5.8 C
Utena
2025 / 03 / 28

Vaistininkė dalijasi 9 patarimais, kurie padės greičiau atsistatyti po COVID-19

Ar jau skaitėte?

Lietuvoje – daugiau nei milijonas pirminių, 100 tūkst. antrinių ir tūkstantis tretinių užsikrėtimų COVID-19. Šių statistinių rodiklių reikšmės išaugo dėl vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje fiksuoto sergamumo didėjimo. Tai reiškia, kad šiuo metu šalyje yra ne tik daugiau gyventojų, įgijusių imunitetą naujausioms koronavirusinės infekcijos atmainoms, bet ir tų, kurie susiduria su sunkumais atsistatant po ligos. „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė sako, kad yra būdų, galinčių padėti sustiprinti nualintą organizmą ir įspėja dėl klaidų, kurios gal kelti papildomas rizikas.

„Kalbėdami apie persirgusius COVID-19, turime akcentuoti kelis svarbius dalykus. Pirma – klaidos, kurias daro daugelis, norėdami kuo greičiau sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Jie dažnai nesilaiko darbo-poilsio režimo, tinkamos miego higienos ir sveikos mitybos principų, persistengia užsiimdami fiziniu aktyvumu bei per mažai laiko praleidžia gryname ore. Dėl to atsistatymo laikas po COVID-19 ligos ne tik netrumpėja, o dar ir ilgėja, prastėja bendra savijauta. Taip pat išauga kvėpavimo takų susirgimų, kitų infekcijų ar uždegimų rizika ir tikimybė, kad jie pasireikš sunkesne forma“, – aiškina V. Bečelytė.

- Reklama -
„Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė.

„Camelia“ vaistininkė tęsia, kad antras svarbus dalykas, kurį reikia pabrėžti – labai individualus atsistatymo laikotarpis po persirgimo COVID-19, mat jis gali trukti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Gera žinia ta, kad šį procesą galima paspartinti asmeninėmis pastangomis, jeigu viskas daroma tinkamai.

9 vaistininkės patarimai, kaip tinkamai padėti sau

Norintiems stiprinti organizmą ir gerinti savijautą nekenkiant sau, V. Bečelytė pataria vadovautis šiais patarimais:

1. Įsivažiuokite į darbus palaipsniui.

„Grįžę į darbą ar kitas įprastas sau veiklas, jų apimtis didinkite palengva, neprisiimkite papildomų atsakomybių. Taip pat labai svarbu dienos metu kas kelias valandas pasidaryti pertrauką – jos metu atsistoti nuo kėdės, pasivaikščioti, pabendrauti su kolegomis, o jeigu norisi, skirti laiko trumpam pietų miegui“, – pataria V. Bečelytė.

- Reklama -

2. Užsiimkite mėgstama veikla – tai padės pamiršti darbines problemas, atsikratyti neigiamų emocijų ir atsipalaiduoti.

3. Nusistatykite darbo-poilsio-miego režimą.

„Suskirstykite dieną ir blokus, o jas į valandas, kurias skiriate darbui ir kokybiškam poilsiui – taip užtikrinsite savo produktyvumą ir apsisaugosite nuo pervargimo. Taip pat kiekvieną dieną eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu, kad organizmas priprastų reikiamu laiku išskirti melatoniną – miego hormoną, laikykitės šios rutinos ir pajusite pagerėjusią miego kokybę“, – teigia „Camelia“ vaistininkė.

4. Kasdien bent valandą praleiskite gryname ore.

„Laikas, kurį praleidžiame gryname ore, mūsų organizmą veikia teigiamai – tuo metu jis prisisotina deguonimi, dėl to padidėja laimės hormono gamyba ir gerėja smegenų darbas. Rekomenduojama laiką leisti ne mieste, o gamtoje, kur organizmą galima praturtinti grynu oru“, – aiškina V. Bečelytė.

