17.7 C
Utena
2024 / 09 / 16

Bulvių veislių gidas: kurią rūšį rinktis virimui, o kurią bulviniams blynams

Ar jau skaitėte?

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be daržovių pažibos – bulvės. Daugybė patiekalų – cepelinai, bulvių plokštainis, bulviniai vėdarai – laikomi tradiciniais, tačiau pagrindinis jų ingredientas į Lietuvą atkeliavo tik XVII a. Nors gali pasirodyti, kad visos bulvės vienodos, visgi, priklausomai nuo veislės, jos skiriasi savo savybėmis. Kad išsirinktumėte tinkamiausią – paruošėme trumpą bulvių gidą. Tuo tarpu, Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad bulvės savo populiarumu tarp pirkėjų jau daugelį metų nenusileidžia nei vienai kitai daržovei.

„Savo asortimente turime daug skirtingų bulvių veislių. Vienos skirtos virti, kiltos labiau tinka kepti ar gaminti kitus tradicinius patiekalus. Pirmenybę pirkėjai teikia lietuviškoms bulvėms, taip pat auga susidomėjimas ir saldžiosiomis bulvėmis. Taip pat matome, kad kiekvieną sezoną pirkėjai itin laukia pirmojo derliaus bulvių, todėl glaudžiai bendradarbiaujame su vietos ūkininkais, kad galėtume pasiūlyti pirmųjų ankstyvųjų bulvių, vos jos pasirodo“, – teigia V. Budrienė.

- Reklama -

Įdomioji bulvių istorija ir nauda sveikatai

Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, pasakoja, kad bulves į Europą atgabeno ispanų keliautojai – pirmąkart jos paminėtos po pasaulį keliavusio ispanų kunigo Pedro Sjezos de Leono veikale apie Naująjį pasaulį „Peru kronika“. Nuo to laiko ši daržovė masiškai išplito Europos dvaruose bei valstiečių ūkiuose ir iki šiol nepraranda populiarumo. Šis kultūrinis augalas pradėtas auginti maždaug prieš 7–9 tūkst. metų Bolivijos ir Peru teritorijoje, netoli Titikakos ežero. Vietiniai indėnai bulves laikė ypatingomis – garbino jas globojančias dievybes, o kai kurios gentys, pavyzdžiui, inkai, bulvių virimo trukmę naudojo kaip laiko skaičiavimo vienetą.

Įdomu tai, kad net visam pasauliui pamėgus šią daržovę, gurmaniškais patiekalais garsėjantys prancūzai į bulves žiūrėjo nepatikliai, tad iš pradžių jos buvo tik pašaras kiaulėms. Šiandien tai skamba neįtikėtinai, bet šioje šalyje buvo tikima, kad bulvės sukelia raupus, todėl XVIII a. viduryje beveik 25 metus jas auginti buvo griežtai draudžiama. Šį mitą sugriovė garsus vaistininkas, gydytojas ir agronomas Antuanas Ogiustas Parmantjė, kuris pradėjo vadinamąją bulvių propagandos kampaniją ir įrodė, kad jos nekenksmingos sveikatai.

Netikėtų, su bulvėmis susijusių istorijų galima išgirsti ne tik apie prancūzus. Štai Lietuvoje kai kurie didikai ir botanikai, žavėdamiesi šios daržovės žiedais, veisdavo ją oranžerijose kaip dekoratyvinį augalą. Tik vėliau buvo suprasta, kad bulvių gumbai yra maistingi ir turi puikų skonį.

Kaip teigia J. Sabaitienė, nors šiandien girdime daugybę išsiskiriančių nuomonių apie bulvių naudą organizmui, dažniausiai ši daržovė yra nuvertinama. Bulvėse esantys vitaminai, tokie kaip B2, B6, B9, PP, K, E ir C, bei mineralai gali padėti sergantiems širdies, kraujagyslių, inkstų ar net nervų ligomis, o išvirta bulvė su lupenomis turi net 5 kartus daugiau ląstelienos nei bananas ir 3 kartus daugiau vitamino C nei avokadas.

