17.2 C
Utena
2023 / 06 / 09

Dietistė Ugne Radzevičienė: „Iš tikrųjų sveiką maistą turėtume vadinti normaliu maistu“

Ar jau skaitėte?

Maistas. Nuotrauka RitaE iš Pixabay.

Maistas dažnai tampa neatsiejama kasdienių situacijų dalimi, valgome susitikimų metu, dirbdami kompiuteriu, dalyvaudami pristatymuose ar parodose. Valgymas dabar labiau pramoga ar tiesiog trumpa stotelė tarp begalės dienos darbų nei būtinas kuras kūnui. Kaip teigia dietistė Ugnė Radzevičienė, vertėtų prisiminti, kad tai vis dar vienas esminių mūsų energijos šaltinių, todėl jį rinktis turime atsakingai. Jo suteikiama energija itin būtina keliaujant, todėl teisingi mitybos įpročiai kelionių metu gali ženkliai pagerinti mūsų savijautą atostogaujant.

Vienos iš keliones keltais siūlančios bendrovės užsakymu atliktos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausos duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų kelionių į užsienį metu pasigenda sveiko maisto pasirinkimo. Todėl į kelioninius krepšius jie specialiai įsideda savo ar šeimos narių pagaminto maisto. Tačiau, nepaisant to, dažnas keliautojas skundžiasi po atostogų padidėjusiu svoriu. Kaip maitintis keliaujant, kad iš atostogų grįžtume ne tik be nuovargio, bet ir be papildomų kilogramų?

- Reklama -

„Pirmiausia, verta įsisąmoninti, kad kelionių metu maitintis teisingai būtina, tačiau visiškai nesunku. Tereikia žinoti keletą principų, kuriuos taikydami su mityba susitvarkysite bet kokioje situacijoje“, – sako dietistė Ugnė Radzevičienė ir dalinasi 5 principais, kurių laikantis kelionės į užsienį bus ne tik smagios, bet ir sveikos.

1. Užkandžiaukite atsakingai

Keliaudami dažnai betiksliai užkandžiaujame, taip nepastebimai didindami suvartotų kalorijų kiekį. Tačiau, anot U. Radzevičienės, didžiausia problema slypi ne čia: „Didžiausią žalą užkandžiaujant mums daro taip vadinami greitieji angliavandeniai, kurių gausu bandelėse, šokolado batonėliuose, pusfabrikačiuose, greitajame maiste. Jie staiga padidina cukraus kiekį mūsų kraujyje, kurį kūnas insulino pagalba tuoj pat mažina. Krentant cukraus lygiui kraujyje, krenta ir mūsų energija, jaučiamės mieguisti, gali pasidaryti bloga.“

Anot dietistės, verčiau užkandžiams rinktis vaisius arba salotas, nes šie produktai turi mažiau kalorijų, o juose esantis cukrus – sveikas.

- Reklama -

Remiantis apklausos duomenimis, 23 proc. keliaujančių lėktuvais, traukiniais ar keltais visiškai nevalgo ir neužkandžiauja, bet laukia galimybės pavalgyti restorane po kelionės. U. Radzevičienės teigimu, jei tai nekelia papildomo streso, o vėliau vartojamas maistas – tinkamas, toks sprendimo būdas iš tikrųjų galimas.

2. Susipažinkite su maistu

Planuojant mitybos režimą ir vengiant greitųjų angliavandenių, dėmesį būtina kreipti į visus produktus, kuriuos renkamės valgyti.

„Jei keliaujate į užsienį, pasidomėkite, kokie užsienio šalies valgymo papročiai, koks mitybos racionas ten vyrauja. Tokiu būdu galėsite pasirinkti valgymui tas vietas arba tuos produktus, kurie tinka jums. Ypač svarbu tai daryti tiems, kurie yra alergiški tam tikram maistui ar turi specialių poreikių“, – teigia U. Radzevičienė.

„Spinter tyrimų“ duomenimis, maisto kokybė keliaujant žmonėms kelia nerimą – beveik pusė keliaujančių žmonių kelionių metu rinktųsi sveiką maistą, jei jo kainos ir kokybės santykis būtų tinkamas.

3. Atostogaukite!

Mitybos režimas svarbus, bet jis neturi būti per griežtas. Atostogos tam ir skirtos – atsipalaiduoti ir atsitraukti nuo įprastos rutinos. Paradoksalu, tačiau pernelyg įtempta mitybos sistema gali trukdyti pasiekti šiuos tikslus ir netgi būti susijusi su papildomo svorio prieaugiu.

