18 C
Utena
2024 / 07 / 22

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 „Iki“ patarimai turintiems mažų vaikų

Ar jau skaitėte?

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių. O be to, net nebūtina turėti viso sodo ar daržo – „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo dalijasi patarimais, kaip vaikams nuo mažumės įskiepyti meilę šviežioms gėrybėms net ir savo balkone. 

Sodininkystė ne tik reikalauja iš vaikų fizinio aktyvumo, bet ir juos nuramina bei priartina prie gamtos, skatina smalsumą. Net ir išrankus valgytojas mieliau paragaus sveikos daržovės, kuri su jo rūpesčiu išaugo iš mažos sėklytės. 

- Reklama -

„Matome, kad augantis dėmesys sveikam, tvariam gyvenimui būdui vis daugiau žmonių paskatina imtis sodininkystės ar daržininkystės. Tą geriausiai rodo augantys įvairių daržovių, gėlių sėklų pardavimai – šį kovą jų parduota beveik ketvirtadaliu daugiau nei pernai. Tuo tarpu gėlių svogūnėlių populiarumas auga kaip ant mielių – šių metų kovą jų nupirkta net 3,5 karto daugiau. Taip pat matome, kad į šią veiklą pirkėjai noriai įtraukia ir vaikus – renkasi specialiai jiems skirtus naujus sodo, daržo reikmenis, lengviau ir paprasčiau užauginamų augalų sėklas.“, – sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. 

Kaip ir namų ruošos darbus, taip ir veiklą su vaiku sode, darže naudinga skiepyti nuo mažens. Atrandant gamtos paslaptis vystosi vaikų vikrumas, dėmesys aplinkai, pareigos jausmas. Be to, matant, kiek pastangų reikia užauginti maistą, taip jie mokysis pagarbos kitų darbui ir ugdys įprotį nešvaistyti maisto. Kaip tą padaryti kuo paprasčiau ir įtraukiau, pataria V. Paukštelo.

Laikykite tai žaidimu. Vyresnėliai jau supranta, kad namuose reikia atlikti ir darbų, bet mažiesiems veiklą sode geriau laikyti ne privaloma užduotimi, o pramoga. Pasirūpinkime, kad vienu metu nereikėtų daryti pernelyg daug darbų, nes tai gali slopinti entuziazmą. Taip pat „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė pataria nuolat keisti veiklą: sėkite sėklas, sodinkite augalus, raukite piktžoles, laistykite, genėkite, skinkite šviežias daržoves ir vaisius. 

„Vaikui gera pramoga bus ir jeigu paprasčiausiai paprašysite apipurkšti augalų lapus vandeniu. Gali padėti intriguojantys dalykėliai – vaikiški sodininko rinkiniai arba specialios pirštinės. Vyresnius vaikus, kurie užsispyrusiai nenori dalyvauti tvarkant sodą, gali paskatinti varžybos. Gėlių laistymo, gėlynų kasimo ar lapų grėbimo varžybos tarp brolių ir seserų arba tėvų ir vaikų motyvuos darbus atlikti greičiau ir kruopščiau. Po pastangų atlygis gali būti pelnytas mėgstamas patiekalas ar desertas“, – siūlo augalų žinovė.

- Reklama -

Parinkite tinkamus augalus. Greičiausias būdas sudominti sodininkyste – pasodinti vaiko mėgstamą daržovę, kurią jis pats mėgsta valgyti. Naudingi bus tokie augalai, kurie lengvai dygsta ir auga – taip vaikas greičiau galės pajusti sėkmę ir pasididžiavimo jausmą. 

Parduotuvėse galite rasti specialiai jiems skirtas sėklas, kurios parinktos atsižvelgiant į augalų grožį ir paprastumą auginant. Galima pradėti nuo greitai augančių pupelių, žirnių ir prieskoninių žolelių, nes tai nereiklūs augalai, o mainais jie įspūdingai auga. Pradedantiesiems daržininkams taip pat tiks braškės ar mažieji pomidorai, kuriuos galima auginti netgi balkone ar terasoje.

„Kai vaikai matys, kaip greitai ir sėkmingai auga pačių pasėtos daržovės, jie ir patys lengviau susigundys paragauti savo darbo rezultatų. Todėl verta pasisėti salotų, laiškinių česnakų. Ridikėliai yra tikrai graži daržovė, vaikai entuziastingai traukia iš žemės jų mielus raudonus rutuliukus. Špinatai taip pat greitai auga, duoda didelį derlių ir nereikalauja jokios ypatingos priežiūros, todėl idealiai tinka daržininkystei su vaikais“, – patarimais dalijasi V. Paukštelo.

