10.2 C
Utena
2024 / 06 / 14

Giedrius Poska. Ką bendro turi Hamletas ir būsimas pensininkas

Ar jau skaitėte?

„Būti ar nebūti“ – vienas iš tų klausimų, kurį neretai užduoda žmogus, panašiai kaip Viljamo Šekspyro sukurtas personažas Hamletas, siekdamas išspręsti jį kamuojančią dilemą.

Pastarasiais metais Lietuvoje didžioji dalis dirbančiųjų dažnai kelia hamletišką klausimą – kaupti papildomai pensijai ar ne. Ši tema ypač aktuali kiekvienų metų pradžioje. Tada „Sodra“ automatiškai įtraukia į antros pakopos pensijų kaupimą tuos, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai ar kuriems mažiau nei 40 metų.

- Reklama -

Ne mažesnis sumišimas būna ir birželio 30 dieną, kada gyventojai, nenorintys papildomai kaupti pensijai, gali atsisakyti tą daryti. Jeigu neatsisakysite – būsite automatiškai įtraukti į II pakopą.

Taigi, ką reiškia II ir III pensijų kaupimo pakopos ir kaip jose vyksta taupymas.

Kiek pinigų galima sukaupti?

Giedrius Poska, „iFuture INVESTMENTS“ pardavimų grupės vadovas.

Pensijos kaupimas nėra populiariausia ar mėgstamiausia tema Lietuvoje, tačiau šios temos aktualumas kasmet vis auga. Pirmiausia dėl to, kad pensijų kaupimo dalyviais yra didžioji Lietuvos mokesčių mokėtojų dalis. O antra – „Sodros“ problema gilėja, būsimų pensininkų senatvės išmokos siekia vos 30–40 proc. buvusių pajamų, o demografinė padėtis leidžia spėti, kad ateityje šis santykis dar labiau suprastės. Problemos čia nesibaigia. Statistiškai – vėliausiai prisijungusių prie ES šalių gyventojai (taip pat ir Lietuvos) praktiškai neturi alternatyvių pajamų šaltinių senatvėje, išskyrus valstybinę pensiją.

Šiuo metu kaupiantis II pakopoje turėtų išeiti į pensiją su 50–60 proc. buvusių pajamų. Tad situacija jau šiek tiek geresnė. Kiek tai kainuoja dirbančiajam žmogui? Dažnai pykstama, kad nuskaičiuojami 3 proc. nuo atlyginimo, kad šių pinigų reikia jau dabar. Deja, pamirštama, kad šie 3 proc. nuskaičiuojami nuo bruto atlyginimo, tai reiškia, kad II pakopos sąskaitą pasieks ir tie pinigai, kuriuos darbdavys bet kuriuo atveju sumokėtų valstybei. O kur dar valstybės priedas, kuris skaičiuojamas nuo užpernykščių metų vidutinio statistinio lietuvio atlyginimo… Tai – beveik trys šimtai eurų per metus. Pridėjus investicinę grąžą, kuri lenkia pastarųjų 20 m. vidutinę infliaciją, gauname rezultatą, kuris mums pridės 20–30 proc. santykinių pajamų tada, kada galbūt mažiausiai norėsis taupyti.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  2,5 mlrd. pagalbos verslui planas: kokie jo iššūkiai, galimos grėsmės ir privalumai?

Kitas įrankis, kuris nepelnytai yra nepopuliarus Lietuvoje – III pakopa, kuris dažnai maišomas su investiciniu gyvybės draudimu, nors tai absoliučiai skirtingi produktai. III pakopa iš esmės yra tiesiog investicinė sąskaita, kuri neįpareigoja, tai nėra finansinis įsipareigojimas. Joje galima pasirinkti savo įmokų dydį, dažnumą, fondų rizikų lygį. III pakopoje nebūtina kaupti, kol bus pradėta mokėti valstybinė pensija, čia galime patys pasirinkti kada pinigus pasiimsime ir kiek jų pasiimsime. Kadangi tai – investicinis produktas, tai ir mokestinė aplinka visiškai kitokia nei investicinio gyvybės draudimo. Todėl daugeliu atveju šis produktas atneš norimą investicinį rezultatą greičiau.