- Reklama -

Skirtingos veislės – skirtingiems patiekalams

Visgi, skirtingos bulvių veislės – tinka skirtingiems patiekalams gaminti, todėl prieš raitojantis rankoves reikėtų pasidomėti, kokios veislės bulves geriausia rinktis mėgstamiems patiekalams.

„Bulvės yra skirstomos į 3 pagrindines kategorijas, atsižvelgiant į jose esantį sausųjų medžiagų, krakmolo ir vandens santykį. Bulvių košei bei skrudinimui geriausiai tinka tos bulvės, kuriose daugiau krakmolo, vidutinės krakmolo koncentracijos bulvės – universalios ir tinka beveik visiems patiekalams, o turinčios mažiausiai krakmolo – idealios salotoms“, – sako „Iki“ daržovių ekspertė ir dalijasi dar keliomis įžvalgomi apie kiekvieną iš populiariausių bulvių veislių.

Vineta. Šios rūšies bulvės turi vidutinį krakmolo kiekį, todėl jų tekstūra gana miltiška. Jos puikiai tinka kepimui, skrudinimui, salotų gamybai, traškučių ruošimui, sriuboms bei daržovių troškiniams. Iš jų taip pat pagaminsite ir skanią bulvių košę.

Soraya. Išskirtinio skonio ir tekstūros bulvių rūšis, puikiai tinkanti salotoms ir sriuboms. Šias bulves galima ir virti, ir skrudinti, ir kepti, naudoti bulviniams blynams, kugeliui bei bulvių košei.

Jelly. Šios bulvės idealios gaminti traškučiams. Taip pat jos gardžios keptos, paskrudintos, o išvirtos nepakeičia gražios savo spalvos.

Laura. Miltingos, todėl tinka trinti, skrudinti ir kepti. Kepdamos, jos nepakeičia savo spalvos, todėl puikiai atrodo salotose bei sriubose. Tai puikus pasirinkimas, jei gaminate traškučius ar bulvinius blynus.

Adora. Lyg vašku dengtos bulvės tinka ir virimui, ir kepimui. Vis dėlto, iš jų nepagaminsite gardžių traškučių ar gruzdintų bulvyčių, nes kepant kinta bulvių spalva – jos paruduoja.

J. Sabaitienė siūlo ir tris ypatingus receptus su daržo karaliene – bulve.

Keptos daržovės su bulvių koše

Jums reikės:

  • 500 g bulvių
  • 1 v. š. sviesto
  • ½ a. š. druskos
  • 150 ml pieno
  • 200 g briuselinių kopūstų
  • 200 g burokėlių
  • 150 g morkų
  • 150 g salierų
  • 2 skiltelių česnako
  • 2 v. š. alyvuogių aliejaus
  • 1 a. š. druskos
  • ¼ a. š. maltų juodųjų pipirų
  • žiupsnelio maltų aitriųjų paprikų
  • 5–6 šviežių čiobrelių šakelių
  • 1 laiškinio svogūno

Gaminame:

Bulves nulupkite, supjaustykite kubeliais ir išvirkite nesūdytame vandenyje. Vandenį nupilkite, bulves sutrinkite rankiniu ar elektriniu trintuvu iki vientisos masės. Įberkite druskos, įdėkite sviesto, įpilkite pieno ir viską gerai išmaišykite. Pieno kiekį reguliuokite pagal norimą bulvių košės tirštumą. Burokėlius nuplaukite, nulupkite ir supjaustykite plonais griežinėliais, nuo briuselinių kopūstų nuskabykite viršutinius lapelius, nuluptas morkas ir salierus supjaustykite kuo smulkesniais gabalėliais ir viską suberkite į gilią kepimo formą. Taip pat suberkite smulkintus česnakus, apšlakstykite daržoves alyvuogių aliejumi, apibarstykite druska, pipirais bei aitriąja paprika. Viską išmaišykite, uždenkite kepimo folija ir pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 180 °C. Kepkite 20 minučių, tuomet nuimkite foliją, ant daržovių sudėkite čiobrelių šakeles ir kepkite dar 5–10 minučių. Iškepusias daržoves pagardinkite svogūnų laiškais ir patiekite su bulvių koše.

Pjaustytos bulvės sūrio padaže

Jums reikės:

  • 1 kg mažesnių bulvių
  • 2 v. š. sviesto
  • 2 skiltelių česnako
  • druskos, pipirų
  • 150 g karštai rūkytos kiaulienos filė

Padažui:

  • 4 v. š. sviesto
  • 3 v. š. miltų
  • 250 ml pieno
  • 200 g tarkuoto sūrio

Gaminame:

Kiekvienoje bulvėje padarykite 10-12 įpjovimų, kad ji atrodytų tarsi su grotelėmis. Keptuvėje ištirpinkite sviestą, suberkite susmulkintą česnaką, šiek tiek druskos ir pipirų. Bulves išdėliokite kepimo popieriumi išklotoje skardoje, į keletą kiekvienos bulvės įpjovimų įdėkite po ploną kiaulienos filė griežinėlį ir užpilkite gautu sviesto ir česnakų mišiniu. Kepkite orkaitėje, įkaitintoje iki 220 °C, apie 40 minučių. Kol bulvės kepa, paruoškite padažą. Keptuvėje ištirpinkite sviestą ir sudėkite miltus. Kai sviestas ištirps, įpilkite pieno, suberkite tarkuotą sūrį ir maišykite tol, kol padažas pasidarys vientisas ir tirštas. Kai bulvės taps minkštos, užliekite jas paruoštu padažu ir palikite išjungtoje orkaitėje dar apie 10-15 minučių.

Apkeptos bulvės su šonine

Jums reikės:

  • 1 kg nedidelių bulvių
  • 2 v. š. kambario temperatūros sviesto
  • 3 skiltelių česnako
  • 50 g smulkintos šoninės
  • 30 g parmezano sūrio
  • 3 v. š. alyvuogių aliejaus
  • žiupsnelio druskos, mėgstamų žolelių

Gaminame:

Puode užvirinkite vandenį ir, nuplovę šviežias bulves su lupenomis, sudėkite jas virti. Praėjus 30 minučių bulves gerai nusausinkite ir sudėkite į kepimo skardą. Rekomenduojame skardą iškloti kepimo popieriumi, kad bulvės nepriliptų. Dubenėlyje sumaišykite sviestą, smulkintą šoninę, druską ir žoleles. Uždėkite pjaustymo lentelę ant bulvių ir spustelėkite, kad jos šiek tiek susiplotų. Tuomet aptepkite jas sviesto, šoninės bei prieskonių mišiniu ir kepkite orkaitėje, įkaitintoje iki 180 °C, kol bulvės pasidengs traškia plutele – apie 10-15 minučių. Iškeptas bulves pagardinkite parmezano sūriu. Lengva pagaminti ir labai skanu!

spot_img

Gydytojo verdiktas: šalmas paspirtukininkams ir dviratininkams turi būti privalomas

Nors pirmąjį šių metų pusmetį jau užfiksuota per 1000 Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų, kuriuos padarė elektrinių paspirtukų vairuotojai, tikroji statistika gali būti dar liūdnesnė. Taip mano Vilniaus Karoliniškių poliklinikoje dirbantis ligoninėje dirbantis ortopedas-traumatologas...

Stilistė V. Šaulytė-Mockė pristato rudens stiliaus patarimus

Rugsėjis kartu su vėstančiais vakarais ir gamtoje besikeičiančiu koloritu, taip pat skatina norą peržvelgti bei atsinaujinti savo drabužinę. Stilistės teigimu, svarbiausia – nevaržyti savęs ir leisti pasireikšti kūrybiškumui. „Tai laikas, kai galime laisviau miksuoti, derinti...

„Keita žemaite“ prisistatanti daugiau nei 55 tūkst. sekėjų turinti maisto blogerė Aida: „Į žmonių...

Nuo rugsėjo 14 dienos „Lietuvos ryto“ televizijoje, šeštadienio rytais startuoja nauja kulinarinė laida „Skanus gyvenimas“ su puikiai visiems pažįstama kulinare Ilona Juciūte. Pirmoji viešnia, atvykusi pas laidos vedėją į namus – maisto blogerė Aida...

ORAI: Savaitgalis su lietumi ir šiluma

Šeštadienio dieną didesnėje šalies dalyje palis, kai kur smarkiai, su perkūnija. Vėjas šiaurės rytų, rytų, vakariniuose rajonuose šiaurės, 5–10 m/s, pajūryje iki 13 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, vakariniuose rajonuose kai kur 17–19 laipsnių šilumos. Sekmadienį...

Rugsėjo 14-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės, Statybininkų diena

Rugsėjo 14-oji – Šv. Kryžiaus išaukštinimas; Statybininkų diena. Rugsėjo keturioliktoji – 258-oji metų diena (šeštoji 37-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 108 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Eisvina, Eisvinas, Eisvinė, Krescencijus; rytoj: Nikodemas, Rimgailė, Viskanta,...

Astrologinė prognozė rugsėjo 14-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Šiandien turėsite galimybę pasidžiaugti draugų ir simpatijų dėmesiu. Kolektyviniame susibūrime, renginyje, kelionėje įvykę susitikimai gali būti reikšmingi jūsų ateičiai JAUTIS. Būtų gerai, kad sugebėtumėte atsikratyti minčių apie darbą, politiką, karjerą ir pasimėgautumėte komfortu bei...

Nuo lapkričio 1 d. draužiama veisti, parduoti ir eksponuoti gyvūnus, kuriems pakeista išvaizda

Nuo šių metų lapkričio 1 d. Seimas uždraudė veisti, parduoti ar kitaip perleisti, eksponuoti gyvūnus, kuriems atliktos veterinarinės procedūros, siekiant pakeisti jų išvaizdą ar fiziologines funkcijas. Ketvirtadienį už tai numatančias Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo...

„Iki“ akcijos bulvėms ir sūriams – metas išradingiems ir skaniems receptams: žymiosios švediškos „Hasselback“...

Ką pasirinktumėte – gardžiai apskrudusias ir gurmaniškas orkaitėje keptas bulves, kurios gėdos nepadarytų net restoranui? O gal jaukumu apgaubiančias ir tįstančio sūrio įdaru viliojančias bulvines spurgas? Rinktis nebūtina – šį savaitgalį išbandykite abu receptus,...

Prancūzija, Austrija ar Italija – ekspertai ir keliautojai pataria, kurią šalį rinktis slidinėjimo atostogoms

Daugybę metų slidinėjanti verslininkė Daina Žymantė išbandė kone visų Europos kalnų trasas. Jos mėgstamiausios – Austrijos Alpėse bei Dolomitinėse Alpėse Italijoje: šių šalių kalnų kurortuose, leidžiantis nuo viršūnių, galima grožėtis kvapą gniaužiančiomis panoramomis. Praėjusią...

Astrologinė prognozė rugsėjo 12-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Reikalai klostysis nevienareikšmiškai. Iš sąstingio pajudės kai kurie svarbūs reikalai. Gana aktyvus metas, jeigu norite įsidarbinti. Pasisaugokite traumų, ugnies, agresijos. Venkite šeiminių scenų. JAUTIS. Tikriausiai pavyks padaryti neblogą įspūdį įtakingam asmeniui. Aktuali bus su...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, rugsėjo 16–22 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje labiau nei paprastai domins gandai ir intrigos. Regis, nerimausite dėl aplinkybių, verčiančių atsisakyti įsigalėjusių įpročių, principų. Ateitis atrodys tokia neaiški. Bus geriau, jei atsipalaiduosite ir leisite...

Svarstote įsigyti automobilį lizingu? Sužinokite, kiek papildomai reikės sumokėti už kasko draudimą

Svarstant įsigyti automobilį lizingu, patariama nepamiršti įvertinti ir automobilio aptarnavimo kaštų: kasko draudimo, kuro, remonto bei periodinės priežiūros. Skaičiuojama, kad prabangios klasės automobilio metinis draudimas gali sudaryti net 10 proc. automobilio vertės. „Citadele Leasing“...

Ieškantys aukščiausios kokybės šviežių daržovių ir vaisių – renkasi „Iki“: tinklas išvardijo, kokio naujo...

Lietuvos pirkėjai įsitikinę, kad aukščiausios kokybės šviežių daržovių ir vaisių skyrius – būtent prekybos tinklo „Iki“ parduotuvėse, rodo Šveicarijos sertifikavimo agentūros ICERTIAS apklausa. Įvairovės besidairantys pirkėjai vertina ypač platų egzotinių produktų pasirinkimą, tačiau klientams...

Taupymas kiekvienu skalbimu

Technologijų bendrovė „Samsung“ anonsavo naujausią energiją taupančios buitinės technikos įrenginių liniją, kuri pademonstruota rugsėjo pradžioje vykusioje tarptautinėje parodoje „IFA 2024“. Tarp naujų produktų vartotojai išvydo 50 proc. mažiau elektros vartojančią skalbyklę, A energijos klase...

Ką daryti, kai jaučiami nemalonūs kvapai?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nuolat sulaukia ir nagrinėja gyventojų skundus dėl nemalonių kvapų, kuriuos skleidžia tam tikra vykdoma ūkinė veikla. Primename, ką reikėtų nurodyti kreipiantis dėl kvapų problemos į NVSC ir paaiškiname, kokie...

Buvusi „Swedbank“ vadovė įkalinta už „sukčiavimą“

Švedijos teismas antradienį nuteisė buvusią Švedijos banko „Swedbank“ vadovę 15 mėnesių kalėjimo už investuotojų klaidinimą dėl banko sąsajų su pinigų plovimo skandalu. Birgitte Bonnesen pripažinta kalta dėl „sukčiavimo dideliu mastu“. Jos advokatas Peras Samuelssonas Švedijos...

ORAI: Trečiadienio dieną daug kur trumpas lietus

Trečiadienio naktį daug kur trumpas lietus. Kai kur rūkas. Vėjas pietinių krypčių, 4–9 m/s. Žemiausia temperatūra 11–16, kai kur 8–10 laipsnių šilumos. Dieną vietomis trumpai palis. Vėjas pietinių krypčių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23...

Astrologinė prognozė rugsėjo 11-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Nelabai seksis taikiai susikalbėti su autoritetingais asmenimis. Apskritai šiandien labiau pasijus ideologiniai skirtumai bendraujant su aplinkiniais. Kita vertus, jums nebūtina aštriai reikšti savo nuomonę, ypač darbe. JAUTIS. Pinigus leisti šiandien seksis žymiai geriau nei...

Vilniuje atidarytas „Hanner-VFA“ futbolo stadionas

Vilniaus Lazdynų rajone oficialiai atidarytas naujasis futbolo stadionas, kur visus metus bus organizuojamos jaunimo treniruotės, varžybos, turnyrai ir kiti futbolo bendruomenės renginiai, informuoja „Hanner“. Stadiono pagrindiniai investuotojai – nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“ ir futbolininkas...

Vyras nuteistas dėl gydytojo terorizavimo

Kauno apylinkės teismo sprendimu Klaipėdos gyventojas pripažintas kaltu dėl mediko terorizavimo. Prokuratūros duomenimis, kaltinamasis 2021 m. rugpjūčio – spalio mėnesiais kerštavo gydytojui dėl netinkamai atliktos nosies plastinės-rekonstrukcinės operacijos. Nustatyta, kad klaipėdietis minėtu laikotarpiu elektroniniu paštu siuntinėjo...

Per parą Lietuvoje nustatyta daugiau nei tūkstantis susirgimų koronavirusu

Pastarąją parą koronaviruso infekcija patvirtinta 1090 asmenų, 281 iš jų susirgo pakartotinai, antradienį pranešė Valstybės duomenų agentūra. Pastarąją parą mirčių nuo koronaviruso nefiksuota. Nuo pandemijos pradžios bendras šalies mirčių skaičius nuo COVID-19 – 9919. Anot Valstybės...

Seni muzikos įrašai ir garso aparatūra: ką geriau išmesti, o kas tikrai vertinga?

„Gerų ir itin kokybiškai atkuriamų įrašų svarba žmogaus gyvenime yra ta pati, kaip ir muzikos svarba – ir kūnui, ir sielai. Prasti ar prastai atkuriami įrašai – kaip garsiai ir švariai jie beskambėtų –...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235