16.6 C
Utena
2024 / 06 / 24

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Ar jau skaitėte?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo privalumus. Specialistai pritaria, jog grūdinimasis šaltu vandeniu gali stiprinti imunitetą bei atnešti apčiuopiamos naudos psichologinei ir fizinei žmogaus sveikatai. Vis tik pabrėžiama, kad tokį savęs stiprinimo būdą reikėtų įgyvendinti palaipsniui, taip siekiant sumažinti stresą organizmui, o sergant širdies ir kraujagyslių bei odos ligomis, šis grūdinimosi metodas apskritai gali būti nepatartinas.

Imuniteto stiprinimas neatsiejamas nuo grūdinimosi, sako Baltijos Amerikos klinikos šeimos gydytoja Aleksandra Liepaitė. Jos teigimu, šalto vandens šokas gali stimuliuoti leukocitus (kraujo ląsteles, kurios kovoja su infekcija), gerinti nuotaiką, sumažinti nerimą bei padėti kovoti su depresijos simptomais, nes skatina endorfinų, kurie vadinami „laimės“ hormonais, gamybą.

- Reklama -

„Maudantis šaltame vandenyje taip pat suaktyvėja kraujotaka, audiniai geriau aprūpinami deguonimi, žmogus tampa energingesnis, aktyvesnis. Pagreitėja ir medžiagų apykaita, sparčiau deginamos kalorijos. Taip yra stimuliuojamas imunitetas, todėl didėja tikimybė rečiau sirgti ir infekcinėmis ligomis“, – aiškina gydytoja.

Nenorite šalto dušo? Rinkitės kontrastinį

Maudantis šaltame vandenyje suaktyvėja kraujotaka, žmogus tampa energingesnis, aktyvesnis. Nuotrauka iš Shutterstock.

Vis dėlto, anot A. Liepaitės, tai nereiškia, kad, tik sugalvojus, iškart galima šokti į eketę. Jeigu norima pradėti grūdintis šaltu vandeniu, tą rekomenduojama pradėti daryti ne nuo maudynių atviruose vandens telkiniuose, o nuo vadinamųjų kontrastinio arba šalto dušo procedūrų namuose. Daugiau informacijos apie šaltą vandenį ir grūdinimąsi rasite čia.

„Grūdintis šaltu vandeniu reikėtų pradėti iš lėto: nuo 30 sekundžių po šalta srove, vėliau šį laiką ilginti iki minutės, kol galiausiai po šaltu dušu pavyks išbūti 2 ar 3 minutes. Kitas būdas yra praustis po šiltu dušu ir po truputį mažinti vandens temperatūrą, kol bus pasiekta minimali. Dažnai rekomenduojamas ir kontrastinis dušas: 3 minutės po karštu dušu, paskui minutė po šaltu. Šią procedūrą galima kartoti 3 kartus ir būtinai baigti šaltu dušu. Grūdintis šaltu vandeniu galima kasdien arba kelis kartus per savaitę, atsižvelgiant į kiekvieno žmogaus reakciją ir poreikį individualiai. Svarbu žinoti, jog vienos procedūros metu šaltame vandenyje nereikėtų užsibūti ilgiau nei 10–15 minučių“, – pabrėžia gydytoja.

A. Liepaitės teigimu, geriausia šalto vandens terapiją taikyti ryte, nes taip yra gerinama energetinė organizmo funkcija, stimuliuojamas aktyvumas visai dienai. Vis dėlto, gydytoja atkreipia dėmesį ir į tai, jog organizmas jautriausias šalčiui būna tik atsikėlus, tad jei labai sunku prisiversti grūdinimosi procedūras atlikti ryte, jas galima daryti ir po pietų.

- Reklama -

Maudynės eketėje tinka ne visiems

Šeimos gydytoja akcentuoja, kad jei žmogus turi kokių nors sveikatos sutrikimų, prieš pradedant organizmo grūdinimą šalto vandens procedūromis geriau yra pasitarti su specialistais ar šeimos gydytoju.

