google-site-verification=yNK2y3fpAWD6nPMlBdAtipcC1kGkHYiVdmvERS3oNjg
14.3 C
Utena
2026 / 05 / 19

Ar dovanojame per daug? Kalėdinis perteklius ir jo pasekmės

Ar jau skaitėte?

Dovanos – tai svarbi Kalėdų tradicijų dalis ir vienas iš ryškiausių šventinio laikotarpio simbolių. Tačiau ar visos jos iš tikrųjų džiugina? Dažnai blizgančiuose įpakavimuose slepiasi daiktai, kurie niekada nebus panaudoti – jie atsiduria stalčių gilumoje, dulka lentynose arba keliauja į atliekų konteinerius. Trumpalaikiai išpardavimai skatina pirkti daugiau nei reikia, o reklamos verčia tikėti, kad šventės be pirkinių maratono neįmanomos. Deja, šis vartojimo siautulys po švenčių palieka ne tik džiaugsmo akimirkas, bet ir gausybę atliekų bei nereikalingų daiktų, su kuriais dažnai nežinome, ką daryti.

Nereikalingos dovanos: nutylima atliekų problema

Ar šventės be dovanų būtų mažiau ypatingos? Turbūt vos išgirdę šį klausimą, jaučiame lengvą vidinį prieštaravimą – juk dovanų laukimas ir dovanojimas tapo neatsiejama švenčių dalimi. Visgi  tyrimai atskleidžia, kad pasaulyje kiekvienais metais milijonai dovanų yra grąžinamos, perdovanojamos, aukojamos arba tiesiog išmetamos. Šią tendenciją patvirtina ir Kauno regiono atliekų tvarkymo centro  (toliau – Kauno RATC) atliktos 2024 metų apklausos rezultatai.

- Reklama -
„Atiduotuvėje“ galima rasti visko. Nuotrauka Kauno RATC.
„Atiduotuvėje“ galima rasti visko. Nuotrauka Kauno RATC.

Reikšminga dalis respondentų (73 proc.) įvardijo, kad bent kartą yra gavę jiems nereikalingų ir nepageidaujamų dovanų. Atsakymų gausoje dominavo įvairūs suvenyrai: statulėlės, magnetukai, puodeliai, žvakės ar kitos interjero detales – kai kurie šiuos daiktus apibūdino dar tiesiau, vadindami juos  „šlamštu“ ar „dulkių rinkėjais“. Sąrašą papildė netinkama kosmetika ar drabužiai.

Kas nutinka šiems daiktams – paklausite? Šiek tiek daugiau nei pusė pripažino, kad tokias dovanas tiesiog laiko lentynose, nors niekada jų nenaudoja. Kita dalis (35 proc.) – perduoda arba perpadovanoja kitiems, o apie 8% – išmeta arba pristato į daiktų pakartotinio naudojimo punktus, kurių reikšmę, remdamasis gautomis įžvalgomis,  pabrėžia Kauno RATC direktorius Laurynas Virbickas:

„Gali pasirodyti, kad perpadovoti ar atiduoti kito padovanotus daiktus reiškia neįvertinti žmogaus pastangų ar ketinimo dovanoti. Tačiau ar ne geriau suteikti daiktams antrą šansą, nei juos išmesti ar kaupti?“ – svarsto Kauno RATC vadovas. Jis pažymi, kad didelių gabaritų atliekų aikštelėse Kauno regione įkurtos „Atiduotuvės“ tampa svarbia atliekų prevencijos priemone, todėl Kauno RATC dalijimosi sprendimų plėtrą ir pakartotinio naudojimo skatinimą mato kaip ilgalaikę savo veiklos kryptį: „Turime suprasti, kad dalintis ir duoti turėtų būti maloniau nei gauti.“ – akcentuoja L. Virbickas.

Dovanų perteklius: ar daugiau visada reiškia geriau?

Dovanojame ne tik artimiausiems žmonėms, bet ir kolegoms, pažįstamiems ar net tolimiems giminaičiams. Net jei dauguma apklaustųjų (93%) sutinka, kad dovanojimas skatina perteklinį vartojimą, šis suvokimas netampa priežastimi sumažinti dovanų skaičiaus.

- Reklama -

Didžiausia dalis respondentų (67%)įvardijo per šventes dovanojantys nuo trijų iki dešimties dovanų, o kai kurie – net dar daugiau! Tik vienas iš penkių renkasi dovanoti minimalistiškai ir apsiriboja 1-2 dovanomis.

