google-site-verification=yNK2y3fpAWD6nPMlBdAtipcC1kGkHYiVdmvERS3oNjg
2.3 C
Utena
2025 / 12 / 07

Naujais metais išsikėlėte tikslą susirasti svajonių darbą? Sužinokite, kas labiausiai rūpi darbdaviams

Ar jau skaitėte?

Įžengus į Naujuosius metus gali atsirasti daugiau motyvacijos pokyčiams tiek asmeniniame gyvenime, tiek profesiniame kelyje. Šiuo tarpsniu žmonės gali būti linkę į savirefleksiją, kuri paskatina ne tik imtis svajonių darbo paieškų, bet gal netgi kardinalių profesinių pokyčių. Kad svajonės taptų įgyvendintais tikslais, psichologė ir žmogiškųjų išteklių ekspertė pasakoja, kad šiais laikais, nusprendus ieškoti svajonių darbo ne pagal išsilavinimą, nebereikėtų bijoti bei įvardija, kas dabar labiausiai rūpi darbdaviams.

Nauji metai – naujos darbo paieškos?

Žengimas į naujus metus neretai tampa itin reikšmingas žmonėms. Psichologė Sonata Vizgaudienė pastebi, kad būtent šiuo laikotarpiu žmonės yra linkę daryti vidinę peržvalgą, keldami klausimus: „Kaip aš gyvenu? Kas man šiame tarpsnyje patinka, o kas ne?“. Tai, anot jos, dažnai gali tapti paskata ieškotis naujo darbo.

- Reklama -

„Jeigu mes jaučiame nepasitenkinimą dėl savo darbo – pavyzdžiui, mums trūksta įvertinimo, laiko atokvėpiui ar kaip tik norisi daugiau iššūkių, – Naujieji metai gali paskatinti imtis pokyčių. Remiantis profesine praktika, pastebiu, kad šis laikotarpis išties žmonėms yra tarsi slenkstis darbiniams pokyčiams – jie drąsiau nusprendžia išbandyti ką nors naujo, ieškoti savęs. Tuomet belieka kita svarbi dalis – ar mes turėsime pakankamai ryžto siekti užsibrėžtų tikslų“, – pasakoja psichologė.

Nuo vasario pagausėja naujų kolegų

Kaip ir asmeninių Naujųjų metų tikslų siekimas, taip ir darbo paieškos gali pareikalauti daug vidinės motyvacijos, pasakoja „Eurovaistinės“ personalo verslo partnerė Katažyna Mackevič. Anot jos, ne visada iš karto galima atrasti norimą darbo pasiūlymą, todėl jo paieškos gali trukti iki 3-4 mėnesių, tuo tarpu pačios atrankos pastaruoju metu trunka kur kas trumpiau.

„Gruodį dauguma žmonių pasiduoda šventinėms nuotaikoms ir kur kas rečiau ieško naujų darbo galimybių. Visgi, žmonės, kurie Naujųjų metų proga išsikėlė sau tikslą susirasti malonesnį darbą ar išbandyti save visai naujoje srityje apie kurią visada svajojo, gali susidurti su iššūkiais norėdami išlaikyti vidinę motyvaciją. Nereiktų nustebti, kad ne viskas pavyksta akimirksniu, kadangi už atrankas kur kas ilgiau trunka norimo darbo pasiūlymo paieškos. Todėl ir naujų kolegų pagausėjimą įmonėse neretai galima pastebėti ne sausį, bet vasario, kovo ir balandžio mėnesiais. O kitas naujų darbo paieškų pikas prasideda pasibaigus vasarai – rugsėjo, spalio mėnesiais“, – pasakoja K. Mackevič.

Patirtis – išlieka kaip vienas svarbių aspektų

Žmonių departamente – chemikas ir muzikos pedagogė, finansuose – istorikas, o komunikacijoje – aktorystės studijas pabaigusi kolegė. Tai, anot žmogiškųjų išteklių ekspertės, tik keletas pavyzdžių, kaip „Eurovaistinėje“ savo vietą atrado kitą išsilavinimą įgiję žmonės.

