Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamentas pateikė informaciją dėl medicinos pagalbos teikimo nukentėjusiam nuo pasiutusių ar galimai pasiutusių gyvūnų įkandimų ir įdrėskimų su apseilėjimu asmeniui. Labai svarbu, kad pasiutligės vakcina būtų skiriama tikslingai, o ne kiekvienu atveju, kai kreipiasi sužalotas žmogus.
Lietuva 2021 metais yra gavusi laisvos nuo pasiutligės šalies statusą ir epizootinė pasiutligės situacija šalyje yra ypač palanki, t. y. nėra gamtinių pasiutligės židinių. Nuo 2006 m. Lietuvoje yra vykdoma laukinių gyvūnų pasiutligės likvidavimo kompanija. Laukiniai gyvūnai vakcinuojami nuo pasiutligės iš lėktuvo mėtant jaukus su vakcina. Paskutinį kartą pasiutusios lapės gaišena buvo rasta 2018 m. Lietuvos pasienyje su Baltarusija, kuri galimai iš jos ir atklydo. Naminių gyvūnų pasiutligės atvejų Lietuvoje neregistruota nuo 2014 m. Utenos apskrityje pasiutligės epizootinė situacija dar geresnė: paskutiniai gamtiniai gyvūnų pasiutligės atvejai registruoti 2015 m. Atsižvelgiant į palankią epizootinę pasiutligės situaciją Lietuvoje ir Utenos apskrityje, rekomenduojama skirti poekspozicinę pasiutligės imunoprofilaktiką tik tiems asmenims, kurie nukentėjo nuo nežinomo gyvūno ir negalima organizuoti jo stebėjimo dėl pasiutligės. Esant galimybei gyvūną stebėti (žinomų gyvūnų atveju), Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos gautą informaciją iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos perduoda Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, kuri atlieka gyvūno būklės vertinimą dėl pasiutligės ligos simptomų atsiradimo 10 d. laikotarpyje. Rekomenduojama poekspozicinę pasiutligės imunoprofilaktiką atidėti gyvūno stebėjimo laikotarpiui (iki 10 dienų) ir pradėti vėliau, esant nepalankiam gyvūno būklės vertinimui, t. y. kuomet gyvūnas nugaišta, pabėga ar suserga.
Dėl klausimų, kilusių pasiutligės poekspozicinės imunoprofilaktikos tema Utenos apskrityje, prašome kreiptis į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyresniąją specialistę Marytę Sakalienę, tel. (8 389) 61941, el. p. maryte.sakaliene@nvsc.lt.
Anykščių rajono savivaldybės informacija