12.2 C
Utena
2024 / 09 / 20

Studijos užsienio universitetuose: ekspertai pataria apie palankiausias studijuoti šalis, egzaminus ir pragyvenimo išlaidas

Ar jau skaitėte?

Norint studijuoti užsienyje, nebūtina būti „šimtukininku“ arba turėti milijonierius tėvus. Kasmet vis daugiau Lietuvos jaunuolių praveria užsienio šalių universitetų duris. Vis dėlto daugeliui užsienyje norinčių studijuoti moksleivių ir jų tėvų kyla nemažai klausimų. Kokius dokumentus ir kada reikia pateikti, kokių šalių aukštosiose mokyklose palankiausia siekti aukštojo mokslo ir, žinoma, kokia yra studijų užsienyje kaina?

Su studijomis užsienyje dirbančios „Kastu International“ komandos vadovas Artur Jefimov sako, kad, norint studijuoti užsienio aukštojoje mokykloje, pirmiausia reikia būti motyvuotam, turėti pinigų pragyventi bent 4-6 mėnesius ir mokėti anglų kalbą bent B2 lygiu. Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) prezidentas Artūras Bakšinskas apie būsimus finansinius poreikius tėvams pataria pradėti galvoti ir lėšas vaikų studijoms imti kaupti, kol vaikas dar yra lopšyje.

- Reklama -

Brandos egzaminų rezultatų nesureikšmina

Su studijomis užsienyje dirbančios „Kastu International“ komandos vadovas Artur Jefimov.

Stojimas į užsienio aukštąsias mokyklas prasideda lapkričio-gruodžio mėnesiais ir vyksta iki balandžio-gegužės. Abiturientams, planuojantiems stoti į užsienio aukštąsias mokyklas, patartina kuo anksčiau pateikti paraišką universitetui, kad kuo anksčiau gautų priėmimo laišką. Kai kurios aukštosios mokyklos turi ankstesnius stojimo terminus, todėl, ruošiantis stoti į tokius universitetus, reikėtų atkreipti dėmesį į nustatytą terminą. Pasak A. Jefimov, stojimo į užsienio aukštąsias mokyklas procesas nėra labai sudėtingas ir nereikalauja perteklinių dokumentų.

„Skirtingų šalių universitetai gali prašyti skirtingų dokumentų, tačiau visais atvejais reikės asmens tapatybės dokumento kopijos, abiturientams – pažymių išrašo bei brandos atestato ir jo vertimo. Taip pat gali prireikti motyvacinio arba rekomendacinio laiško, CV ir panašių papildomų dokumentų. Užsienio universitetams mūsų brandos egzaminų rezultatai ir pažymiai neturi didelės reikšmės, taip pat užsienio universitetuose dažniausiai nebūna stojamųjų egzaminų. Labiausiai vertinimas užsidegimas ir noras studijuoti pasirinktą studijų programą“, – sako A. Jefimov.

Vykstant studijuoti į užsienio šalis, reikia mokėti anglų kalbą bent B2 lygiu. Priklausomai nuo šalies ir universiteto, gali tekti laikyti papildomą tarptautinį anglų kalbos egzaminą. Toks egzaminas, pavyzdžiui, reikalingas stojant į Švedijos universitetus bei daugumą Jungtinės Karalystės universitetų. Tačiau yra šalių, tokių kaip Nyderlandai ar Belgija, kurioms užtenka turėti anglų kalbos B2 lygį ir anglų kalbos egzamino rezultatą.

Pasak A. Jefimov, konkrečios šalies kalbą mokėti paprastai nebūtina. Universitetai tarptautiniams studentams dažnai siūlo kalbos kursus, todėl studentai jau išvykę studijuoti gali pasirinkti, mokytis tos šalies kalbą ar ne. Mokėdami tik anglų kalbą, studentai gali puikiai įsilieti į visuomenę ir neturi problemų ieškodami darbo.

- Reklama -

Reikia turėti pinigų studijų pradžiai

Bene svarbiausias klausimas, dėl kurio skauda galvą tėvams, yra studijų užsienyje kaina.