„Per daug įtemptas mitybos planas – ypač atostogų metu – nėra teisingas pasirinkimas. Pirmiausia, jis sukelia nereikalingą stresą, kuris apsunkina natūralius virškinimo procesus. Taip mūsų suvartotas maistas įsisavinamas prasčiau, todėl ir mūsų savijauta prastėja. Be to, įtempto režimo atostogų metu laikytis sudėtinga, todėl esame linkę praleisti valgymus, nesaikingai užkandžiauti ir ilgainiui visiškai nesilaikyti mitybos plano“, – sako U. Radzevičienė.

4. Atsisakykite neigiamų nuostatų

Sveikas maistas apipintas įvairiais mitais, kurių atsisakius, jį prisijaukinti gali būti lengviau.

U. Radzevičienė sako, kad požiūrį į jį reikia keisti nuo paties žodžio: „Kai sakome, kad valgome „sveiką“ maistą, mes tarsi išskiriame jį, lyg tai būtų aršių sveikos mitybos šalininkų išsigalvojimas, mados reikalas. Iš tikrųjų, toks maistas yra normalus maistas, toks, kokio mums ir reikia bei toks, koks ir turi būti vartojamas kasdien“, – aiškina dietistė Ugnė Radzevičienė.

Pasak atliktos apklausos duomenų, dalis žmonių sveikatai naudingų patiekalų kelionių metu nesirenka, nes baiminasi, kad jis neskanus ir per brangus. U. Radzevičienė tikina, kad visa tai yra mitas: „Kartais sveikas maistas net lyginamas su ligoninės – bespalviu ir beskoniu – maistu. Toks mitas atėjęs iš ankstesnių laikų, kai neturėjome tokio produktų pasirinkimo ir kokybės.“

Anot dietistės, kalbant apie sveikesnių maisto pasirinkimų brangumą, reikia skaičiuoti ne kiekvieno produkto kainą, bet mėnesio išlaidas maistui: „Nors, tarkime, riebalų mišinio pakuotė kainuoja pigiau nei kokybiško sviesto, pastarasis yra sotesnis, todėl jo suvartojame mažiau, tad jį vartojame ilgiau. Ilgesnėje perspektyvoje taip sutaupome pinigų. Taip pat svarbu turėti omenyje, kad subalansuota mityba padeda mums jaustis geriau ir saugo mūsų sveikatą, todėl neturime leisti papildomų pinigų gydymuisi.“

5. Planuokite ne tik kelionę, bet ir mitybą

Prieš keliaujant, būtina susidaryti mitybos planą – sugalvoti ne tik tai, ką valgysite, bet ir kur bei kada. Taip jausitės ramūs, nes žinosite, kad per dieną tikrai neliksite alkani.

„Saugumo jausmas padeda kūnui atsipalaiduoti, todėl natūralūs virškinimo procesai vyksta lengvai ir sklandžiai. Be to, tiksliai žinodami, kada ir kur valgysime, nepradedame be reikalo užkandžiauti, nepersivalgome“, – sako dietistė Ugnė Radzevičienė.

Anot atliktos apklausos, žmonės maistą kelionėms ruošiasi dar prieš kelionę. Specialistė sako, kad tai geras įprotis, tačiau transporto paslaugas teikiančios bendrovės taip pat turėtų pasirūpinti tinkamo maisto pasirinkimu.

„Su viena iš jūros keltais keliones vykdančia kompanija parengėme sveiko maisto meniu, kuris bus naudingas tiems, kas kelionių metu nori maitintis sveikai, bet tinkamo maisto pasiruošti nespėjo ar neturėjo galimybės. Tokio maisto galimybė būtina, kad ypač ilgose kelionėse žmonės nebūtų priversti kęsti alkio – tai žalinga daugeliu požiūrių“, – sako U. Radzevičienė.

Kompanijos maitinimo laivuose vadovo Baltijos šalims Vaido Krūmo teigimu, sveiko maisto pasirinkimas kelionėse kai kuriems keliautojams yra ne tik naudingas, bet ir būtinas: „Keltais keliauja ir tam tikriems produktams alergiški, jų netoleruojantys ar kitų specialių poreikių maistui turintys klientai. O kelionės – pavyzdžiui, maršrutu iš Klaipėdos į Kylį – gali kiek užtrukti. Siekdami nuolat įsiklausyti į savo klientų poreikius bei suprasdami, kad ilgas kelionės laikas reikalauja daugiau dėmesio skirti kokybiškoms paslaugoms kelte, norėjome pasiūlyti alternatyvų meniu, kuriame visi rastų sau tinkantį patiekalą. Todėl keltuose pradedame tiekti vegetarišką, veganišką, pridėtinio cukraus ar glitimo neturinti maistą, kurį ruošia specialiai tam apmokyti profesionalūs virėjai. Visi keltuose siūlomi patiekalai bei pats meniu sukurtas bendradarbiaujant su dietiste Ugne Radzevičiene.“

Vaidas Klumbys

spot_img

Utenos prokurorai ėmėsi tyrimo dėl sukčiavimo: apgaule iš moters išviliota 35,7 tūkst. eurų

Utenos prokurorai ėmėsi tyrimo dėl sukčiavimo po moters skundo apie iš jos išviliotus 35,7 tūkst. eurų, pranešė policija. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, gegužės 30 d. Panevėžio apygardos prokuratūros Utenos apylinkės prokuratūroje gautas moters...

