12.9 C
Utena
2024 / 06 / 24

Kaip apsaugoti vaikus nuo kvaišalų?

Ar jau skaitėte?

Žiniasklaidoje pastaruoju daugėja skaudžių istorijų apie psichotropinių medžiagų pavartojusius ir nuo jų apsinuodijusius, neretu atveju – ir ligoninėje atsidūrusius paauglius. Vaikų, išbandžiusių įvairius kvaišalus, amžius jaunėja, o šios problemos mastai, rodos, auga nevaldomai.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos dėstytoja, Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė dr. Giedrė Misiūnienė, analizuodama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento statistiką, sako, kad platinamų, o ir sulaikomų narkotinių medžiagų kiekiai pastaruoju metu muša neregėtus rekordus. Situacija kelia didžiulę grėsmę visai Europai, tad Lietuva čia – ne išimtis.

- Reklama -

Kokios prevencinės priemonės gali būti veiksmingos?

Iliustracinė nuotrauka iš socialinių tinklų.

Kaip rodo naujausi duomenys, besisvaiginančių paauglių Lietuvoje daugėja, jų amžius jaunėja. Daugėja ir psichotropinių medžiagų, kuriomis jie svaiginasi, įvairovė. Lietuvos savivaldybių, mokyklų, medicinos ir kitų įstaigų atstovai bando rasti būdus, kaip pasiekti jaunus žmones, kokios prevencinės priemonės gali būti veiksmingos.

„Šiuo metu mokyklose taikomos dviejų rūšių priemonės, siekiant pažaboti šią problemą – trumpalaikės ir ilgalaikės. Viena iš jų – elektroninių cigarečių detektoriai, kuriuos jau įsidiegė dalis šalies mokyklų. Kalbėti apie ilgalaikių priemonių, tokių kaip gyvenimo įgūdžių programos, per kurią su mokiniais kalbama apie narkotikų žalą, santykius šeimoje, klasėje, lytiškumą, sveikatą ir pan., efektyvumą šiandien kalbėti dar ankstoka, kadangi programa startavo tik 2023 m. rudenį.

Be jokios abejonės, kad kalbėti su vaikais apie kvaišalų keliamus pavojus ir rizikas, nerimo ir depresines būsenas, pagalbos galimybes, ką daryti ir kur kreiptis, kai jautiesi blogai, yra labai svarbu. Kol kas poveikio pamatuoti negalime, tačiau jau vien kalbėjimas apie tai yra sveikintinas. Drąsiai ir atvirai kalbėdami apie psichikos sveikatą keičiame stigmatizuojantį visuomenės požiūrį į šias problemas“, – įsitikinusi Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė.

Kokios yra veiksmingiausios prevencinės priemonės, skirtos psichoaktyvių medžiagų naudojimui jaunimo aplinkoje? Kaip galima padėti vaikui, o ir ką daryti mokytojams bei tėvams, kaip atrasti ryšį su vaiku? Kokias programas ar iniciatyvas galima įgyvendinti, siekiant sumažinti psichoaktyvių medžiagų naudojimą ir skatinti sveiką gyvenseną jaunimo tarpe? Apie tai VDU Švietimo akademijos dėstytoja dr. G. Misiūnienė kartu su kitais specialistais diskutuos vasario 26 d., pirmadienį, 14 val., VDU Švietimo akademijoje vyksiančioje diskusijoje „Psichoaktyvių medžiagų naudojimas jaunimo aplinkoje: iššūkiai ir galimi sprendimai“.

- Reklama -

Žaloja ir fiziškai, ir psichiškai

Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė dr. Giedrė Misiūnienė.

Dr. G. Misiūnienė pastebi svarbią ir pozityvią tendenciją: vis daugiau tėvų kreipiasi ir atvyksta konsultuotis dėl savo vaikų į psichikos sveikatos centrus. Kad tėvai taip aktyviai ir drąsiai keltų ir kalbėtų apie šias problemas, to niekada dar nėra buvę. Tai reikalauja drąsos, atvirumo ir rūpesčio – tai labai imponuoja.

