15.1 C
Utena
2023 / 09 / 30

Augimo galimybės karjeroje: kaip jas pastebėti ir susikurti?

Ar jau skaitėte?

Augimas ir profesinis tobulėjimas šiandien neabejotinai yra vieni svarbiausių dalykų karjeroje, nuo kurių priklauso darbuotojų pasitenkinimas darbu, motyvacija, įsitraukimas ir prasmės jausmas. Apie tai, kad darbuotojui trūksta erdvės tobulėti, išduoda išsekęs entuziazmas ir jausmas, kad darbe niekas nebeįdomu. Tokia būsena žalinga tiek darbdaviui, kuriam tai reiškia mažesnį darbuotojo įsitraukimą ir produktyvumą, tiek specialistui, kuris ne tik netobulėja darbe, bet ir neišnaudoto potencialo prieskonį atsineša į kitas gyvenimo sritis.

Galimybėmis augti svarbu rūpintis patiems

Veiklos ir karjeros trenerės Giedrės Vaitiekūnaitės teigimu, jei esame karjeros etape, kuris mūsų nebepraturtina, stabdo augimą, jei kasdienių užduočių imamės be ugnelės akyse, jos nebemotyvuoja, įsiveliama į rutiną, o darbe darosi nuobodu, vadinasi, laikas šį tą keisti ir ieškoti naujų galimybių arba bandyti jas susikurti.

- Reklama -
Pasaulio žmogiškųjų išteklių valdymo platformos „Deel“ plėtros vadovė Baltijos, Vidurio ir Rytų Europos regione Liina Laas.

„Deja, ne visuomet randame ryžto ir drąsos tai padaryti. Norint nestovėti vietoje, reikia išdrįsti žengti žingsnį į priekį. Juo gali tapti pokalbio su vadovu inicijavimas, savo lūkesčių išsakymas, aptarimas, kokiais būdais augimo ir savirealizacijos poreikiai galėtų būti patenkinti. Vadovai yra suinteresuoti savo pavaldinių tobulėjimu, todėl turėtų padėti darbuotojui siekti karjeros tikslų. Jei taip nėra, reikėtų savęs paklausti, ar tikrai verta tokiai organizacijai toliau skirti savo laiką ir pastangas“, – sako G. Vaitiekūnaitė.

Pasaulio žmogiškųjų išteklių valdymo platformos „Deel“ plėtros vadovė Baltijos, Vidurio ir Rytų Europos regione Liina Laas pabrėžia, kad gebėjimas pastebėti ir susikurti augimo galimybes profesinėje srityje šiandien yra vienas svarbiausių įgūdžių, nuo kurio reikšmingai priklauso karjeros sėkmė. Šis įgūdis yra išsiugdomas, o norint tai padaryti svarbu nepamiršti keleto svarbių dalykų.

Prioritetą teikite pasitenkinimui darbu

Anot L. Laas, visų pirma, svarbu gebėti suprasti, kad esamoje pozicijoje ar pareigose pasiektos augimo lubos. Mėgavimasis darbu yra bene geriausias indikatorius, todėl reikėtų reguliariai sau užduoti klausimus: „ar tai, ką darau, man vis dar teikia malonumą?“, „ar esamoje darbovietėje jaučiuosi laiminga(as)?“, „ar mano pareigos atitinka patirtį ir kompetencijas?“, „ar išties turiu sąlygas jas ugdyti?“.

„Jeigu darbuotojas jaučia, kad kasdienes užduotis atlieka autopilotu, dažniau moko kolegas, nei mokosi iš jų, neturi energijos ir ryžto imtis naujų atsakomybių ar užduočių, tai ženklas, kad laikas pokyčiams. Priėjus prie tokios išvados reikia apgalvoti tolesnius savo žingsnius – naujų galimybių ieškoti esamoje darbovietėje ar galbūt savo talentus realizuoti ir ugdyti naujoje“, – sako L. Laas.