Apklausos rezultatai atskleidžia, kad viena pagrindinių priežasčių, kodėl šventiniu laikotarpiu dovanojame tiek daug, yra nebūtinai nuoširdus noras pradžiuginti, o įsitvirtinęs įprotis laikytis tradicijos – įteikti bent simbolinę dovanąKūrybiškumo stoka, nesugebėjimas išrinkti praktiškų dovanų ar laiko stygius taip pat prisideda prie perteklinio dovanojimo. Be to, kas trečias apklaustasis nurodo, kad prieššventinės nuolaidos dažnai paskatina impulsyviai pirkti tai, kas vėliau tampa nereikalinga gavėjui.

Kauno RATC direktorius L. Virbickas pastebi, kad šventinis dovanojimas vis dažniau tampa ir mados dalimi: „Šiandien dovanojimas dažnai nėra apie tikrąjį poreikį – jis labiau susijęs su siekiu atitikti visuomenės lūkesčius. Tai skatina neapgalvotą vartojimą, kuris savo ruožtu prisideda prie atliekų kiekio didėjimo.“

Jis taip pat pabrėžia, kad perteklinis dovanojimas yra neatsiejama vis augančio vartojimo masto dalis, daranti tiesioginį poveikį atliekų kiekiui: „Lietuvoje mes dar tik mokomės gyventi geriau – vis dar daug vartojame ir perkame, todėl atliekų kiekis tik didėja.“

Remdamasis tyrimais, L. Virbickas pažymi, kad bendrojo vidaus produkto vienam asmeniui ir atliekų susidarymo ryšys yra tiesioginis. „Lygio, kad atliekų kiekis pradėtų mažėti, mes dar nepasiekėme,“ – priduria jis, atkreipdamas dėmesį, kad, pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse komunalinių atliekų susidarymas pamažu ėmė mažėti, tuo tarpu Lietuvoje šios tendencijos dar nėra matomos.

Aplinkosaugos kaina: dovanos su žalos gamtai pėdsaku

Deja, bet šventinio pertekliaus poveikis aplinkai yra milžiniškas ir prasideda dar prieš dovanoms pasiekiant mūsų namus: „Prekių gamyba, pakavimas ir transportavimas sunaudoja milžiniškus energijos, vandens ir žaliavų kiekius, o į atmosferą išmetama didžiulė anglies dioksido emisijų dalis.” – teigia Kauno RATC ekologė Renata Utyrienė. 

Ypač didelė problema – dovanų pakavimo atliekos, kurios šventiniu laikotarpiu sudaro didelę dalį išaugusių popieriaus, plastiko ir stiklo atliekų. Kiekvieną šventinį sezoną pasaulyje sunaudojami milijonai tonų dovanų pakavimo popieriaus, juostelių ir maišelių, iš kurių nemaža dalis yra neperdirbama dėl plastiko dangos, blizgių dažų ar metalizuotų paviršių, todėl išmestos keliauja į sąvartynus arba yra sudeginamos atliekų deginimo jėgainėse energijai gauti.

Rinktis perdirbamas pakavimo medžiagas yra aplinkai palankesnis sprendimas nei naudoti neperdirbamas blizgias dekoracijas, tačiau svarbu nepamiršti, kad net ir perdirbimas turi savo kainą.

„Tvarumo siekis turėtų prasidėti dar dovanų planavimo etape – nuo apgalvoto dovanų pasirinkimo iki minimalistinio, daugkartinio įpakavimo.“ –pažymi specialistė, pridurdama, kad tokie sprendimai padeda kurti atsakingesnį vartojimą, mažinti atliekų kiekį ir tausoti gamtos išteklius.

Visgi tik dešimtadalis apklausos dalyvių teigia, kad visada stengiasi rinktis tvarius dovanų sprendimus – renkasi rankų darbo, perdirbtas, ekologiškas dovanas ar naudoja minimalų įpakavimą. Didžioji dalis, apie 75 proc., nurodo, kad nors tvarumo idėjos jiems svarbios, tačiau jos ne visada tampa pagrindiniu kriterijumi renkantis ar pakuojant dovanas. 

Tvaraus dovanojimo sprendimų paieškos

Tvarumo sprendimai nėra sudėtingi – jie slypi kasdieniuose pasirinkimuose. Atsisakę pirkti naujus daiktus galime išradingai panaudoti turimus išteklius – pavyzdžiui namuose esantys daiktai gali tapti netikėtu dovanų pakavimo sprendimu.