Kaupiant antroje ir trečioje pakopoje tampa realu pensijoje tikėtis 70–90 proc. buvusių pajamų. O tai jau europietiškas santykis.

Verta užsiminti ir apie investicinį gyvybės draudimą, kurį, kaip kaupimo įrankį, renkasi apie 95% žmonių. Šis produktas tai du pasiūlymai viename. Paprastam vartotojui jis, pirmiausia, suteikia apsaugą nuo finansinių sunkumų nelaimės atvejus, o tik tada laikomas investavimo priemone. Dažnu atveju jis – brangesnis nei III pakopos pensijų fondas, tačiau, mano nuomone, šeimos pajamų gavėjui rinkoje tai – geriausias draudimo variantas. Šis kaupimo įrankis brangesnis dėl to, kad apdraustojo mirties atveju, šeima tikrai gautų išmoką. Fiksuota labai mažai atvejų kai gyvybės draudimo suma neišmokama (pvz., karas ar savižudybė per pirmus tris sutarties metus).

Mažai kas žino, bet po 10 metų tik dviejų turto klasių pelnas Lietuvoje yra neapmokestinamas. Tai – nekilnojamasis turtas bei investiciniai vienetai, sukaupti investiciniame gyvybės draudime. Šiuolaikiniai Lietuvoje esantys gyvybės draudimai tikrai gali pasiūlyti puikias investicines kryptis, į kurias galima investuoti vos nuo 30 eur./mėn. Į tas pačias kryptis investuojant savarankiškai pelnas visada bus apmokestinamas. Kaip žinia, beveik visi dirbantieji gali pasinaudoti GPM lengvata ir per III pakopą bei draudimą susigrąžinti iki 20 proc. nuo sumokėtų įmokų. Skamba kaip 20 proc. garantuotos palūkanos, kas šias investicijas daro dar patrauklesnėmis.

Pensijų kaupimu domisi vis jaunesni

Antra ir trečia pakopa domisi įvairaus amžiaus žmonės – tiek jauniausi darbo rinkos dalyviai, tiek žmonės, kuriems pensija jau ant nosies. Džiugina tai, kad jaunoji karta vis labiau domisi finansiniais įrankiais, tarp jų ir pensijų pakopomis. Tai leidžia sąmoningai priimti sprendimus, kurie turės įtakos finansinei ateičiai. Šioje srityje, kaip ir visose investicijose – labai svarbus laikas. Kuo ilgiau investuojame, tuo lengviau galime pasiekti finansinius tikslus ir gauti didesnę grąžą.

Taip pat skaitykite:  Prieš atostogas – svarbi žinia moksleiviams apie mokesčius

Jaunimui įdomu istorinės grąžos, užsienio šalių gerosios ir blogosios praktikos, kur investuoja fondai, kokios kitos papildomos naudos, mokestinės lengvatos. Vyresniesiems dažniausiai kyla kitokio pobūdžio klausimai – ar pinigai paveldimi, kas nutiktų, jei kompanijos bankrutuotų, kada verta stabdyti II pakopą, kad pasiimti pinigus vienu kartu, o ne dalimis.

Pakopinė sistema Lietuvoje gyvuoja nuo reformos 2004-aisiais. Per šį laikotarpį buvo ir daugiau reformų, o paskutinė įvyko 2019 m. Ji atnešė ne vieną sistemos patobulinimą, vienas iš jų – gyvenimo ciklo fondai. Iki 2019 m. dauguma kaupiančiųjų dalyvavo ne tiksliniuose fonduose pagal savo amžių. Dažnai jaunesnieji dalyviai kaupė pernelyg konservatyviuose fonduose, o vyresnieji per daug rizikinguose, nes nuo 2004 iki 2019 m. pradžios pensijų fondai buvo valdomi remiantis nekintančia investavimo strategija. Vieni investavo į obligacijas, kiti į akcijas, o treti į abi šias turto klases.

