Lapkričio 1-oji kasmet yra svarbi diena ne tik dėl mirusiųjų pagerbimo, bet ir dėl klausimo, ką daryti su kapinių atliekomis. Svarbu prisiminti, kad ir dirbtinės gėlės, ir žvakidės ar sugrėbti lapai turi savo vietą atliekų konteineriuose.
Kapinių atliekos pagal Atliekų tvarkymo taisykles yra priskiriamos komunalinėms atliekoms. Surinktos atliekos yra perduodamos atliekų tvarkytojams, kurie jas įvertina, jei reikia, jas rūšiuoja, atskiria tolesniam apdorojimui ir panaudojimui tinkamas atliekas (pvz. stiklo atliekos gali būti nukreipiamos pakartotiniam stiklo panaudojimui, plastikinės atliekos gali būti perdirbamos, žaliosios atliekos gali būti kompostuojamos ir t. t.).
Prie kiekvienų kapinių yra pastatyti konteineriai, į kuriuos atitinkamai ir turi būti metamos kapinių (įskaitant žvakių) atliekos. Į žaliųjų (organinių) atliekų konteinerius reikėtų išmesti nužydėjusias gėles, nugrėbtus lapus ir panašios kilmės šiukšles: šios atliekos keliauja į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, kuriose gaminamas kompostas, tinkamas naudoti apželdinimui.
Į plastiko konteinerius reikėtų mesti plastikinius ir metalinius žvakių indelius (prieš tai būtinai išvalius juos nuo vaško likučių), plastikinius gėlių vazonėlius, dirbtines plastikines gėles, nuo jų pašalinus tekstilinius audinius. Į stiklo konteinerius reikėtų mesti švarias, nuo vaško likučių išvalytas stiklines žvakides ir kitus stiklinius indelius.
Kapinių atliekos, patekusios į bendrų šiukšlių srautą, didina konteineryje esančių atliekų tūrį, ima skleisti nemalonų kvapą, kyla gaisrų rizika, nebėra galimybės jų perdirbti ir panaudoti pakartotinai. Gyventojų patogumui, kapinių atliekų išvežimo įmonės mirusiųjų pagerbimo laikotarpiu dirba intensyviu grafiku, šiukšles išvežant dažniau nei įprastai.
Atkreiptinas dėmesys, kad sodų ir parkų atliekos, įskaitant kapinių atliekas, bendrame komunaliniame sraute sudaro labai nereikšmingą dalį, t. y. apie 1 proc., todėl kurti atskirą sistemą būtų ekonomiškai nenaudinga bei būtų sukurta neproporcingai didelė administracinė našta tiek savivaldybėms, tiek atliekų tvarkytojams, o, vadovaujantis teisingos teisėkūros principais, tai nėra skatintina.
Atliekų tvarkymo specialistai ir aplinkosaugininkai ragina puošiant artimųjų kapus vengti plastikinių vainikų detalių, plastikinių gėlių, nevynioti gėlių į popierių ar plastikines plėveles, tas pačias žvakides naudoti kelis kartus, o taip pat stengtis neperkrauti kapų žvakėmis, pvz., vienoje kapavietėje statyti tik vieną kapų žvakę.
Aistė Gadliauskaitė
Vyr. specialistė
LR aplinkos ministerija