17.7 C
Utena
2024 / 09 / 16

Negalavimai pavasarį įspėja ne tik apie organizmo nusilpimą, bet ir apie nediagnozuotas ligas

Ar jau skaitėte?

Atsiradęs nuovargis, jėgų ir energijos stoka, didesnis mieguistumas ryte, nuotaikų svyravimai, nestabilus kraujospūdis, stipriau slenkantys plaukai, išsausėjusi oda ir pasikartojančios virusinės infekcijos – dažniausi nusiskundimai, kuriuos atėjus pavasariui įvardija pacientai. Radviliškio „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Rasa Vaičiulienė sako, kad suprastėjusi sveikata vargina ne tik dėl to, kad šiuo metų laiku žmogaus fizinė ir emocinė sveikata yra jautriausia įvairiems aplinkos veiksniams, bet ir dėl 4 priežasčių, susijusių su dažnomis klaidomis.

„Žmogaus sveikata 50 proc. priklauso nuo jo gyvenimo būdo, 20 proc. nuo įvairių aplinkos faktorių, pavyzdžiui temperatūros, vėjo, aplinkos užterštumo ir t.t., dar 20 proc. – nuo genetikos ir 10 proc. nuo medicininės pagalbos. Tai reiškia, kad gyvenimo būdas mūsų sveikatai daro didžiausią įtaką, o su juo susijusios klaidos lemia dažniausias priežastis, kodėl pavasarį turite nusiskundimų sveikata“, – pasakoja šeimos gydytoja R. Vaičiulienė.

- Reklama -

Dažniausios suprastėjusios sveikatos priežastys

R. Vaičiulienės teigimu, dėl nežinomybės, neužtikrintumo, netekčių ar kitų veiksnių jaučiamas stresas, kuriam leidžiame kontroliuoti savo mintis ir veiksmus, mus veikia visais metų laikais. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad pavasarį esame pažeidžiamiausi, stresas imuninei sistemai sukelia papildomą krūvį, todėl suprastėja jos funkcijos ir atsiranda problemų. Mūsų imuninės sistemos veiklai didelę įtaką daro ir mitybos ypatumai: jeigu badaujate arba valgote nesveikai ir nesubalansuotai – nusiskundimai sveikata neišvengiami.

„Su mityba susijusi ir kita suprastėjusios sveikatos priežastis – žmogaus organizme besikaupiantys toksinai, kuriuos gauname vartodami alkoholį, saldiklių, dažiklių ir sunkiųjų metalų turinčius produktus bei pelėsių pažeistą maistą. Toksinų galima gauti ne tik su maistu, bet ir įkvepiant buityje netinkamai naudojamų cheminių medžiagų, automobilių išmetamųjų dujų, tabako dūmais užteršto oro dalelių ir t.t.“, – sako Radviliškio „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Vengiant kreiptis pagalbos – rimtos pasekmės

R. Vaičiulienė akcentuoja, kad pavasarį pasireiškiantys simptomai, pavyzdžiui, nuovargis, ne visada yra susiję su imuninės sistemos nusilpimu, bet gali įspėti apie gresiančius rimtus negalavimus: besivystantį onkologinį susirgimą, mažakraujystę ar iki tol nediagnozuotas lėtines ligas. Dėl to, pajutus negalavimus, reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kad jis įvertintų sveikatos būklę ir nustatytų, kas sukėlė tam tikrus nusiskundimus – pavasarinis išsekimas ar konkreti liga. Jeigu vengsite kreiptis pagalbos, gali tekti susidurti su skaudžiomis pasekmėmis.

„Apsilankius pacientui, pirmiausia patikriname, ar per paskutiniuosius metus jam buvo atlikti reikalingi profilaktiniai tyrimai, jeigu ne, juos paskiriame. Tokiu atveju daromi kraujo, šlapimo, inkstų, kepenų ir skydliaukės funkciją leidžiantys įvertinti tyrimai bei nustatomas gliukozės kiekis kraujyje. Be to, atliekama lipidograma, padedanti nustatyti riebalų apykaitos sutrikimą, kuris didinta širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo riziką. Įvertinus gautus rezultatus ir aptikus pakitimus, gali būti skiriami tolimesni tyrimai, rekomenduotos profilaktinės priemonės arba sudaromas gydymo planas“, – aiškina šeimos gydytoja.

