25 C
Utena
2024 / 07 / 16

Gyvūnų priežiūra vasarą: priminė, kada pastebėjus augintinio negalavimus būtina kreiptis į specialistus

Ar jau skaitėte?

Erkių sukeltos ligos, perkaitimas saulėje, įvairios traumos, vėmimas ar viduriavimas – problemos, su kuriomis ne retai augintiniai susiduria vasarą. Todėl šylant orams veterinarijos specialistai primena svarbiausius gyvūno priežiūros karštuoju sezono metu principus ir dalinasi patarimais, kurie padės šeimininkams atpažinti pirmuosius dažniausiai pasitaikančių negalavimų simptomus, laiku kreiptis į specialistus ir neišleisti daugybės pinigų.

„Viena aktualiausių problemų, dėl kurių augintinių šeimininkai kreipiasi į specialistus vasarą – erkės ir jų pernešamos ligos. Erkės platina daugybę infekcijų – skaičiuojama, kad naminius gyvūnus jos gali apkrėsti net 15 skirtingų rūšių ligomis, nors Lietuvoje aktualiausios iš jų yra tik apie 30%“, – dėsto Vilniaus kolegijos (VIKO) Veterinarijos klinikos gydytoja Milda Vasaitytė.

- Reklama -

Anot jos, atpažinti, jog jūsų augintiniui įsisiurbė infekuota erkė, padės nuolatinis elgesio stebėjimas.

Iliustracinė nuotrauka.

„Jei šuo tampa vangus, apatiškas, praranda apetitą, ima karščiuoti, vemti ar viduriuoti – nedelskite ir kreipkitės į specialistus. Net jei manote, jog pastaruoju metu erkė augintiniui įsisiurbti negalėjo – priklausomai nuo ligos, simptomai gali pasireikšti per kelias dienas, per kelias savaitės, o kartais net per kelis mėnesius. Todėl turint įtarimų svarbu tuojau pat kreiptis į specialistus, – ragina M. Vasaitytė. – VIKO veterinarijos klinikoje naudodami modernius aparatus atliekame kraujo tyrimus, kurie tiksliai parodo ligą bei kiek ji jau spėjo pažengti, pavyzdžiui, pažeisti šuns inkstus. Lietuvoje šunims dažniausiai diagnozuojamos erkių pernešamos ligos yra babeziozė, anaplazmozė ir erlichiozė. Tai ligos, kurios augintiniams gali būti labai pavojingos, o kartais – net mirtinos. Todėl būtina reaguoti greitai“.

Pavojinga kaitra

Vilniaus kolegijos (VIKO) Veterinarijos klinikos gydytoja Milda Vasaitytė.

Perkaitimas saulėje – dar vienas dažnas vasaros palydovas, dėl kurio sunegaluoja augintiniai.

„Augintinio energijos sumažėjimas ir žaismingumo praradimas taip pat gali informuoti apie perkaitimą. Jei įtariate, kad augintinis galėjo perkaisti, stebėkite jo kvėpavimą – ar gulint jam smarkiai kilnojasi krūtinė, ar šuo labai intensyviai lekuoja, pradeda tamsėti burnos gleivinės bei liežuvio spalva. Be to, apie perkaitimą išduoda ir augintinio nerimas – gyvūnai vaikšto neįprastomis trajektorijomis, gulasi jiems nebūdingomis pozomis, trumpam atsigulę stojasi ir vėl keičia poziciją“, – aiškina VIKO Veterinarinės katedros dėstytojas, veterinarijos gydytojas Ernest Kostenko.

- Reklama -

Saulėje perkaitusių gyvūnų atsistatymas priklauso nuo perkaitimo lygio, toliau dėsto E. Kostenko. Pasak jo, jei šeimininkai iškart pastebėjo perkaitimą, gali pakakti gyvūną vėsinti namų sąlygomis: patraukti į pavėsį, šaldyti po vėsiu tekančiu vandeniu. Tačiau jei praėjus 15 min. nepastebite jokių augintinio savijautos pagerėjimo požymių – vertėtų kreiptis į profesionalus.

„Dažniausiai mūsų ekspertų pagalbos prireikia plokščią snukį turintiems šunims – prancūzų ir anglų buldogams, mopsams, špicams. Mat jie ir taip neretai turi kvėpavimo problemų, o perkaitus deguonies trūksta dar labiau, gyvūnus gali ištikti hipoksija. Todėl tokių augintinių atvėsinimui klinikoje naudojame deguonies kamerą, kuri efektyviai padeda pagreitinti atsistatymo procesą“, – papildo M. Vasaitytė.