„Šalčio šokas gali sukelti širdies ir kraujagyslių sutrikimų, todėl sergant šiomis, taip pat rimtomis odos ligomis, turint šalčio alergiją, apskritai reikėtų vengti maudymosi šaltame vandenyje. Vaikams tokios maudynės nerekomenduojamos dėl galimo didesnio jautrumo, peršalimo rizikos, o senyvo amžiaus žmonėms reikėtų būti atsargiems, ypač jei tokias procedūras planuojama atlikti pirmą kartą gyvenime“, – sako A. Liepaitė.

Šeimos gydytojai antrina ir BENU vaistininkė Laura Kairiūkštienė, pasak kurios, pradėti organizmo grūdinimą nuo lindimo į eketę gali būti per daug radikalus žingsnis, kurio pasekmės gali būti ir neigiamos, ypač jei organizmas nėra pratęs prie tokio stimuliavimo.

„Toks ekstremalus organizmo grūdinimas gali padidinti riziką susirgti peršalimo ligomis, sukelti sąnarių ir raumenų traumas, ypač jei žmogus per ilgai pasilieka šaltame vandenyje, taip pat gali sukelti stresą, nerimą ar net panikos priepuolius, nes ne kiekvienas organizmas yra pasirengęs priimti tokius drastiškus iššūkius. Žmonėms, kurie turi kraujotakos sutrikimų, serga hipertenzija arba odos ligomis, tokie ekstremalūs eksperimentai gali tik pabloginti esamas sveikatos problemas“, – pabrėžia L. Kairiūkštienė.

„Ledininės vonios“ gali padėti kovoti su stresu

Šaltame vandenyje grūdintis rekomenduojama pradėti nuo kontrastinio arba šalto dušo procedūromis. Nuotrauka iš Shutterstock.

Kita vertus, vaistininkės teigimu, jei žmogus atsakingai ir supratingai pasirengia, palaipsniui pripratina organizmą, maudynės atviruose vandens telkiniuose šaltuoju metų laiku gali teigiamai veikti žmogaus fizinę ir dvasinę sveikatą daugybe būdų.

„Maudynės eketėje gali suteikti fizinio atsipalaidavimo jausmą, vidinės ramybės ir savotišką meditacinį pojūtį, kuris padeda atsikratyti streso bei pagerina bendrą žmogaus emocinę būseną. Ledinis vanduo gali sumažinti ir raumenų įtampą, skausmą sąnariuose, paspartinti kraujotaką. Reguliarus maudymasis šaltame vandenyje taip pat gali sustiprinti imunitetą bei organizmo atsparumą įvairioms ligoms“, – sako L. Kairiūkštienė.

Vis dėlto žmonėms, ketinantiems išbandyti maudynes lediniame vandenyje, vaistininkė rekomenduoja būtinai dar kartą pasitikrinti sveikatą, išmokti tinkamai kvėpuoti bei nepiktnaudžiauti ilgu būvimu „ledo voniose“.

„Kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl šiuo atveju labai svarbu įsiklausyti į kūno siunčiamus signalus bei neskubėti. Kaip ilgai žmogus turi grūdintis prieš lįsdamas į ledinį vandenį, priklauso nuo jo individualių gebėjimų prisitaikyti prie šalčio, tačiau bendra rekomendacija – prieš tokias maudynes būtina labai gerai apšilti. Tam, kad būtų sumažintas streso lygis, taip pat reikėtų išmokti kontroliuoti kvėpavimą ir susitelkti į gilų, lėtą įkvėpimą ir iškvėpimą. Pradėti „ledo vonias“ reikėtų nuo trumpų, keleto sekundžių panirimų. Jeigu jaučiatės gerai – galite pakartoti ir palaipsniui didinti buvimo vandenyje laiką. Ir, žinoma, prieš pradėdami taip grūdinti kūną, būtinai pasitarkite su sveikatos specialistais“, – pabrėžia vaistininkė.

spot_img

Išvykstate atostogoms? Ekspertas pataria, kaip efektyviai sumažinti elektros sąskaitas

Vasara dažną gyventoją džiugina ne tik gerokai ilgesnėmis dienomis, bet ir atostogomis. Tiesa, kartais poilsį kiek apkartina tai, kad sugrįžus pasitinka visai nesumažėjusios sąskaitos už elektros energiją. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo...