- Reklama -

Kaip gydytojas gali padėti?

Anot R. Vaičiulienės, pacientui, kurį kamuoja pavasarinis išsekimas, patariama savo organizmą praturtinti imuninės sistemos veiklą stiprinančiais vitaminais A, C ir D bei mineralais selenu ir cinku. Labai svarbu, kad kiekvienas žmogus, profilaktiškai vartodamas šiuos vitaminus ir mineralus, per parą gautų reikiamą jų dozę, taip sumažindamas tikimybę sirgti peršalimo ligomis.

„Pacientams patariu, kad imuninei sistemai svarbios medžiagos būtų gaunamos vartojant monovitaminus, o ne polivitaminus, kurių vienoje piliulėje yra po keliolika vitaminų ir mineralų. Polivitaminų vartojimas – didžiulis krūvis fermentinei sistemai, kuri išnaudoja didelę dalį savo pajėgumų bandydama pasisavinti visas medžiagas iš sudėtinės tabletės, o tai neigiamai veikia imuninę sistemą. Be to, dėl dažnai vartojamų polivitaminų ateityje gali išsivystyti tokios autoimuninės ligos kaip reumatoidinis artritas ar sisteminė raudonoji vilkligė“, – įspėja gydytoja.

Esant imunodeficitui, pacientui, kuris turi gretutinių patologijų, neigiamai veikiančių imuninę sistemą, pavyzdžiui, gydo vėžį chemoterapija, serga ŽIV, peršalimu su besivystančiu užsidegimu ar yra dažnai gydomas antibiotikais dėl recidyvuojančių bakterinių infekcijų, skiriami žarnyno mikroflorą atstatantys probiotikai, prebiotikai, o jeigu reikia – priešgrybeliniai preparatai.

„Receptiniai vaistai su didelėmis gydomosiomis vitamino D dozėmis gali būti skirti pacientams, kuriems yra nustatytas ženklus šio imuninei sistemai itin svarbaus vitamino trūkumas. Įprastai tokius vaistus reikia gerti 2–3 mėnesius, o vėliau pacientams rekomenduojama pratęsti vitamino D vartojimą, kasdien užtikrinant palaikomąją jo dozę“, – sako R. Vaičiulienė.

Savos sveikatą stiprinti galite ir patys

Radviliškio „MediCA klinikoje“ dirbanti šeimos gydytoja akcentuoja, kad savo imunitetą sustiprinti gali kiekvienas, tereikia įgyvendinti kelis jos patarimus. Pirmiausia, maitinkitės sveikai ir subalansuotai, venkite neigiamai imuninę sistemą veikiančio gliuteno, esančio grūdinėse kultūrose ir perdirbtame, greitame maiste, turinčių produktų arba sumažinkite juos iki minimalaus kiekio.

„Nepersistenkite vartodami pieno produktus, ypač neperdirbtus: per didelis jų kiekis sukelia virškinamojo trakto problemas, vidurių užkietėjimą ir skatina uždegimines reakcijas. Tai ne tik pažeidžia žarnyno mikroflorą, bet kartu silpnina imunitetą. Reikėtų mažinti ir cukraus turinčių produktų vartojimą, nes tai taip pat daro įtaką imuninės sistemos efektyvumo mažėjimui“, – teigia R. Vaičiulienė.

„MediCA klinika“ šeimos gydytoja sako, kad svarbu ne tik atsisakyti konkrečių produktų, bet tam tikrais praturtinti racioną. Ji pataria valgyti kuo daugiau daržovių, nes jose esančios skaidulos padeda kepenims perdirbti baltymus, kurie yra statybinė žmogaus organizmo medžiaga. Jeigu žmogus nevartoja daržovių, o jo mityboje yra daug baltymų, suprastėja kepenų detoksikacinė funkcija ir kyla imuninės sistemos problemos. Be to, pakankamas per dieną išgerto vandens ir ląstelienos kiekis maiste užtikrina gerą žarnyno funkcionavimą.