- Reklama -

G. Vaitiekūnaitė priduria, kad darbdaviams taip pat nereikėtų laukti, kol darbuotojai pajus stokojantys galimybių augti, ir turėtų kurti į augimą orientuotą darbo aplinką bei organizacinę kultūrą. Dėl to įmonės personalo specialistams svarbu gerai apgalvoti visą darbuotojo organizacijoje kelią: nuo atrankos, įtraukimo į organizaciją ir adaptacijos, vertikalios bei horizontalios karjeros krypčių iki pat atsisveikinimo. Būtina drauge su darbuotojais apsibrėžti aiškius jiems organizacijoje keliamus asmeninius tikslus ir tinkamai iškomunikuoti įmonės siekius.

Susidėliokite augimo planą

L. Laas teigimu, bet kurio tikslo siekti yra gerokai lengviau turint aiškų planą, apsibrėžtus atskaitos taškus ir gaires. Karjeros planas leidžia laikytis aiškios krypties, įvertinti, kaip sekasi ja judėti, laiku imtis tam tikrų korekcijų ir pokyčių. Dėl to karjera turėtų būti planuojama kaip ir kasdieniai darbai: susidėliojant prioritetus, ilgalaikius tikslus skaidant į mažesnius, nusimatant aiškius terminus jiems įgyvendinti ir kriterijus rezultatui įvertinti. Tokį planą verta užfiksuoti raštu ir reguliariai įvertinti, kaip sekasi jo laikytis.

Veiklos ir karjeros trenerės Giedrės Vaitiekūnaitės.

„Asmeninio ir profesinio augimo planas yra būtinas, jeigu nenorime karjeros palikti savieigai. Jis leidžia geriau reflektuoti savo tikslus ir jų nuosekliai siekti, pamatyti bendresnį savo karjeros vaizdą. Taip pat planuojant savo augimą svarbu būti lankstiems – atsižvelgti į naujas aplinkybes, kintančius savo lūkesčius ir poreikius. Planavimo ir lankstumo derinys, reguliariai stabtelint ir įsivertinant situaciją, leidžia sąmoningai siekti augimo galimybių ir jas išnaudoti“, – sako L. Laas.

Plėtokite profesinius ryšius

L. Laas taip pat pabrėžia profesinių ryšių ir tarpasmeninių kontaktų (angl. networking) svarbą maksimizuojant savo augimo galimybes. Anot „Deel“ plėtros vadovės Baltijos, Vidurio ir Rytų Europos regione, profesiniai ryšiai padeda gauti naudingos informacijos ir patarimų, plėsti akiratį, geriau jausti, kuo gyvena vienos ar kitos srities specialistai, sužinoti apie esamas karjeros galimybes.

„Profesinių ryšių kūrimas ir palaikymas yra neatsiejama augimo ir tobulėjimo dalis, todėl visuomet verta plėsti savo socialinį ratą. Tam gali pasitarnauti tiek socialiniai tinklai, ypač profesionalams skirtas „LinkedIn“, tiek, žinoma, gyvas bendravimas, dalyvavimas įvairiuose formaliuose ir neformaliuose renginiuose, aktualiose konferencijose, seminaruose. Bendravimas leidžia neužsidaryti siaurame rate ir atveria naujų galimybių, taip pat padeda plėtoti svarbius „minkštuosius“ įgūdžius, tokius kaip komunikabilumas“, – sako L. Laas.

Ji priduria, kad sąlygas profesiniams ryšiams plėtoti darbuotojams turėtų sudaryti ir darbdaviai. Tai jie gali daryti, pavyzdžiui, pasiūlydami darbuotojams galimybę dalyvauti aktualiose konferencijose ar paprasčiausiai skatindami skirtingų komandų bendravimą įmonėje.