„Prieš išvažiuojant studijuoti į užsienį, rekomenduojama turėti 5-8 tūkstančius eurų, kurių užtektų pragyventi bent 4-6 mėnesius. Dažniausiai per tiek laiko studentai įsitvirtina, pripranta prie naujos šalies ir susiranda studentišką darbą. Pradžioje ištinka ir pačios didžiausios išlaidos, tokios kaip bendrabučio nuoma, depozito mokėjimas, baldų pirkimas, jei nuomojamas butas yra be baldų, kitos įsikūrimo naujoje šalyje išlaidos. Vidutinės studento išlaidos per mėnesį gyvenant užsienyje dabar siekia 600-850 eurų“, – sako A. Jefimov.

Didelė paspirtis studijoms užsienyje yra kaupiamasis gyvybės draudimas vaiko ateičiai, kuris gali padėti apsaugoti lėšas, kaupiamas vaiko studijoms, nuo nuvertėjimo. Kaupti per gyvybės draudimą vaiko ateičiai siūlo visos Lietuvoje veikiančios gyvybės draudimo įmonės. Suma, kurią galima sukaupti, priklauso nuo kaupimo laiko, pasirinktų draudimo apsaugų, įmokų dydžio ir nuo investavimo rezultatų, tačiau, atsižvelgiant į pastarųjų metų investavimo rezultatus, padėjus kaupti, kai vaikui sukanka vieni metai, ir kaupiant po 50 eurų per mėnesį, per 17 metų galima tikėtis sukaupti apie 17 tūkst. eurų.

„Sudaryti kaupiamojo gyvybės draudimo sutartį geriausia, kol vaikas dar mažas. Jeigu finansinės šeimos galimybės neleidžia atidėti vaiko ateičiai didesnės sumos, galima kaupti ir po mažiau. Tai darant reguliariai ir ilgą laikotarpį, ateityje vaiko vis tiek lauks solidi suma, kurios pakaks savarankiško gyvenimo studijuojant užsienyje pradžiai. Norint padidinti kaupiamą sumą, bet kada galima padidinti mėnesio draudimo įmoką, o patiriant finansinių sunkumų patartina neskubėti nutraukti sutarties ir ieškoti sprendimų, kalbantis su savo draudiku“, – sako LGDĮA prezidentas A. Bakšinskas.

Vienas iš daugelio galimų šaltinių kaupimui gali būti universali išmoka vaikui, arba vadinamieji vaiko pinigai. Papildomas draudimo įmokas vaiko ateičiai gali įmokėti ir kiti asmenys, pavyzdžiui, vaiko seneliai, krikštatėviai ar kiti. Sudarius vaikams gyvybės draudimo sutartis, deklaruojant pajamas galima susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio – šiuo metu iki 300 eurų nuo per metus įmokėtų draudimo įmokų, kuriuos galima skirti ir tolimesniam investavimui.

Jau išvykus studijuoti ir įsitvirtinus, papildomų pajamų gali suteikti darbas nepilnu etatu, kuris yra dažna praktika tarp studentų. Jokių apribojimų dėl darbo studentams nėra, tačiau rekomenduojama nedirbti daugiau nei 20 valandų per savaitę. Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Nyderlandai ir Danija, teikia finansinę paramą dirbantiems studentams, kuri gali siekti iki 1100 eurų per mėnesį. Taip pat Nyderlanduose suteikiama galimybė gauti studijų paskolą studijų mokesčiui padengti. Paskolą reikia pradėti grąžinti tada, kai pradedama dirbti ir uždirbamas bent minimalus atlyginimas.

Kokiose šalyse palankiausia studijuoti?

Kalbėdamas, kuriose šalyse sąlygos studijuoti yra palankiausios, A. Jefimov pirmiausia pamini Nyderlandus.