„Už tai galime padėkoti ir mūsų šalies mokykloms, kurios vis drąsiau ir atviriau kviečia tėvus diskutuoti psichikos sveikatos temomis. Mokyklos organizuoja tėvams skirtus mokymus, nuotolinius susitikimus su specialistais, kviečia į mokyklą psichikos sveikatos specialistus ir psichologus. Dedamos didelės pastangos mažinti stigmą ir apie tai vis atviriau kalbėti. Matome, kad tėvai aktyviau įsitraukia, domisi, klausia, atsakingiau žiūri į kalbėjimąsi šiomis temomis su savo vaikais.

Tai, su kuo susiduriame šiandien, nėra lengvai sprendžiama problema. Jei šiandien turime daug informacijos apie alkoholio bei tabako žalą, simptomatiką ir būdus, kaip su tuo tvarkytis, tai pastaruoju metu vis daugiau vaikų išbando ir piktnaudžiauja susintetintomis medžiagos, kurių nesame iki galo ištyrę. Matome tik tai, kad šios medžiagos veikia itin destruktyviai – tai žaloja vaikus ir fiziškai, ir psichiškai, vaikai panyra į sunkias depresyvias būsenas“, – akcentuoja G. Misiūnienė.

Toks štai yra visos mūsų šeimos prioritetas

Paklausta, ką galėtų dar daugiau padaryti tėvai, siekdami apsaugoti savo vaikus nuo šių pavojų, Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė pabrėžia: visų pirma rodyti tinkamą pavyzdį.

Anot jos, tėvai neturėtų taikyti dvigubų standartų – aiškinti vaikams apie rūkymo žalą, kai tuo tarpu patys nepaleidžia iš rankų elektroninės cigaretės. Jei tėvai patys piktnaudžiauja psichotropinėmis medžiagos, ir vaikai tą mato namuose, tačiau vaikams jie kelia aukščiausius reikalavimus, kad jie negali vartoti to ar ano, vaikai tuo netikės.

„Jeigu tėvai aiškina, kad sveikata yra pati didžiausia vertybė ir prioritetas, tačiau namuose patys vartoja alkoholį ar rūko, vaikai nesupras, apie kokį prioritetą kalbama. Ar tikrai svarbiausia sveikata, ar čia tik tėvų tokia poza? Jeigu išties svarbiausia sveikata, tuomet visi darykime taip, kaip kalbame.

Kai diskusijų metu tėvai manęs klausia, ar reiktų vaikams pasakoti apie tai, ką jie patys išbandė vaikystėje, aš sakau, kad tai yra jų pačių pasirinkimas, kalbėti su vaikais apie tai ar ne. Bet esminis dalykas, apie ką kalbėti su vaikais būtina – tai yra jūsų šeimos prioritetai. Kokie laisvalaikio leidimo būdai, kokios vertybės ir koks elgesys yra jūsų šeimos prioritetas. Tik savo pavyzdžiu jauną žmogų paskatinsime ir auginsime“, – sako G. Misiūnienė.

Sėkmę gali nulemti vienas žmogus

Lietuvos regionuose, kaip ir visoje Europoje, o ir pasaulyje, statistika panaši – nuo 4 iki 12 proc. vaikų turi rizikingo ir eksperimentinio elgesio patirtis. Vieniems tai praeina savaime įveikus vieną ar kitą amžiaus tarpsnį, kitiems gi lieka ir gali išaugti į įvairias psichikos ligas, tapti ilgesniu gyvenimo būdo epizodu.

Anot specialistės, statistika neramina – vaikų, vartojančių kvaišalus, amžius jaunėja. Šiandien turime ir 11-12 metų mergaičių ir berniukų, kurie įvairias psichotropines medžiagas ne tik išbando, bet ir vartoja.

