4.2 C
Utena
2024 / 12 / 02

Teisininkai: „ChatGPT“ keičia etikos ir moralės ribas

Ar jau skaitėte?

Diskutuodami su kolegomis, kalbėdamiesi su draugais ar šeimos nariais, analizuodami gaunamą informaciją, atlikdami užduotis darbovietėje, vadovaujamės visuotinai pripažintais etikos standartais. Paradoksalu, bet vis labiau mūsų kasdienybėje įsitvirtinantis dirbtinio intelekto (DI) valdomas „ChatGPT“ trina aiškias etikos bei moralės ribas, keldamas naujus klausimus, kas yra priimtina, o kas netoleruotina.

Nors DI galimybės atrodo patraukliai ir skatina išbandyti įrankį bei pritaikyti jį savo veikloje, jo sugeneruoti rezultatai jau dabar kelia klausimų. Gan neseniai virtuali erdvė mirgėjo nuotraukomis, kuriose popiežius Pranciškus vilkėjo baltą pūkinę striukę, panašią į tas, kuriomis mėgsta rengtis repo atlikėjai. Internautai suskubo komentuoti popiežiaus stilių: vieni žėrė komplimentus, kiti abejojo pasirinkimu.

- Reklama -

Svarbiausia, kad šioje situacijoje beveik niekas garsiai nesuabejojo, kad nuotrauka gali būti netikra. Pavyzdžiui, komentatoriai atidžiau nepažiūrėjo, kad popiežiaus pirštai sugniaužti į kumštį, nors nuotraukoje jis laiko daugkartinį puodelį. Šis „deep-fake“ atvejis tik patvirtina, kaip nesunkiai galima suklaidinti visuomenę.

Neatsakyti klausimai

„TGS Baltic“ partneris, Technologijų industrijos grupės vadovas Mindaugas Civilka.

Etika – tai teisinės, visuomeninės sistemos pamatas. Moralei prieštaraujančios taisyklės negali egzistuoti ir, atvirkščiai, iš nemoralaus elgesio negali gimti teisė, kaip elgesio reguliatorius. Pokalbių robotas „ChatGPT“ apibūdinamas kaip įrankis, neturintis minčių ar jausmų, generuojantis atsakymus į klausimus, remdamasis viešai randama informacija.

„Moraliniams DI aspektams Europos Sąjungos (ES) institucijos skiria itin daug dėmesio, tačiau iki šiol ES lygiu nėra surastas kompromisas, kuriais atvejais ir kokius DI metodus galima naudoti, o kokių ne. Tai susiję ne vien su rasine, socialine ar kita diskriminacija, kurią gali lemti DI metodai, pavyzdžiui, koreliacijos būdu susiedami tam tikrus neigiamus parametrus su asmens gyvenamąja vieta, rajonu, išsilavinimu ir pan., bet ir su kur kas gilesniais klausimais: ar DI gali nuspręsti žmogaus likimą? Lemti žmogaus gyvenimo kokybę? Priimti sprendimus dėl žmogaus teisių – vertinti prašymus dėl politinio prieglobsčio, žmogaus saviraiškos laisvės ribų?

- Reklama -

Taip pat kyla klausimas, ar galima remtis DI vertinant publikacijos suderinamumą su garbės ir orumo bei visuomenės saugumo reikalavimais, pavyzdžiui, ribojant Rusijos propagandinį turinį, filtruojant melagienas, ar DI gali siūlyti sprendimą baudžiamosiose bylose, priimti sprendimą dėl paramos skyrimo, vertinti kandidatą į pareigas ir t.t.“, – teigia „TGS Baltic“ partneris, Technologijų industrijos grupės vadovas Mindaugas Civilka ir priduria, kad jei neatsakysime į šiuos fundamentalius klausimus, tolesnis bendrinio DI pripažinimas ir reguliavimas ES lygiu yra beprasmis.