Gyvenimo ciklo fondų įvedimo tikslas – apsaugoti pensijų kaupimo sistemos dalyvius nuo galimų klaidų kaupiant netinkamos investavimo strategijos fonde. O kaupimo dalyviams nebereikia rūpintis investavimo strategijos keitimu. Dalyviai automatiškai įtraukiami į fondus, kurie subalansuoti jų amžiaus grupei. Visgi, jeigu kaupimo dalyvis mano, kad nori būti kitame fonde, ši galimybė jam taip pat palikta.

Jeigu bankrutuotų fondą valdanti pensijų kaupimo bendrovė – ne bėda

Dažnai išgirstu klausimą – kas nutiktų, jeigu bankrutuotų fondą valdanti pensijų kaupimo bendrovė. Jeigu taip nutiktų, yra galimybė pasirinkti kitą fondą norimoje bendrovėje. III pakopos fonde esantį turtą galima atsiimti bet kada. O pasikeisti į kitos bendrovės fondą galima ir nelaukiant bankrotų.

Kontrolės institucija Lietuvos bankas kas ketvirtį skelbia kaip sekasi visiems Lietuvoje esantiems II ir III pakopos fondams. Jeigu matote, kad jūsų fondas dirba prasčiau negu fondai, esantys kitoje kompanijoje, galite savo sutartį perkelti į norimą bendrovę. Užtenka kreiptis į naująją bendrovę. Nuo 2019 m. nebeliko prievolės tokius perėjimus tvirtinti notariškai. Visgi, rekomenduojama stebėti ilgalaikius rezultatus, o ne trumpalaikius ir tada priimti sprendimus. O kartą per porą metų pasitikrinti kaip sekasi jūsų pensijų krepšeliui ir tai palyginti su bendra rinkos situacija – tiesiog būtina finansinė higiena.

Taip pat skaitykite:  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta vaistininkų 

Visų šių sąlygų nereikia papildomai įtraukinėti į sutartį. Jos visos numatytos LR Pensijų kaupimo ir LR Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymuose. Todėl jei sutarties sąlygos prieštarautų šiems įstatymams – teisiškai jos negaliotų.

Geriausia – mokytis iš kitų šalių

Visi žinome stereotipą apie turtingą vokietį pensininką, kuris plaukioja po kruizus, keliauja po pasaulį ir puikiai leidžia savo gyvenimo rudenį. Ši istorija – ne iš piršto laužta. Vokiečiai iš valstybinės pensijos dengia dar mažesnę buvusių pajamų dalį negu Lietuvos pensininkai. Bet jų pakopinė sistema veikia jau nuo 1977 m. Tai reiškia, kad per šį laikotarpį visiškai pasikeitė visa dirbančiųjų karta, tad matome to rezultatus. Svarbu suprasti, kad pakopinė sistema, tai nėra kažkurios iš mūsų buvusių valdžių išsigalvojimas. Tai – geroji užsienio praktika, kuri pritaikyta Lietuvoje.

Sistemiškai Lietuvos pakopinė sistema panašiausia į Jungtinės Karalystės. Bet tas pats pakopinės sistemos principas su trijų pakopų elementais yra dažnas reiškinys ir kitose išsivysčiusiose šalyse. Beveik identišką sistemą turi Prancūzija, Šveicarija, Italija, Airija, Lenkija. Skandinavijos šalys – Švedija, Norvegija, Suomija turi labai panašią sistemą, bet antros pakopos analogas tvarkomas per vietines profsąjungas. Žiūrint į dar modernesnes valstybes, pavyzdžiui, Jungtinius Arabų Emyratus, tokios valstybinės įstaigos, kaip „Sodra“ išvis nėra. Vietiniai gyventojai savo pensija rūpinasi vien tik privačiuose fonduose. Manau, Lietuva gali pasiekti geriausią rezultatą ir mokydamasi iš skirtingų užsienio šalių ateities pensininkams suteikti orią senatvę.