5. Skirkite laiko fiziniam aktyvumui, bet jo krūvį didinkite palengva.

„Reguliari fizinė veikla ne tik padeda valdyti stresą, bet ir gerina kraujotaką, o tuo pačiu ir organizmo aprūpinimą maistingomis medžiagomis. Dėl to patariama fiziniu aktyvumu užsiimti reguliariai, tačiau po persirgimo COVID-19 tą daryti reikia palengva – geriausia pradėti nuo ramaus pasivaikščiojimo ar įvairių tempimo pratimų, stiprinančių raumenis ir atstatančių sąnarių lankstumą. Stebėkite, kaip organizmas reaguoja į šias fizinio aktyvumo apkrovas, leiskite prie jų įprasti ir įvertinkite, ar galite jas toleruoti – tik tada didinkite judėjimo intensyvumą ir dažnumą. Jeigu organizmas sako „ne“, grįžkite prie mažesnių apkrovų, nes kitu atveju patirtos traumos gali brangiai kainuoti ir sveikatai, ir piniginei“, – pataria „Camelia“ vaistininkė.

6. Sveikai ir subalansuotai maitinkitės.

„Kai sergame COVID-19, kovai su virusu organizmas išnaudojama labai daug savo resursų, ypač baltymų, kurie lemia imuninio atsako stiprumą. Dėl šios priežasties persirgę turime atstatyti reikalingų medžiagų pusiausvyrą organizme, per dieną gaudami reikiamą dozę baltymų, angliavandenių ir sveikųjų riebalų. Reikalingas medžiagas greičiau įsisavinti padės ląsteliena, kurios yra grikiuose, žirniuose, pupelėse, briuselio kopūstuose, obuoliuose ir t.t.“, – teigia V. Bečelytė.

7. Per dieną išgerkite pakankamai skysčių.

„Pakankamas skysčių kiekis per dieną padės iš organizmo pašalinti toksinus, pagerinti medžiagų apykaitą, palaikyti kūno temperatūros pusiausvyrą ir kompensuoti elektrolitų – kalcio, magnio, chloro, fosforo, kalio bei natrio jonų – disbalansą. Tačiau tai turėtų būti ne saldūs, sūrūs ar aštrūs gėrimai, bet kambario temperatūros vanduo, geriamas ne stiklinėmis, o gurkšnojamas visą dieną“, – teigia „Camelia“ vaistininkė.

V. Bečelytė tęsia, kad pakankamas vandens kiekis kiekvienam žmogui yra individualus, tačiau tai apskaičiuoti nesunku, nes kiekvienam mūsų kūno kilogramui reikia 0,03 litro skysčių. Pavyzdžiui, jeigu sveriate 65 kilogramus, per dieną reikėtų išgerti 1,95 litro vandens.

8. Vėdinkite ir drėkinkite patalpas.

„Tai padės ne tik namuose užtikrinti šviežio oro cirkuliaciją ir palaikyti drėgmę patalpose, bet pagerinti miego kokybę ir išvengti dėl išdžiūvusios burnos gleivinės kylančių sveikatos problemų. Todėl vėdinkite patalpas bent 2–3 kartus per dieną po 10–15 minučių, vieną kartą prieš nakties miegą, o drėkinimu pasirūpinkite kelis kartus per savaitę“, – pataria „Camelia“ vaistininkė.

9. Stiprinkite organizmą, vartodami vitaminus ir mineralus.

„Vitaminas D pasižymi priešuždegiminiu poveikiu ir stiprina COVID-19 susilpnintą imunitetą, o vitaminas C greitina imuninių ląstelių gamybą, didina jų aktyvumą bei veikia kaip antioksidantas, saugodamas ląsteles nuo pažeidimų. Cinkas, kaip ir vitaminas D, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, užtikrina mūsų organizmo ląstelių funkcionalumą bei stiprina imuninę sistemą“, – sako V. Bečelytė.

„Camelia“ vaistininkė tęsia, kad jaučiantiems energijos trūkumą padės kofermentas Q10, skatinantis energijos apykaitą, o norintiems gerinti kraujotaką, ląstelių aprūpinimą deguonimi ir tokiu būdu didinti raumenų jėgą bei ištvermę, padės magnio preparatai.

Atvejai, kai reikalinga medicininė pagalba

V. Bečelytė akcentuoja, kad visi persirgę COVID-19 turėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją tam, kad būtų įvertinta bendra jų sveikatos būklė. Jeigu to padaryti nepavyksta, o praėjus 6–8 savaitėms po ligos vis dar jaučiamas bendras silpnumas, jėgų stoka ar kiti negalavimai, būtina kreiptis į šeimos gydytoją.