Kita vertus, situaciją komplikuoja ir tai, kad pokalbių robotas „ChatGPT“ veikia kaip bendrojo, o ne specifinio pobūdžio įrankis. Būtent ši detalė ir gali sukelti nemažai etinių klausimų.

„Generatyvinių DI modelių įspūdingas mėgdžiojimas nėra tas pats, kas supratimas. Kitaip sakant, mėgdžiojimas nėra lygu mąstymui. Įrankis dažnai nesugeba suvokti fizinio pasaulio ar išlaikyti pagrindinių supratimo testų. Taigi, verslai, norintys naudoti generatyvinį DI įvairioms verslo reikmėms, turėtų būti atsargūs ir įrankį vertinti kritiškai“, – atkreipia dėmesį „TGS Baltic“ teisininkas Mindaugas Beniušis.

Brėžia ribas

Nuo 2020 m. ES institucijos akcentuoja poreikį užtikrinti, kad DI grindžiamos technologijos gerbtų ir nepažeistų pagrindinių žmogaus teisių, orumo, saugumo bei autonomijos. Europos Parlamento (EP) nuomone, turėtų būti priimtas visoje ES vieningai ir tiesiogiai taikomas reglamentas, skirtas DI, robotikos ir susijusių technologijų etiniams aspektams reguliuoti. EP jau patvirtino šio reglamento projektą, todėl galima apžvelgti, kuo DI technologija turi pasižymėti, kad ji ES būtų pripažinta etiška. Tiesa, svarbu paminėti, kad aukšti etiniai reikalavimai visų pirma būtų keliami ne visoms, bet tik didelės rizikos DI technologijoms.

M. Civilka teigia, kad Europos Komisija (EK) 2021 m. balandį publikavo pasiūlymą DI reglamentui, pavadinimu „Artificial Intelligence Act“ (AIA), kurio tikslas – sureguliuoti DI sistemų patekimą į Bendrijos rinką, įdiegimą ir naudojimą. Tiesa, pabrėžiama, kad AIA siekia reguliuoti ne apskritai visas DI technologijas, o tik rizikingiausiųjų panaudojimą.

Be to, visai neseniai, balandžio 27 d., EP buvo pasiektas politinis susitarimas dėl esminių AIA nuostatų. Įdomu tai, kad paskutinę minutę buvo suskubta taisyti aktą, jame atrandant vietos tokioms bendrinėms automatinės kalbos apdorojimo DI sistemoms, kaip „ChatGPT“. Nepaisant pasipriešinimo iš DI kūrėjų industrijos, europarlamentarai vis dėlto patvirtinto praėjusių metų gale pateiktus siūlymus nustatyti griežtesnius įpareigojimus pamatiniams (angl. foundation) DI modeliams, kurie yra parengti naudojant didžiulius duomenų kiekius ir taikant savarankišką arba pusiau prižiūrimą DI mokymąsi.

Reikšmingas paskutinės minutės pakeitimas buvo ir generatyviniai DI modeliai, kurie buvo sureguliuoti papildomai numatant, kad jie turėtų būti kuriami derinant su ES teise ir pagrindinėmis teisėmis, įskaitant saviraiškos laisvę.

Draudžiamos DI technologijos

„TGS Baltic“ teisininkas Mindaugas Beniušis.

Kaip teigia M. Beniušis, draudžiamos DI technologijos yra pirmiausia tos, kurios pasąmoninius metodus perkelia į žmogaus sąmonę, siekiant iš esmės iškreipti asmens elgesį, jam sukeliant fizinę ar psichologinę žalą, taip pat tos sistemos, kurios išnaudoja konkrečios grupės žmonių pažeidžiamumą dėl jų amžiaus, fizinės ar psichinės negalios.