- Reklama -

„Dešimt metų dirbant su naujų kolegų atrankomis, vis dažniau tenka „pagauti“ save, kad gavus gyvenimo aprašymą, pirmiausia dėmesys skiriamas žmogaus profesinei patirčiai, o ne diplomui. Tokiais atvejais kryptingas išsilavinimas yra privalumas, o ne būtinybė. Žinoma, visur yra išimčių. Tokiose srityje kaip marketingas, rinkodara, komunikacija ar žmogiškieji ištekliai mes galime remtis žmonių sukaupta patirtimi ir asmenybės ypatumais, tačiau yra nemažai specialybių, kur įgytas konkretus išsilavinimas ir licencijos yra būtinos – pavyzdžiui, mūsų atveju, buhalterija ir farmacija“, – sako K. Mackevič.

Prieš išsilavinimą gali laimėti netgi asmenybė

Sudėtingiausia žengti pirmą žingsnį, pasakoja psichologė. Pasak jos, tai galioja įvairių profesijų, išsilavinimo ar amžiaus žmonėms, tik vieni lengviau priima pokyčių nerimą, o kiti – sudėtingiau. Ji padrąsina – ypač tuos, kurie ieško darbo ne pagal išsilavinimą, jog yra keletas asmenybės savybių, kurios atlieka svarbesnį vaidmenį.

„Žingeidus, imlus, lankstus ir geranoriškas – tai vienos svarbiausių asmenybės savybių, kurios darbo pokalbio metu dažniau atkreipia darbdavio dėmesį negu išsilavinimas. Net jeigu šios savybės atrodo kaip daugumai būdingos, reikėtų nepamiršti, kad žmonių yra labai daug ir visi mes skirtingi. Todėl darbdaviams, norintiems ne tik profesionalaus, bet ir darnaus kolektyvo, surasti naująjį kolegą gali būti išties sudėtinga. Todėl jeigu siekiate įsidarbinti ne į konkretaus išsilavinimo ar licencijos reikalaujančią poziciją, nebijokite kandidatuoti. Kitos specialybės diplomas jums pravers kaip bendras išsilavinimas, kadangi geriausia, ką išmokome studijų metais – tai mokytis“, – pasakoja S. Vizgaudienė.

Renkasi ne tik darbdavys, bet ir naujasis kolega

Psichologė pasakoja, kad iki šiol pasitaiko atvejų, kai žmogus vos po mėnesio išeina iš darbo. Anot jos, žmogus galėjo būti geras savo srities specialistas, tačiau jam nebuvo parodytas rūpestis padedant įsivažiuoti į darbus, o naujieji kolegos vertino jį ne kaip ilgai lauktą pagalbą, o kaip konkurentą. Visa tai gali paskatinti priimti greitą sprendimą ir palikti įmonę.

„Galima pajuokauti, kad kaip yra adaptacijos laikotarpis vaikams darželyje, taip ir kiekvienam iš mūsų naujoje darbovietėje. Jei įmonėje žmogų pasitiks draugiškai nusiteikę kolegos ir jam bus paruoštos geros darbo sąlygos, jis kaipmat pasijus laukiamas ir svarbus įmonei. Svarbu nepamiršti, kad įdarbinus žmogų, viskas nesibaigia ties tuo – jis dar pats sprendžia, ar norės čia dirbti ilgiau. Jeigu adaptacijos laikotarpis būna sklandus, taip įmonė gali pelnyti darbuotojo palankumą ir įsitraukimą į įmonės veiklą. O čia labai gali pagelbėti draugiškas kolektyvas, nuoširdžiai norintys padėti mentoriai, ir žinoma, išsamūs bei sklandūs įvadiniai mokymai“, – teigia S. Vizgaudienė.