Dovilė Filmanavičiūtė su šeima šaltibarščius valgo visus metus: pasidalijo išskirtiniu receptu

Šaltibarščiai – vienareikšmiškai mėgstamiausia lietuvių vasaros sriuba. Vos tik atšyla oras, parduotuvių lentynose šio patiekalo mylėtojai pradeda ieškoti burokėlių, agurkų ir kefyro, be kurių neįsivaizduojama jokia šios sriubos variacija. O jų – išties daug!...

1 milijardas eurų Lietuvos ekonomikai

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva bus skirtas 1,5 mln. eurų finansavimas pernai įsteigtam Lietuvos kosmoso ekosistemos fasilitatoriui „Space Hub LT“. Taip numatoma sustiprinti Lietuvos kosmoso sektoriaus potencialą ir sudaryti galimybę verslui ir mokslui lengviau...

Dietologė rekomenduoja: kokius užkandžius rinktis iškylai su vaikais?

Šiltomis vasaros dienomis nesinori būti namuose, tad vos pasitaikius galimybei daugelis lietuvių su vaikais skuba į iškylas gamtoje. Tačiau ruošiantis į pikniką svarbu ne tik susiplanuoti aktyvias pramogas ar išsirinkti patogią vietą iškylai, bet...

ORAI: Šiandien aukščiausia temperatūra 23–28 laipsniai šilumos

Šiandien žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 23–28, šiauriniuose rajonuose vietomis 20–22 laipsniai šilumos. Šeštadienį lietaus nenumatoma. Vėjas šiaurės rytų, naktį 6–11 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį 9–14, šiauriniuose...

Horoskopai birželio 9 dienai

AVINASEsate laimingas, turėdamas tiek gerų draugų, tad gerai praleiskite laiką kartu. Nesivarginkite analizuoti nei veiksmų, nei jausmų. Ypač suaktyvės meniniai polinkiai. JAUTISIšskirkite svarbiausią dalyką savo gyvenime ir jo laikykitės, o visa kita tesikeičia. Kad ir...

Laikas pradėti iškylų sezoną: 5 kišenei draugiški patarimai vykstantiems stovyklauti

Poilsis gamtoje asocijuojasi su nebrangia kelione, tačiau ruošiantis komfortiškai išvykai, išlaidos gali gana lengvai išaugti. Laimei, yra paprastų triukų, kaip sutaupyti. Nesvarbu, ar tai jūsų pirmasis pusdienis miške, ar stovyklaujate reguliariai, 5 naudingi patarimai...

Kepenų suriebėjimas pacientams diagnozuojamas vis dažniau – kokie įpročiai jį sukelia?

Kepenys – didžiausias vidaus organas, kuris atlieka daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų. Visgi, retas susimąsto, kad netinkami gyvenimo būdo pasirinkimai stipriai apsunkina jų veiklą ir gali baigtis kepenų suriebėjimu, kuris sukelia daugybę organizmo problemų. Pasak...

ORAI: Ketvirtadienį be lietaus, aukščiausia temperatūra 25–30, pajūryje 21–23 laipsniai šilumos  

Ketvirtadienį be lietaus. Naktį vėjas silpnas, temperatūra 8–13, Kuršių nerijoje 14–16 laipsnių šilumos. Dieną vėjas nepastovios krypties, 4–9 m/s, aukščiausia temperatūra 25–30, pajūryje 21–23 laipsniai šilumos.   Penktadienį žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas naktį silpnas, dieną...

Horoskopai birželio 8 dienai

AVINASViena iš tų romantiškų dienų jūsų gyvenime - išgyvensite puikiausias valandas su savo svajonių partneriu. Nebijokite parodyti kitiems žinias, kurias esate sukaupęs. Iš tiesų nėra jokios būtinybės tai slėpti. JAUTISTurėsite padaryti svarbų sprendimą. Situacija darosi...

Švariau už pigiau: 6 sumanūs būdai sutaupyti namų valymo priemonėms

Vasarą, kai vis daugiau laiko norisi praleisti ne rūpesčiams, o malonumams, tvarkos palaikymas namuose gali skambėti kaip varginanti užduotis. Tačiau namų švara galima pasirūpinti efektyviai, greitai ir nebrangiai – tereikia pasinaudoti keliomis gudrybėmis. Vaida...