ORAI: Šiandien daug kur trumpas lietus, oro temperatūra 19–24 laipsniai šilumos

Šiandien daug kur trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsniai šilumos. Antradienį lietaus tikimybė maža. Naktį kai kur rūkas. Vėjas šiaurinių krypčių, 4–9 m/s. Temperatūra naktį...

Birželio 24-oji: vardadieniai, dienos INFO, Joninės (Rasos)

Birželio 24-oji – Joninės (Rasos). Birželio dvidešimt ketvirtoji – 176-oji metų diena (pirmoji 26-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 189 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Ansas, Janė, Janina, Jonas, Jonaudas, Jonaudė, Jonė, Jonis, Žana,...

Astrologinė prognozė birželio 24-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Tinkamas metas užsiimti tuo, ką labiausiai mėgstate ir galite sau leisti. Neatsisakykite susitikti su draugais, bendraminčiais ir kartu praleisti laisvalaikį. JAUTIS. Nuo pat ryto jums parūps darbai arba politika, nervinsitės, nors galėtumėte ramiai mėgautis...

Birželio 23-ioji: vardadieniai, dienos INFO ir net 5 minėjimai

Birželio 23-ioji – Birželio sukilimo diena; Tarptautinė olimpinė diena; Tarptautinė našlių diena; Tarptautinė valstybės tarnautojų diena; Moterų inžinerijoje diena. Birželio dvidešimt trečioji – 175-oji metų diena (paskutinė 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

Astrologinė prognozė birželio 23-iajai, sekmadieniui

AVINAS. Bus daug darbo ir apie atsipalaidavimą savaitgalį galėsite pasvajoti tik vakare. Visgi Joninių šventei įdėtos pastangos bei lėšos nebus tuščios – tai įvertins susirinkusieji į jūsų suorganizuotą vakarėlį. JAUTIS. Jusite poreikį ištrūkti iš namų....

ORAI: Šeštadienio dieną daug kur numatomos trumpos liūtys su perkūnija, vietomis lis smarkiai

Šeštadienio dieną daug kur numatomos trumpos liūtys su perkūnija, vietomis lis smarkiai. Pietinėje šalies pusėje kai kur kruša. Vėjas pietų, pietryčių, pereinantis į pietvakarių, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra...

Birželio 22-oji: vardadieniai, dienos INFO, Vasaros saulėgrįža

Birželio 22-oji – Vasaros saulėgrįža. Birželio dvidešimt antroji – 174-oji metų diena (šeštoji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 191 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Eigauda, Eigaudas, Eigaudė, Eigeda, Eigedas, Eigė, Inocentas, Kaributas, Kentautas,...

Astrologinė prognozė birželio 22-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nuo pat ryto turėsite nelengvų pareigų arba apie jas nepaliaujamai galvosite, nerimausite dėl vakaro renginio ar neatliktų darbų. Verčiau tyliai pasidžiaukite vasaros diena ir neskleiskite nerimo. JAUTIS. Tikėtini keblumai, susiję su kelione, mokslu, užsieniečiais,...

Lietuviai nelinkę švaistytis atostogų dienomis: derina jas prie ilgųjų savaitgalių, naudojasi darbostogomis

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų šią vasarą planuoja bent savaitės trukmės ar ilgesnes atostogas, o ketvirtadalis poilsiui išnaudos šventines nedarbo dienas, prie jų prisiderinę laisvadienių. Tam šiemet tinkamos dvi datos – jau šį savaitgalį laukiančios...

„Rimi“ – pigesni šonkauliukai: tirpstančius burnoje pasigaminsite su šiais eksperto patarimais (receptas)

Ilgaamžėmis tradicijomis ir burtais apipinta Joninių šventė dažnai neapsieina be kepsninėje keptų patiekalų. Vieni ant ugnies čirškina dešreles, kiti kepa šašlykus arba vištieną, o treti ruošia burnoje tirpstančius kiaulienos šonkaulius su barbekiu glazūra. Anot...