Santykis kuriamas jau darbo pokalbiuose

„Eurovaistinės“ personalo verslo partnerė teigia, kad santykis su būsimu kolega turi būti kuriamas jau darbo pokalbių metu. Siekiant pažinti asmenybę, kiekvienas vaistinių tinklo darbo pokalbis prasideda nuo visų jame dalyvaujančių žmonių laisvo prisistatymo po 2 minutes.

„Šios 2 minutės skirtos papasakoti ne apie profesinę patirtį, o apie save – kokie tavo pomėgiai, kur užaugai, kas tave visada pralinksmina, ir kur pavargęs ieškai ramybės. Apie save per 2 minutes pasakoja ne tik kandidatas, bet ir darbo pokalbyje dalyvaujantys kolegos. O kad kandidatams būtų drąsiau, kaskart stengiamės apie save papasakoti tokius faktus, kurių dar nežinotų kiti kolegos. Taip pat mums svarbu, kad žmogus nebijotų pasakyti, kad kažko nėra daręs ar trūksta žinių tam tikrose srityse. Sakome, kad toks atvirumas yra kur kas geriau nei savęs slėpimas po kauke. Taip pat pokalbio metu iškart supažindiname žmogų su mūsų įmonės kultūra, kaip kiekvieną dieną susitikimuose pradedame nuo savo nuotaikos įvertinimo dešimtbalėje sistemoje. Norime įsitikinti, ar jam tokia kultūra tinka ir ar jis norės į ją įsilieti“, – pasakoja K. Mackevič.

Vidiniai mokymai mentoriams-bičiuliams

K. Mackevič priduria, kad ne ką mažiau už pirmuosius darbo pokalbius yra svarbu bičiulio pagalba naujoje darbovietėje. Taip jau pirmąją dieną naujame darbe žmogus šalia turės padrąsinantį kolegą, kuris bus pasirengęs atsakyti į visus kylančius klausimus.

„Mūsų administracijoje kiekvienas bičiuliu norintis tapti kolega turi galimybę prisijungti prie programos „Bičiulių avilys“. Prieš tampant kieno nors „bičiuliu“ kolegos dalyvauja vidiniuose tęstiniuose mokymuose, kur kiekvienas augina savo lyderystės, komunikacijos ir emocines kompetencijas. Taip galime pasirūpinti, kad naujasis bičiulis nebūtų „tik ant popieriaus“. Tai mums padeda užtikrinti, kad naujai prisijungęs kolega greičiau įsilies į komandą, pažins įmonę ir kultūrą, o atgalinis buvusių naujokų ryšys patvirtina, jog šie nuo pirmos dienos jautėsi laukiami ir svarbūs įmonei“, – pasakoja „Eurovaistinės“ personalo verslo partnerė.

Pirmos dienos kelia jaudulį kiekvienam

Pirmosios dienos naujame darbe kelia jaudulį visiems – nesvarbu, ar jie įsidarbino pagal savo išsilavinimą ar ne, pasakoja psichologė. Ji priduria, kad greičiau paleisti jaudulį padeda iškart kuriamas artimas ryšys tarp darbdavio ir darbuotojo.

„Iš asmeninės praktikos pastebiu, kad netgi visas prieš tai minėtas asmenines savybes turintis darbuotojas, kuriam puikiai sekasi jo darbas – jis gal netgi užima vadovo poziciją – visada jaudinasi prieš startuodamas naujoje įmonėje. Pergyvena, ar darbo sąlygos pateisins jo lūkesčius ir ar jis atitiks jam keliamus, galų gale nerimaujama ir dėl to, kaip jį priims kolektyvas. Tuo tarpu kiti dažnai susiduria su nevisavertiškumo kompleksu dėl jo specialybę neatitinkančio išsilavinimo. Jiems gali prireikti daug metų, kad patys savimi patikėtų. Abiem atvejais norėčiau palinkėti nebijoti būti savimi ir atvirai dalintis, kaip jaučiatės darbe – tai padės tiek darbdaviui suprasti jūsų poreikius, tiek jums patiems jaustis laisviau ir patogiau“, – pasakoja S. Vizgaudienė.

