20.5 C
Utena
2024 / 05 / 01

Namų darbai tėvams: kaip moksleivius apsaugoti nuo piktavalių žmonių ir eismo pavojų

Ar jau skaitėte?

Kiekvienais metais, vaikams sugrįžus į ugdymo įstaigas, tėvams kyla daug klausimų dėl atžalų saugumo – ne tik kaip išmokyti juos tinkamai pereiti gatvę, saugiai sugrįžti namo iš mokymo įstaigos, bet ir kaip apsaugoti moksleivius nuo piktavalių žmonių. Psichologė pateikia patarimus, kaip tinkamai paaiškinti vaikui, kad bendrauti su nepažįstamais žmonėmis nėra saugu, o draudikai pataria, kaip vaikų saugumą reikėtų užtikrinti kelyje į ugdymo įstaigas.



Eismo pavojai – kelyje į ugdymo įstaigą

Nors pirmasis mokslo metų mėnuo įpusėjo, draudikai atkreipia dėmesį, kad prie ugdymo įstaigų rytais dar itin sunku išvengti chaoso ir avarinių situacijų. „Kartais atrodo, kad skubėjimas į darbą tėvams dažnai tampa svarbesnis už vaikų saugumą. Ypač pavojinga, kai prie ugdymo įstaigų mažamečiai išleidžiami išlipimui iš automobilio netinkamoje vietoje, pažeidžiant Kelių eismo taisykles. Tėvai dažnai neįvertina galimo pavojaus ir vaikus skubėdami išleidžia važiuojamojoje kelio dalyje. Taip pat jiems leidžia atidaryti vairuotojo pusėje esančias galines dureles ir išlipti tiesiai į gatvę”, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

- Reklama -

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad tėvai privalėtų vaikus išleisti ne prieš, o už pėsčiųjų perėjos. „Tokiu būdu būtų galima užtikrinti geresnį matomumą kertant važiuojamąją dalį“, – tvirtina draudimo bendrovės atstovė.

V. Katilienė prabrėžia, kad prie pat pėsčiųjų perėjos statomos transporto priemonės labiausiai apriboja matomumą vaikams. „Jiems paprastai apžiūros lauką užstoja ne tik aukštesnės, bet ir lengvosios transporto priemonės“, – sako draudikė.

Vaikai ir juos lydintys suaugusieji, anot V. Katilienės, turėtų būti itin atidūs kirsdami kelių vienos krypties juostų gatvę. „Praktika rodo, kad avarinės situacijos dažnos, kai vienoje ar keliose eismo juostose automobiliai sustoja praleisti pėsčiųjų ar tiesiog laukia spūstyje, o laisva eismo juosta kitos transporto priemonės važiuoja neįsitikinę, ar niekas neina per gatvę. Kertant kelių vienos krypties eismo juostų gatvę, tėvai turėtų vaikus palydėti ir išmokyti juos saugiai elgtis tokiomis aplinkybėmis“, – pataria draudimo bendrovės atstovė.

Taip pat skaitykite:  Išmanūs pirkėjai: įsigyti automobilį paprasta, kaip ir užsisakyti maisto iš pristatymo platformų

Tačiau, jei tik įmanoma, pasak V. Katilienės, vaikus reiktų išlaipinti toje gatvės pusėje, kurioje yra jų ugdymo įstaiga, kad jiems netektų kirsti važiuojamosios kelio dalies.

- Reklama -

Draudimo bendrovės atstovė akcentuoja vaikų ir paauglių švietimą: „Nuo mažumės turime vaikus mokyti iš automobilio lipti bei per gatvę eiti tik įsitikinus saugumu”.

Vertinga namuose atlikti eksperimentus

Praėjusiais metais Lietuvos dingusių asmenų paieškos registre užregistruoti 3 615 vaikų dingimo atvejai. Pasak psichologės Ingos Būdvytytės, atėjus naujiems mokslo metams ir vaikams pradėjus savarankiškai eiti į mokyklą ar būrelius, šeimoje labai svarbu aptarti situacijas, kaip vaikui elgtis, kai jį užkalbina nepažįstamas žmogus. „Vaikui reikia paaiškinti, kad nors ir ne visi nepažįstami žmonės linki bloga, su tokiais suaugusiais asmenimis geriau kalbėti tik dalyvaujant tėvams ar mokytojams“, – pabrėžia specialistė.