„Vartokite daugiau gerųjų riebalų turinčio maisto, kuris pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, o jo sudėtyje esančios Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgštys stiprina imuninę sistemą. Tenka pastebėti, kad žmonės yra linkę visiškai atsisakyti riebalų turinčio maisto, nors iš tiesų iš mitybos raciono reikėtų išbraukti tik transriebalus, kurie neigiamai veikia cholesterolio apykaitą ir imuninės sistemos veiklą. Todėl turėtumėte vengti blogųjų riebalų turinčio margarino, majonezo ir įvairių tepiųjų mišinių bei padidinti mitybos racione esančio geros kokybės linų, kanapių, alyvuogių aliejaus kiekį“, – teigia šeimos gydytoja.

Radviliškio „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Rasa Vaičiulienė priduria, kad labai svarbu rūpintis ne tik savo mityba, bet daugiau laiko praleisti gryname ore, pasirūpinti kokybišku miegu, medituoti ir užsiimti mėgstama veikla, kuri leistų atsikratyti negatyvių minčių. Be to, patariama ir reguliariai sportuoti, tačiau tai darant labai svarbu nepersistengti, kad kūnas nepatirtų diskomforto, nes tokiu atveju į kraują išskiriami streso hormonai, o jeigu tai užsitęsia, išsekinami antinksčiai ir dėl to atsiranda lėtinio nuovargio sindromas bei pasireiškia su juo susijusios sveikatos problemos. Todėl geriau sunkius fizinius pratimus pakeisti gilaus kvėpavimo praktikomis, kurios kūną aprūpina papildomu deguonies kiekiu, didina plaučių tūrį, stiprina krūtinės ląstos ir diafragmos raumenis.

Stiprinkite savo sveikatą keisdami savo gyvenimo būdą ir negatyvias mintis. Jeigu susidūrėte su problema, kurios patys išspręsti negalite, nebijokite kreiptis į tuos, kurie gali padėti pasijusti geriau. Nebijokite keisti tai, ką galite patys pakeisti ir turėkite išminties atskirti vieną nuo kito.

spot_img

Gydytojo verdiktas: šalmas paspirtukininkams ir dviratininkams turi būti privalomas

Nors pirmąjį šių metų pusmetį jau užfiksuota per 1000 Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų, kuriuos padarė elektrinių paspirtukų vairuotojai, tikroji statistika gali būti dar liūdnesnė. Taip mano Vilniaus Karoliniškių poliklinikoje dirbantis ligoninėje dirbantis ortopedas-traumatologas...

Stilistė V. Šaulytė-Mockė pristato rudens stiliaus patarimus

Rugsėjis kartu su vėstančiais vakarais ir gamtoje besikeičiančiu koloritu, taip pat skatina norą peržvelgti bei atsinaujinti savo drabužinę. Stilistės teigimu, svarbiausia – nevaržyti savęs ir leisti pasireikšti kūrybiškumui. „Tai laikas, kai galime laisviau miksuoti, derinti...

„Keita žemaite“ prisistatanti daugiau nei 55 tūkst. sekėjų turinti maisto blogerė Aida: „Į žmonių...

Nuo rugsėjo 14 dienos „Lietuvos ryto“ televizijoje, šeštadienio rytais startuoja nauja kulinarinė laida „Skanus gyvenimas“ su puikiai visiems pažįstama kulinare Ilona Juciūte. Pirmoji viešnia, atvykusi pas laidos vedėją į namus – maisto blogerė Aida...

ORAI: Savaitgalis su lietumi ir šiluma

Šeštadienio dieną didesnėje šalies dalyje palis, kai kur smarkiai, su perkūnija. Vėjas šiaurės rytų, rytų, vakariniuose rajonuose šiaurės, 5–10 m/s, pajūryje iki 13 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, vakariniuose rajonuose kai kur 17–19 laipsnių šilumos. Sekmadienį...