„Šeimos gydytojo apžiūra reikalinga ir tuo atveju, jeigu ima kamuoti nuolatinis ir sunkėjantis kosulys, dusulys, didelis silpnumas, pereinantis į alpimą, neįprasti ar stiprūs skausmai, kurių nebuvo anksčiau. Skubi medicinos pagalba reikalinga tuo atveju, kai staiga krenta kraujo įsisotinimas deguonimi, kurį fiksuoja pulsoksimetras. Gali nutikti ir taip, kad šis biologinis rodiklis mažėja ne staiga, o palaipsniui: tokiu atveju žmogus nejaučia kvėpavimo problemų, bet neturi jėgų, todėl labai svarbu jį sekti nuolatos, o pastebėjus krentančias reikšmes – reaguoti greitai“, – priduria „Camelia“ vaistininkė.

Rita Rauluševičiūtė

spot_img

Derančios įmonės bei asmeninės darbuotojo vertybės: kodėl svarbu, kad jos sutaptų?

Ar kada teko susimąstyti, kas darbe teikia didžiausią motyvaciją? Konkurencingas atlyginimas, papildomos naudos, plačios karjeros galimybės – visa tai svarbu, tačiau tyrimai rodo, kad...

„Iki“ pataria, kaip sutaupyti pradedant pavasarinį namų švarinimą: tuštinti piniginę gali ir dažnuose namuose...

Pavasarį daugelis imasi generalinio namų tvarkymosi. Švara spindinčiuose namuose lengviau atsipalaiduoti, pailsėti ir pasiruošti darbams bei artėjančiai gražiausiai pavasario šventei. Todėl dažno pirkinių sąraše...

Sveikatai palankesnės dešrelės

Didžiausia Baltijos šalyse mėsos perdirbimo įmonių grupė „BIOVELA Group“ atnaujino „Biovela Klasika“ produkciją ir pristatė naują „Biovela Rinktinė“ mėsos gaminių liniją. Pastarosios linijos inovacija...

Šiandien (trečiadienį) prognozuojamas elektros kainų šuolis: rekomenduojama mažinti nebūtiną vartojimą

Trečiadienį elektros rinkoje numatomas didelis kainų šuolis, todėl verslo įmonės ir gyventojai, pasirinkę nefiksuotos elektros kainos planus, turėtų atsisakyti nebūtino jos vartojimo, skelbia „Elektrum...

Velykų sekmadienį keisis „Rimi“ darbo laikas: veiks budinčios parduotuvės

.Balandžio 20 d., Velykų sekmadienį, dalis prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvių nedirbs, tačiau įsigyti prekių šventiniam stalui pirkėjai galės budinčiose parduotuvėse. Iš viso duris lankytojams...

Nauji atostogų Turkijoje scenarijai – kuo ji nustebins net visko mačiusius keliautojus?

Turkija vilioja vaizdingais paplūdimiais, kvapą gniaužiančiais istorijos lobiais, egzotiškais skoniais, komfortišku poilsiu bei vietinių svetingumu. Nesvarbu, svajojate apie nuotykius gamtos stebuklų apsuptyje, atostogas be...

Jei esate kelių butų savininkas – būtina žinoti vieną svarbų dalyką

Draudžiant savo valdomą būstą, įprasta praktika yra įtraukti ir civilinės atsakomybės draudimą, kuris užtikrina, kad sukėlus žalą trečiųjų šalių turtui, ji bus atlyginta. Visgi...

Įtrauki darbo aplinka visiems: kaip „Lidl Lietuva“ skatina lyčių lygybę ir moterų lyderystę?

Lygybė darbovietėje nėra tik privalumas – tai būtinybė. „Lidl Lietuva“ kasdien siekia tai užtikrinti – kuria atvirą ir įtraukią darbo aplinką. Įmonėje kiekvienas darbuotojas,...

Lietuvos gyventojai „į rankas“ uždirba kone mažiausiai ES

Lietuvos gyventojai „į rankas“ uždirba kone mažiausiai Europos Sąjungoje, o turintys vaikų „į rankas“ uždirba daugiau nei vienišiai. Eurostato duomenimis,  šveicarai, vieni daugiausiai uždirbančių...

Freor LT“ kreipiasi į Aukščiausiąjį teismą: Lietuva ignoravo Europos Sąjungos teisę ir pritaikė atsakomybę...