Jos teigimu, beveik visi tėvai vaikams kartoja: „Neik su nepažįstamu žmogumi, nesvarbu, ką jis siūlytų – saldainių ar kokį daiktą.“ Tačiau svarbu atminti, kad vaikas gali visai kitaip suvokti žodį „nepažįstamas žmogus“. Dažniausiai toks asmuo vaikui asocijuojasi su piktavaliu. Atlikti eksperimentai rodo, kad vaikai neretai pasitiki maloniais ir draugiškais žmonėmis, kurie, pavyzdžiui, siūlo jiems susipažinti su savo šunimi“.

Pasak I. Būdvytytės, tėvai daug dėmesio skirdami aiškinimams, kaip elgtis, jei užkalbina nepažįstamas žmogus, dažnai sukuria klaidingą įspūdį, kad vaikas gali visiškai pasitikėti iš dalies pažįstamais žmonėmis – lifte matytu kaimynu ar tėvų kolega. „Tiksliau būtų pasakyti, kad prieš norėdamas kur nors eiti su kuo nors kitu, išskyrus mamą, tėtį ar senelius, vaikas visada paprašytų leidimo. Siekiant padėti vaikui geriau suprasti, galima kartu sudaryti pažįstamų žmonių sąrašą. Jame galima nurodyti visus žmones, kurie gali pasiimti vaiką iš mokyklos, jį kur nors lydėti dienos metu arba kuriems vaikas galėtų paskambinti, jei pasijustų nesaugus. Su jokiais kitais žmonėmis, kurių nėra šiame sąraše, vaikas negali niekur eiti, nebent iš anksto būtų susitarta su tėvais“, – pataria psichologė.

Taip pat skaitykite:  Muitinės profesionalai darbo rinkoje vertingi kaip auksas

Būtina išmokyti vaikus budrumo ir akylumo

Anot I.Būdvytytės, vaikui reikia priminti, kad nepažįstamas žmogus gali ne tik kažką pasiūlyti, bet ir ko nors paprašyti, pavyzdžiui, padėti nunešti krepšį iki laiptinės ar automobilio. „Vaikas turi žinoti, kad, nors svarbu padėti senukui pereiti gatvę ar panešti močiutei krepšį iki laiptinės, tačiau neturėtų susiklostyti tokios aplinkybės, kad jis negalėtų to atsisakyti. Vaikams būtina paaiškinti įvairias situacijas, kada jie turėtų klausyti ir vykdyti suaugusiojo prašymą, o kada – ne. Taip pat atžaloms turėtume pabrėžti, kad svarbu pasitikėti savo nuojauta – jei vaikas jaučiasi nejaukiai ar jaučia grėsmę, jis turi teisę atsisakyti padėti suaugusiajam ir dėl to nesijausti nepatogiai“, –kalba specialistė.

Jos teigimu, renkantis mokymo formas, metodus ir medžiagą, reikia atsižvelgti į vaiko amžių, jo intelektinę, emocinę ir socialinę brandą.

„Žaidimai su lėlėmis tinka jaunesniems vaikams, pavyzdžiui, lėlė pasimeta ir nepažįstamas žmogus nori automobiliu pavėžėti lėlę iki namų. Suvaidinant šią situaciją namuose galima vaikui parodyti tinkamą elgesio modelį. Vyresniems vaikams galima papasakoti apie pavojingas situacijas ir tinkamus veiksmus bei užduoti tokius klausimus kaip „Ką darysi, jei…“ Vaikams iki 8 metų amžiaus taip pat tiks refleksinio lygio mokymai: „jie užpuola – aš mušu, rėkiu arba bėgu“; „raudona šviesa – aš stoviu“; „nepažįstamas žmogus – aš tyliu, einu pro šalį, žiūriu kita kryptimi“. Galima mokyti ir eilėraščio forma – tai padeda vaikui kritiniu momentu lengviau prisiminti teisingą elgesį“, – pasakoja I.Būdvytytė.

Pasak specialistės, vyresnius vaikus reikia mokyti sąmoningumo ir kliautis savo intuicija, raginti kuo mažiau būti vienumoje ir pasirūpinti, kad jie gerai orientuotųsi savo aplinkoje, pavyzdžiui, vaikas turi žinoti keletą saugių vietų, kuriose galėtų pasislėpti ar gauti pagalbą.

Taip pat skaitykite:  Vidaus reikalų ministerija pradeda VĮ „Regitros“ pertvarkymą į akcinę bendrovę

Ji prabrėžia, kad mokslo metų laikotarpiu labai svarbus tiek vaikų, tiek tėvų bendravimas su mokytoju. „Vaikas turi jaustis drąsiai ir papasakoti klasės auklėtojai, jei mokyklos patalpose ar už jos ribų jį užkalbino nepažįstamas žmogus. Mokytojas gali imtis būtinų saugos priemonių ir susisiekti su tėvais. Taip pat reikia susitarti su klasės auklėtoja, kad ji praneštų, jei vaikas vėluotų į pamokas arba neateitų į mokyklą. Mokytojams nereikėtų drovėtis skambinti tėvams, jei vaikas laiku neatvyko į mokyklą ar visai neatvyko – nes taip gali nutikti ne tik dėl vaiko neatsakingumo, gali būti kad jis dingo“, – sako specialistė.