„Kita grupė draudžiamų technologijų – tai valstybės institucijų naudojamos DI sistemos fizinių asmenų patikimumui įvertinti, atsižvelgiant į jų socialinį elgesį, žinomas ar prognozuojamas savybes ir suteikiant jiems socialinį balą, kuris gali lemti nepalankias pasekmes socialiniame kontekste. Taip pat „realaus laiko“ nuotolinio biometrinio identifikavimo sistemos, naudojamos viešose erdvėse teisėsaugos tikslais, išskyrus, kai tai yra susiję su grėsmių žmonių gyvybėms ar sveikatai užkardymu“, – nurodo teisininkas.

„Nors AIA tikslas yra kilnus, deja, bet tai bus pavėluotas reguliavimo bandymas. Reglamentas įsigalios 2024-2025 m. ir labai tikėtina, kad tuo metu generatyvinis DI jau bus tiek išplėtotas ir pritaikytas masinio panaudojimo produktuose, kad AIA normų taikymas gali tapti problematiškas bei sunkiai įmanomas, keliantis primityvų inovacijoms priešingą poveikį – pavyzdžiui, bus reikalaujama, kad rinkoje esantys produktai būtų per tam tikrą pereinamąjį laikotarpį patikrinti ir suderinti su dokumentavimo, rizikos vertinimo ir veikimo atskleidimo reikalavimais ir pan.“, – teigia M. Civilka.

Abu teisininkai sutinka, kad ES tampa ne DI inovatore, o super reguliatoriumi. Galima nerimauti, kad JAV ir Kinijos gigantams kovojant dėl DI rinkos, ES ir Lietuva liks pakraštyje. Kita vertus, Lietuvoje yra daug IT visuomenės, mokslo ir verslo potencialo, todėl tikėtina, kad galime išlošti, jei sugebėsime protingai investuoti į švietimą šioje srityje, taip pat mokesčių lengvatas, ypač DI kuriantiems, o ne tik naudojantiems verslams, bei DI panaudojimą moksle.

spot_img

Kodėl verta dirbti „Iki“? Darbuotojų apklausa atskleidė stipriąsias „Iki“ darbo puses

Darbas – tai daugiau nei pareigos. Tai sąlygos, kurios žmonėms leidžia jaustis vertinamiems, saugiems ir motyvuotiems tobulėti. Prekybos tinklas „Iki“ jau daugelį metų įsipareigojęs kurti malonią ir palaikančią darbo aplinką darbuotojams. Nenutrūkstamo įdirbio dėl...

IKI parduotuvėse jau pasirodė nebrangūs ir vešlūs kėnių šakų vainikai: 6 idėjos jų papuošimui...

Kalėdų laukimas – tai metas, kai kiekviena smulkmena prisideda prie namų jaukumo ir šventinės dvasios kūrimo. Šalia tviskančių lempučių ir puošnios eglės, vis dažniau puošiami ir kalėdiniai vainikai, su kuriais pakili nuotaika gali pasitikti...

Šilauogės – tikras išsigelbėjimas šaltuoju metu laiku, o „Iki“ jos džiugina ir kaina: 3...

Vėsai įsisukant į kasdienybę, o dienos trumpėjant, mūsų organizmas ima šauktis natūralių vitaminų ir šilumos. Kai nusiskinti saują uogų darže mūsų klimato juostoje tampa nebeįmanoma, vitaminų atsargas bemat papildys šilauogės, kurių net ir žiemą...

Nauji Kelių eismo taisyklių pakeitimai: ką svarbu žinoti nuo gruodžio 1 d.?

Jau nuo šio sekmadienio, gruodžio 1 d., Lietuvoje įsigalios svarbūs Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimai, kurie orientuoti į didesnį saugumą keliuose, taršos mažinimą bei efektyvesnį taisyklių laikymąsi. Šie pokyčiai palies visus eismo dalyvius –...

Net nedvejokite – „Iki“ lašišą įsigykite pigiau ir kepkite ją visą: 3 taupios ir...

Lašiša – mėgstamiausia lietuvių žuvis. Karališka žuvis ruošiama ir prabangiausiuose restoranuose, tačiau stalo žvaigžde ją paversti galima kiekvienuose namuose. Nebūtina išlaidauti norint skanaus ir sotaus patiekalo. Pavyzdžiui, pasak „Iki“ komunikacijos vadovės Gintarės Kitovė, visa...

