Respublikinė Šiaulių ligoninė, kaip ir visas pasaulis, išgyveno didžiulę ekstremalios situacijos pamoką, kovojant su nematomu priešu koronavirusu, keleriems metams pakeitusiu įprastą ligoninės gyvenimą. Šiuo metu gydymo įstaiga, vykdydama LR Sveikatos apsaugos ministerijos bei kitų institucijų nurodymus, rengiasi kitai ekstremaliai situacijai, kai priešas – ne tik akivaizdus, bet ir grėsmingas. Žurnalistai domėjosi, kaip ligoninė rengiasi karo ar kitai ekstremaliai situacijai, galinčiai pakeisti įprastą gydymo įstaigos kasdienybę.
Planuojamos gyvybiškai svarbios sritys
Paklaustas, ar yra numatyti planai, kuriais vadovaujanti ligoninės veikla būtų pritaikyta dirbti karo sąlygomis, Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas patikino, kad visi reikiami planai yra parengti. „Ar ligoninėje dirbantys žmonės juos žino? Greičiausiai, kad ne. Tai yra natūrali būsena: visi ruošiamės karui, tik nenorim, kad jis įvyktų, bet turime parengtą planą“, – patikino gydymo įstaigos vadovas M. Pauliukas.
Respublikinė Šiaulių ligoninė yra labai karštame taške, tarp dviejų didelių ir svarbių karinių objektų, todėl gydymo įstaiga turi būti nuolatiniame budėjimo režime. Pasak direktoriaus, gydymo įstaigų vadovų pasitarimuose nuolat aptariami pasirengimo karo atvejui darbai, įgyjama patirties, aptariama, kaip elgtųsi ir kaip komunikuotų medicinos įstaigos, esant vienai ar kitai situacijai. „Tam yra parengti planai ir neduokdie, kad juos tektų įgyvendinti“, – sakė direktorius.
Pirmiausia planuojamos gyvybiškai svarbios sritys: elektra, vanduo, komunikacija, pacientų srautų skirstymas. Drauge su Sveikatos apsaugos ministerija aptariama, kaip būtų sprendžiamas ligoninės darbas, dingus elektrai ir kitoms gyvybiškai svarbioms sritims. Ministerijoje yra suburta operatyvinė grupė, su kuria palaikomas ryšys. Palaikomas ryšys ir su didžiosiomis šalies ligoninėmis bei aplinkinėmis gydymo įstaigomis, aptariamas pirmas paskirstymas ligonių.
Jei neliktų vandens, yra įrengiami gręžiniai. „Svarbu prijungti atsarginį vandens tiekimą, elektrą, ir palaikyti gyvybines ligoninės sritis: operacinę, reanimaciją, pacientų priėmimo skyrių. Visa kita būtų sprendžiama pagal situaciją – pagal tą lygį, kokie būtų srautai“, – paaiškino M. Pauliukas. Be to dėl vandens gręžinių yra sutartis su „Šiaulių vandenimis“ yra gautas leidimas patiems turėti ekstra atvejo gręžinį, prie kurio būtų galima skubiai prisijungti, dingus vandens tiekimui.
Pasirašyta sutartis ir dėl kuro, kurio reiktų generatorių veiklai, tiekimo. Gydymo įstaiga turi tris generatorius, galinčius užtikrinti nepertraukiamą elektros tiekimą.
Ekstremalių situacijų valdymas – pagal planą
Respublikinės Šiaulių ligoninės Radiacinės ir darbuotojų sveikatos saugos skyriaus vyriausiojo specialisto Jono Misiūno teigimu, pagal normatyvinių aktų reikalavimus kiekvienais metais ligoninėje vykdomos civilinės saugos pratybos. Paskutinės buvo stalo pratybos, prieš tai – funkcinės pratybos, vyko aktualios gydymo įstaigai civilinės saugos pratybos, kurių tema buvo apie kolektyvinės apsaugos statinius, apie asmeninės apsaugos priemones bei tai, kas šiuo metu vyksta pas kaimynus ukrainiečius – apie karą.
Palaipsniui, gavus Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus, buvo peržiūrimos ligoninės vietos, kur galėtų pacientai ar medicinos personalas pasislėpti: rūsiai, tuneliai, peržiūrėtas vandens tiekimas, medikamentai, tvarsliava, sandėliavimo galimybės.
Anot J. Misiūno, jei prasidėtų karas, iš karto būtų aktyvuojamas ligoninės ekstremalių situacijų valdymo planas, pagal kurį ligoninės medicinos personalas būtų pervestas į 12 valandų darbo režimą. Plane numatyta, kad Dienos stacionaruose gydomi pacientai iš karto būtų išrašomi namo, kiti pervežami į rajonų ar apskrities ligonines. Palaipsniui būtų gaunami nurodymai ir iš Sveikatos apsaugos ministerijos bei kitų institucijų, kurių nurodymu pateiktas lovų, chirurginio profilio gydytojų, slaugos personalo skaičius, terimai, per kiek laiko galėtų atlaisvinti operacines.
„Nesinori panikos ir daug kalbėjimo šia skaudžia tema. Esame pasiruošę, nors pasirengimo etapas yra nesibaigiantis“ , – teigia Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas, primindamas, kad gydytojai, slaugytojai bei kiti ligoninės darbuotojai yra labai pilietiški, savo gretose turintys ir Šaulių Sąjungos narių, kurie yra pilietiškumo ir atsakomybės garantas.
Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė