22.9 C
Utena
2024 / 07 / 19

Augimo galimybės karjeroje: kaip jas pastebėti ir susikurti?

Ar jau skaitėte?

Augimas ir profesinis tobulėjimas šiandien neabejotinai yra vieni svarbiausių dalykų karjeroje, nuo kurių priklauso darbuotojų pasitenkinimas darbu, motyvacija, įsitraukimas ir prasmės jausmas. Apie tai, kad darbuotojui trūksta erdvės tobulėti, išduoda išsekęs entuziazmas ir jausmas, kad darbe niekas nebeįdomu. Tokia būsena žalinga tiek darbdaviui, kuriam tai reiškia mažesnį darbuotojo įsitraukimą ir produktyvumą, tiek specialistui, kuris ne tik netobulėja darbe, bet ir neišnaudoto potencialo prieskonį atsineša į kitas gyvenimo sritis.

Galimybėmis augti svarbu rūpintis patiems

Veiklos ir karjeros trenerės Giedrės Vaitiekūnaitės teigimu, jei esame karjeros etape, kuris mūsų nebepraturtina, stabdo augimą, jei kasdienių užduočių imamės be ugnelės akyse, jos nebemotyvuoja, įsiveliama į rutiną, o darbe darosi nuobodu, vadinasi, laikas šį tą keisti ir ieškoti naujų galimybių arba bandyti jas susikurti.

- Reklama -
Pasaulio žmogiškųjų išteklių valdymo platformos „Deel“ plėtros vadovė Baltijos, Vidurio ir Rytų Europos regione Liina Laas.

„Deja, ne visuomet randame ryžto ir drąsos tai padaryti. Norint nestovėti vietoje, reikia išdrįsti žengti žingsnį į priekį. Juo gali tapti pokalbio su vadovu inicijavimas, savo lūkesčių išsakymas, aptarimas, kokiais būdais augimo ir savirealizacijos poreikiai galėtų būti patenkinti. Vadovai yra suinteresuoti savo pavaldinių tobulėjimu, todėl turėtų padėti darbuotojui siekti karjeros tikslų. Jei taip nėra, reikėtų savęs paklausti, ar tikrai verta tokiai organizacijai toliau skirti savo laiką ir pastangas“, – sako G. Vaitiekūnaitė.

Pasaulio žmogiškųjų išteklių valdymo platformos „Deel“ plėtros vadovė Baltijos, Vidurio ir Rytų Europos regione Liina Laas pabrėžia, kad gebėjimas pastebėti ir susikurti augimo galimybes profesinėje srityje šiandien yra vienas svarbiausių įgūdžių, nuo kurio reikšmingai priklauso karjeros sėkmė. Šis įgūdis yra išsiugdomas, o norint tai padaryti svarbu nepamiršti keleto svarbių dalykų.

Prioritetą teikite pasitenkinimui darbu

Anot L. Laas, visų pirma, svarbu gebėti suprasti, kad esamoje pozicijoje ar pareigose pasiektos augimo lubos. Mėgavimasis darbu yra bene geriausias indikatorius, todėl reikėtų reguliariai sau užduoti klausimus: „ar tai, ką darau, man vis dar teikia malonumą?“, „ar esamoje darbovietėje jaučiuosi laiminga(as)?“, „ar mano pareigos atitinka patirtį ir kompetencijas?“, „ar išties turiu sąlygas jas ugdyti?“.

„Jeigu darbuotojas jaučia, kad kasdienes užduotis atlieka autopilotu, dažniau moko kolegas, nei mokosi iš jų, neturi energijos ir ryžto imtis naujų atsakomybių ar užduočių, tai ženklas, kad laikas pokyčiams. Priėjus prie tokios išvados reikia apgalvoti tolesnius savo žingsnius – naujų galimybių ieškoti esamoje darbovietėje ar galbūt savo talentus realizuoti ir ugdyti naujoje“, – sako L. Laas.

- Reklama -

G. Vaitiekūnaitė priduria, kad darbdaviams taip pat nereikėtų laukti, kol darbuotojai pajus stokojantys galimybių augti, ir turėtų kurti į augimą orientuotą darbo aplinką bei organizacinę kultūrą. Dėl to įmonės personalo specialistams svarbu gerai apgalvoti visą darbuotojo organizacijoje kelią: nuo atrankos, įtraukimo į organizaciją ir adaptacijos, vertikalios bei horizontalios karjeros krypčių iki pat atsisveikinimo. Būtina drauge su darbuotojais apsibrėžti aiškius jiems organizacijoje keliamus asmeninius tikslus ir tinkamai iškomunikuoti įmonės siekius.

Susidėliokite augimo planą

L. Laas teigimu, bet kurio tikslo siekti yra gerokai lengviau turint aiškų planą, apsibrėžtus atskaitos taškus ir gaires. Karjeros planas leidžia laikytis aiškios krypties, įvertinti, kaip sekasi ja judėti, laiku imtis tam tikrų korekcijų ir pokyčių. Dėl to karjera turėtų būti planuojama kaip ir kasdieniai darbai: susidėliojant prioritetus, ilgalaikius tikslus skaidant į mažesnius, nusimatant aiškius terminus jiems įgyvendinti ir kriterijus rezultatui įvertinti. Tokį planą verta užfiksuoti raštu ir reguliariai įvertinti, kaip sekasi jo laikytis.

Veiklos ir karjeros trenerės Giedrės Vaitiekūnaitės.

„Asmeninio ir profesinio augimo planas yra būtinas, jeigu nenorime karjeros palikti savieigai. Jis leidžia geriau reflektuoti savo tikslus ir jų nuosekliai siekti, pamatyti bendresnį savo karjeros vaizdą. Taip pat planuojant savo augimą svarbu būti lankstiems – atsižvelgti į naujas aplinkybes, kintančius savo lūkesčius ir poreikius. Planavimo ir lankstumo derinys, reguliariai stabtelint ir įsivertinant situaciją, leidžia sąmoningai siekti augimo galimybių ir jas išnaudoti“, – sako L. Laas.

Plėtokite profesinius ryšius

L. Laas taip pat pabrėžia profesinių ryšių ir tarpasmeninių kontaktų (angl. networking) svarbą maksimizuojant savo augimo galimybes. Anot „Deel“ plėtros vadovės Baltijos, Vidurio ir Rytų Europos regione, profesiniai ryšiai padeda gauti naudingos informacijos ir patarimų, plėsti akiratį, geriau jausti, kuo gyvena vienos ar kitos srities specialistai, sužinoti apie esamas karjeros galimybes.

„Profesinių ryšių kūrimas ir palaikymas yra neatsiejama augimo ir tobulėjimo dalis, todėl visuomet verta plėsti savo socialinį ratą. Tam gali pasitarnauti tiek socialiniai tinklai, ypač profesionalams skirtas „LinkedIn“, tiek, žinoma, gyvas bendravimas, dalyvavimas įvairiuose formaliuose ir neformaliuose renginiuose, aktualiose konferencijose, seminaruose. Bendravimas leidžia neužsidaryti siaurame rate ir atveria naujų galimybių, taip pat padeda plėtoti svarbius „minkštuosius“ įgūdžius, tokius kaip komunikabilumas“, – sako L. Laas.

Ji priduria, kad sąlygas profesiniams ryšiams plėtoti darbuotojams turėtų sudaryti ir darbdaviai. Tai jie gali daryti, pavyzdžiui, pasiūlydami darbuotojams galimybę dalyvauti aktualiose konferencijose ar paprasčiausiai skatindami skirtingų komandų bendravimą įmonėje.

Stebėkite tendencijas

L. Laas teigimu, galimybių atranda tie, kurie jų ieško. Dėl to norintiems augti ir nepražiopsoti progų augti svarbu išsiugdyti įgūdį pastebėti naujas tendencijas ir aplink vykstančius pokyčius, kurie nebūtinai yra akivaizdūs. Buvimas procesų ir tendencijų priešakyje specialistui suteikia pranašumą ir leidžia pasinaudoti atsiveriančiomis galimybėmis.

„Svarbu stebėti situaciją rinkoje, suprasti, kokių naujų kompetencijų poreikis kyla, kokie reiškiniai ir kaip gali paveikti sektorių, kuriame siekiama karjeros, kaip šiems poreikiams pasiruošti. Visa tai suteikia impulsą augti ir padeda efektyviau siekti savo karjeros tikslų“, – sako L. Laas.

Nebijokite imtis iniciatyvos

Visgi, anot L. Laas, kiekvienu atveju svarbiausia nebijoti imtis iniciatyvos ir išeiti iš savo komforto zonos. Tai yra esminė augimo sąlyga – kad ir kiek daug dėmesio bus skiriama savirefleksijai, aplinkai stebėti ir naujiems įgūdžiams įgyti, iš to nebus didelės naudos, jei nepavyks atrasti drąsos veikti.

„Imtis iniciatyvos gali būti nedrąsu, tačiau be ryžtingų veiksmų tobulėti ir siekti karjeros tikslų sudėtinga. Svarbu savo vadovams ir organizacijai parodyti, kad tikrai nenorime stovėti vietoje. Reikėtų nebijoti vadovų klausti apie mokymų galimybes, patiems jų ieškoti ir paskatinti organizaciją tam tikrus naudingus kursus ir programas suteikti savo darbuotojams. Pavyzdžiui, geras būdas išmokti naujų dalykų ir sužinoti apie skirtingus įmonės procesus ir darbo pozicijas yra kolegų šešėliavimas, tad gal verta pasiteirauti apie tokią galimybę? Aktyvus dalyvavimas įmonės gyvenime leidžia augti ir praverti naujas duris“, – sako L. Laas.

G. Vaitiekūnaitė priduria, jog ne mažiau svarbu, kad įvairūs įmonėse organizuojami mokymai būtų išties naudingi: „Dažnai tie mokymai tampa paprasčiausiu formalumu, kuris leidžia tiek įmonei, tiek darbuotojui užsidėti varnelę prie tobulėjimo tikslų. Taip tikrai neturėtų būti. Darbuotojai turi būti motyvuoti mokytis, o „užnorinti“ mokytis to, kas neaktualu, tikrai neįmanoma.“

spot_img

„Rimi“ saldėsiai – pigiau: pravers, kai iškylaujant gamtoje norėsis ko nors skanaus

Vasaros metu dažnai padaugėja progų, kurių metu valgome įvairius saldėsius. Nesvarbu, ar tai būtų šokoladas, ar pyragas su ledais – šiuos gardumynus derėtų valgyti su saiku. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, norint pasmaližiauti...

ORAI: Šiltas savaitgalis su protarpiais lietumi ir perkūnija

Šiandien vietomis, daugiausia šiaurės rytiniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s. Temperatūra 22–27, vakariniame pakraštyje 19–21 laipsnis šilumos. Šeštadienio dieną vietomis, didesnė tikimybė šiaurinėje šalies pusėje, trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas vakarinių krypčių,...

Liepos 19-oji: vardadieniai, dienos INFO

Liepos devynioliktoji – 201-oji metų diena (penktoji 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 165 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Aurė, Aurėja, Galiganta, Galigantas, Ksavera, Ksaveras, Mantgailas, Mantgailė, Mantgirdas, Mantgirdė, Sakalas, Vincenta, Vincentas; rytoj: Alvyda,...

Astrologinė prognozė liepos 19-ajai, penktadieniui

AVINAS. Jeigu esate kelionėje, kelyje, itin pavojingas šį kartą bus jūsų neišsimiegojimas, svaigalų poveikis ar pan. Kad ir ką dirbsite ar veiksite, susikaupkite. JAUTIS. Labiau atsižvelkite į artimų žmonių ir kolegų poreikius bei interesus, kitaip...

„Rimi“ dairykitės šių produktų: paruošite desertą, kuriam neatsispirs nei mažas, nei suaugęs

Kepti vaisiai ant grotelių yra itin universalūs: jais galima mėgautis kaip gaiviu desertu, naudoti salotoms ar derinti su grilyje kepta mėsa. Prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologas Vidas Nadzeika kviečia išbandyti pigesnį desertą – gardžius...

Utenos rajone nužudyta moteris

Utenos rajone nužudyta moteris, nusikaltimas įvykdytas artimoje aplinkoje. Pareigūnai pranešimą apie įvykį namuose, Norvaišių kaime, gavo ketvirtadienio naktį, apie 1 val. 30 min., informuoja Policijos departamentas. Galimai per konfliktą neblaivus (1.72 prom.) 66 metų vyras sužalojo 64 metų moterį....

Vasaros vaisių „Rimi“ įsigykite pigiau: valgydami juos su sėklomis ir odele padarysite paslaugą organizmui

Ar žinojote, kad valgydami vaisius į šiukšliadėžę smarkiai nesusimąstydami galite išmesti didelę dalį jų vertingųjų medžiagų? Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė vaisius rekomenduoja valgyti neluptus ir pasimėgauti net jų sėklomis...

Liepos mėnesio kainų tyrimas: „Lidl“ prekių krepšelis ir vėl pigiausias

Žemų kainų prekybos tinklo „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – ir vėl pigiausias tarp penkių didžiųjų šalies prekybos tinklų, rodo naujausias rinkų tyrimų įmonės „SeeNext“ liepos mėnesį atliktas tyrimas. Jo metu slaptiems pirkėjams apsilankius...

Taupymo žaidynėse darykite kaip šveicarai: naudokitės „Iki“ nuolaidomis sūriui, mėsos gaminiams ir pasigaminkite šį...

Patikimiausias būdas sutaupyti, tačiau vis tiek mėgautis sočiu, skaniu ir kokybišku maistu – patiekalus planuoti pagal akcijas. Apriboti savęs tik konkrečiais prekių ženklais nereikės, jeigu apsipirksite „Iki“ – čia „Savaitgalio nuolaidiškėse“ lojaliems pirkėjams paskelbtos...

ORAI: Lietuviška vasara: vietomis lietūs, temperatūra iki 27°C, šilta

Šiandien didesnėje šalies dalyje trumpas lietus. Vėjas vakarų, pietvakarių 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai. Penktadienio dieną šiauriniuose rajonuose kai kur trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s. Temperatūra naktį 12–17, dieną 22–27, pajūryje apie...

Liepos 18-oji: vardadieniai, dienos INFO, aludarių diena

Liepos 18-oji – Tarptautinė aludarių diena. Liepos aštuonioliktoji – 200-oji metų diena (ketvirtoji 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 166 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Arnoldas, Eimanas, Eimanė, Eimantas, Eimantė, Eimys, Ervinas, Kamilas, Kamilė,...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, liepos 22 –28 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje seksis bet kokia veikla, tačiau laiko stoka gali trukdyti parodyti gerus ketinimus aplinkiniams bei įgyvendinti tai, ką norite. Jeigu pirksite techniką, būkite atidūs, reikalaukite garantijos,...