Stebėkite tendencijas

L. Laas teigimu, galimybių atranda tie, kurie jų ieško. Dėl to norintiems augti ir nepražiopsoti progų augti svarbu išsiugdyti įgūdį pastebėti naujas tendencijas ir aplink vykstančius pokyčius, kurie nebūtinai yra akivaizdūs. Buvimas procesų ir tendencijų priešakyje specialistui suteikia pranašumą ir leidžia pasinaudoti atsiveriančiomis galimybėmis.

„Svarbu stebėti situaciją rinkoje, suprasti, kokių naujų kompetencijų poreikis kyla, kokie reiškiniai ir kaip gali paveikti sektorių, kuriame siekiama karjeros, kaip šiems poreikiams pasiruošti. Visa tai suteikia impulsą augti ir padeda efektyviau siekti savo karjeros tikslų“, – sako L. Laas.

Nebijokite imtis iniciatyvos

Visgi, anot L. Laas, kiekvienu atveju svarbiausia nebijoti imtis iniciatyvos ir išeiti iš savo komforto zonos. Tai yra esminė augimo sąlyga – kad ir kiek daug dėmesio bus skiriama savirefleksijai, aplinkai stebėti ir naujiems įgūdžiams įgyti, iš to nebus didelės naudos, jei nepavyks atrasti drąsos veikti.

„Imtis iniciatyvos gali būti nedrąsu, tačiau be ryžtingų veiksmų tobulėti ir siekti karjeros tikslų sudėtinga. Svarbu savo vadovams ir organizacijai parodyti, kad tikrai nenorime stovėti vietoje. Reikėtų nebijoti vadovų klausti apie mokymų galimybes, patiems jų ieškoti ir paskatinti organizaciją tam tikrus naudingus kursus ir programas suteikti savo darbuotojams. Pavyzdžiui, geras būdas išmokti naujų dalykų ir sužinoti apie skirtingus įmonės procesus ir darbo pozicijas yra kolegų šešėliavimas, tad gal verta pasiteirauti apie tokią galimybę? Aktyvus dalyvavimas įmonės gyvenime leidžia augti ir praverti naujas duris“, – sako L. Laas.

G. Vaitiekūnaitė priduria, jog ne mažiau svarbu, kad įvairūs įmonėse organizuojami mokymai būtų išties naudingi: „Dažnai tie mokymai tampa paprasčiausiu formalumu, kuris leidžia tiek įmonei, tiek darbuotojui užsidėti varnelę prie tobulėjimo tikslų. Taip tikrai neturėtų būti. Darbuotojai turi būti motyvuoti mokytis, o „užnorinti“ mokytis to, kas neaktualu, tikrai neįmanoma.“

spot_img

Su seksualinio smurto aukomis dirbantys specialistai susivienijo – kuriamas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą...

Smurtas vis dar išlieka viena opiausių mūsų visuomenės problemų. Lietuvoje egzistuoja labai daug ir įvairių smurto rūšių. Viena jų – seksualinė prievarta. Su nukentėjusiais nuo seksualinio smurto daugelį metų dirbančios nevyriausybinės organizacijos bei jų...

„Iki“ pataria: 8 taisyklės, kad rankšluosčiai būtų ne tik švarūs, bet ir ypač purūs...

Pastebėjote, kad laikui bėgant rankšluosčiai jau nebėra tokie minkšti ir purūs? Galbūt net nėra malonu juos liesti, o pluoštas tapo šiurkštus? Dar nebūtina jų nurašyti – padėtį pataisyti galite teisingai juos skalbiant. Pasak Vaidos...

Spalio 10-ąją Lietuva nušvis žaliai – skelbiama akcija „Žalia šviesa gyvenimui“

Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia kartu paminėti spalio 10-ąją – Pasaulinę psichinės sveikatos dieną – ir rengia akciją „Žalia šviesa gyvenimui“. Ja norima atkreipti dėmesį į jaunų žmonių psichinę bei emocinę sveikatą. Vis dar...