Rugsėjo 14-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės, Statybininkų diena

Rugsėjo 14-oji – Šv. Kryžiaus išaukštinimas; Statybininkų diena. Rugsėjo keturioliktoji – 258-oji metų diena (šeštoji 37-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 108 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Eisvina, Eisvinas, Eisvinė, Krescencijus; rytoj: Nikodemas, Rimgailė, Viskanta,...

Astrologinė prognozė rugsėjo 14-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Šiandien turėsite galimybę pasidžiaugti draugų ir simpatijų dėmesiu. Kolektyviniame susibūrime, renginyje, kelionėje įvykę susitikimai gali būti reikšmingi jūsų ateičiai JAUTIS. Būtų gerai, kad sugebėtumėte atsikratyti minčių apie darbą, politiką, karjerą ir pasimėgautumėte komfortu bei...

Nuo lapkričio 1 d. draužiama veisti, parduoti ir eksponuoti gyvūnus, kuriems pakeista išvaizda

Nuo šių metų lapkričio 1 d. Seimas uždraudė veisti, parduoti ar kitaip perleisti, eksponuoti gyvūnus, kuriems atliktos veterinarinės procedūros, siekiant pakeisti jų išvaizdą ar fiziologines funkcijas. Ketvirtadienį už tai numatančias Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo...

„Iki“ akcijos bulvėms ir sūriams – metas išradingiems ir skaniems receptams: žymiosios švediškos „Hasselback“...

Ką pasirinktumėte – gardžiai apskrudusias ir gurmaniškas orkaitėje keptas bulves, kurios gėdos nepadarytų net restoranui? O gal jaukumu apgaubiančias ir tįstančio sūrio įdaru viliojančias bulvines spurgas? Rinktis nebūtina – šį savaitgalį išbandykite abu receptus,...

Prancūzija, Austrija ar Italija – ekspertai ir keliautojai pataria, kurią šalį rinktis slidinėjimo atostogoms

Daugybę metų slidinėjanti verslininkė Daina Žymantė išbandė kone visų Europos kalnų trasas. Jos mėgstamiausios – Austrijos Alpėse bei Dolomitinėse Alpėse Italijoje: šių šalių kalnų kurortuose, leidžiantis nuo viršūnių, galima grožėtis kvapą gniaužiančiomis panoramomis. Praėjusią...

Astrologinė prognozė rugsėjo 12-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Reikalai klostysis nevienareikšmiškai. Iš sąstingio pajudės kai kurie svarbūs reikalai. Gana aktyvus metas, jeigu norite įsidarbinti. Pasisaugokite traumų, ugnies, agresijos. Venkite šeiminių scenų. JAUTIS. Tikriausiai pavyks padaryti neblogą įspūdį įtakingam asmeniui. Aktuali bus su...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, rugsėjo 16–22 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje labiau nei paprastai domins gandai ir intrigos. Regis, nerimausite dėl aplinkybių, verčiančių atsisakyti įsigalėjusių įpročių, principų. Ateitis atrodys tokia neaiški. Bus geriau, jei atsipalaiduosite ir leisite...

Svarstote įsigyti automobilį lizingu? Sužinokite, kiek papildomai reikės sumokėti už kasko draudimą

Svarstant įsigyti automobilį lizingu, patariama nepamiršti įvertinti ir automobilio aptarnavimo kaštų: kasko draudimo, kuro, remonto bei periodinės priežiūros. Skaičiuojama, kad prabangios klasės automobilio metinis draudimas gali sudaryti net 10 proc. automobilio vertės. „Citadele Leasing“...

Ieškantys aukščiausios kokybės šviežių daržovių ir vaisių – renkasi „Iki“: tinklas išvardijo, kokio naujo...

Lietuvos pirkėjai įsitikinę, kad aukščiausios kokybės šviežių daržovių ir vaisių skyrius – būtent prekybos tinklo „Iki“ parduotuvėse, rodo Šveicarijos sertifikavimo agentūros ICERTIAS apklausa. Įvairovės besidairantys pirkėjai vertina ypač platų egzotinių produktų pasirinkimą, tačiau klientams...