UAB „Freor LT“ vadovas skundžia Aukščiausiajam teismui Vilniaus apygardos teismo sprendimą, kuriuo buvo pritaikyta administracinė atsakomybė už nelegalų darbą, įdarbinus karo pabėgėlį iš Ukrainos....

Orai keičiasi: nedidelis lietus, vėjas ir šiltesnės dienos

Šiandien daug kur numatomi krituliai, daugiausia nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, pereinantis į vakarų, šiaurės vakarų, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 3–8 laipsniai šilumos. Antradienį be žymesnių...

Savaitės horoskopas: kuriems ženklams žvaigždės bus palankios?

Astrologinė prognozė kitai savaitei, kovo 24–30 dienoms.  AVINAS  Savaitės pradžioje intensyviai bendrausite ir kaupsite populiarumo taškus. Bus galimybių atgaivinti seną pažintį. Iš pažįstamos moters galite gauti...

Nuo ginkluotų vyrų iki plika akimi nematomos apsaugos: pavojus meno vertybėms kyla kiekviename žingsnyje

Įsivaizduokite – į Lietuvą atvežamas pasaulinio garso meno kūrinys, kurio vertė ne tik finansinė, tačiau kartu istorinė bei kultūrinė. Už kiekvienos parodos ar ekspozicijos...

Savaitgalio orai: šiluma išlieka, lietus sugrįš pirmadienį

Šiandien be kritulių. Vėjas šiaurės rytų, rytų, 9–14 m/s. Aukščiausia temperatūra 9–14 laipsnių šilumos. Sekmadienio dieną kai kur nedidelis lietus. Vėjas rytų, pietryčių, 9–14 m/s,...

Astrologinė prognozė kovo 22-ai, šeštadieniui

AVINAS. Jausite emocinę įtampą, nerimą, o gal ir nekokią savijautą fiziškai. Pasistenkite išsaugoti pasitikėjimą savimi, kad ir kokios kritikos išgirstumėte ar kokie nesaugūs pasijustumėte.  JAUTIS. Aplinkiniams atrodysite...

Papuošalų dizainerė Simona Brazdžionytė įvertino atostogas Riminio kurorte: viskas – kaip atvirutėje

Kol Lietuvoje laukiame vasariškos šilumos, vis dažniau pasvajojame apie atostogas svetur. Italija turistams gali pasiūlyti kerinčius vaizdus, puikų maistą, didingus architektūrinius objektus, todėl nenuostabu,...

„Iki“ meniu saulėtam savaitgaliui: lengvi ir taupūs šefų kokybės patiekalai 

Savaitė prasidėjo žiemiškais kaprizais, bet jau čia pat šiltas ir saulės spindulių nušviestas savaitgalis. Kas nori ilgai stovėti prie puodų, kai lauke taip gera?...

Įmonių buhalteris kaltinamas pasisavinęs beveik 1,7 mln. eurų

Sostinės gyventojas stos prieš teismą dėl beveik 1,7 mln. eurų pasisavinimo iš dviejų bendrovių, kuriose ėjo buhalterio pareigas. Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo...

Orai: artimiausiomis dienomis kritulių nenumatoma, šils iki 14°C

Ketvirtadienį be kritulių. Naktį vietomis susidarys rūkas. Vėjas vakarų, pietvakarių, naktį 4–9 m/s, dieną 7–12 m/s. Žemiausia temperatūra naktį nuo 2 laipsnių šalčio iki...

Astrologinė prognozė kovo 20-ai, ketvirtadieniui

AVINAS. Nebloga diena susitikimams su užsieniečiais, kultūrinių renginių, tarptautinių seminarų organizavimui ir pan, jeigu tai aktualu. Visgi lengva susipainioti teisybės versijose. Gali kilti moralinių,...

Neatrastas Balkanų brangakmenis – populiariausios turistinės kryptys tokių gamtos vaizdų galėtų pavydėti

Balkanų brangakmeniu vadinama Juodkalnija – idealus pasirinkimas išsiilgusiems saulėtų dienų pripildyto kerinčio gamtos grožio, persipinančio su turtinga istorija, lydinčia kone kiekviename žingsnyje. Nenustebkite, jei...

Orai: dieną aukščiausia temperatūra sieks iki 10 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje kritulių tikimybė nedidelė. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Ketvirtadienį...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235