Astrologinė prognozė liepos 18-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Tikriausiai neišvengsite tam tikros sumaišties, sunku bus susigaudyti, kas teisus ir kuo pasitikėti. Galbūt mėginsite susisiekti su specialistu, kad jums padėtų, paaiškintų. Jeigu keliaujate, galite kiek išklysti iš kelio. JAUTIS. Labiau gilinsitės į save,...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, liepos 22 –28 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje seksis bet kokia veikla, tačiau laiko stoka gali trukdyti parodyti gerus ketinimus aplinkiniams bei įgyvendinti tai, ką norite. Jeigu pirksite techniką, būkite atidūs, reikalaukite garantijos,...

Pasinaudoję „Rimi“ nuolaidomis užsimarinuosite agurkų pigiau: gydytoja dietologė paaiškino naudą sveikatai

Populiarieji lietuviški agurkai tinka prie begalės patiekalų: vasarą šviežius pjaustome į šaltibarščius ir salotas, gardžiuojamės su medumi, o šviežiai paraugtus patiekiame prie kepsnių. Dabar metas raugintų ar marinuotų agurkų atsargų pasiruošti ir žiemai: juk...

Kelias iki parduotuvės vadovės: sėkminga šiaulietės Gintarės patirtis „Lidl“ prekybos tinkle

Iš emigracijos į tėvynę grįžusiai šiaulietei Gintarei prekybos tinklas „Lidl“ tapo pirmąja darboviete Lietuvoje. Kaip sako pati Gintarė, kandidatuoti į pardavėjos poziciją ją paskatino vakarietiška įmonės kultūra, dinamiškas darbas ir galimybė nuolat tobulėti. Parduotuvės...

Su „Rimi“ pasiruošite iškylai pigiau: štai, ką reikėtų su savimi pasiimti

Išsiruošus į gamtą ir įsisvajojus apie sočią vakarienę, kartais galima sulaukti siurprizų: staiga paaiškėja, kad puikiai atrodančios salotos, pabuvusios karštyje, sugedo, o desertas ištižo. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako,...

ORAI: Trečiadienio dieną kai kur trumpai palis, bet temperatūra išlieka aukšta

Trečiadienio dieną kai kur trumpai palis. Vėjas pietvakarių, vakarų, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 25–30, vakariniame šalies pakraštyje 22–24 laipsniai. Ketvirtadienį vietomis trumpai palis. Vėjas daugiausia vakarų, naktį 6–11 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį 13–18,...

Liepos 17-oji: vardadieniai, dienos INFO, Dariaus ir Girėno žuvimo diena

Liepos 17-oji – Pasaulio lietuvių vienybės diena; Dariaus ir Girėno žuvimo diena; Pasaulinė emociukų diena. Liepos septynioliktoji – 199-oji metų diena (trečioji 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 167 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia...

Astrologinė prognozė liepos 17-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Palanku užsiimti veikla, susijusia su informacija, kelionėmis, tarptautine komercija. Galbūt iš užsienio ar iš oficialios institucijos gausite žinią, kvietimą susitikti su dominančiu asmeniu. JAUTIS. Jūsų aplinkoje sklandys permainų dvasia. Galite gauti pasiūlymą, kuris išspręs...

Naujos kartos taromatas pradėjo veikti šalia „Rimi“ prekybos centro Šiauliuose – per minutę apdoroja...

Skandinavijoje puikiai pasiteisinusi praktika atkeliavo į Lietuvą. Ne po vieną, o dešimtis užstato pakuočių iškart galintis priimti ir nuskaityti „Tomra R1“ taromatas praėjusią savaitę pradėjo veikti ir Šiauliuose šalia „Rimi“ prekybos centro Gegužių g....

Karo pabėgėlio iš Ukrainos įdarbinimas įmonei apkarto: tūkstantinė bauda ir teismų maratonai ateityje

„Freor LT“ įmonės vadovas R. Bernatonis nė negalvojo, kad karo pabėgėlio iš Ukrainos įdarbinimas kaip reikiant apkars jo bendrovei. Atvykėliui vos išėjus iš darbo paaiškėjo, jog šis jau kurį laiką neturi teisės gyventi Lietuvoje,...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235