Dažnas pirkdamas automobilį į modelius be automatinio klimato valdymo net nežiūri. Bet perkant daug brangesnį būstą, geriausiu atveju pažiūri sąskaitų už šildymą istoriją, o kokia sistema nevertina. Ar tikrai namai, kuriuose praleidžiame daug laiko nenusipelno technologijų, geresnių nei automobilyje?
„Dažnai kalbantis apie išmanų šildymą pirmas klausimas būna – o kada man tai atsipirks? Dažniausiai norisi paklausti – o kada atsipirks plačiaekranis televizorius ar robotas-siurblys? Priklausomai nuo būsto energetinės klasės ir kitų faktorių, šildymo reguliavimas leidžia sutaupyti iki 30 proc. šilumos. Tačiau dar reiktų įvertinti ir komfortą, kurį suteikia išmani šildymo sistema“, – pasakoja „Danfoss“ šildymo projektų vadovas Andrius Timofejevas.
Štai 5 priežastys, kodėl verta turimą šildymo sistemą paversti išmania:
1 Tiksli temperatūra reikiamu laiku
Modernios telefonu ar planšete valdomos šildymo sistemos leidžia užprogramuoti kokios kambario temperatūros kuriame kambaryje norime tam tikru metu. Programuoti galima ir paprastas šildymo sistemas su programavimo galimybe. Bet paprasta programuojama šildymo sistema tik nustatytą valandą sumažina arba padidina šildymą atsižvelgdama į realią temperatūrą. Išmani apskaičiuoja kada tai reikia padaryti, kad nustatytą valandą kambaryje jau būtų pasiekta reikiama temperatūra.
„Išmani šildymo sistema įvertina daug faktorių. Ji prisimena per kiek laiko prišyla ir atšąla kambarys esant tam tikrai lauko temperatūrai ir siekti reikiamos temperatūros pradeda iš anksto, kad, pavyzdžiui, einant miegoti miegamasis jau būtų atvėsęs, o ne tik pradėtų vėsti“, – pasakoja A. Timofejevas.
2 Valdymas per nuotolį
Skeptikai sako, kad telefonu valdyti šildymą nėra racionalu, nes tai daroma kartą-du per metus, o esant belaidžiam valdymui piktavaliai kompiuterių specialistai gali „nulaužti“ sistemą ir išreguliuoti šildymą.
Pasak A. Timofejevo, bent jau „Danfoss“ belaidės šildymo sistemos apsaugotos ne prasčiau nei bankų mokėjimo sistemos ir dar neteko girdėti apie „nulaužtą“.
O turintys valdymo per nuotolį galimybę tikrai ja naudojasi dažniau. Juk pasitaiko atvejų, kad iš darbo grįžtate anksčiau, išvykstant atostogauti namų neverta šildyti kaip gyvenant juose, kartais prireikia pakeisti temperatūrą tik viename, pavyzdžiui, svečių kambaryje.
3 Atsižvelgia į oro sąlygas ir jūsų veiklą
Išmani šildymo sistema atsižvelgia ne tik į oro temperatūrą kambaryje, bet įvertina ir oro temperatūrą lauke (esant didesniems šalčiams, pakelti temperatūrą truks ilgiau) bei kitus veiksnius, kurie gali įtakoti temperatūros režimą. Jei kambarys pietų pusėje ir skaisčiai šviečia saulė, tikėtina, kad ji pati prišildys kambarį ir jautri aparatūra tai įvertins.
Taip pat naujausios išmaniojo šildymo technologijos atsižvelgia į jūsų veiklą. Jei atvėrėte langą pravėdinti kambarį, jutikliai tai fiksuos ir kuriam laikui atjungs šildymą, kad be reikalo neeikvotų energijos.
Taip pat modernios sistemos įsimins, kad tam tikru metu namuose gali atsirasti papildomi šilumos šaltiniai – jūs gaminate maistą, tam tikru metu mėgstate užkurti židinį ar pan. – ir atitinkamai koreguos šildymo algoritmus, įvertindami pašalinius veiksnius.
4 Praneš apie avariją
A. Timofejevas pasakoja, jog privačiuose namuose gyvenantys klientai jau yra susidūrę su nemalonumais, kai išvykus atostogauti sugenda šildymo sistema, pavyzdžiui nustoja veikti šildymo katilas. Jei namas spėja atšalti iki minusinės temperatūros prieš grįžtant iš atostogų šeimininkams, nuostoliai gali būti milžiniški – susproginėja vamzdžiai, radiatoriai, namus užliejęs vanduo.
Turint išmanią šildymo sistemą, jūs ne tik pats galėsite stebėti kokia temperatūra palaikoma namuose, bet ir gausite pranešimą, jei ji nukris iki nustatytos minimalios ribos.
Ši funkcija gali būti naudinga ne tik privačių namų savininkams, bet ir butų gyventojams, jei, pavyzdžiui, kas nors išdaužtų langą.
Dėl galimybės sekti šildymo režimą išmanias šildymo sistemas mėgsta ir nuomojamų būstų ar viešbučių savininkai.
5 Daugiau galimybių dizaineriams
Turint išmanią mobiliu prietaisu valdomą šildymo sistemą, būste nebereikia montuoti šildymo valdymo skydelio. Tai smulkmena, bet maloni, nes atsiranda laisva erdvė kabinti paveikslui, statyti kabyklai ar spintai. Nebereikia sukti galvos, kaip išspręsti vientiso dizaino klausimą jei darote remontą ir keičiate visas rozetes, o senojo šildymo sistemos valdymo ekrano dizainas niekaip neatitinka reikalavimų pakitusiai būsto estetikai.