet ar tokie prietaisai kokybiškai atkuria muzikos garsą?

Dr. A. Gazariano teigimu, 1950–1980 metų vinilo plokštelės yra patikimos, naudingos, naudotinos. Rinkoje jų tikrai per akis ir joms nėra alternatyvos norint kokybiškai išgirsti fantastiškai atliekamą nuostabią minėtų dešimtmečių muziką. Aišku, tam, kad būtų galima išgirsti viską, dėl ko verta šias plokšteles klausyti, reikia naudoti pakankamai tobulą įrangą – jau nebe seną, juolab ne sovietinės gamybos.

„Rinkoje yra daug tobulų šiuolaikinių patefonų, kurie kainuoja nuo 1000 eurų. Yra ir labai pigių naujų plokštelių grotuvų, kuriuos verta naudoti tik klausant šiuolaikines vinilo plokšteles, kurios beveik išskirtinai pagaminamos iš sąlyginai mažos raiškos skaitmeninių įrašų ir neturi esminio privalumo, palyginti su gerai atkuriamu CD. Šiuolaikinis vinilas – tai dažniausiai tik žaislas, malonus ir madingas. Jis skamba geriau už masinės MP3 ar AAC formatus (pvz., „Spotify“), bet daug prasčiau už originalų, analoginiu būdu įrašytą vinilą arba aukštos raiškos skaitmeninius failus, pavyzdžiui, WAV 24/194, DSD256 ir panašius“, – pasakoja muzikinio garso tyrinėtojas.

Muzikos žudikas MP3

Muzikinio garso tyrinėtojas dr. A. Gazarian. Asmeninio albumo nuotr.

Anot jo, kai 1980-aisiais atsirado kompaktiniai diskai, vadinamieji CD, tai buvo didelis apgailestautinas kompromisas garso natūralumo ir muzikos atkūrimo prasme, o MP3 išvis tapo muzikos žudiku. Deja, tokių, jo žodžiais, „šlamštinių“ įrašų 1990–2020 m. prigaminta labai daug, jais ir dabar prekiaujama gan aktyviai, nes juos naudoti yra pigu ir patogu. Bėda ta, kad jie tinka tik paprastai ir pažįstamai muzikai. Mėgautis rimtesne muzika per „YouTube“ ar „Spotify“ nėra patikimas sprendimas. Tai tinka tik profesionalams, kurie klauso muzikos kitaip – ne tiek mėgaujasi, kiek domisi. Pašnekovas taip pat atkreipia dėmesį, kad, deja, didesnė masė žmonių rimtesnes muzikos įrašų apskritai nebeklauso.

Jis taip pat gali papasakoti apie prastų ir nekokybiškai atkuriamų muzikos įrašų žalą žmogui. Bėda ta, kad jie nutolina klausytoją nuo rimtesnės ir įdomesnės, kartais dar nežinomos muzikos, verčia apsiriboti „umpa-umpa“ stiliumi, tinkamu tik kaip fonas sportuojant ar šluojant grindis. Dėmesingai jos klausytis – beprasmiška. Klausytojai tampa nebepajėgūs atskirti geriausio smuiko skambesio nuo paprastų masinės gamybos instrumentų – Stradivarijaus talentas praranda savo unikalią vertę, kaip ir jaunos Montserat Kabaljė jaudinantis balsas.

„Nėra lengva atskirti genialų muzikos atlikimą su subtiliausiais tembro ir dinamikos niuansais nuo paprasto natų įgarsinimo, būdingo vidutiniškiems muzikantams. O talentingiausi lieka apskritai neįvertinti… Kita žala – jau tiesiog fiziologinė. Kai mūsų limbinė sistema nepripažįsta garsų, kaip natūralios aplinkos signalų, tai jie vertinami tik kaip trukdžiai. Geriausiu atveju tenka labai sumažinti garsumą“, – aiškina muzikos tyrinėtojas.

Išmesti, parduoti, dovanoti ar pasilaikyti sau?

Muzikinio garso tyrinėtojas dr. A. Gazarian. Asmeninio albumo nuotr.

Kokius garso įrašų atkūrimo prietaisus ar įrašus jis rekomenduotų kuo greičiau išmesti? Pasak jo, dauguma šiuo metų naudojamų elektronikos prietaisų tinka girdėti šį bei tą, bet netinka klausytis muzikos. Juos gal ir geriausia būtų išmesti. Bet visai be muzikos gyventi – nuobodu. Laimei, pakankamai gero lygio skaitmeniniai šaltiniai greitai tobulėja ir tuo pačiu metu sąlyginai pinga. Tuo tarpu gerus, net senus stiprintuvus ir garso kolonėles išmesti visai nebūtina, jei nėra galimybės pakeisti juos į aukštesnio lygio komponentus. Senas vinilo plokšteles ir naujus rimtesnius vinilo grotuvus išmesti tikrai neverta. Gi CD kolekcijos praktiškai pasmerktos – visas masinis muzikos vartojimas nukeliauja į debesis, ten kokybė sparčiai auga, reikia tik teisingai rinktis, iš kur klausyti. O įrangos, senos ar naujos, jeigu ji netinkama aukštos raiškos failų atkūrimui arba originalių vintažinių vinilų atgaivinimui – tikrai geriau jos atsikratyti.