„Rimi“ padės išvengti šventinio pasiruošimo karštligės: ekspertė atsakė, kaip be streso išrinkti geriausias dovanas...

Kalėdiniai dovanų rinkiniai su gardžiais maisto produktais – patogus ir veiksmingas būdas įveikti dažnai nelengvą šventinio apsipirkimo užduotį, o praktiškos dovanos – visada geras pasirinkimas. Be to, jei apie dovanas pradedame galvoti anksčiau, tikrai...

Šis obuolių pyragas vadinamas skaniausiu pasaulyje, o jam „Iki“ išleisite visai mažai: kaip iškepti...

Šiltas ir kvepiantis obuolių pyragas – jaukumo simbolis, be kurio ruduo nebūtų ruduo. „Iki“ parduotuvėse gausus ir kaina džiuginantis obuolių derlius kviečia visa galva nerti į gardžių kepinių sezoną. „Iki“ konditeris Thierry Lauvray siūlo...

Teismas: „TikTok“ platformoje paviešintas vaizdo įrašas pažeidė asmens teisę į atvaizdą

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose išnagrinėta civilinė byla pagal ieškovo S. V. patikslintą ieškinį atsakovui V. S. dėl teisės į atvaizdą pažeidimo ir neturtinės žalos priteisimo. Ieškovas ieškinyje nurodė, kad dirba vienoje iš Lietuvoje...

Vilniuje trūksta gydytojų, tačiau jau žinoma, kaip juos pritraukti. Iš rajonų?

Vilniaus rajono savivaldybė patvirtino gydytojų pritraukimui skirtas skatinamąsias priemones. Savivaldybės teigimu, tai apima darbo užmokesčio kompensavimą šeimos gydytojams, rezidentūros studijų kompensavimą bei priedų mokėjimą gydytojams rezidentams, praneša sostinės rajono savivaldybė. „Skatinimo priemonės apima šias kryptis:...

Pirmieji reitingai po Seimo rinkimų

Nuo rugsėjo mėnesio 14,7 proc. sumažėjo pažadą imtis premjerės pareigų sulaužiusios socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės palankus vertinimas, rodo „Lietuvos ryto“ užsakymu lapkričio 7 – 16 dienomis „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenys. Tai ryškiausias pokytis palankumo...

Pirmieji reitingai po Seimo rinkimų: sumenko palankus V. Blinkevičiūtės vertinimas

Nuo rugsėjo mėnesio 14,7 proc. sumažėjo pažadą imtis premjerės pareigų sulaužiusios socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės palankus vertinimas, rodo „Lietuvos ryto“ užsakymu lapkričio 7 – 16 dienomis „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenys. Tai ryškiausias pokytis palankumo...

Astrologinė prognozė lapkričio 29-ai, penktadieniui

AVINAS. Suksite galvą dėl pinigų, skolų ar paskolų. Nemaža tikimybė, kad naudingai išleisite pinigus, įsigysite tai, ko jums seniai reikėjo. Arba kažką atnaujinsite, renovuosite, iš pagrindų sutvarkysite. JAUTIS. Bendravimas su kitokios mąstysenos žmonėmis gali jums...

Astrologinė prognozė lapkričio 29-ai, penktadieniui

AVINAS. Suksite galvą dėl pinigų, skolų ar paskolų. Nemaža tikimybė, kad naudingai išleisite pinigus, įsigysite tai, ko jums seniai reikėjo. Arba kažką atnaujinsite, renovuosite, iš pagrindų sutvarkysite. JAUTIS. Bendravimas su kitokios mąstysenos žmonėmis gali jums...

Naujos elektros ir dujų kainos nuo 2025 metų: kokie pokyčiai laukia gyventojų?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) kitų metų pirmajam pusmečiui nustatė 4-5 proc. ribose didesnius visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ elektros tarifus, taip pat šiek tiek didina gamtinių dujų sąskaitas jų daugiausiai suvartojantiems gyventojams. Nauji tarifai galios nuo...