Kamilė Rutkaitė
Komunikacijos turinio vadovė
Eurovaistinė, UAB

spot_img

„Imkite, imkite“: ne tik tūkstančius „Iki“ akcijų, bet ir 3 šventiškai gardžius receptus –...

Vos tik prasideda gruodis, viskas aplink tampa jaukiau ir skaniau. Galvojame apie šventinį meniu, ruošiamės vakarienėms su šeima ir keliaujame į svečius pas draugus...

PC CUP prasidėjo kalėdinė mugė: nuo rankų darbo grožybių iki labdaros iniciatyvų

Šią savaitę Vilniaus centre esančiame prekybos centre CUP prasidėjo jau tradicija tapusi Kalėdų mugė, kuri tęsis iki pat gruodžio 23 d. Kaip ir kasmet...

Šventinis chaosas keliuose: dažniausios vairuotojų klaidos

Artėjant Kalėdoms, keliuose daugėja skubos, spūsčių bei chaotiško eismo. Draudimo bendrovės „Gjensidige“ Transporto žalų skyriaus vadovas Agnius Gučius pabrėžia, kad šiuo laikotarpiu itin dažni...

3 kiaulienos mentės receptai puikiai tiksiantys ir Kalėdų stalui

Kiauliena jau seniai yra neatsiejama lietuviškos virtuvės dalis. Tai mėsa, kurią pirkėjai renkasi ne tik dėl jos skonio, bet ir dėl patrauklios kainos bei...

Interjero dizainerė atskleidžia 2025 m. kalėdų dekoro tendencijas: kaspinai madingi išliks ir šiemet, pataria...

Iki gražiausių metų švenčių liko kiek daugiau nei mėnuo, tad nenuostabu, kad norintys pajusti šventinę dvasią, jau pradeda galvoti, kaip šįmet pasipuošti savo namus....

UAB „Gulbelė“ per tris šių metų ketvirčius pasiekė 9 proc. apyvartos augimą

Per tris 2025 m. ketvirčius mažmeninės prekybos tinklas UAB „Gulbelė“ pasiekė didesnę nei 40 mln. eurų apyvartą. Lyginant su 2024 m. tuo pačiu laikotarpiu,...

Mantas Petruškevičius prekybos centre CUP sukūrė tikrą arktinę pasaką: dalį dekoracijų gamino „Disneyland“ personažų...

Simboliškai – likus mėnesiui iki Kalėdų – prekybos centras CUP skelbia šventinio laikotarpio pradžią ir vilniečius bei sostinės svečius kviečia ne tik užsukti papramogauti...

Dėkitės, dėkitės – „Iki“ visko turi ir juodai pigiai: užkandžiai, kurie svečius paliks be...

Liko jau tik 4 savaitės iki gražiausių metų švenčių. Tai reiškia – ir keturios savaitės, kupinos susitikimų su bičiuliais, senai matytais draugais ir tiesiog...

Tarptautinis Erasmus+ projektas pristatė naują metodiką emocinių mokinių įgūdžių stiprinimui: veiklos gamtoje tapo pagrindiniu...

Baigiantis 2023-2025 m. Erasmus+ projektui ATSEGS (Adventure Therapy for Social-Emotional Growth in Schools, Nuotykių terapija socialinei ir emocinei gerovei mokyklose), Lietuvos, Ispanijos ir Italijos...

Kiek laiko išgyventumėte netekę pajamų?

Draudimo bendrovės BTA užsakymu „Norstat“ atliktas tyrimas atskleidė, kad tik apie penktadalis Lietuvos gyventojų teigia turintys tiek santaupų, jog galėtų padengti 4–6 mėnesių išlaidas,...

Imkite, imkite – juk šventinis namų tvarkymasis prasideda: švaros prekėms „Iki“ – nuolaidos iki...