„Studijos Nyderlanduose kainuoja tik 2209 eurus per metus. Be to, pirmiems bakalauro studijų metams studijų kainai taikoma 50 proc. nuolaida. Taip pat galima pasiimti paskolą, kuri padengs visą studijų kainą ir už studijas reiks mokėti tik tada, kai studentas baigs studijas ir pradės dirbti. Taip pat Nyderlanduose egzistuoja paramos sistema, pagal kurią, jeigu studentas dirba bent 14 valandų per savaitę, jis gali gauti iki 1104 eurų per mėnesį“, – pasakoja A. Jefimov.

Belgijoje studijų kaina siekia tik 962 eurus per metus, tačiau nėra jokių paramų programų. Danijoje studijos nemokamos, o dirbantys studentai gali pasinaudoti parama iki 832 eurų per mėnesį. Nemokamos studijos yra ir Suomijoje bei Švedijoje. Vokietijoje studijuoti galima nemokamai, tačiau tik vokiečių kalba, todėl reikia mokėti vokiečių kalbą bent C1 lygiu.

Ieškoti būsto reikia pradėti anksti

Gyvenamąją vietą studentai gali gauti padedami universiteto arba ieškoti būsto privačiame sektoriuje. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje bei Suomijoje, universitetai dažniausiai suteikia galimybę gyventi bendrabutyje, tačiau yra šalių, kuriose apgyvendinimo klausimas yra gana keblus. Pavyzdžiui, Nyderlanduose daugelis universitetų bendrabučių neturi, todėl būsto tenka ieškotis pačiam.

„Kokį būsto tipą pasirinkti, priklauso nuo studento poreikių. Ieškant būsto privačiame sektoriuje pasitarnauja vietiniai būsto nuomos tinklalapiai, „Facebook“ grupės, taip pat gali padėti tame mieste jau gyvenantys studentai. Į universitetus atvyksta daug studentų iš užsienio, todėl būsto rekomenduojama pradėti ieškoti kiek įmanoma anksčiau, kadangi, artėjant studijų pradžiai, būstų pasiūla mažėja ir susirasti gyvenamąją vietą gali būti sudėtinga“, – įspėja A. Jefimov.

Artūras Bakšinskas
Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas

spot_img

Geidžiamiausios sezono naujienos atvyko: „Iki“ lentynos pildosi pasaulio skoniais – pristatyti 7 nauji meksikietiški...

Patogiai supakuoti jau paruošti patiekalai parduotuvėse – šiemet ant populiarumo bangos, mat padeda taupyti ir laiką, ir pinigus. O šį rudenį jų įvairovė ir vėl auga, kadangi prekybos tinklas „Iki“ ką tik pristatė pirkėjų...

„Novaturas“ pristato kitos vasaros keliones: kviečia planuoti iš anksto ir laimėti poilsį Kalabrijoje

Didžiausia kelionių organizatorė Baltijos šalyse „Novaturo“ grupė skelbia 2025 m. vasaros atostogų programą. Ilgiausiai rinkoje veikianti, jau 26-ąjį sezoną skaičiuojanti bendrovė ir toliau klientams siūlys gausiausią regione poilsinių bei pažintinių kelionių asortimentą. Kitos vasaros...

Pavyks sutaupyti net iki 50 proc. – į „Iki“ grįžo pirkėjų pamėgta akcija ir...

Jei jūsų namuose gyvena keturkojai draugai, kurie teikia džiaugsmą ir šilumą, dabar pats laikas pasirūpinti jų poreikiais ir tuo pačiu metu daug sutaupyti. Prekybos tinklas „Iki“ paskelbė ypatingą akciją – „Gyvūnų fiestą“, kurioje rasite...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, rugsėjo 23–29 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje aktualios bus informacijos paieškos. Galbūt teiksite interviu arba gausite pranešimą apie jums svarbų dalyką. Labiau saugokite savo asmens duomenis ir turtą, nes suaktyvės nevengiantieji pasinaudoti svetimu...