Elektronikos platintojų asociacijos projektų vadovė Laura Jurevičienė atkreipia dėmesį, kad įsigijus naują garso ar vaizdo aparatūrą, senąją reikėtų vertinti iš atsakingo vartojimo pozicijų. Galbūt, atsiradus galimybėms senąją tarsi „išaugome“, tačiau ji dar galėtų pradžiuginti kitus žmones. Tad patartina pagalvoti apie jos perdavimą į antras rankas – parduodant ar dovanojant. Prasčiausia išeitis, kai daiktas nenaudojamas nei pagal jo paskirtį, nei puošia aplinką, o tiesiog dulka kur nors nematomas. Iš esmės tai jau elektronikos atlieka, kurios vieta – elektronikos atliekų konteineryje.

Smulkiosios elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų atliekų konteinerius galima rasti prekybos centruose, bibliotekose ir kitose vietose. Tuo tarpu stambiosios elektronikos atliekas EPA iš namų surenka nemokamai, galima paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

 

Nuotraukose – muzikinio garso tyrinėtojas dr. A. Gazarian. Asmeninio albumo nuotr.

 

 

spot_img

Papuošalų dizainerė Simona Brazdžionytė įvertino 4 Riminio kurorte: viskas – kaip atvirutėje

Kol Lietuvoje laukiame vasariškos šilumos, vis dažniau pasvajojame apie atostogas svetur. Italija turistams gali pasiūlyti kerinčius vaizdus, puikų maistą, didingus architektūrinius objektus, todėl nenuostabu,...

„Iki“ meniu saulėtam savaitgaliui: lengvi ir taupūs šefų kokybės patiekalai 

Savaitė prasidėjo žiemiškais kaprizais, bet jau čia pat šiltas ir saulės spindulių nušviestas savaitgalis. Kas nori ilgai stovėti prie puodų, kai lauke taip gera?...

Įmonių buhalteris kaltinamas pasisavinęs beveik 1,7 mln. eurų

Sostinės gyventojas stos prieš teismą dėl beveik 1,7 mln. eurų pasisavinimo iš dviejų bendrovių, kuriose ėjo buhalterio pareigas. Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo...

Orai: artimiausiomis dienomis kritulių nenumatoma, šils iki 14°C

Ketvirtadienį be kritulių. Naktį vietomis susidarys rūkas. Vėjas vakarų, pietvakarių, naktį 4–9 m/s, dieną 7–12 m/s. Žemiausia temperatūra naktį nuo 2 laipsnių šalčio iki...

Astrologinė prognozė kovo 20-ai, ketvirtadieniui

AVINAS. Nebloga diena susitikimams su užsieniečiais, kultūrinių renginių, tarptautinių seminarų organizavimui ir pan, jeigu tai aktualu. Visgi lengva susipainioti teisybės versijose. Gali kilti moralinių,...

Neatrastas Balkanų brangakmenis – populiariausios turistinės kryptys tokių gamtos vaizdų galėtų pavydėti

Balkanų brangakmeniu vadinama Juodkalnija – idealus pasirinkimas išsiilgusiems saulėtų dienų pripildyto kerinčio gamtos grožio, persipinančio su turtinga istorija, lydinčia kone kiekviename žingsnyje. Nenustebkite, jei...

Orai: dieną aukščiausia temperatūra sieks iki 10 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje kritulių tikimybė nedidelė. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Ketvirtadienį...

Astrologinė prognozė kovo 19-ai, trečiadieniui

AVINAS. Galite patirti įvairių emocijų. Netikėtumai nusimato reikaluose susijusiuose su nuosavybe, pinigais, mokesčiais, investicijomis. Galbūt teks ką nors dalintis ar aiškintis. Nors optimizmo nestokosite,...

Kovo mėnesį apsipirk ,,Rimi“ internetu ir atvešime į namus nemokamai

E. parduotuvė „Rimi.lt“ mini 5-tąjį savo gimtadienį ir kviečia pirkėjus jį švęsti drauge! Visą kovo mėnesį, kuomet laukia patrauklūs nemokamų pristatymų pasiūlymai, yra puiki...