Giedrius Poska, „iFuture INVESTMENTS“ pardavimų grupės vadovas

 

spot_img

Tyrimas atskleidė: „Lidl“ prekių krepšelis ir toliau pigiausias – taip jau aštuntą mėnesį iš...

Žemų kainų prekybos tinklo „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias tarp penkių didžiausių šalies prekybos tinklų, rodo rinkos tyrimų įmonės „SeeNext“ naujausias slapto pirkėjo tyrimas.  Birželio 4 dieną atlikta kainų analizė parodė, kad...

Internete galima rasti jūsų adresą: kaip tai ištrinti?

Neslėpkite – bent kartą tikrai esate įvedę savo vardą ir pavardę į „Google“ paieškos laukelį. Nors dažniausiu atveju rezultatuose pamatysite tik tą informaciją, kuria patys esate dalinęsi socialiniuose tinkluose ar kitose interneto platformose, kartais...

Su šiais „Rimi“ produktais pasiruošite pigų ir gardų patiekalą: nekainuos nei 2 Eur

Būna, kad šaldytuvas – pustuštis, o iki savaitės apsipirkimo dar liko pora dienų. Jei turite pakelį makaronų, pusę kopūsto, likę keletas riešutų – pigūs ir gardūs pietūs garantuoti. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė...

Utenoje atsirado dingęs vyras su vaiku

Utenoje iš namų išėjęs ir dingęs vyras su 12-kos metų berniuku atsirado. „Vyras su nepilnamečiu atsirado, daugiau informacijos apie šį įvykį neteikiame“, – Eltą ketvirtadienį informavo Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Violeta Ginaitienė. Kaip skelbė...

Nuolaidos – ne paparčio žiedas, vargti jų ieškant nereikės: „Iki“ su gausybe akcijų jau...

Ko Joninėms reikia? Ne tik sultingų šašlykų, gaivinančių gėrimų ar traškių užkandžių – bet ir solidžių nuolaidų. Jos, priešingai nei paparčio žiedas, yra garantuotos, jeigu užsuksite į arčiau namų esančią „Iki“ parduotuvę. Naudingomis akcijomis...

ORAI: Ketvirtadienio dieną vietomis numatomas trumpas lietus, galima perkūnija

Ketvirtadienio dieną vietomis numatomas trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas besikeičiančios krypties, vakariniuose rajonuose vakarų, pietvakarių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį daug kur lietus, vietomis smarkus, dieną daug kur trumpai palis. Vėjas...

Birželio 13-oji: vardadieniai, dienos INFO, Šv. Antanas, Šienapjūtė

Birželio 13-oji – Šv. Antanas, Šienapjūtė; Tarptautinė albinosų diena. Birželio tryliktoji, ketvirtadienis – 164-oji metų diena (ketvirtoji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 200 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Akvilina, Anta, Antanas, Antanė, Antanina,...

Astrologinė prognozė birželio 13-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali kilti minčių apie darbo keitimą, sveikatos atstatymą. Pravartu elgtis ir dirbti taip, kad netektų gailėtis pernelyg uždelsus ar neįvertinus savo galimybių. JAUTIS. Regis, diena padovanos spalvingų emocijų. Gali būti ir romantikos, ir dramų....

Santechnikas paaiškino, kodėl nereikėtų pilti aliejaus į plautuvę

Ar žinote, kodėl negalima pilti aliejaus į plautuvę? Štai penkios svarbios priežastys, kodėl turėtumėte vengti šio įpročio. Visų pirma, dėl vamzdynų užsikimšimo. Riebalai ir aliejus, patekę į šaltą vandenį, sustingsta ir prilimpa prie vamzdžių sienelių....

Bendrovė ištestavo 50 elektromobilių modelių: išaiškėjo efektyviausi

Lietuvoje daugėjant vairuotojų, persėdančių į elektra varomas transporto priemones, vienas aktualiausių klausimų – kokio gamintojo elektromobilį įsigyti. Siekdamas palengvinti pasirinkimą potencialiems pirkėjams, „Latvenergo“ grupei priklausantis „Elektrum Drive“ įvertino daugiau nei 50 Baltijos šalyse parduodamų...

