Ar žinojote, kad Prancūzijoje kasdien vidutiniškai išleidžiamos dvi kulinarinės knygos? Ši šalis ne veltui visame pasaulyje garsėja savo meile maistui, rafinuota ir elegantiška virtuve – joje daug jūrų gėrybių, išskirtinių mėsos ir daržovių patiekalų. Tačiau prancūzai prabangiais pusryčiais, pietumis ar vakariene mėgaujasi ne kasdien. „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė atskleidė ko tikras prancūzas nesiryžtų išmesti iš savo valgiaraščio.
Sūris
Nesuklysime pasakę, kad Prancūzija yra sūrių šalis, nes čia pagaminama net apie 300 jo rūšių. Tarp jų ir sūrių karaliumi tituluojamas mėlynasis pelėsinis Rokforto sūris, ir Lietuvoje taip pat mėgstami karvės pieno Bri bei Kamambero sūriai. Sakoma, kad prancūzai yra daugiausiai šių pieno produktų suvalganti tauta, nes per metus vienam gyventojui tenka net 25 kilogramai sūrio.
„Prancūzų namuose ir restoranuose po pagrindinio patiekalo dažnai patiekiami kelių rūšių sūrio gabalėliai, kurie sustiprina vėliau valgomo deserto skonį. Be to, šie pieno produktai plačiai naudojami mėsos, žuvies, miltinių patiekalų gamyboje. Sūriu gardinama ir tradicinė prancūziška svogūnų sriuba“, – sako maisto ekspertė V. Juodkazienė.
Kruasanai
Kruasanai laikomi Prancūzijos pasididžiavimu ir kultūrinio paveldo šedevru, netgi įtrauktu į Saugomo geografinio statuso produktų sąrašą. Šie sviestiniai rageliai ypač mėgstami Paryžiuje ir kituose šalies didmiesčiuose, nes skubantiems dažnai tampa skaniais pusryčiais.
„Nors prancūzai mėgsta ilgai pusryčiauti, dažnai greitas gyvenimo ritmas verčia rinktis jau pagamintus užkandžius. Pakeliui į darbą vietiniai gyventojai neretai užsuka į mėgstamą kepyklėlę, kurioje galima rasti ką tik iškeptų kruasanų su šokoladu ar įvairiais džemais. Taip pat, jie renkasi ir nesaldžiais priedais pagardintus sviestinius ragelius – su kiaušiniais, sūriu ar kumpiu“, – sako V. Juodkazienė.
Bagetė
Prancūziškas batonas, vadinamas bagete, yra neatsiejamas šios šalies gyventojų meniu atributas. Prancūzai jį dažnai renkasi pusryčiams, pertepa įvairių vaisių džemais ar Provanso žolelėmis pagardintu sviestu.
„Tikras prancūziškas batonas yra ypač purus viduje ir traškus išorėje. Daugelis šios šalies gyventojų kepa juos savo namuose, sekdami iš kartos į kartą perduodamais mamų ir močiučių receptais. Daugelis kepdami bagetę, įpjauna ją keliose vietose ir pagardina sviestu, česnaku, įvairiomis žolelėmis. Tai neleidžia kepiniui išsausėti ir suteikia jam ypatingą aromatą“, – sako V. Juodkazienė.
Majonezas
Majonezas laikomas vienu populiariausių prancūzų virtuvės padažų, kuriuo gardinamos šviežių daržovių salotos, žuvies ir mėsos patiekalai. Tačiau prancūzai dažniausiai jį perka ne parduotuvėje, o gamina namuose.
„Prancūzai majonezą gamina vien iš natūralių ingredientų – sviesto, pieno ir kiaušinių. Vietoje įprastų vištų kiaušinių, šios šalies gyventojai dažnai naudoja dar maistingesnius putpelių kiaušinius, kuriuose randama įvairių B grupės vitaminų“, – sako V. Juodkazienė.
Provanso žolelės
Prieskoninės žolelės yra neatsiejama prancūziško gyvenimo dalis. Provanso provincijos džiovintų prieskoninių augalų mišinys laikomas tikru delikatesu. Tradiciškai jo pagrindą sudaro raudonėliai, levandos, čiobreliai, kurie dažnai maišomi ir su kitomis žolelėmis.
„Provanso prieskonius prancūzai maišo su sviestu ar naminiu majonezu ir šiuo padažu gardina garsiąsias burgundiškas sraiges. Taip pat, naudoja šias žoleles tradicinėse žuvienėse, svogūnų sriubose, mėsos ar žuvies patiekaluose“, – sako V. Juodkazienė.
„Iki“ maisto ekspertė dalijasi prancūziško užkandžio receptu, kuris puikiai tiks jaukiam vakarui su šeima ar draugais.
Keptas Kamambero sūris su Provanso žolelėmis
Jums reikės (2 asm.):
- 250 g Kamambero sūrio
- 30 g kepintų kedro riešutų
- 30 g migdolų riešutų
- Provanso žolelių
Paruošimas:
Sūrį įdėkite į nedidelį dubenėlį ir sūrio paviršiuje atsargiai išpjaukite apskritimą, kuris reikalingas tam, kad jau iškepus jį būtų paprasčiau valgyti. Tuomet sūrį dėkite į įkaitintą 200 laipsnių orkaitę ir kepkite apie 10 minučių. Atsargiai pirštu palietę sūrio vidurį, patikrinkite, ar jis suminkštėjo ir iškepė. Ištraukite iš orkaitės ir apibarstykite riešutais, pagardinkite Provanso žolelėmis. Patiekite ką tik ištrauktą iš orkaitės, kartu su bagetės riekelėmis, krekeriais ar kitais mėgstamais priedais.