Prekių maišelio dar vienas panaudojimo būdas. Nuotrauka Kauno RATC.
Prekių maišelio dar vienas panaudojimo būdas. Nuotrauka Kauno RATC.

Ekologė R. Utyrienė dalinasi patarimais, kaip tvariai pakuoti dovanas ir sumažinti šventinių atliekų kiekį: „Iš panaudotų, bet vis dar tinkamų naudoti popierinių prekių maišelių lengvai galima pasigaminti dovanų pakavimo popierių. Tereikia nukirpti jų rankenas, perkirpti maišelį išilgai ir ištiesinti, kad jis taptų vientisu popieriaus lakštu. Apversti jį taip, kad matoma pusė būtų be logotipų ir naudoti kaip įprastą pakavimo popierių.“Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad toks pakavimas gali būti ne tik praktiškas, bet ir estetiškas – papuošti jį galima rankų darbo raštais, naudojant paprastus spaudus: perpjautą bulvę, išpjaunant formą, ar džiovintos citrinos riekelę, pamirkytą natūraliuose dažikliuose. Specialistė priduria, kad vietoje tradicinių plastikinių juostelių ir blizgių kaspinų verta rinktis džiovintas gėles, šakeles, kankorėžius ar cinamono lazdeles: „Tokie elementai tarnauja ilgai, o praradus išvaizdą, juos galima kompostuoti ar išmesti kartu su maisto atliekomis“.

Tuo tarpu išvengti perteklinio dovanojimo gali padėti atsakingas požiūris į dovanų pasirinkimą. Kauno RATC vykdytos apklausos rezultatai atskleidė, kad dauguma žmonių stengiasi rasti prasmingesnį požiūrį į šią tradiciją – pasikalba su artimaisiais, kad sužinotų jų tikruosius norus arba renkasi praktiškas dovanas, kurios turi ilgalaikę naudą. Kiti kaip atsakingo dovanojimo pavyzdį, nurodo patirčių dovanojimą: „Laikas – geriausia valiuta“- sutinka ekologė R. Utyrienė, pridurdama, kad prisiminimai iš bendrų pramogų ar patirčių išlieka daug ilgiau nei materialios dovanos ir yra pati draugiškiausia dovana tiek mūsų artimiesiems, tiek mus supančiai aplinkai.

Tačiau, jei visgi esate prikaupę daiktų arba gavote dovanų, kurios jums nereikalingos ir neatitiko jūsų poreikių, yra tvarus sprendimas joms suteikti antrą gyvenimą. Kauno RATC stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse įsikūrusiose „Atiduotuvėse“ galima mainytis įvairiausiai daiktais – nuo baldų iki kalėdinių niekučių: „Šventinis laikotarpis – puiki proga peržiūrėti namuose esančius nereikalingus daiktus ir užtikrinti, kad jie nebūtų išmesti, o perleisti tiems, kuriems jie bus naudingi ir suteiks džiaugsmo. Be to, tokiu principu verta vadovautis visada, ne tik per šventes.“ – teigia Kauno RATC direktorius Laurynas Virbickas.  

Kauno regiono atliekų tvarkymo centro informacija 

spot_img
„Smash“ mėsainis su jautiena, sūriu, šonine ir daržovėmis lėkštėje

Grilio sezono patiekalo receptas už mažą kainą: „smash“ mėsainiai visai šeimai

„Smash“ mėsainiai vis dažniau kepami ne restoranuose, o namų kiemuose – specialistai dalijasi patarimais, kaip traškius ir sultingus mėsainius pasigaminti patiems.

Vilniečiai jau keliasi į terasas: štai kur verta pietauti ar vakarieniauti šiltuoju metu

Atšilus orams Vilniaus centre esančios PC CUP terasos tampa viena populiariausių susitikimų vietų. Nuo naujos „Guacamole Rooftop“ erdvės ant stogo iki jaukių kavinių ir restoranų prie Neries – čia vilniečiai kviečiami mėgautis maistu, gėrimais ir vasariška miesto atmosfera.
„Iki“ savaitgalio pasiūlymai grilio patiekalams ir užkandžiams

Progų šį savaitgalį – iki soties: „Iki“ siūlo gardų ir pigų meniu tiek šeimai,...