Duona, tiksianti net ir lieknėjantiems: prireiks netikėto, visų mėgstamo ingrediento, kuriam šį savaitgalį IKI...

Kvapni naminė duona daugeliui skamba kaip sudėtinga užduotis. Tačiau iš tiesų vos su 10 minučių darbo ir keliais nebrangiais ingredientais galėsite namiškius nustebinti gardžiu ir šviežiu kepiniu. „Iki“ konditeris Thierry Lauvray dalijasi ypač paprastu...

Duona, tiksianti ir lieknėjantiems, ir atsisakiusiems glitimo: prireiks netikėto, bet visų mėgstamo ir pigaus...

Kvapni naminė duona daugeliui skamba kaip sudėtinga užduotis. Tačiau iš tiesų vos su 10 minučių darbo ir keliais nebrangiais ingredientais galėsite namiškius nustebinti gardžiu ir šviežiu kepiniu. „Iki“ konditeris Thierry Lauvray dalijasi ypač paprastu...

Tėvai skuba pasinaudoti „Mažylių fiestos“ akcijomis „Iki“ parduotuvėse: solidžios nuolaidos – ir daugelio pamiltoms...

„Iki“ parduotuvėse – kas savaitę vis naujos akcijos ir nuolaidos, kurios pirkėjams padeda sutaupyti įvairiose gyvenimo situacijose. Šiuo metu „Iki“ tinkle – „Mažylių fiesta“, suteikianti progą sauskelnių, vaikų priežiūros priemonių, kosmetikos, maisto, žaislų bei...

Paslaptingos žvaigždžių įžvalgos: savaitės horoskopas gruodžio pradžiai

Vilnius, lapkričio 27 d. (ELTA). Astrologinė prognozė kitai savaitei, gruodžio 2–8 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje susikaupkite protiniam darbui, moksliniams projektams, studijų atsiskaitymams. Gausite žinią, jeigu ieškote teisybės, bylinėjatės. Į kitų pažadus, viliones žvelkite atsargiai. Verslo afera,...

Dyzelinis variklis su filtru: kaip teisingai pasirinkti alyvą?

Kietųjų dalelių filtrai (DPF / FAP) jau tapo įprasta dyzelinių automobilių variklių dalimi, pastaraisiais metais jie pradėti naudoti ir benzininiuose varikliuose (GPF). Šie filtrai užtikrina veiksmingesnį išmetamųjų dujų valymą, todėl pasaulyje griežtėjant ekologijos reikalavimams...

Su VMI pagalba pajamos iš prekybos socialiniuose tinkluose auga dešimteriopai

Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Šiaulių AVMI) primena, kad soc. tinkluose prekiaujančių asmenų veikla turi būti legali, o gaunamos pajamos tinkamai apskaitomos, deklaruojamos bei sumokami mokesčiai. Šiemet 111 gyventojų, besiverčiančių šia veikla ir įvertintų...

Amžina vasara ir turkio mėlynumas – Hurgados ir Šarm aš Šeicho rojaus paplūdimiai laukia...

Cepelinų spalvos debesims nuklojus dangų, dažnas mūsų pasvajoja apie atostogas prie šiltos, žydros jūros. Ne veltui vėstant orui Lietuvoje, metai iš metų lietuvių akys nukrypsta į Egipto kurortų perlus – Hurgadą ir Šarm aš...

Astrologinė prognozė lapkričio 27-ai, trečiadieniui

AVINAS. Diena bus gana prieštaringa. Tai, kas džiugins arba liūdins jus, priešingai gali veikti aplinkinius. Galbūt ims šlubuoti tarpusavio pasitikėjimas ir dėl to aiškinsitės santykius. JAUTIS. Darbe seksis dorotis su rūpesčiais ir užduotimis. Regis, itin...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235