Kalėdos ir visas prieššventinis metas – tai laikas, kai atveriame duris gausiam giminaičių, draugų būriui, o pašnekesiai ir juokas užpildo kiekvieną kambarį. Todėl prieš...

Siaučiant pūgai atšvaitai gelbėja gyvybes: kaip juos nešioti, kad vairuotojai pastebėtų

Siaučiant pūgai, anksti temstant keliuose gerokai išauga eismo įvykių rizika. Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenimis, 2023 - 2025 m. užfiksuota beveik 350 atvejų, susijusių su...

„Rimi“ apklausė pirkėjus: kaip lietuviai ruošis Kalėdoms šiais metais?

Artėjant didžiausioms metų šventėms, „Rimi“ atliko pirkėjų nuomonės apklausą, siekdama išsiaiškinti, kaip keičiasi lietuvių apsipirkimo įpročiai prieššventiniu laikotarpiu ir kokie prioritetai formuoja pasiruošimą Kalėdoms....

Austrijos slidinėjimo kurortai: kur verta vykti 2025–2026 m. žiemos sezoną?

Pirmasis sniegas visiems kalnų mylėtojams primena apie žiemos pramogas. Pasakiškos žiemos atostogos, Alpių peizažai ir gyva Après-ski kultūra – visa tai siūlo Austrija, viena...

Jau penktus metus „Iki“ šventėms atnaujina vieną prekę: kaip ji padės šventes sutikti tvariau?

Vieniems dovanų pakavimas yra maloni tradicija prieš laukiamiausias metų šventes, kitiems – užduotis, kurią norisi padaryti kuo greičiau. Tiek vieniems, tiek kitiems pravers originali...

Astrologija ir horoskopai – pseudomokslas kasdienai

Astrologija – tai tikėjimų ir praktikų sistema, teigianti, kad dangaus kūnų (žvaigždžių, planetų, Mėnulio ir Saulės) padėtis bei judėjimas gali turėti įtakos žmogaus charakteriui,...

Ką sugalvojo politikai, kad Lietuvoje gimtų daugiau vaikų

Pastaraisiais metais Lietuva susiduria su rimtu demografiniu iššūkiu – gimstamumas šalyje mažėja, visuomenė sensta, o ilgalaikės pasekmės gali paveikti ne tik socialinę sistemą, bet...

Krovinių pervežimas šaltuoju metų laiku: ką svarbu žinoti apie saugumą ir draudimą

Šąlant orams, kai keliuose vis dažniau formuojasi plikledis, o dienomis eismą apsunkina krituliai, krovinių pervežimas tampa nemenku iššūkiu net patyrusiems vairuotojams. Šaltuoju metų laiku...

Nusprendusiems nebekaupti pensijai: štai ką būtina žinoti

Nuo 2026 m. prasidės svarbūs pokyčiai antros pakopos pensijų kaupime – dvejus metus visi dalyviai galės laisvai apsispręsti, ar nori tęsti kaupimą, ar pasitraukti...

Rudeninis nuovargis darbe: kaip išlikti darbingais ir energingais

Sutrumpėjus dienoms ir sumažėjus saulės šviesos kiekiui, vis dažniau juntamas mieguistumas, energijos trūkumas ir motyvacijos stoka. Lapkričio pabaiga, pasižyminti tamsiomis dienomis ir darganotu oru,...

Finansų ministras: yra erdvės trigubinti NT ir kitų turto mokesčių pajamas į biudžetą

Finansų ministras Kristupas Vaitiekūnas sako, kad Lietuva turi erdvės iš nekilnojamojo turto (NT) ir kitų turto mokesčių į biudžetą surinkti tris kartus daugiau pajamų...

Interjero dizainerė atskleidžia 2025 m. kalėdų dekoro tendencijas

Iki gražiausių metų švenčių liko kiek daugiau nei mėnuo, tad nenuostabu, kad norintys pajusti šventinę dvasią, jau pradeda galvoti, kaip šįmet pasipuošti savo namus....
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235