Kadangi dauguma mokinių į mokyklą eina savarankiškai, I.Būdvytytė pataria vaikams įdėti išmanųjį telefoną su įdiegtu GPS lokatoriumi arba kita programa, kuri leistų nustatyti vaiko buvimo vietą. „Kitas būdas išvengti galimos rizikos – mokyti vaikus punktualumo. Jei paaiškinsite vaikui, kad namo būtina grįžti po valandos ir negalima vėluoti, šitai sumažins tikimybę, kad vaikas pasirinks kitą kelią, kuris gali būti nežinomas ir nesaugus“, – pataria psichologė. Be to, labai svarbu su vaiku aptarti ar net kartu apeiti reikiamus maršrutus iki mokyklos ar būrelio. Pasak I. Būdvytytės, vaikas turėtų rinktis nebūtinai trumpesnį, bet saugesnį kelią – vietas, kurios gerai apšviestos, kur daugiau žmonių.

Jovita Aukštuolytė Minderienė
Komunikacijos vadovė Baltijos šalims

spot_img

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Skonis bus kaip morkų pyrago, bet valgyti galėsite be sąžinės graužaties: skani ir pigi...

Ką dar naujo sugalvoti pusryčiams, kai norisi gardžiai, sveikai ir nebrangiai? Atsigręžkite į morkas, kurios balandžio 4-ąją mini Tarptautinę savo dieną. Jos – viena mėgstamiausių daržovių šalyje, simpatijas pelnanti ne tik dėl geros kainos,...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...

Šviežio derliaus kopūstas tas pats, patiekalai – kasdien skirtingi: 3 naujos receptų idėjos, kurios...

Švieži kopūstai yra viena mėgstamiausių naujo pavasarinio derliaus daržovių. Gardžiai juos paruošti galima vos su keliais priedais, juose gausu maistingų medžiagų, o viso patiekalo kaina neapsunkins ir piniginės. O dar geriau – reikės visai...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

Fenomenalusis sūris: 6 patarimai, kaip maskarponę panaudoti ne tik saldumynams, bet ir pikantiškiems patiekalams

Kai pagalvojate apie maskarponę, tikriausiai prieš akis iškyla tokie desertai kaip tiramisu, tačiau šis skanėstas gali pagelbėti sukurti ir aibę kitų kulinarinių šedeverų. Gimęs žaliuosiuose Lombardijos slėniuose, jis yra sodrus ir aksominis, labai universalus,...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasyoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

„Iki“ pataria“, ką valgyti balandį: TOP 5 gėrybės ir dar neragauti lengvai paruošiami patiekalai...

Gamtoje dar tik prasideda atbudimas, tačiau parduotuvėse vis gausėjanti daržovių ir vaisių spalvų gama jau signalizuoja įsibėgėjantį pavasarį. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė pastebi ir besikeičiantį pirkinių krepšelio turinį. Pirkėjus išnaudoti besiplečiančią...

Kačiukai vazoje džiugins net ir kelis mėnesius – tik išvenkite klaidos, kurią namuose daro...

Skintos karklo šakelės su pumpurais – pavasario, Velykų simbolis ir labai populiari namų puošmena, mat kainuoja visai mažai. Ne visi žino, kad tereikia padaryti vieną dalyką, ir kačiukai savo grožiu džiugins ne kelias dienas,...

3 skanūs ir labai paprasti būdai paruošti vilkešerį: keptuvėje, orkaitėje ir ant grotelių

Tie, kas ieško nesunkiai paruošiamo žuvies patiekalo, kuris būtų lengvas tiek skrandžiui, tiek piniginei, dažnai abiejuose Atlanto pusėse renkasi šviežią vilkešerį. Kuo paaiškinti šios žuvies populiarumą? Dėl švelniai saldaus skonio, didelio baltymų kiekio ir...

„Iki“ pataria – netikėtas ingredientas taps marinatu mėsai nr. 1: praktiškai nieko nekainuos, o...

Įsibėgėjantis pavasaris vienus jau suviliojo pradėti kepsninių sezoną, kiti dar kol kas kliaujasi orkaite, tačiau klausimas dažnam kyla tas pats – kokį marinatą naudoti šviežiai mėsai, kad ši būtų sultinga ir tirptų burnoje? Aibė...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

85965235