ORAI: Penktadienio dieną nelis

Penktadienio dieną nelis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 5–10 m/s. Temperatūra 22–27, pajūryje 19–21 laipsnis šilumos. Šeštadienio naktį lietaus tikimybė maža. Vėjas silpnas. Temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Dieną daug kur trumpos liūtys su perkūnija, vietomis lis...

Vienas iš darbo „Lidl“ privalumų – aiškios atlygio sistemos užtikrinimas

Finansinį stabilumą darbuotojams garantuoja ne tik darbo užmokesčio dydis, bet ir įmonėje taikomos atlygio sistemos. Pasak „Lidl Lietuva“ valdybos narės ir personalo vadovės Sandros Savickienės, aiški informacija apie uždarbį ir jo augimo perspektyvas padeda...

„Rimi“ gerosiomis maistinėmis medžiagomis prisodrinta daržovė – pigiau: įsigiję nepadarykite šios klaidos

Joninių vakaronė gamtoje – puiki proga net retai valgantiems daržoves įvertinti jas iškeptas ant grotelių, kuomet kitaip atsiskleidžia įvairiausi jų skoniai. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria, kad grilinti arba...

Joninių ilgąjį savaitgalį policija neleis atsipalaiduoti

Tradicinė Rasos ir Joninių šventė būriais sutraukia pramogautojus. Visoje šalyje suintensyvėja eismas, miestuose, miesteliuose ir keliuose susidaro spūstys. Jau nuo pirmadienio Lietuvos kelių policijos pareigūnai ruošiasi ilgajam savaitgaliui – stiprina patruliavimą šalies keliuose. Birželio...

Klaipėdoje duos startą pirmojo vandeniliu ir elektra varomo laivo statyboms

Susisiekimo ministras Marius Skuodis šį penktadienį lankysis Klaipėdoje, kur duos startą pirmojo Lietuvoje vandeniliu ir elektra varomo laivo statyboms, taip pat dalyvaus ministerijos kartu su AB „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) inicijuotoje apskritojo stalo diskusijoje apie...

Ką naujo ant grilio per Jonines? „Iki“ skelbia naudingas akcijas ir siūlo išsikepti azijietiškų...

Penktadienį užkurtos, kepsninės Lietuvoje rūks visą ilgąjį savaitgalį. Tereikės šūsnio receptų, nes riboti savęs nebūtina – „Iki“ parduotuvėse apstu naudingų nuolaidų tiek kiaulienos ir vištienos, tiek ir lašišos ar sūrių gerbėjams. Trūksta idėjų? Instagrame...

Liko pusantros savaitės apsispręsti ar kaupti pensiją

Gyventojai, kurie šių metų pradžioje gavo „Sodros“ pranešimus apie įtraukimą į antros pakopos pensijų kaupimą, iki birželio 30 d. turi laiko apsispręsti, ar nori kaupti pensijai papildomai. Iki šiol tik šiek tiek daugiau nei...

Ką pilti į elektromobilį?

Išmetamosiomis dujomis oro neteršiančių automobilių komplektacijos pokyčiai kelia naujų iššūkių atsarginių dalių ir tepalų gamintojams. Nors į elektrines transporto priemones nereikia pilti kuro, kiti skysčiai, pvz., aušinimo ir kt., yra būtini. Kuo ypatingi elektromobiliuose...

Sukčiai šiomis dienomis iš moters išviliojo daugiau nei 94 tūkst. eurų

Marijampolės apskrityje sukčiai per 10 dienų iš moters išviliojo 94 tūkst. 654 eurus. Kaip pranešė Policijos departamentas, trečiadienio vakarą, 21 val., į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 67 metų moteris. Ji pranešė, kad nuo birželio 7...

ORAI ketvirtadieniui. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsnių šilumos

Šiandien lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, pajūryje pereinantis į pietvakarių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsnių šilumos. Penktadienį lietaus nenumatoma. Vėjas vakarinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra naktį 8–13, pajūryje 14–16, dieną 22–27, pajūryje...

Birželio 20-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio 20-oji – Pasaulinė pabėgėlių diena. Birželio dvidešimtoji – 172-oji metų diena (ketvirtoji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 193 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Nautara, Nautaras, Nautarė, Nauvyda, Nauvydas, Nauvydė, Silverija, Silverijus, Žadvainas,...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235