„Rimi“ – mažiau maisto švaistymo, daugiau taupymo: pernai beveik trečdaliu išaugo vienos kategorijos populiarumas 

Kasmet vis daugiau Baltijos šalių gyventojų renkasi taupesnį ir tvaresnį apsipirkimo būdą, savo maisto prekių krepšelį papildydami nukainotais produktais, kurių galiojimo laikas artėja prie...

Svarbi informacija apie želdinių genėjimą paukščių perėjimo laikotarpiu

Nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d. Lietuvoje prasideda aktyvus paukščių perėjimo laikotarpis. Šiuo metu rekomenduojama būti atsakingiems ir netrikdyti perinčių paukščių. Tam...

ORAI: Džiugins šiltesnės dienos, bet naktimis išliks šaltoka

Antradienį Lietuvoje numatomi permainingi orai. Daug kur, ypač Rytų Lietuvoje, prognozuojami nedideli krituliai. Pūs vakarų, šiaurės vakarų vėjas 9–14 m/s, o pajūryje gūsiai sieks...

Astrologinė prognozė kovo 18-ai, antradieniui

AVINAS. Šiandien galite išleisti daug pinigų arba tai padarys jūsų antroji pusė. Bus nelengva bendrauti, ypač su verslo partneriais, kreditoriais. Gali tekti labiau susirūpinti ir...

Prisijunk prie galingos „Lidl“ komandos: naujoje darbdavio įvaizdžio kampanijoje – komandiškumas, karjeros galimybės ir...

„Lidl“ pristato naują darbdavio įvaizdžio kampaniją, kurioje akcentuojama palaikanti komanda, plačios karjeros galimybės ir konkurencingas atlyginimas. Kampanijoje darbo „Lidl“ privalumai atskleidžiami per sporto prizmę...

Sinoptikai: kritulių tikimybė nedidelė, šils iki 5 laipsnių

Pirmadienį Lietuvoje kritulių tikimybė nedidelė. Vėjas šiaurės vakarų, 9–14 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–5 laipsniai šilumos, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Antradienį vietomis trumpi, nedideli krituliai. Vėjas...

Astrologinė prognozė kovo 17-ai, pirmadieniui

AVINAS. Šiandien būkite kuo atidesni su svetimomis vertybėmis, nesugadinkite, nepameskite. Venkite aplaidumo, jeigu reiks ruošti ar nagrinėti svarbų dokumentą ir pan. JAUTIS. Nenoras įsigilinti į kito žmogaus...

Dėmesys keliui, o ne ekranui: kodėl vairuotojai vis dar nepaiso draudimo?

Mobiliojo telefono naudojimas vairuojant išlieka rimta problema Lietuvos keliuose, nepaisant pastarųjų metų įstatymų pakeitimų ir prevencinių priemonių. Statistika rodo, kad per pastaruosius metus pažeidimų...

Gurmaniški nuotykiai: 10 patiekalų, kuriuos bent kartą turite paragauti keliaujant

Kulinarinis turizmas – ne vienam tampa papildoma motyvacija leistis į kelionių nuotykius. Naujus kraštus smagu pažinti ne tik lankant istorinius ir kultūrinius objektus, grožintis...

Tyrimas: „Rimi“ – kainų lyderė pieno produktų kategorijoje

Kovo mėnesį atliktas rinkos tyrimų bendrovės „SeeNext“ tyrimas* nustatė, kad mažiausias pieno produktų kainas rinkoje pirkėjai gali rasti „Rimi“ parduotuvėse. Šios kategorijos asortimentas išsiskiria...

„Didžiausią įspūdį paliko pokyčių greitis“: „Iki“ klientų valdyba ragina pirkėjus nepramiegoti progos – prisidėkite...

Ar pastebėjote, kad „Iki“ programėlė tapo dar patogesnė? O kainų etiketės parduotuvėse – aiškesnės? Apsipirkimas „Iki“ savitarnos kasose – greitesnis? Spartų šių pokyčių įgyvendinimą...

Sėkmingi metai prekybos centrui CUP – 6,5 mln. lankytojų ir stabiliai auganti nuomininkų apyvarta

Vilniaus širdyje įsikūręs prekybos centras CUP išlieka viena populiariausių sostinės vietų – 2024 metais čia apsilankė 6,5 mln. žmonių, o lankytojų srautas, lyginant su...

Dievinate meksikietiškus patiekalus ar azijietišką virtuvę? „Iki“ jums turi 2 geras žinias

Spalvingi meksikietiški takai ir buritai, subtilūs japoniški sušiai, skonio receptorius pažadinantys ramenai – šių patiekalų populiarumas Lietuvoje auga kaip ant mielių. Matant vis besiplečiantį...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235