„Jaunėjantis tokių vaikų amžius yra didelė problema ir rūpestis pačiai valstybei. Tokio amžiaus vaikai dar nepriklauso paauglių kategorijai, taigi nėra galimybės su jais dirbti pagal raidą paauglių grupinėje psichoterapijoje. Tokios paslaugos 10-12 m. vaikams nėra teikiamos, nes tokių rūpesčių valstybė niekada neturėjo. Taigi ieškoti alternatyvų būtina“, – sako pašnekovė.

Dirbant su tokio amžiaus vaikais, ypatingas vaidmuo atitenka tėvams ir pedagogams. Sėkmė priklauso nuo to, ar vaiko gyvenime yra bent vienas žmogus, į kurį, iškilus problemoms, vaikas galėtų kreiptis. Jei šeimoje yra nesutarimų, nėra artimo ryšio nei su vienu iš tėvų, kritiškai svarbu, kad vaikas emocinę atramą galėtų rasti mokykloje – tokio vaidmens galėtų imtis vaiko mokytojas, klasės auklėtojas, socialinis pedagogas ar psichologas.

Vaikui svarbiausia yra asmeninis ryšys ir pasitikėjimas – galimybė kreiptis pagalbos, būti išgirstam, išklausytam, sulaukti tinkamos paramos. Jei vaikas neras užuovėjos nei šeimoje, nei mokykloje ar kitoje jam artimoje aplinkoje, jis išeis gatvę, kur galioja laukinės sąlygos ir taisyklės. Tikėtina, kad tokį vaiką įtrauks nusikalstama veikla, prievarta, išnaudojimas.

„Kai kalbame apie psichoaktyvias medžiagas, visų pirma turime kalbėti su vaiku apie sveikatą kaip prioritetą. Ar tai tikrai yra prioritetas mūsų šeimoje? Ką mes galime dėl to daryti? Tėvai gali užtikrinti tam tikras sąlygas ir taisykles namuose, tačiau kai vaikai peržengia namų slenkstį, vaikus gali apsaugoti tik jų kritinis mąstymas ir sąmoningumas, tuomet vaikai toms negandoms atsispirs.

Gatvėje bus visko, mes negalime to ignoruoti ir prieš tai užsimerkti. Gatvė niekada nebus saugi. Tad raginu visus kuo daugiau kalbėtis su vaikais, kad kvaišalai tai nėra medžiagos, nuo kurių linksminamasi. Tai medžiagos, kurios žaloja ir psichiką, ir sveikatą, ir tai duoda labai rimtų ir skaudžių pasekmių. Tai mūsų, suaugusiųjų, didysis darbas ir užduotis – kantriai aiškinti, šviesti, megzti ryšį ir būti šalia, o iškilus problemai – kuo skubiau susitelkti ir suteikti pagalbą“, – pataria G. Misiūnienė.

Nerijus Žeronas
Marketingo ir komunikacijos departamento Komunikacijos skyriaus rinkodaros projektų vadovas
Vytauto Didžiojo universitetas

spot_img

Išvykstate atostogoms? Ekspertas pataria, kaip efektyviai sumažinti elektros sąskaitas

Vasara dažną gyventoją džiugina ne tik gerokai ilgesnėmis dienomis, bet ir atostogomis. Tiesa, kartais poilsį kiek apkartina tai, kad sugrįžus pasitinka visai nesumažėjusios sąskaitos už elektros energiją. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo...

ORAI: Šiandien daug kur trumpas lietus, oro temperatūra 19–24 laipsniai šilumos

Šiandien daug kur trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsniai šilumos. Antradienį lietaus tikimybė maža. Naktį kai kur rūkas. Vėjas šiaurinių krypčių, 4–9 m/s. Temperatūra naktį...