„Dievų vaisius“, bet nekainuoja nė euro: paaiškino, ar reikia lupti persimoną ir kaip jį...

Azijoje „dievų vaisiumi“ vadinami persimonai – sveiki, nebrangūs ir be galo skanūs, galintys net gelbėti nuo noro smaližiauti saldumynais. Jau ne vieną rudens sezoną kartu su obuoliais, kriaušėmis, slyvomis, vynuogėmis persimonai tampa įprasta ir...

„Rimi“ pirkėjai saugojo gamtą ir sutaupė apie 5 mln eurų: prekių krepšelyje vis dažniau...

Kasmet rugsėjo 29 d. minima Tarptautinė informavimo apie maisto švaistymą diena. Maisto švaistymas yra viena opiausių globalaus pasaulio problemų, prisidedanti prie pasaulinio bado augimo, vertingų išteklių eikvojimo bei dar didesnės žalos, daromos aplinkai. 2021...

Prinokusį melioną išsirinkti bus vieni niekai – tereikia įvertinti 4 dalykus

Saldus ir sultingas melionas – tikras džiaugsmas skonio receptoriams. Tačiau renkantis, laikant namuose ir ragaujant šiuos vaisius pravers atidumas. Prekybos tinklo „Iki“ žinovai pasidalijo keletu patarimų, kaip kaskart išsirinkti prinokusį melioną ir su kuo...

ORAI: Penktadienio dieną nelis

Penktadienio dieną nelis. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Šeštadienį daug kur trumpai palis. Vėjas naktį pietų, pietvakarių, 6–11 m/s, dieną vakarinių krypčių, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 12–17,...

Horoskopai rugsėjo 29 dienai

AVINASGalia, kurią dabar laikote rankose - lyg dviašmenis kalavijas. Viena vertus, tai jūsų sėkmės laidas, kita vertus, gali būti žlugimo pradžia. Viskas priklausys nuo jūsų sprendimų. Saugokitės trumparegių karštakošių ir kvailo varžymosi. JAUTISJums reikia pasitarti...

Gydytoja paaiškina: kodėl neverta vengti plaukų priežiūros priemonių su parabenais ar sulfatais?

Vasara, mūsų džiaugsmui, prasitęsė ir pirmąjį rudens mėnesį, bet jei odą jau įpratome saugoti nuo saulės, tai plaukai keletą mėnesių turėjo ištverti ir karštus jos spindulius, ir sūrų jūros vandenį. Gydytoja dermatovenerologė – trichologė...

Patirkite Jordaniją: nakvynė dykumoje, žemiausia vieta žemėje, unikali virtuvė ir istorinės vietos 

Jordanija – puiki vieta pažinti Artimuosius Rytus, o į keliones patirtis leistis rudenį ir žiemą bene geriausias laikas. Šlovinga senovės architektūra, ypatinga miestų atmosfera, giluminis nardymas, gardus vietinis maistas, įspūdingos šventos vietos, Raudonoji ir...

Dietologė atkreipia dėmesį: yra kelios cukraus rūšys, kurias būtina skirti sveikatai palankioje mityboje

Diskusijose apie sveikatai palankią mitybą cukrus beveik visuomet yra smerkiamas ar net vadinamas „baltąja mirtimi“. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad cukrus, kaip ir kiti angliavandeniai, organizme skaidomas iki gliukozės, kuri yra...

Užsitęsusi vasara ims trauktis

Ketvirtadienio dieną lietaus nenumatoma. Vėjas pietryčių, pietų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Penktadienį be lietaus, tik vakare vakariniuose rajonuose kai kur trumpai palis. Vėjas pietų, pietvakarių, naktį 3–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra...

Horoskopai rugsėjo 28 dienai

AVINASNemėgstate nusileisti, juolab be kovos, bet šiandien iš jūsų bus laukiama tam tikros aukos. Taip įrodytumėte, kad nesate beširdis. Būkite didesnis ir protingesnis. JAUTISRetoje medaus statinėje nėra šaukšto deguto, bet tai dar nereiškia, kad privalote...