Nesmagios piknikų pasekmės

VIKO Veterinarinės katedros dėstytojas, veterinarijos gydytojas Ernest Kostenko.

VIKO Veterinarijos klinikos gydytojai ragina šeimininkus kreiptis į specialistus ne tik dėl erkių ar perkaitimo. Taip pat neretai vasarą augintiniai apsinuodija maistu ar kitomis organinėmis ir sintetinėmis medžiagomis.

„Natūraliai vasarą daugiau laiko praleidžiame lauke, vaikščiojame miškuose, džiaugiamės geru oru, piknikaujame. Todėl augintiniams iškyla didesnė rizika apsinuodyti augalais, maisto produktais ar praryti kitokių objektų – žaislų, kamštelių, plastiko maišelių, kaulų ir pan. Vangumas, apatija, vėmimas, viduriavimas, nenoras ėsti, koordinacijos praradimas – simptomai, kurie perspėja, jog augintinis galėjo apsinuodyti ar praryti svetimkūnį. Jei pastebėjote šiuos požymius, rekomenduojama kreiptis į veterinarijos kliniką“, – sako M. Vasaitytė.

Anot gydytojos, veterinarijos klinikoje specialistai ne tik turi galimybę su gastroskopu tiksliai nustatyti svetimkūnio buvimo vietą bei tinkamai jį pašalinti iš augintinio viršutinio virškinamojo trakto, bet ir pasirūpinti atsistatymo procesu.

„Kuomet yra prarytos tirpios medžiagos, norint iš augintinio organizmo pašalinti svetimkūnį naudojame vėmimą skatinančius vaistus. Todėl po tokios procedūros statome lašelines, kurios padeda atstatyti galimą dehidrataciją. VIKO Veterinarijos klinikoje tokiais atvejais naudojame lašinių infuzijos aparatą, kuris automatiškai matuoja lašelinių kiekį, parenka lašelių didį, nustato reikiamą lašinimo greitį. Taip galime suteikti efektyviausią augintinio organizmo atstatymo procesą“, – aiškina M. Vasaitytė.

Kaip apsilankymams pas veterinarą neišleisti viso atlyginimo?

Nors vasarą apsilankymai pas specialistus dėl erkių, perkaitimo, apsinuodijimo ar augintinių traumų gali padažnėti, nereikėtų baimintis, jog veterinarijos klinikoje paliksite visą atlyginimą.

„Ištikus augintinių negalavimams nebūtina kreiptis į brangiausias paslaugas siūlančias veterinarijos įstaigas. Pavyzdžiui, sostinės gyventojai ir svečiai turi galimybę kreiptis į VIKO veterinarijos kliniką, kurioje dalis paslaugų suteikiamos už savikainą t. y. pacientai susimoka tik už procedūros metu naudojamas priemones. Tarp tokių paslaugų yra pirminė apžiūra, kraujo tyrimai, rentgenologinis tyrimas, įvairios chirurginės operacijos – pasakoja M. Vasaitytė. – Šiuo metu VIKO veterinarijos klinikoje paslaugas teikia 4 gydytojai, kurie įprastai VIKO veterinarijos klinikoje dirba kelias dienas per savaitę, o kitomis dienomis savo paslaugas siūlo populiariausiose sostinės veterinarijos klinikose. Todėl sunegalavus augintiniui čia galite gauti kokybiškas ir piniginei draugiškesnes gydymo ir profilaktikos paslaugas“.

Anot E. Kostenko, klaidinga manyti, jog jei veterinarijos klinikoje už paslaugas mokama pigiau, dėl to prastėja jų kokybė, o gyvūnus gydo tik jauni kolegijos studentai.

„Klinikoje dirba savo sritį išmanantys gydytojai profesionalai, o studentai mokysi ir įgyja reikiamų praktinių žinių. Kolegijoje ruošiami felčeriai, todėl jie klinikoje atlieka asistentų darbus – padeda palaikyti gyvūnus procedūrų metu, paruošia augintinius procedūroms, suleidžia vaistus, ruošia operacinį lauką, reikalingus instrumentus. Kolegijoje rengiame profesionalius asistentus, kuria įgiję teorinių ir praktinių žinių veterinarijos klikose po to tampa labai reikalingomis gydytojų dešiniosiomis rankomis“, – sako E. Kostenko.

Jam antrina M. Vasaitytė ir sako, jog kreipiantis į VIKO veterinarijos kliniką nereiktų baimintis, jog jūsų augintinį gydys veterinarijos studijų studentai.

spot_img

Sukčiai pirmadienį iš žmonių pasisavino daugiau nei 100 tūkst. eurų

Biržuose ir Panevėžyje pirmadienį iš žmonių, įtariama, sukčiai pasisavino daugiau nei 100 tūkst. eurų, pranešė policija. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, apie 11 val. 27 min. Biržuose vyras (gim. 1967 m.) pranešė apie prarastus...