Pasirūpinkite saugumu – ir patrauklumu. Dirbant sode ar darže, žinoma, vaikų saugumas turėtų išlikti prioritetas. Pasirūpinkite, kad šalia nebūtų neatitvertų vandens telkinių (net ir nedidelių tvenkinukų), nepalikite be priežiūros savo įrankių, trąšų. Būtina tinkama apranga, įskaitant kepurę, kad galva būtų apsaugota nuo saulės spindulių, ir pirštines, kad būtų apsaugotos jautrios rankos. Tiek veikla, tiek reikmenys, kuriuos naudos vaikas, turėtų atitikti jo amžių. Todėl vos kelerių metų vaikams reikėtų parūpinti iš plastiko pagamintų priemonių – plastikinius grėblius, kastuvus, karutį ar vežimėlį sugrėbtiems lapams ar išrautoms piktžolėms.

„Vaikai mėgsta mėgdžioti mus, suaugusiuosius. Jie irgi nori pabandyti dirbti kauptuku, grėbliu, laistytuvu ar kitais įrankiais. Tačiau tai, kas mums įprasta, vaikams gali kelti riziką ar paprasčiausiai būti nepatogu. „SodoLendo“ asortimente tikrai rasite tai, ką vaikai galės saugiai naudoti savarankiškai arba prižiūrimi tėvų. O jeigu jiems duosite ir spalvingus guminius batus, prijuostę ir marškinėlius su mylimo personažo atvaizdu, jie dar noriau kibs į darbus“, – rekomenduoja augalų žinovė.

Prižiūrėkite. Prižiūrėti reikėtų ne tik mažuosius, bet ir tai, kaip jie atlieka užduotis. Kruopštumo, augalų pažinimo jie dar tik mokosi, tad kai kurios gėlės, sėklos gali gauti per daug vandens, kitos – per mažai. Nepakenks šiek tiek sekti darbus, net jeigu vaikai jau ir yra ūgtelėję – juk nuo sėkmingo derliaus ar žiedų gausos iš dalies priklausys ir vaikų entuziazmas.

Duokite savą „daržą“. Tai puikus būdas ugdyti atsakomybę – parinkite nekaprizingų augalų, kuriuos lengva prižiūrėti. Tai neturi būti dalis lysvės, puikiausiai pakaks didesnio vazono ar lovelio net ir ant namų palangės ar balkone. Ten auginkite prieskonines žoleles, šviežias daržoves. Vazone galima pasodinti ir sukulentų bei su keliomis dekoracijomis – mažais dekoratyviais namukais, figūrėlėmis, akmenukais – sukurti „fėjų“ sodą. 

Įkurkite vabzdžių viešbutį. Pastaraisiais metais išpopuliarėję, jei turi daug privalumų. Juos nesunku pagaminti, pats procesas bus įdomus ir vaikams, o rezultatas bus naudingas dar ir gyvajai gamtai. Pasak V. Paukštelo, paprastam vabzdžių viešbučio projektui reikia tik atviros dėžės – vaikai gali bėgioti po sodą ir surinkti jam reikiamų medžiagų: šakelių, samanų, sausos žolės, kankorėžių ir pan. Toks kūrinys gali privilioti boružėles ir kitus vabzdžius, vabalus, kuriuos vaikai vėliau galės stebėti ir iš arčiau pažinti gamtą. 

Skanaukite kuo dažniau. „Kuo jau kuo, bet vaikai kantrybe dažniausiai nepasižymi. Todėl labai naudinga būtų kuo dažniau į savo mitybos racioną įtraukti namuose užaugintas šviežias gėrybes, kad mažieji galėtų nuolatos matyti savo pastangų rezultatą. Kol daržovės dar tik noks, paprašykite iš daržo ar nuo palangės nuskabyti šviežių prieskoninių žolelių lapelių vakarienei, gerkite mėtų arbatą arba vandenį su ja, pusryčių sumuštinius gardinkite svogūnų laiškais nuo palangės“, – pataria V. Paukštelo.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

spot_img

ORAI: Šiandien šilta, vietomis trumpas lietus, savaitės viduryje perkūnija

Šiandien vietomis trumpas lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 3–8 m/s. Temperatūra 25–30 laipsnių šilumos. Antradienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas naktį silpnas, dieną besikeičiančios krypties, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 14–19, dieną...