Šviežios lietuviškos bulvės šiemet bus pigesnės: žinovas patarė, kaip jas pirkti geriausia

Šią savaitę nukastos šviežios pirmojo derliaus bulvės – jau prekyboje. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, šviežių bulvių išsiilgę pirkėjai kasmet jas aktyviai perka, o šiemet juos vilios ir mažesnė pirmojo derliaus...

ORAI: Trečiadienio dieną lietaus nenumatoma, aukščiausia temperatūra 23–28 laipsniai šilumos

Trečiadienio dieną lietaus nenumatoma. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Ketvirtadienį be lietaus. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 10–15, šiauriniuose rajonuose vietomis 7–9 laipsniai šilumos, dieną 24–29, pajūryje 21–23...

Rododendrų priežiūra ir dažniausiai pasitaikančios jų auginimo klaidos

Įvairiausių rūšių bei kultivarų (veislių) rododendrų galima įsigyti botanikos soduose, medelynuose ar bet kurioje dekoratyviniais augalais prekiaujančioje parduotuvėje. Jų – beje, patraukliomis, žemomis kainomis - galima rasti net didžiuosiuose prekybos centruose. Tačiau prieš perkant...

Horoskopai birželio 7 dienai

AVINASPagaliau turėsite bent kokios naudos iš reikalų, kurie iki šiol tik slėgė ir vargino. Ateities perspektyvos staiga taps kur kas aiškesnės. Nepasiduokite pagundai visą vakarą prasivolioti ant sofos priešais televizorių. JAUTISAplinkinių ketinimai tikrai geri, bet...

Atlikėjas The Weeknd su populiariojo serialo „Euforija“ kūrėju pristato bendrą darbą „Dievaitis“

Kanadiečių atlikėjas Abelis Tesfaye, geriau žinomas kaip The Weeknd, suvienijo jėgas su kultinio „HBO“ serialo „Euforija“ prodiuseriu Semu Levinsonu ir pristato bendrą darbą „Dievaitis“ (angl. The Idol). Gegužės 22 d. Kanų kino festivalyje pristatytas...

Pasiruoškite iškylai greitai, paprastai ir pigiai – vištienos suktinukai

Kuo daugiau saulės ir šilumos, tuo dažniau renkamės lengvesnį maistą: salotas, suktinukus, įvairias užtepėles. Jei kartais pagulėjęs priešpiečių dėžutėje maistas nebeatrodo taip gerai, kaip ką tik pagamintas, tai šiam receptui tai negresia: suktinukus su...

Maisto tinklaraštininkės Kotrynos Stankuvės ypatingi vištienos sparneliai taps vasaros grilio vakarėlio žvaigždėmis (receptas)

Traškūs vištienos sparneliai su padažu, kuriame persipina saldūs, sūrūs ir aštrūs skoniai, tikrai patiks visai šeimai. O progų jų išsikepti turėsime ne vieną – juk laukia vasaros savaitgaliai gamtoje su artimaisiais ir bičiuliais. Tad...

Adenoidų ir tonzilių šalinimo operacijos vaikams: kada būtina jas atlikti?

Adenoidus ir tonziles turi visi gimę vaikai, tačiau jos didėti pradeda kiek vėliau – sulaukus 1,5 metų. Padidėję adenoidai ir tonzilės vaikams gali lemti miego apnėjos, knarkimo atsiradimą, kvėpavimo per nosį pasunkėjimą, nuolatinį kvėpavimą...

„Teambuildingai“: nuo bendro stalo, prie tikros bendrystės veiklos efektyvumui didinti

Darbdaviams vis aršiau konkuruojant dėl darbuotojų, kuriant malonią vidinę atmosferą ir vengiant perdegimo, kolektyvo vasaros išvyka tampa kone laukiamiausiu sezono įvykiu. Siekiantiems didžiausio efektyvumo, specialistai rekomenduoja koncentruotis ne tik į profesionalius mokymus, bet ir...

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų turi santaupų, bet jų efektyviai neišnaudoja

59 proc. Lietuvos gyventojų, kurie turi santaupų, renkasi jas laikyti grynaisiais pinigais arba einamojoje banko sąskaitoje ir nepasinaudoja galimybe padidinti savo kapitalo investuodami. Tačiau iš visų Baltijos šalių Lietuvoje yra mažiausiai gyventojų, kurie visiškai...

Seimas svarstys kailinių žvėrelių fermų ateitį: nors vieni tokiam verslui sako griežtą ne, prieš...

Antradienį į Seimo posėdžių salę grįžta iniciatyva dėl kailinių žvėrelių fermų Lietuvoje uždraudimo. Parlamente svarstymo stadijoje bus sprendžiama, ar keisti šiuo metu esančią, pasipiktinimą visuomenėje keliančią tvarką, leidžiančią veikti tokiam verslui. Įstatymo projektą palaiko didžioji...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235