Dingus elektrai genda prietaisai: padės draudikai, bet pasirūpinkime ir patys

Vargu ar kas džiaugiasi sugedus šaldytuvui, viryklei ar skalbyklei. Net jei gedimas siejamas su žala, kai su ja susijusias išlaidas kompensuoja draudimo įmonė, tai nėra nei malonu, nei patogu. Reikia pasirūpinti taisymu arba ieškoti...

Į Barrington events organizuotą saugaus eismo renginį atvyko ir policija: „Bijoti mūsų nereikia“

Rugpjūčio 24 dieną Vilniuje įvyko kasmetinis saugaus eismo renginys „Misija: saugumas kelyje“, kuris dar kartą įrodė savo svarbą stiprinant visuomenės sąmoningumą ir atsakingą elgesį keliuose. Lietuvos specialiosios tarnybos, renginio partneriai bei organizatoriai papasakojo, kokiais...

„Oho!“ produktus pradėjo eksportuoti į Kostą Riką

Lietuviško kapitalo sausų pusryčių ir sūrių užkandžių „oho!“ gamintojas „Naujasis Nevėžis“ pradėjo gaminių eksportą į Kostą Riką. Pirmieji Lietuvoje kurti užkandžiai Kosta Rikos vartotojus pasieks jau artimiausiu metu. Anot bendrovės vadovo Gedimino Krutulio, pirmieji...

Kas kaltas dėl avarijų automobilių aikštelėse: nemokėjimas vairuoti ar aplaidumas?

Vairavimo egzaminas ne vieną mokinį verčia paprakaituoti. Ypač nelaukiamos užduotys – stovėjimo aikštelėje, kai transporto priemonę tenka pastatyti įvairiomis pozicijomis. Panašu, kad šių pamokų praktikuojantis egzaminui atsisakyti toli gražu negalima. KOG rinkodaros ir komunikacijos...

ORAI: Vasariška šiluma iki 27 laipsnių

Antradienį be lietaus. Vėjas rytų, šiaurės rytų, 4–9 m/s. Temperatūra 23–28 laipsniai. Trečiadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas rytų, šiaurės rytų, naktį silpnas, dieną 4–9 m/s. Temperatūra naktį 9–14, Kuršių nerijoje 15–17, dieną 22–26 laipsniai šilumos. Ketvirtadienį...

Astrologinė prognozė rugsėjo 17-ajai, antradieniui

AVINAS. Galite turėti reikalų su gydymo įstaigomis, socialinėmis institucijomis. Daugelyje sričių šiandien bus geriau, jeigu atsipalaiduosite ir leisite įvykiams klostytis savaime. JAUTIS. Šiandien norėsite draugijos, populiarumo, bet nelabai seksis bendrauti. Vaikai, draugai ir pažįstami gali...

Beveik kas antroje „Rimi“ parduotuvėje gali padaryti tai – padės nubraukti iki 20 proc....

Prekybos tinklas „Rimi“ ir toliau padeda pirkėjams apsipirkti pigiau ir patogiau – nuo šiol beveik kas antroje parduotuvėje galima naudotis mobiliuoju skenavimu. Tereikia turėti „Rimi“ mobiliąją programėlę, ja skenuoti prekes ir atsiskaityti savitarnos kasose....

„Rimi“ karjeros laiptais kopti gali kiekvienas –  per metus tai padarė beveik 300 darbuotojų

Prestižinį tarptautinį „Top darbdavio“ sertifikatą turintis prekybos tinklas „Rimi“ kviečia visus jungtis prie prie jų kolektyvo. Neturi CV, bet ieškai darbo? Neturi patirties? Apmokysime. Ieškai darbo arčiau namų ar lankstaus darbo grafiko? Kviečiame. Nori...

„Maišyk darbą su studijom“: „Lidl Lietuva“ siūlo lankstų darbo grafiką ir karjeros galimybes studentams

Statistika rodo, kad Lietuvoje po paskaitų į darbą skuba kas antras studentas. To priežastis – ne tik noras kuo greičiau tapti finansiškai nepriklausomais, tačiau ir išmokti kažką naujo bei pradėti kaupti profesinę patirtį. Išbandyti...