Informacija iš užsienio: K. Harris pažadėjo nugalėti D. Trumpą

JAV viceprezidentė Kamala Harris gyrė prezidento Joe Bideno sprendimą nebesiekti antros kadencijos šiose pareigose. Ji pažadėjo užsitikrinti Demokratų partijos nominaciją 2024 m. prezidento rinkimuose ir nugalėti Donaldą Trumpą, praneša AFP. „Savo nesavanaudišku ir patriotišku veiksmu...

Astrologinė prognozė liepos 22-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Aktyvi diena, kupina kontaktų ir įspūdžių. Regis, jus domins ir kultūriniai renginiai, ir sportas, varžybos. Būsite nusiteikę ką nors organizuoti, rodyti iniciatyvą. JAUTIS. Būsite priversti skubiai tvarkyti dokumentus ar oficialius reikalus. Pajusite didelį palengvėjimą,...

Saulė – vitamino D šaltinis, tačiau gali sukelti rimtų susirgimų: kaip išvengti žalingo saulės...

Prasidėjusi kalendorinė vasara jau spėjo palepinti šiluma ir saule, kurios daugelis po šaltųjų metų sezonų jaučiamės pasiilgę. Nors saulės dėka galime džiaugtis įdegusia oda bei pasipildyti įprastai šiuo sezonu trūkstamo vitamino D atsargas, gydytojai...

ORAI: Šiandien lietinga, debesuota bet šilta diena

Sekmadienio dieną daug kur, daugiausia Šiaurės ir Rytų Lietuvoje, trumpas lietus. Vietomis lis smarkiai, su perkūnija. Vėjas šiaurės vakarų, 4–9 m/s, per perkūniją kai kur iki 14 m/s. Temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Pirmadienio dieną vietomis...

Liepos 21-oji: vardadieniai, dienos INFO

Liepos dvidešimt pirmoji – 203-ioji metų diena (paskutinė 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 163 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Danielius, Laurynas, Liongina, Lionginas, Prakseda, Rimvyda, Rimvydas, Rimvydė rytoj: Dalius, Mantilė, Magdalena, Magdalė, Magdė,...

Astrologinė prognozė liepos 21-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Ši diena gali būti labai aktyvi ir turininga, jei pasiduosite vidiniam polėkiui drąsiai siekti to, ko norisi. Galite pasireikšti renginyje, paskirti pasimatymą ar užmegzti įdomią pažintį.   JAUTIS. Energijos antplūdį pasistenkite išlieti naudingai. Jeigu...

Šeštadienį ir sekmadienį vietomis trumpi lietūs su perkūnija, 23-28 laipsniai šilumos

Šeštadienio dieną vietomis, daugiausia šiaurės rytiniuose rajonuose, trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas vakarinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Sekmadienio dieną daug kur trumpai palis, vietomis su perkūnija. Vėjas naktį silpnas, dieną šiaurės...

Liepos 20-oji: vardadieniai, dienos INFO, Perkūno, Šv. Elijaus debesų valdytojo diena

Liepos 20-oji – Tarptautinė šachmatų diena; Perkūno, Šv. Elijaus debesų valdytojo diena. Liepos dvidešimtoji – 202-oji metų diena (šeštoji 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 164 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Alvyda, Alvydas, Česlovas,...

Astrologinė prognozė liepos 20-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Tai bus nebloga dienelė ne tik atostogauti, bet ir pasidarbuoti, jeigu turite prisiplanavę daug veiklų arba vairuojate, sportuojate, vykdote pervežimus. Augs poreikis judėti, kur nors vykti. JAUTIS. Kelionės, kontaktai su įtakingais veikėjais, užsieniečiais, nepažįstamais...

„Iki“ atnaujino pamėgtą parduotuvę: Šiauliuose bus dar patogiau

Ketvirtadienį po renovacijos duris atvėrė moderni prekybos tinklo „Iki“ parduotuvė Šiauliuose, adresu J. Basanavičiaus g. 54. Į šios 1 širdelės formato parduotuvės atnaujinimą dėl didesnio patogumo pirkėjams buvo investuota apie 0,5 mln. eurų. „Nuolat rūpinamės,...