Pomėgis žvejoti gali pabrangti

Seimui siūloma padidinti mėgėjų žvejybos leidimų kainas valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose nuo 1 euro 40 centų iki 3 eurų dviem paroms, nuo 5 eurų iki 15 eurų mėnesiui ir nuo 14 eurų iki 50...

Gydytoja dietologė atsakė, kiek svoris gali svyruoti skirtingų sezonų metu: ką valgyti atvėsus orams?

Daugelis įsisukame į užburtą ratą: žiemos pabaigoje, kai drabužiai jau ima veržti, skubiai metamės į sporto salę ir susirūpiname mityba, kad vasarą būtų galima pasitikti puikiausios formos. Tačiau atvėsus orams rudenį, svarstyklių rodmenys vėl...

Keičiasi kai kurių „Rimi“ parduotuvių darbo laikas

Nuo spalio 1 d. keičiamas dalies prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvių darbo laikas. Iš viso pokyčiai įsigalios 7 tinklo parduotuvėse, o likusios ir toliau dirbs įprastais grafikais. Kaip teigia „Rimi“ prekybos centrų valdymo vadovė Irina...

„Xiaomi“ pristatė lauktąją „Xiaomi 13T“ seriją: kameros galimybės – neįtikėtinos, įkraunamas vos per keliolika...

Šiandien elektronikos gamintojas „Xiaomi“ pristatė naujausią išmaniųjų telefonų seriją – „Xiaomi 13T“. Kadangi buvo sukurti bendradarbiaujant su aukščiausios klasės fotoaparatų ir objektyvų gamintoju „Leica“, naujieji išmanieji telefonai pasižymi puikia kamera bei itin greitu įkrovimu. „Mes...

Šalį ir toliau lepins neįprastai šilti orai

Šiandien Lietuvoje nelis. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Ketvirtadienį be lietaus. Vėjas pietryčių, pietų, naktį silpnas, dieną 5–10 m/s. Temperatūra naktį 10–15, dieną 21–26 laipsniai šilumos. Penktadienio dieną vietomis, daugiausia vakariniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas pietų,...

Horoskopai rugsėjo 27 dienai

AVINASLaikas keisti žaidimo taisykles. Tai gali būti ne taip lengva, kaip atrodo, bet dabartinė padėtis vis blogėja ir jau darosi nebepakenčiama. Ir nesitikėkite, kad visi yra tos pat nuomonės kaip ir jūs. Slaptas kažkieno...

ORAI: Antradienio dieną lietaus nenumatoma

Antradienio dieną lietaus nenumatoma. Vėjas pietryčių, 3–8 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23 laipsniai šilumos. Trečiadienį be lietaus. Vėjas pietryčių, pietų, naktį 3–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 8–13, šalies vakaruose vietomis 14–16, dieną 21–26 laipsniai...

Horoskopai rugsėjo 26 dienai

AVINASŠiandien gali tekti daug kuo dalytis. Negailėkite duoti, ir atėjus laikui gausite atgal dvigubai. Tik nelaikykite visų pinigų vienoje kišenėje, o visų vilčių nesudėkite į vieną žmogų. JAUTISPanašu, kad diena bus ganėtinai sujaukta. Pernelyg daug...

Svarbus ir mažas pokytis: „Ekonovus“ projekto „Tvari vasara“ metu žinomi žmonės dalijosi savo tvarumo...

Kiekvienais metais, rodos, vis garsiau kalbama apie Žemės ateitį, ieškoma sprendimo būdų, tačiau ne visus juos pavyksta lengvai integruoti į kasdienybę. Bendrovė „Ekonovus“ vasarą dalijosi žinomų žmonių istorijomis apie tvarumą, savo patirtis atskleidė menininkė...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235