Astrologinė prognozė rugsėjo 16-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Labiau nei paprastai domins gandai ir intrigos. Regis, nerimausite dėl aplinkybių, galbūt verčiančių atsisakyti įsigalėjusių principų ar požiūrių. Tiktų remtis intuicija. JAUTIS. Galite gauti pasiūlymą, susijusį su dalykine, visuomenine ar politine veikla. Regis, jaudinsitės,...

Prasideda tauriųjų elnių ir briedžių ruja: aplinkosaugininkų dėmesys šių žvėrių apsaugai

Tauriųjų elnių ir briedžių rujos metu Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai nuo rugsėjo 16 d. iki rugsėjo 22 d. tikrins, kaip medžiotojai laikosi Medžioklės taisyklių, didelį dėmesį skirs medžiotojų blaivumo kontrolei, naktinių taikiklių ir jų...

Gydytojo verdiktas: šalmas paspirtukininkams ir dviratininkams turi būti privalomas

Nors pirmąjį šių metų pusmetį jau užfiksuota per 1000 Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų, kuriuos padarė elektrinių paspirtukų vairuotojai, tikroji statistika gali būti dar liūdnesnė. Taip mano Vilniaus Karoliniškių poliklinikoje dirbantis ligoninėje dirbantis ortopedas-traumatologas...

Stilistė V. Šaulytė-Mockė pristato rudens stiliaus patarimus

Rugsėjis kartu su vėstančiais vakarais ir gamtoje besikeičiančiu koloritu, taip pat skatina norą peržvelgti bei atsinaujinti savo drabužinę. Stilistės teigimu, svarbiausia – nevaržyti savęs ir leisti pasireikšti kūrybiškumui. „Tai laikas, kai galime laisviau miksuoti, derinti...

„Keita žemaite“ prisistatanti daugiau nei 55 tūkst. sekėjų turinti maisto blogerė Aida: „Į žmonių...

Nuo rugsėjo 14 dienos „Lietuvos ryto“ televizijoje, šeštadienio rytais startuoja nauja kulinarinė laida „Skanus gyvenimas“ su puikiai visiems pažįstama kulinare Ilona Juciūte. Pirmoji viešnia, atvykusi pas laidos vedėją į namus – maisto blogerė Aida...

ORAI: Savaitgalis su lietumi ir šiluma

Šeštadienio dieną didesnėje šalies dalyje palis, kai kur smarkiai, su perkūnija. Vėjas šiaurės rytų, rytų, vakariniuose rajonuose šiaurės, 5–10 m/s, pajūryje iki 13 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, vakariniuose rajonuose kai kur 17–19 laipsnių šilumos. Sekmadienį...

Rugsėjo 14-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės, Statybininkų diena

Rugsėjo 14-oji – Šv. Kryžiaus išaukštinimas; Statybininkų diena. Rugsėjo keturioliktoji – 258-oji metų diena (šeštoji 37-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 108 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Eisvina, Eisvinas, Eisvinė, Krescencijus; rytoj: Nikodemas, Rimgailė, Viskanta,...

Astrologinė prognozė rugsėjo 14-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Šiandien turėsite galimybę pasidžiaugti draugų ir simpatijų dėmesiu. Kolektyviniame susibūrime, renginyje, kelionėje įvykę susitikimai gali būti reikšmingi jūsų ateičiai JAUTIS. Būtų gerai, kad sugebėtumėte atsikratyti minčių apie darbą, politiką, karjerą ir pasimėgautumėte komfortu bei...

Nuo lapkričio 1 d. draužiama veisti, parduoti ir eksponuoti gyvūnus, kuriems pakeista išvaizda

Nuo šių metų lapkričio 1 d. Seimas uždraudė veisti, parduoti ar kitaip perleisti, eksponuoti gyvūnus, kuriems atliktos veterinarinės procedūros, siekiant pakeisti jų išvaizdą ar fiziologines funkcijas. Ketvirtadienį už tai numatančias Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235