„Iki“ savaitgaliui paruošė gausybę nuolaidų ir gardžių idėjų – nuo brusketų bei šašlykų iki grilintų krevečių ir keptų bananų desertų. Pirkėjų laukia akcijos mėsai, sūriams, ledams ir kitiems savaitgalio stalo produktams.
Palangos panorama su bažnyčios bokštu ir žaliuojančiais medžiais

Palanga – ketvirta tarp Lietuvos savivaldybių pagal gyvenimo kokybę

Naujausiame Lietuvos savivaldybių gyvenimo kokybės reitinge Palanga užėmė ketvirtąją vietą šalyje ir tapo aukščiausiai įvertinta savivaldybe po didmiesčių.
„Iki“ parduotuvėje pristatomas naujas lietuviškų produktų prekės ženklas „Bitutė“

„Iki“ lentynose nutūpė tūkstančiai bitučių: tinklas pristatė naują prekės ženklą

Prekybos tinklas „Iki“ pristatė naują privatų prekės ženklą „Bitutė“, po kuriuo pirkėjams siūlomi Lietuvoje pagaminti pieno produktai, daržovės, sultys, bakalėjos prekės ir kiti kasdieniai gaminiai.
Ant lauko grilio kepama mėsa ir daržovės prasidėjus grilio sezonui.

Keičiasi ne tik grilio sezono startas – lietuviai ant grotelių vis dažniau ieško naujų...

Prekybininkai ir virtuvės profesionalai pastebi, kad lietuvių grilio kultūra sparčiai keičiasi – sezonas prasideda anksčiau, o šalia tradicinių šašlykų vis dažniau atsiranda nauji marinatai, paukštiena ir natūralesni skonių deriniai.
Senjoras prižiūri pomidorų daržą ir skina prinokusius pomidorus

Senjorai nori didesnių pomidorų, o atsiduria sukčių pinklėse: įprotis spausti nuorodas gali brangiai kainuoti

Ekspertai įspėja, kad net nekaltai atrodantys sodininkystės ar receptų pasiūlymai internete gali tapti sukčių spąstais. Vyresnio amžiaus žmonės vis dažniau susiduria su nesaugiomis nuorodomis socialiniuose tinkluose ir žaidimuose telefone.
„Iki“ tvarumo projektų vadovė Indrė Beinoravičienė atsiima Metų tvarumo vadovo apdovanojimą konferencijoje „Momentum“.

Metų tvarumo vadovė Indrė Beinoravičienė: laimėtas apdovanojimas atskleidė „Iki“ požiūrį į darbuotojus

Prekybos tinklo „Iki“ tvarumo projektų vadovė Indrė Beinoravičienė, šiuo metu esanti vaiko priežiūros atostogose, pelnė Metų tvarumo vadovo apdovanojimą. Įvertinimas tapo svarbiu ženklu apie organizacijos palaikymą darbuotojams skirtingais gyvenimo etapais bei nuosekliai vystomas tvarumo iniciatyvas.
Dantų gydymas ir balta šypsena odontologijos klinikoje

Pigios šypsenos Turkijoje gali brangiai kainuoti: žmonės už gydymą sumoka net kelis kartus

Pigios „holivudinės“ šypsenos užsienyje vilioja daugelį lietuvių, tačiau specialistai įspėja – po kelių metų daliai pacientų prireikia sudėtingo ir itin brangaus gydymo Lietuvoje.
Šovinių gamyba Giraitės ginkluotės gamykloje

Giraitės ginkluotės gamykla 2025-aisiais augino gamybos apimtis ir pelną iššūkių kupinoje rinkoje

Giraitės ginkluotės gamykla 2025 metais padidino pajamas, pelną ir eksporto apimtis, o investicijos leis artimiausiais metais reikšmingai plėsti gamybą.
Makaronai su daržovėmis ir mangų padažu dubenėliuose

Kai trūksta laiko: lengvai paruošiamas makaronų receptas su unikaliu padažu

Kai trūksta laiko, šis Azijos virtuvės įkvėptas makaronų receptas su vištiena ir mangų padažu padės greitai paruošti sotų bei skanų patiekalą.
Vyras sėdi tualete ir naudojasi telefonu

Atostogų paradoksas: kodėl vienus vargina vidurių užkietėjimas, o kitiems prasideda viduriavimas?