„Rimi“ saldėsiai – pigiau: pravers, kai iškylaujant gamtoje norėsis ko nors skanaus

Vasaros metu dažnai padaugėja progų, kurių metu valgome įvairius saldėsius. Nesvarbu, ar tai būtų šokoladas, ar pyragas su ledais – šiuos gardumynus derėtų valgyti su saiku. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, norint pasmaližiauti...

ORAI: Šiltas savaitgalis su protarpiais lietumi ir perkūnija

Šiandien vietomis, daugiausia šiaurės rytiniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s. Temperatūra 22–27, vakariniame pakraštyje 19–21 laipsnis šilumos. Šeštadienio dieną vietomis, didesnė tikimybė šiaurinėje šalies pusėje, trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas vakarinių krypčių,...

Liepos 19-oji: vardadieniai, dienos INFO

Liepos devynioliktoji – 201-oji metų diena (penktoji 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 165 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Aurė, Aurėja, Galiganta, Galigantas, Ksavera, Ksaveras, Mantgailas, Mantgailė, Mantgirdas, Mantgirdė, Sakalas, Vincenta, Vincentas; rytoj: Alvyda,...

Astrologinė prognozė liepos 19-ajai, penktadieniui

AVINAS. Jeigu esate kelionėje, kelyje, itin pavojingas šį kartą bus jūsų neišsimiegojimas, svaigalų poveikis ar pan. Kad ir ką dirbsite ar veiksite, susikaupkite. JAUTIS. Labiau atsižvelkite į artimų žmonių ir kolegų poreikius bei interesus, kitaip...

„Rimi“ dairykitės šių produktų: paruošite desertą, kuriam neatsispirs nei mažas, nei suaugęs

Kepti vaisiai ant grotelių yra itin universalūs: jais galima mėgautis kaip gaiviu desertu, naudoti salotoms ar derinti su grilyje kepta mėsa. Prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologas Vidas Nadzeika kviečia išbandyti pigesnį desertą – gardžius...

Utenos rajone nužudyta moteris

Utenos rajone nužudyta moteris, nusikaltimas įvykdytas artimoje aplinkoje. Pareigūnai pranešimą apie įvykį namuose, Norvaišių kaime, gavo ketvirtadienio naktį, apie 1 val. 30 min., informuoja Policijos departamentas. Galimai per konfliktą neblaivus (1.72 prom.) 66 metų vyras sužalojo 64 metų moterį....

Vasaros vaisių „Rimi“ įsigykite pigiau: valgydami juos su sėklomis ir odele padarysite paslaugą organizmui

Ar žinojote, kad valgydami vaisius į šiukšliadėžę smarkiai nesusimąstydami galite išmesti didelę dalį jų vertingųjų medžiagų? Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė vaisius rekomenduoja valgyti neluptus ir pasimėgauti net jų sėklomis...

Liepos mėnesio kainų tyrimas: „Lidl“ prekių krepšelis ir vėl pigiausias

Žemų kainų prekybos tinklo „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – ir vėl pigiausias tarp penkių didžiųjų šalies prekybos tinklų, rodo naujausias rinkų tyrimų įmonės „SeeNext“ liepos mėnesį atliktas tyrimas. Jo metu slaptiems pirkėjams apsilankius...

Taupymo žaidynėse darykite kaip šveicarai: naudokitės „Iki“ nuolaidomis sūriui, mėsos gaminiams ir pasigaminkite šį...

Patikimiausias būdas sutaupyti, tačiau vis tiek mėgautis sočiu, skaniu ir kokybišku maistu – patiekalus planuoti pagal akcijas. Apriboti savęs tik konkrečiais prekių ženklais nereikės, jeigu apsipirksite „Iki“ – čia „Savaitgalio nuolaidiškėse“ lojaliems pirkėjams paskelbtos...

ORAI: Lietuviška vasara: vietomis lietūs, temperatūra iki 27°C, šilta

Šiandien didesnėje šalies dalyje trumpas lietus. Vėjas vakarų, pietvakarių 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai. Penktadienio dieną šiauriniuose rajonuose kai kur trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s. Temperatūra naktį 12–17, dieną 22–27, pajūryje apie...

Liepos 18-oji: vardadieniai, dienos INFO, aludarių diena

Liepos 18-oji – Tarptautinė aludarių diena. Liepos aštuonioliktoji – 200-oji metų diena (ketvirtoji 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 166 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Arnoldas, Eimanas, Eimanė, Eimantas, Eimantė, Eimys, Ervinas, Kamilas, Kamilė,...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235