ORAI: Karščiausia šios savaitės diena

Antradienį vakare kai kuriuose vakariniuose rajonuose truputį palis. Vėjas rytinių krypčių, 6–11 m/s, temperatūra 28–33 laipsniai karščio. Trečiadienio naktį daug kur trumpi lietūs, vietomis smarkūs. Kai kur perkūnija. Dieną vietomis trumpai palis. Vėjas pietryčių, pereinantis...

Liepos 16-oji: vardadieniai, dienos INFO, agronomų diena

Liepos 16-oji – Škaplierinė, prapjovos; Agronomų diena. Liepos šešioliktoji – 198-oji metų diena (antroji 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 168 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Auksė, Danguolė, Danguolis, Fausta, Faustas, Karmela, Karmelas, Vaigauda,...

Astrologinė prognozė liepos 16-ajai, antradieniui

AVINAS. Aklai nepulkite į naujoves, neskubėkite investuoti, ką nors skolintis arba skolinti pinigų, žaisti azartinių žaidimų. Pasisaugokite įvairių provokacijų, nes lengva patirti žalą. JAUTIS. Šiandieną lengva kai ką sugadinti tiek santykiuose, tiek karjeros reikaluose. Nuo...

Pirkėjai nusprendė ir skyrė „Best Buy Award“: „Iki“ lojalumo programa siūlo geriausią kainos ir...

Pirkėjams klausimų nekyla – pasak jų, daugiausiai naudos apsiperkant atneša „Iki“ programėlė arba kortelė. Būtent „Iki“ įvardijo dauguma pirkėjų, paprašytų nurodyti lojalumo programą, kuri siūlo geriausią kainos ir kokybės santykį Lietuvoje. Tokius rezultatus parodė...

ORAI: Sekmadienio dieną lietus ir šiluma iki 26 laipsnių

Sekmadienio dieną vietomis, didžiausia tikimybė pietrytiniuose rajonuose, trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas daugiausia vakarų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 21–26 laipsniai. Pirmadienį kai kur trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas naktį silpnas, dieną nepastovios krypties, 3–8 m/s....

Liepos 14-oji: vardadieniai, dienos INFO, agurkų diena

Liepos 14-oji – Agurkų diena. Liepos keturioliktoji – 196-oji metų diena (paskutinė 28-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 170 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Eigilė, Liberata, Liberatas, Vydas; rytoj: Boneventūra, Boneventūras, Gerimantė, Enrika, Enrikas, Henrieta,...

Astrologinė prognozė liepos 14-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Jaudinamų įspūdžių galite tikėtis, jeigu susitiksite su dominančiu asmeniu. Tačiau asmeniniai santykiai gali tapti ilgalaikiu galvos skausmu, jei žaidžiate dvigubą žaidimą, norite pasipelnyti kito sąskaita ar pan. JAUTIS. Turėsite galimybių kokybiškai pailsėti ir pasportuoti,...

Verslinės žvejybos vidaus vandenyse tvarkos apraše – daug naujovių

Aplinkos ministras patvirtino naują Verslinės žvejybos vidaus vandenyse tvarkos aprašą, kuris apima vandens telkinius, priklausančius valstybei ir ūkio subjektams bendrąja daline nuosavybės teise, išskyrus privačius vidaus vandenų telkinius ir akvakultūros tvenkinius. Apraše numatyta nemažai...

Utenoje sulaikyti migrantai iš Irano ir Afganistano, manoma, bandė iš Latvijos pasiekti vakarų Europą

Penktadienį Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) sulaikė policijos pareigūnų Utenoje perduotus penkis Irano ir trylika Afganistano piliečius. Sulaikytieji asmenys, pirminiais duomenimis, buvo atgabenti iš Latvijos, sako VSAT atstovas Giedrius Mišutis. „Migrantai buvo sulaikyti pagal pasieniečių...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, liepos 15–21 dienai. AVINAS Savaitės pradžioje dėl pinigų, skolų, mokesčių, alimentų, paveldėjimo, turto dalybų ar kitų finansinių peripetijų augs įtampa. Gali tekti veikti paskubomis, nelabai įsigilinus. Pasisaugokite įvairių provokacijų, nes bus lengva...