Gluminantis sukčių pasiūlymas socialiniuose tinkluose

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų. Tačiau neapsigaukite, tai...

Medikams kyšius dalinusiai įmonės atstovei skirta beveik 6 tūkst. eurų bauda

Gydytojus papirkinėjusiai medicinos įranga ir priemonėmis prekiaujančios įmonės padalinio vadovei Panevėžio apylinkės teismas skyrė 5,8 tūkst. eurų baudą, trečiadienį pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Bylos duomenimis, įmonės atstovė G. D., veikdama kartu su šios medicinos...

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau...

Išvenkite „spyruoklės“ efekto: kaip organizmą paruošti atostogoms?

Ne vienam teko susidurti su situacija, kai išvykus kruopščiai planuotų atostogų ir vos atsipalaidavus kūnas tarsi pasako „ne“: ima skaudėti raumenis, sulėtinę tempą jaučiame tam tikrą diskomfortą, „kimba“ ligos. Kineziterapeutas Artūras Čižas rekomenduoja aktyvia...

ORAI: Trečiadienį numatomi trumpi lietūs, perkūnija ir stiprūs vėjai

Trečiadienio dieną Šiaurės Vakarų Lietuvoje daug kur numatomas trumpas lietus, kai kur su perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra 18–22, vakariniuose rajonuose vietomis 15–17 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio naktį kai...

Birželio 12-oji: vardadieniai, dienos INfo

Birželio 12-oji – Pasaulinė kovos prieš dirbančius vaikus diena. Birželio dvyliktoji, trečiadienis – 163-ioji metų diena (trečioji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 201 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Anupras, Dovė, Krisčius, Kristė, Kristijona,...

Astrologinė prognozė birželio 13-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali kilti minčių apie darbo keitimą, sveikatos atstatymą. Pravartu elgtis ir dirbti taip, kad netektų gailėtis pernelyg uždelsus ar neįvertinus savo galimybių. JAUTIS. Regis, diena padovanos spalvingų emocijų. Gali būti ir romantikos, ir dramų....

Klaipėdoje vyrą nušovusią verslininkę siunčia už grotų: teismas skyrė itin griežtą bausmę

Klaipėdos apygardos teismas neviešuose teismo posėdžiuose išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai sutuoktinio nužudymu ir neteisėtu šaunamojo ginklo laikymu pareikšti 45 metų verslininkei. Teismas nustatė, kad R. A. šeimos namuose Klaipėdoje sutuoktiniui priklausiusiu ginklu šovė į...

Jokių antibiotikų ir užauginta Lietuvoje: „Iki“ šviežios vištienos populiarumas tik auga

Vištiena – šio sezono grilintojų favoritė. Kad patiekalas pavyktų tobulai skaniai, visa magija prasideda ne nuo marinato ar kepimo būdo, o dar parduotuvėje, renkantis mėsą. Ji turi būti šviežia, o jos kokybė kruopščiai kontroliuojama....

ORAI: Šiandien daugelyje rajonų trumpas lietus ir perkūnija

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, pietų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, pajūryje 17–19 laipsnių šilumos. Trečiadienio naktį daug kur, dieną vietomis trumpai palis. Vėjas...

Birželio 11-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio vienuoliktoji, antradienis – 162-oji metų diena (antroji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 202 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Agluona, Aluona, Barnabas, Flora, Raminta, Ramintas, Tvirbutas, Tvirbutė, Tvirgeda, Tvirgedas, Tvirmantas, Tvirmantė; rytoj: Anupras,...

Astrologinė prognozė birželio 11-ajai, antradieniui

AVINAS. Šiandien būsite linkę nerūpestingai išlaidauti, vilioti patinkančius asmenis, leistis į avantiūras. Iš tikrųjų galite patirti kažką intriguojamo. Deja, gresia ir nuostoliai, žala. Saugokite vaikus. JAUTIS. Diena gali būti rami, šeimyniška, tačiau vakare koją kiš...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235