Birželio 24-oji: vardadieniai, dienos INFO, Joninės (Rasos)

Birželio 24-oji – Joninės (Rasos). Birželio dvidešimt ketvirtoji – 176-oji metų diena (pirmoji 26-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 189 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Ansas, Janė, Janina, Jonas, Jonaudas, Jonaudė, Jonė, Jonis, Žana,...

Astrologinė prognozė birželio 24-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Tinkamas metas užsiimti tuo, ką labiausiai mėgstate ir galite sau leisti. Neatsisakykite susitikti su draugais, bendraminčiais ir kartu praleisti laisvalaikį. JAUTIS. Nuo pat ryto jums parūps darbai arba politika, nervinsitės, nors galėtumėte ramiai mėgautis...

Birželio 23-ioji: vardadieniai, dienos INFO ir net 5 minėjimai

Birželio 23-ioji – Birželio sukilimo diena; Tarptautinė olimpinė diena; Tarptautinė našlių diena; Tarptautinė valstybės tarnautojų diena; Moterų inžinerijoje diena. Birželio dvidešimt trečioji – 175-oji metų diena (paskutinė 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

Astrologinė prognozė birželio 23-iajai, sekmadieniui

AVINAS. Bus daug darbo ir apie atsipalaidavimą savaitgalį galėsite pasvajoti tik vakare. Visgi Joninių šventei įdėtos pastangos bei lėšos nebus tuščios – tai įvertins susirinkusieji į jūsų suorganizuotą vakarėlį. JAUTIS. Jusite poreikį ištrūkti iš namų....

ORAI: Šeštadienio dieną daug kur numatomos trumpos liūtys su perkūnija, vietomis lis smarkiai

Šeštadienio dieną daug kur numatomos trumpos liūtys su perkūnija, vietomis lis smarkiai. Pietinėje šalies pusėje kai kur kruša. Vėjas pietų, pietryčių, pereinantis į pietvakarių, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra...

Birželio 22-oji: vardadieniai, dienos INFO, Vasaros saulėgrįža

Birželio 22-oji – Vasaros saulėgrįža. Birželio dvidešimt antroji – 174-oji metų diena (šeštoji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 191 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Eigauda, Eigaudas, Eigaudė, Eigeda, Eigedas, Eigė, Inocentas, Kaributas, Kentautas,...

Astrologinė prognozė birželio 22-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nuo pat ryto turėsite nelengvų pareigų arba apie jas nepaliaujamai galvosite, nerimausite dėl vakaro renginio ar neatliktų darbų. Verčiau tyliai pasidžiaukite vasaros diena ir neskleiskite nerimo. JAUTIS. Tikėtini keblumai, susiję su kelione, mokslu, užsieniečiais,...

Lietuviai nelinkę švaistytis atostogų dienomis: derina jas prie ilgųjų savaitgalių, naudojasi darbostogomis

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų šią vasarą planuoja bent savaitės trukmės ar ilgesnes atostogas, o ketvirtadalis poilsiui išnaudos šventines nedarbo dienas, prie jų prisiderinę laisvadienių. Tam šiemet tinkamos dvi datos – jau šį savaitgalį laukiančios...

„Rimi“ – pigesni šonkauliukai: tirpstančius burnoje pasigaminsite su šiais eksperto patarimais (receptas)

Ilgaamžėmis tradicijomis ir burtais apipinta Joninių šventė dažnai neapsieina be kepsninėje keptų patiekalų. Vieni ant ugnies čirškina dešreles, kiti kepa šašlykus arba vištieną, o treti ruošia burnoje tirpstančius kiaulienos šonkaulius su barbekiu glazūra. Anot...

ORAI: Penktadienio dieną nelis

Penktadienio dieną nelis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 5–10 m/s. Temperatūra 22–27, pajūryje 19–21 laipsnis šilumos. Šeštadienio naktį lietaus tikimybė maža. Vėjas silpnas. Temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Dieną daug kur trumpos liūtys su perkūnija, vietomis lis...