Kelionių metu daugelis susiduria su virškinimo sutrikimais – nuo vidurių užkietėjimo iki viduriavimo. Vaistininkė paaiškina, kodėl taip nutinka ir kaip sau padėti.
Gintaro lietaus akimirka Palangos paplūdimyje per Gintarinį savaitgalį

Magija Palangoje prasideda šiandien: renginio programa

Palangoje gegužės 8–10 dienomis vyks 18-asis Gintarinis savaitgalis – lankytojų lauks gintaro lietus, koncertai, edukacijos, rekordai ir pramogos visai šeimai.

Pirmąjį šių metų ketvirtį atlyginimų lyderės poziciją sektoriuje ir toliau išlaikė „Lidl Lietuva“

„Lidl Lietuva“ ir toliau išlaiko vienus didžiausių atlyginimų mažmeninės prekybos sektoriuje. Pirmąjį 2026 metų ketvirtį vidutinis darbo užmokestis prieš mokesčius siekė 2557 eurus.
Pacientas moka pinigus gydymo įstaigoje už sveikatos paslaugas

Nauja tvarka: sveikatos priežiūros įstaigos nebegalės iš pacientų imti papildomų priemokų

Nuo 2026 m. gegužės 1 d. gydymo įstaigos nebegalės imti papildomų priemokų už valstybės finansuojamas paslaugas. Numatytos tik tam tikros išimtys pacientų pasirinkimams.

Motinos dienai gyventojai plūsta į „Iki“ rankų darbo tortų – konditeriai šviežiai kepa išsijuosę,...

Ilgajam savaitgaliui ir Motinos dienai „Iki“ paruošė tūkstančius nuolaidų – nuo tortų ir gėlių iki grilio produktų, kad šventė būtų skani, graži ir nebrangi.
Dujotiekio saugumo kampanija „Neerzink dujotiekio“

„Amber Grid“ primena neerzinti dujotiekio: svarbu žemės savininkams ir pramogautojams

„Amber Grid“ pradeda kampaniją „Neerzink dujotiekio“, primenančią apie saugų elgesį šalia magistralinių dujotiekių ir galiojančius veiklos ribojimus. Už pažeidimus gali grėsti baudos iki 2400 eurų.
Variklio alyvos „Total Quartz“ pakuotės degalinės lentynoje

Ilgo naudojimo alyva: taupo pinigus ar kenkia varikliui?

Ilgo naudojimo („Long Life“) variklio alyvos leidžia rečiau keisti tepalus, tačiau jų efektyvumas tiesiogiai priklauso nuo realių eksploatavimo sąlygų. Ekspertai įspėja – aklas pasitikėjimas maksimaliais intervalais gali pakenkti variklio ilgaamžiškumui.
5G BALTICS susitikimas Vilniuje partneriai Via Baltica 5G diegimas Baltijos šalys

Projekto „5G-BALTICS“ konsorciumas Vilniuje aptarė pasirengimą 5G diegimui „Via Baltica“ koridoriuje

Vilniuje susitikę projekto „5G-BALTICS“ partneriai aptarė 5G ryšio diegimo pažangą ir tolesnius žingsnius siekiant užtikrinti nepertraukiamą ryšį „Via Baltica“ koridoriuje.
nuotoline gydytojo konsultacija pacientas kompiuteris telemedicina namuose

Kaip peršalus ar pasigavus virusą neužkrėsti aplinkinių? Gydytojai gali padėti per nuotolį

Dėl vėsaus pavasario daugėja peršalimų, tačiau medikai rekomenduoja dažniau rinktis nuotolines konsultacijas – tai greita, patogu ir padeda sumažinti virusų plitimą.
IKI Saulės detektyvai Kietaviškių šiltnamiai salotos Audrius Bružas Mantas Bendžius

Premjera: „IKI Saulės detektyvai“ – naujas nuotaikingas mini serialas, kuriame intriguojančias mįsles aiškinsis A....

„IKI Saulės detektyvai“ – naujas nuotaikingas mini serialas, kuriame A. Bružas ir M. Bendžius leidžiasi į šviežio derliaus paieškas bei narplioja netikėtas mįsles.
Lauke žole einantis mažas laukinis gyvūnas

Kailinių žvėrelių ūkininkams – naujas Vyriausybės smūgis: parengta išvada šokiravo

Kailinių žvėrelių augintojai skelbia apie milijoninius nuostolius ir kritikuoja Vyriausybės sprendimus, kurie, jų teigimu, gali galutinai sunaikinti šią ūkio šaką Lietuvoje.
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235