Taupymas kiekvienu skalbimu

Technologijų bendrovė „Samsung“ anonsavo naujausią energiją taupančios buitinės technikos įrenginių liniją, kuri pademonstruota rugsėjo pradžioje vykusioje tarptautinėje parodoje „IFA 2024“. Tarp naujų produktų vartotojai išvydo 50 proc. mažiau elektros vartojančią skalbyklę, A energijos klase...

Ką daryti, kai jaučiami nemalonūs kvapai?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nuolat sulaukia ir nagrinėja gyventojų skundus dėl nemalonių kvapų, kuriuos skleidžia tam tikra vykdoma ūkinė veikla. Primename, ką reikėtų nurodyti kreipiantis dėl kvapų problemos į NVSC ir paaiškiname, kokie...

Buvusi „Swedbank“ vadovė įkalinta už „sukčiavimą“

Švedijos teismas antradienį nuteisė buvusią Švedijos banko „Swedbank“ vadovę 15 mėnesių kalėjimo už investuotojų klaidinimą dėl banko sąsajų su pinigų plovimo skandalu. Birgitte Bonnesen pripažinta kalta dėl „sukčiavimo dideliu mastu“. Jos advokatas Peras Samuelssonas Švedijos...

ORAI: Trečiadienio dieną daug kur trumpas lietus

Trečiadienio naktį daug kur trumpas lietus. Kai kur rūkas. Vėjas pietinių krypčių, 4–9 m/s. Žemiausia temperatūra 11–16, kai kur 8–10 laipsnių šilumos. Dieną vietomis trumpai palis. Vėjas pietinių krypčių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23...

Astrologinė prognozė rugsėjo 11-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Nelabai seksis taikiai susikalbėti su autoritetingais asmenimis. Apskritai šiandien labiau pasijus ideologiniai skirtumai bendraujant su aplinkiniais. Kita vertus, jums nebūtina aštriai reikšti savo nuomonę, ypač darbe. JAUTIS. Pinigus leisti šiandien seksis žymiai geriau nei...

Vilniuje atidarytas „Hanner-VFA“ futbolo stadionas

Vilniaus Lazdynų rajone oficialiai atidarytas naujasis futbolo stadionas, kur visus metus bus organizuojamos jaunimo treniruotės, varžybos, turnyrai ir kiti futbolo bendruomenės renginiai, informuoja „Hanner“. Stadiono pagrindiniai investuotojai – nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“ ir futbolininkas...

Vyras nuteistas dėl gydytojo terorizavimo

Kauno apylinkės teismo sprendimu Klaipėdos gyventojas pripažintas kaltu dėl mediko terorizavimo. Prokuratūros duomenimis, kaltinamasis 2021 m. rugpjūčio – spalio mėnesiais kerštavo gydytojui dėl netinkamai atliktos nosies plastinės-rekonstrukcinės operacijos. Nustatyta, kad klaipėdietis minėtu laikotarpiu elektroniniu paštu siuntinėjo...

Per parą Lietuvoje nustatyta daugiau nei tūkstantis susirgimų koronavirusu

Pastarąją parą koronaviruso infekcija patvirtinta 1090 asmenų, 281 iš jų susirgo pakartotinai, antradienį pranešė Valstybės duomenų agentūra. Pastarąją parą mirčių nuo koronaviruso nefiksuota. Nuo pandemijos pradžios bendras šalies mirčių skaičius nuo COVID-19 – 9919. Anot Valstybės...

Seni muzikos įrašai ir garso aparatūra: ką geriau išmesti, o kas tikrai vertinga?

„Gerų ir itin kokybiškai atkuriamų įrašų svarba žmogaus gyvenime yra ta pati, kaip ir muzikos svarba – ir kūnui, ir sielai. Prasti ar prastai atkuriami įrašai – kaip garsiai ir švariai jie beskambėtų –...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235