„Rimi“ žvalgykitės šių nuolaidų: suruošite sveikatai palankią šeimos iškylą gamtoje

Įsibėgėjus vaikų atostogų sezonui, neretai mažieji labiau įninka į ekranus, tad nukenčia laikas, kurį prieš tai buvo įprasta skirti fizinei veiklai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį, kad sveikatai palankiam vaiko gyvenimo būdui...

ORAI: Šiandien trumpi lietūs, perkūnija, šiluma iki 30°C

Šiandien Lietuvoje kai kur, didesnė tikimybė rytinėje šalies pusėje, trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 25–30, pajūryje 22–24 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį daugelyje rajonų numatomi trumpi lietūs su perkūnija,...

Liepos 12-oji: vardadieniai, dienos INFO

Liepos dvyliktoji – 194-oji metų diena (penktoji 28-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 172 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Iza, Izabelė, Margiris, Zabelė, Zabė; rytoj: Anakletas, Anys, Arvilas, Arvilė, Eugenijus, Henrikas, Kleopatra, Rikantas, Rikantė,...

Astrologinė prognozė liepos 12-ajai, penktadieniui

AVINAS. Galvosite apie nepasisekusią partnerystę ir šie prisiminimai kels išgyvenimų. Kaip bebūtų, pasistenkite nerodyti neigiamų emocijų aplinkiniams, nesivadovaukite pavydu, išankstiniais stereotipais. Tai ypač svarbu, jei kuriate naują ryšį. JAUTIS. Regis, darbe išgirsite įvairių replikų, tarp...

Suskubti tai padaryti turi kiekvienas lojalus „Rimi“ pirkėjas – laiko liko nedaug 

Kiekvieną savaitę daugiau nei 3 000 nuolaidų ir pasiūlymų savo pirkėjus apdovanojantis „Rimi“ prekybos tinklas siūlo dar papildomai sutaupyti. Liepos mėnesį pristatęs naują lojalumo kampaniją „Nuolaidų sprintas“, prekybos tinklas „Rimi“ ragina pirkėjus suskubti ir...

Pasinaudoję šiomis „Rimi“ nuolaidomis paruošite gaivias salotas pigiau: paragaukite šios vasaros topo

Atėjus vasarai mėgaujamės šviežių uogų ir daržovių įvairove, tačiau besikartojantis meniu gali pabosti. Paįvairinkite jį klasikinėmis Valdorfo salotomis: karščių metu šis lengvas vasariškas patiekalas suteiks sotumo jausmą, bet neapsunkins. Šių salotų sudedamoji dalis –...

5 kelionių kryptys, į kurias sparnus verta kelti rudenį

Nors atostogų karaliene tradiciškai tituluojama vasara, ruduo taip pat turi savų privalumų, kuriais naudojasi nemaža dalis lietuvių. Kai mūsų šalyje dienos pradeda trumpėti ir vėsti, akys krypsta ten, kur tebelepina maloni oro bei vandens...

Nepriklausomi tyrimai atskleidė: „Rimi“ pigiausia ne tik mėsa, bet ir žinomų prekių ženklų krepšelis

Prekybos tinklas „Rimi“ – ne tik ketvirtus metus iš eilės geriausiai aptarnaujantis pirkėjus, bet ir pirkėjams siūlantis mažiausias populiariausių prekių bei mėsos kainas Lietuvoje. Šiuos nenuginčijamus faktus atskleidė birželio ir liepos mėnesiais atlikti skirtingi rinkos...

50 proc. nuolaidas tokiai gausybei prekių seniai matėte: „Iki“ Taupymo žaidynėse – ir „Ledų...

Ant pagaliuko ar vafliniame ragelyje? Vanilinių ar vaisinių? O gal išpopuliarėjusių „mochi“? Šią savaitę puiki proga šaldiklį pripildyti pačiais įvairiausiais ledais, mat „Iki“ parduotuvėse prasidėjo skaniausias vasaros festivalis – „Ledų fiesta“ su nuolaidomis iki...

ORAI: Šiandien trumpi lietūs, bet temperatūra gali kilti iki 34 laipsnių šilumos.

Šiandien Lietuvoje daug kur trumpi lietūs, perkūnija, kai kur smarkūs. Vietomis kruša, škvalas 15–20 m/s, kai kur 21–25 m/s. Aukščiausia temperatūra 29–34, Vakarų Lietuvoje vietomis 24–28 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį daugelyje rajonų trumpi lietūs su...

Liepos 11-oji: vardadieniai, dienos INFO

Liepos 11-oji – Pasaulio gyventojų diena; Pasaulinė populiacijos diena. Liepos vienuoliktoji – 193-ioji metų diena (ketvirtoji 28-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 173 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Benediktas, Pijus, Šarūnė, Vilma, Vilmantas, Vilmantė,...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235