Vienas iš darbo „Lidl“ privalumų – aiškios atlygio sistemos užtikrinimas

Finansinį stabilumą darbuotojams garantuoja ne tik darbo užmokesčio dydis, bet ir įmonėje taikomos atlygio sistemos. Pasak „Lidl Lietuva“ valdybos narės ir personalo vadovės Sandros Savickienės, aiški informacija apie uždarbį ir jo augimo perspektyvas padeda...

„Rimi“ gerosiomis maistinėmis medžiagomis prisodrinta daržovė – pigiau: įsigiję nepadarykite šios klaidos

Joninių vakaronė gamtoje – puiki proga net retai valgantiems daržoves įvertinti jas iškeptas ant grotelių, kuomet kitaip atsiskleidžia įvairiausi jų skoniai. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria, kad grilinti arba...

Joninių ilgąjį savaitgalį policija neleis atsipalaiduoti

Tradicinė Rasos ir Joninių šventė būriais sutraukia pramogautojus. Visoje šalyje suintensyvėja eismas, miestuose, miesteliuose ir keliuose susidaro spūstys. Jau nuo pirmadienio Lietuvos kelių policijos pareigūnai ruošiasi ilgajam savaitgaliui – stiprina patruliavimą šalies keliuose. Birželio...

Klaipėdoje duos startą pirmojo vandeniliu ir elektra varomo laivo statyboms

Susisiekimo ministras Marius Skuodis šį penktadienį lankysis Klaipėdoje, kur duos startą pirmojo Lietuvoje vandeniliu ir elektra varomo laivo statyboms, taip pat dalyvaus ministerijos kartu su AB „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) inicijuotoje apskritojo stalo diskusijoje apie...

Ką naujo ant grilio per Jonines? „Iki“ skelbia naudingas akcijas ir siūlo išsikepti azijietiškų...

Penktadienį užkurtos, kepsninės Lietuvoje rūks visą ilgąjį savaitgalį. Tereikės šūsnio receptų, nes riboti savęs nebūtina – „Iki“ parduotuvėse apstu naudingų nuolaidų tiek kiaulienos ir vištienos, tiek ir lašišos ar sūrių gerbėjams. Trūksta idėjų? Instagrame...

Liko pusantros savaitės apsispręsti ar kaupti pensiją

Gyventojai, kurie šių metų pradžioje gavo „Sodros“ pranešimus apie įtraukimą į antros pakopos pensijų kaupimą, iki birželio 30 d. turi laiko apsispręsti, ar nori kaupti pensijai papildomai. Iki šiol tik šiek tiek daugiau nei...

Ką pilti į elektromobilį?

Išmetamosiomis dujomis oro neteršiančių automobilių komplektacijos pokyčiai kelia naujų iššūkių atsarginių dalių ir tepalų gamintojams. Nors į elektrines transporto priemones nereikia pilti kuro, kiti skysčiai, pvz., aušinimo ir kt., yra būtini. Kuo ypatingi elektromobiliuose...

Sukčiai šiomis dienomis iš moters išviliojo daugiau nei 94 tūkst. eurų

Marijampolės apskrityje sukčiai per 10 dienų iš moters išviliojo 94 tūkst. 654 eurus. Kaip pranešė Policijos departamentas, trečiadienio vakarą, 21 val., į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 67 metų moteris. Ji pranešė, kad nuo birželio 7...

ORAI ketvirtadieniui. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsnių šilumos

Šiandien lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, pajūryje pereinantis į pietvakarių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsnių šilumos. Penktadienį lietaus nenumatoma. Vėjas vakarinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra naktį 8–13, pajūryje 14–16, dieną 22–27, pajūryje...

Birželio 20-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio 20-oji – Pasaulinė pabėgėlių diena. Birželio dvidešimtoji – 172-oji metų diena (ketvirtoji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 193 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Nautara, Nautaras, Nautarė, Nauvyda, Nauvydas, Nauvydė, Silverija, Silverijus, Žadvainas,...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235